مهم‌ترین اخبار هفتگی ارزهای دیجیتال

مهم‌ترین اخبار هفته

تتر شاهد کاهش ارزش بازار خود بود و ارزش این بازار به عدد ۶۸ میلیارد دلار رسید. این سطح، پایین ترین سطح از اکتبر سال گذشته است. همچنین شایعاتی مبنی بر اینکه ۸۵ درصد از اوراق تجاری تتر در آسیا مستقر است و این ارز با ۳۰ درصد تخفیف به فروش می‌رسد، منتشر شد. تتر بیانیه‌ای منتشر کرد که این ادعاها را قویا رد کرد و برنامه‌های خود را برای به صفر رساندن اوراق تجاری پس از سال ۲۰۲۲ فاش کرد.

تتر با اطلاعات نادرست مبارزه می‌کند

تتر در آخرین بیانیه خود فاش کرد که اکنون بیش از ۴۷ درصد از کل ذخایر USDT متعلق به خزانه‌داری ایالات متحده است و اوراق تجاری آن کمتر از ۲۵ درصد است. این شایعات زمانی ظاهر شد که بازار ارزهای دیجیتال هفته گذشته تحت تأثیر شارش نقدینگی از طرف سلسیوس و Three Arrows Capital قرار گرفت.

تتر با اطلاعات نادرست مبارزه می‌کند

این اتفاق منجر به معامله تتر با کاهش قیمت جزئی ۰.۹۹۷۸ شد که هنوز از پایین ترین سطح اخیر خود یعنی ۰.۹۷ در ماه فاصله داشت. BUSD، DAI و USDC همگی در طول نوسانات اخیر با اشتیاق سرمایه گذاران مواجه شدند. زیرا تتر همچنان با ترس کاربران در مورد شفافیت ذخایر خود دست و پنجه نرم می‌کند.

بیت کوین به زیر ۱۸ هزار دلار سقوط کرد که پایین ترین سطح از سال ۲۰۲۰ است.

هفته گذشته بازار ارزهای دیجیتال با بحران مواجه شد. زیرا مشخص شد شرکت‌هایی مانند سلسیوس و Three Arrows Capital ریسک زیادی را متحمل و در نتیجه به فروشندگان اجباری تبدیل شده‌اند. طبق گزارش‌ها، Three Arrows Capital تحت لیکوئیدیشن ۴۰۰ میلیون دلاری قرار گرفت و در حال حاضر در حال بررسی گزینه‌هایی است که مربوط به کمک مالی است. چندین پلتفرم کوچکتر مانند Babel Finance نیز به دلیل فشارهای نقدینگی غیرعادی، برداشت دارایی‌ها را متوقف کردند. قیمت بیت کوین و اتریوم در آخر هفته به ترتیب به زیر سطوح مقاومت ۱۸۰۰۰ و ۱۰۰۰ دلار سقوط کردند. البته این قیمت‌ها در صبح روز دوشنبه اندکی افزایش یافت.

بیت کوین به زیر 18 هزار دلار سقوط کرد که پایین ترین سطح از سال 2020 است.

در بحبوحه ترس‌های بازار ارزهای دیجیتال، فدرال رزرو ایالات متحده نرخ بهره خود را ۷۵ واحد در ثانیه افزایش داد که بزرگترین افزایش نرخ در نزدیک به ۳۰ سال اخیر است و باعث فروش گسترده دارایی‌های پر ریسک شده است.

بیت کوین بیشترین بازدهی منفی را در روزهای پنجشنبه و جمعه در سال ۲۰۲۲ ثبت کرد.

قیمت بیت‌کوین و اکثر آلت‌کوین‌ها از ابتدای سال دو رقمی شده است. زیرا سرمایه‌گذاران به شدت ریسک خود را کاهش داده‌اند. بازده بیت کوین در اکثر روزهای هفته منفی بوده است و پنجشنبه و جمعه بدترین عملکرد را به خود اختصاص دادند. این اتفاق بسیار مورد توجه فعالان بازار قرار گرفت. زیرا بیشتر داده‌های کلان تمایل دارند در پایان هفته منتشر شوند که نشان می‌دهد محیط چالش‌برانگیز عامل اصلی پشت این کاهش قیمت بیت کوین بوده است.

بیت کوین بیشترین بازدهی منفی را در روزهای پنجشنبه و جمعه در سال 2022 ثبت کرد.

حجم معاملات در سال ۲۰۲۲ کاهش یافت

با نگاهی به حجم معاملات در مقایسه با سال گذشته، BTC در رکود باقی مانده است. روزهای هفته گذشته تقریباً معادل نیمی از حجم معاملات همین روزها در سال ۲۰۲۱ هستند. مهم ترین تفاوت در تعطیلات آخر هفته مشاهده شده است که حجم آن حدود یک سوم پارسال است. این الگوها مجدداً روند فوق را تأیید می‌کنند که معاملات بیت کوین بیشتر به اخبار اقتصادی کلان وابسته شده است. به نظر می‌رسد که معامله گران تمایل کمتری برای معامله در آخر هفته‌ها دارند که تعداد این اخبار منتشر شده کمتر است.

حجم معاملات در سال 2022 کاهش یافت

حجم wBTC-BTC به بالاترین سطح از زمان سقوط قیمت در می ۲۰۲۱ رسیده است

حجم جفت ارز‌های wBTC که در واحدهای بومی بیان می‌شوند، با اعلام سلسیوس مبنی بر تعلیق برداشت‌ها افزایش یافت و در ۱۸ ژوئن به اوج خود رسید و تقریباً ۴۰۰۰ بیتکوین در جفت ارز wBTC-BTC معامله شد. معملات wBTC-USD همچنین در این یک هفته رکورد زد. این رقم در زمان سقوط اکوسیستم ترا تقریبا ۵ برابر بیشتر از حجم معاملات این جفت ارز در زمان سقوط قیمت در می ۲۰۲۱ بود.

حجم wBTC-BTC به بالاترین سطح از زمان سقوط قیمت در می 2021 رسیده است

جالب اینجاست که حجم wBTC-ETH به طور قابل توجهی (بیش از ۷ برابر) کمتر از زمان سقوط ماه می ۲۰۲۱ بود. این اتفاق نشان می‌دهد معامله‌گران مشتاق‌ به حرکت به سمت بیتکوین یا دلار آمریکا بودند. wBTC-wETH، جفت معامله شده در صرافی‌های غیر متمرکز همچنین بزرگترین هفته خود را داشت و معاملات نزدیک به ۱۳۰ هزار بیت کوین را ثبت کرد.

عمق بازار  FTX اتریوم با وجود ورودی‌های بالای سلسیوس ثابت باقی ماند

محبوب‌ترین جفت ارز‌ها در سه تا از بزرگترین صرافی‌های جهان (ETH-USD در کوین بیس و FTX و ETH-USDT در بایننس) رفتار جالبی را در پرتو اخبار سلسیوس از خود نشان دادند. در این بین بایننس بی‌ثبات‌ترین صرافی بوده است. این صرافی پس از کاهش عمق بازار خود، به بیش از دو برابر عمق بازار در کوین بیس و FTX رسید.

عمق بازار  FTX اتریوم با وجود ورودی‌های بالای سلسیوس ثابت باقی ماند

این دو صرافی پس از ۱۳ ژوئن افت مشابهی را تجربه کردند اما این افت به بزرگی افت بایننس نبود. گزارش شده است که سلسیوس بیش از ۳۰۰ میلیون دلار اتریوم به FTX ارسال کرده است. مشخص نیست که آیا آنها شروع به فروش کرده‌اند یا خیر. اگرچه عمق ثابت بازار نشان می‌دهد که هنوز مقادیر قابل توجهی از این دارایی فروخته نشده است.

با کاهش اهرم‌های بازار، نرخ بهره دائمی بیت کوین و اتریوم نیز کاهش می‌یابد

بهره معاملات آتی بیت کوین و اتریوم از ۱۲ ژوئن به دلیل سقوط قیمت‌ها به پایین‌ترین سطح خود در سال‌های اخیر رسید. میزان قراردادهای باز در بازارهای بیت کوین با ۳۴ درصد کاهش به حدود ۵ میلیارد دلار رسید. در حالی که اوپن اینترست اتریوم با سرعت کمی پایین‌تر ( ۲۷ درصد) کاهش یافت. FTX چشمگیرترین کاهش را تجربه کرد که نشان می‌دهد معامله گران از اهرم‌هایی بامقادیر بالای استفاده می‌کردند.

با کاهش اهرم‌های بازار، نرخ بهره دائمی بیت کوین و اتریوم نیز کاهش می‌یابد

نرخ‌های تامین مالی اتریوم منفی می‌شود

علیرغم کاهش شدید اوپن اینترست در اکثر صرافی‌ها، نرخ‌های تامین مالی برای معاملات آتی بیت کوین نزدیک به خنثی باقی می‌ماند. اتریوم اما شاهد منفی شدن نرخ‌های سرمایه‌اش بود. این روند حاکی از آن است که اتریوم به دلیل اینکه سلسیوس مجبور به فروش اتریوم‌های خود شد و هفته گذشته دارایی‌های اتریوم را به خطر انداخت، شدیدتر از سقوط سلسیوس آسیب دیده است.

نرخ‌های تامین مالی اتریوم منفی می‌شود

با کاهش قیمت بیت کوین، میکرواستراتژی تحت نظارت قرار گرفت

بزرگترین شرکت دارنده بیت کوین، شرکت هوش تجاری MicroStrategy، هفته گذشته به دلیل افزایش نگرانی‌ها از حاشیه سود، با نظارت بیشتری روبرو شده است. میکرو استراتژی در آگوست ۲۰۲۰ شروع به اضافه کردن بیت کوین به ترازنامه خود کرد و توسعه سریع دارایی‌های BTC خود را با وام ۲۰۰ میلیون دلاری با پشتوانه بیت کوین تامین مالی کرد. این موضوع به گمانه زنی‌هایی دامن زده است.

با کاهش قیمت بیت کوین، میکرواستراتژی تحت نظارت قرار گرفت

این گمانه زنی‌ها مبنی بر این هستند که ممکن است شرکت مجبور شود به وثیقه خود اضافه کند یا پس از کاهش قیمت بیت کوین به پایین ترین سطح خود در ۱۸ ماه گذشته، مجبور به فراخوانی مارجین خود شود. MicroStrategy از سال ۲۰۲۰ از بیت کوین برای معاملات خود استفاده می‌کند و از روند صعودی کریپتو در سال ۲۰۲۰ سود زیادی برد. با این حال، در طول یک سال و نیم گذشته عمدتاً عملکردش وابستگی کمتری به بیت کوین داشته است.

دارایی‌های پر ریسک با انقباض بانک مرکزی جهانی سقوط کردند.

دارایی‌های پر ریسک هفته گذشته به دلیل ترس از رکود دوباره پس از اینکه بانک‌ مرکزی جهانی برای مهار تورم سیاست انقباضی را پیش گرفت، سقوط کردند. فدرال رزرو نرخ بهره خود را ۷۵ واحد پایه افزایش داد که بیشترین افزایش در نزدیک به سه دهه اخیر است. این اقدام به دنبال چندین افزایش شدید نرخ بهره توسط سایر بانک‌های مرکزی بزرگ در این ماه صورت گرفت.

دارایی‌های پر ریسک با انقباض بانک مرکزی جهانی سقوط کردند.

کاهش قیمت بیت کوین در دو ماه گذشته شدیدتر شده است. این مسئله با سقوط ترا در اوایل ماه مه و نگرانی‌های اخیر در مورد سلسیوس و Three Arrows Capital تشدید شده است. اوراق قرضه و سهام با ورود رسمی S&P 500 به بازار نزولی در هفته گذشته کاهش یافت. در مقابل، جنگ طلبی بانک‌های مرکزی همراه با تنش‌های ژئوپلیتیکی تقاضا برای پول نقد را افزایش داده است و دلار آمریکا بهترین عملکرد را در سال جاری ثبت کرده است.

نوسانات در حال افزایش است

رکود شدید بازار در هفته‌های گذشته باعث افزایش نوسانات شده است. نوسانات بیت کوین پس از کاهشی اندک در پایان ماه می، هفته گذشته به بالاترین سطح خود در یک سال گذشته رسیده است. نوسانات بیت کوین از تابستان ۲۰۲۱ در یک روند نزولی مستمر بوده است. با این حال، به نظر می‌رسد که در اوایل ژوئن BTC این روند را به سمت بالا می‌شکند. افزایش نوسانات احتمالا فشار بیشتری بر نقدینگی وارد می‌کند زیرا معامله گران و بازارسازان تصمیم می‌گیرند در زمان آشفتگی بازار از بازار دور بمانند.

نوسانات در حال افزایش است

۳.۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

سایر اخبار فوری
فهرست