اوکی اکسچنج

سم بنکمن فرید کیست؟ میلیارد مشهوری که با ۲۶.۵ میلیارد دلار دارایی ورشکسته شد

سم بنکمن فرید که به آن SBF هم گفته می‌شود، یک کارآفرین امور مالی و مدیر عامل سابق صرافی ورشکسته FTX است. او در شرکت تجارت ارز‌های دیجیتال آلامدا نیز فعالیت داشته است. دادگاه منطقه‌ای ایالات متحده در منهتن بنکمن فرید را به هشت‌ اتهام از جمله پولشویی و کلاهبرداری از اوراق بهادار متهم کرد.

خلاصه‌ای از داستان بازداشت SBF

بنکمن فرید در ۲۲ دسامبر پس از تشکیل دادگاه با قرار وثیقه ۲۵۰ میلیون دلاری آزاد شد. مدیر عامل سابق ارز‌های دیجیتال ۳۰ ساله باید یک دستبند نظارت الکترونیکی بپوشد و نزد والدین استاد حقوق دانشگاه استنفورد خود در پالو آلتو، کالیفرنیا در حبس خانگی باشد، تا تحت درمان سلامت روان و اعتیاد قرار گیرد. به گزارش CNBC.com، این وثیقه در واقع تعهدی کتبی توسط متهم است تا در صورت لزوم در دادگاه حاضر شود. در مقابل تیم بنکمن فرید مجبور نخواهد بود در ازای مبادله تمام شرایط وثیقه را پرداخت کند. والدین او خانه خود را به عنوان وثیقه گذاشتند و به همراه دو فرد دیگر با “دارایی قابل توجه” که هویت آن‌ها فاش نشده است، قرارداد را امضا کردند. جلسه بعدی دادگاه بنکمن فرید در ۳ ژانویه ۲۰۲۳ در نیویورک برگزار می‌شود.

بنکمن فرید در ۲۱ دسامبر پس از موافقت با انصراف از استرداد خود، از باهاما، جایی که در آن اقامت داشت، به فرودگاه وستچستر در خارج از منهتن منتقل شد. کارولین الیسون، مدیر عامل سابق صندوق سرمایه‌گذاری آلامدا ریسرچ و و‌گری وانگ، یکی از بنیانگذاران FTX، به‌اتهام کلاهبرداری از سرمایه‌گذاران در پلتفرم معاملات ارز‌های دیجیتال منحل شده، به عنوان بخشی از یک معامله اعتراف کردند. ویلئامز در ویدئویی که اواخر ۲۱ دسامبر در توییتر منتشر شد، اعلام کرد. بنکمن فرید همچنان اصرار دارد که هیچ کار نامناسبی از عمد انجام نداده است.

در ادامه این مقاله از ارزتودی به بررسی دقیق‌تر زندگی‌ شخصی SBF می‌پردازیم.

دستگیری سم بنکمن فرید

در ۱۹ دسامبر SBF ابتدا از طریق وکلای خود درخواست کرد تا‌ اتهامات فدرال را بررسی کند. بر اساس گزارش‌های قبلی، او قصد داشت از حق خود برای استرداد به ایالات متحده صرف نظر کند. با این حال، مدیر عامل سابق وکیل FTX به قاضی اطلاع داد که موکلش می‌خواهد ابتدا کیفر خواست قبل از اینکه با تسلیم حق استرداد خود موافقت کند، را بخواند. به گفته وکیلش، بنکمن فرید پس از بازگرداندن به زندان و بازگرداندن چند ساعت بعد به دادگاه، تصمیم گرفت «به‌طور داوطلبانه، برخلاف توصیه‌های قانونی قوی، با استرداد به ایالات متحده موافقت کند».

بنکمن فرید در ۱۲ دسامبر در باهاما در ارتباط با تعدادی از‌اتهامات کلاهبرداری جنایی که توسط دادستان ایالات متحده در ناحیه جنوبی نیویورک مطرح شد، بازداشت شد. یک هفته بعد، کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) علاوه بر کیفرخواست هشت ماده‌ای دادستان فدرال، از جمله مشتریان پیشرو و دستکاری قیمت توکن FTT در صرافی وی، علیه بنکمن فرید‌ اتهاماتی را نیز مطرح کرد.

در ۱۳ دسامبر در جریان یک جلسه استماع در مقابل کمیته مجلس نمایندگان ایالات متحده، جان ری، مدیر عامل صرافی FTX اظهار داشت که آنچه صرافی مهندسی کرده است، پیچیده نیست. بلکه “این یک اختلاس ساده مد قدیمی است” ویلئامز، دادستان فدرال ناحیه جنوبی، از بنکمن فرید به عنوان “یکی از بزرگترین کلاهبرداری‌های مالی” در تاریخ آمریکا یاد کرد.

ناگفته نماند دارایی‌های خالص بنکمن فرید تا قبل از نابود شدن صرافی از ۲۶ میلیارد دلار فراتر رفته بود. او برای سایر شرکت‌های رمزنگاری، زمانی به عنوان یک قهرمان در جامعه ارز‌ دیجیتال شناخته می‌شد. با این حال، زمانی که مشخص شد او احتمالاً در معاملات مشکوکی که باعث از دست دادن میلیارد‌ها دلار سرمایه‌گذاران شده است، این تصور به سرعت تغییر کرد.

گفتنی است دیدار سم بنکمن فرید با مایکل لوئیس نویسنده مشهور نیز سر و صدایی مبنی بر اینکه این نویسنده مشهور قصد دارد داستان زندگی این جوان خبرساز را بنویسد ایجاد شد.

جوانی، تحصیلات و شغل سم بنکمن فرید

سم بنکمن فرید در ۶ مارس ۱۹۹۲ در کالیفرنیا به دنیا آمد. بنکمن فرید، که پسر دو استاد دانشکده حقوق استنفورد است، در خانواده‌ای با تحصیلات عالی بزرگ شد. او تحصیلات دبیرستان خود را در مدرسه کریستال اسپرینگز آپلندز کالیفرنیا به پایان رساند. او همچنین در یک برنامه تحصیلی تابستانی برای دانش‌آموزان دبیرستانی با استعداد ریاضی شرکت کرد.

بنکمن فرید در سال ۲۰۱۴ مدرک فیزیک و ریاضیات را از مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) دریافت کرد. سپس در تابستان ۲۰۱۳ در جین استریت کپیتال کارآموزی کرد و پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، دوباره به عنوان کارمند تمام وقت در همان‌جا کار کرد.

سم بنکمن فرید

تأسیس صرافی ارز دیجیتال FTX

بنکمن فرید در سال ۲۰۱۷ جین استریت را ترک کرد و آلامدا ریسرچ، یک شرکت بازرگانی که به طور فعال ارز‌های دیجیتال را بین چندین بازار جهانی معامله می‌کند و روزانه میلیون‌ها دلار درآمد کسب می‌کرد، را راه‌اندازی کرد. سپس در‌آوریل ۲۰۱۹، او صرافی ارز‌های دیجیتال FTX را تأسیس کرد.

در طول اپیدمی کووید-۱۹، بازار ارز‌های دیجیتال رونق گرفت و بنکمن فرید و تجارت او در باهاما نیز رشد کردند. پلتفرم و صرافی بلاک‌فولیو توسط FTX در سال ۲۰۲۰ به قیمت ۱۵۰ میلیون دلار خریداری شد. پایگاه کاربران FTX رشد کرد و به نظر می‌رسید که Bankman-Fried در بازار‌های معمولاً بی‌ثبات ارز‌ دیجیتال ثابت قدم است.

صرافی بلاک‌فولیو در یکی از موج‌های نزولی ارز‌های دیجیتال با کمک بنکمن فرید نجات پیدا کرد. بنکمن فرید پلتفرم وام‌دهی کریپتو شکست خورده Voyager را خرید و پیشنهادی برای دارایی‌های سلسیوس، که اعلام ورشکستگی کرده بود، ارائه کرد. او همچنین LedgerX را خریداری کرد، یک پلتفرم معاملاتی مشتقات که هرگز به طور کامل در FTX ادغام نشد.

در ۳۰ نوامبر، بنکمن فرید به اندرو رأس سورکین، ستون‌نویس نیویورک تایمز، فاش کرد که ۱۰۰۰۰۰ دلار در حساب‌های بانکی دارد. فوربس تخمین می‌زند که دارایی خالص SBF حدود ۲۶.۵ میلیارد دلار است. با این حال، بخش قابل توجهی از ارزش آن بر اساس FTX و کوین رمزنگاری FTT آن بود. دارایی او تا پایان سپتامبر ۲۰۲۲ در نتیجه رکود طولانی ارز‌های دیجیتال که به دنبال آن بود به حدود ۱۶ میلیارد دلار کاهش یافت.

سمفونی سقوط و استعفا از مدیرعاملی

بنکمن فرید تا اکتبر ۲۰۲۲ در مورد هر گونه مسائل مالی یا هر گونه خطر ورشکستگی کاملاً سکوت کرد. طبق گزارشی که در ۲ نوامبر ۲۰۲۲ منتشر شد، FTX در درجه اول از توکن خود، FTT، که به طور متمرکز آن را کنترل می‌کند، برای ذخیره پول استفاده می‌کرد.

در پاسخ به این اطلاعات، مدیر عامل صرافی بایننس در ۶ نوامبر اعلام کرد که قصد دارد تمام دارایی‌های FTT خود را نقد کند. این اخبار و فروش، علاوه بر کاهش قیمت FTT، بقیه بازار‌های ارز‌های دیجیتال را درهم شکست.

بعد از آشکار شدن بحران نقدینگی در صرافی بایننس، چانگ پنگ ژائو نامه‌ای غیر الزام‌آور برای خرید FTX را منتشر کرد. اما پس از یک روز بایننس اعلام کرد که از تصمیم خود منصرف شده است. پس از صحبت‌های CZ، مبنی بر اینکه صرافی نقدینگی مشتری را بد مدیریت کرده است، کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) و کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) تحقیقات خود را آغاز کردند.

سقوط صرافی ftx

بر اساس گزارش‌ها، بنکمن فرید با بستن قراردادی یک شبه برای جمع‌آوری میلیارد‌ها دلار تلاش کرد FTX را نجات دهد. او در ۱۱ نوامبر پس از اعلام ورشکستگی FTX در فصل ۱۱ به دلیل عدم وجود خریداران بالقوه برای پرداخت حدود ۹.۴ میلیارد دلار برای نجات شرکت، سمت خود را به عنوان مدیر عامل ترک کرد.

حدود ۱ تا ۲ میلیارد دلار سرمایه مشتری FTX روز بعد ناپدید شد. پس از کشف‌مانیتور‌های بلاک چین مبنی بر حذف صد‌ها میلیون دلار از کیف پول‌های بیت کوین FTX، FTX اعلام کرد که به دنبال «تراکنش‌های غیرمجاز» است.

مصاحبه نیویورک تایمز با بنکمن فرید

در ۳۰ نوامبر، بنکمن فرید با ستون‌نویس نیویورک تایمز، اندرو رأس سورکین، در نشست DealBook به طور مفصل صحبت کرد. او گفت که سقوط FTX به دلیل حسابداری غلط و سقوط بازار بود است. مدیر عامل سابق گفت که شرکت وی در این اجلاس برخلاف توصیه وکلایش بوده و این کار را به صورت مجازی از پایگاه FTX در باهاما انجام داده است.

به طور کلی، بنکمن فرید در طول مصاحبه وانمود کرد که از اتفاقاتی که بین FTX و آلامدا ریسرچ، بی‌اطلاع است و ادعا کرد که نه او و نه افسری که او منصوب کرده بود، نظارت بر انطباق این دو نهاد را انجام نداده است. در پاسخ به سؤال سورکین در مورد اینکه آیا بنکمن فرید وجوهی را از FTX و Alameda Research ترکیب کرده است یا خیر، مدیرعامل سابق اظهار داشت که او این کار را “آگاهانه” انجام نداده است.

در طول یک میزگرد آنلاین در کوین‌دسک پس از مصاحبه نیویورک تایمز، لارنس لویتین، سردبیر اصلی، صحت پاسخ بنکمن فرید را زیر سؤال برد و گفت ترکیب وجوه یک اقدام عمدی است که تصادفی رخ نمی‌دهد. لویتین گفت: “شما باید برای ترکیب سرمایه‌ها کار کنید. “وقتی به صورت آنلاین حساب ایجاد می‌کنید باید برای ترکیب وجه نیز فرایندی در نظر داشته باشید “.

سوالات متداول

سم بنکمن فرید کیست؟

SBF عضوی از خانواده‌ای با تحصیلات عالی است و در ۶ مارس ۱۹۹۲ در کالیفرنیا به دنیا آمد. بنکمن فرید مدرک فیزیک و کارشناسی ریاضی را از مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) دریافت کرد. او در تابستان ۲۰۱۳ در جین استریت کپیتال کارآموزی کرد و پس از فارغ التحصیلی از کالج، به عنوان کارمند تمام وقت به آنجا بازگشت.

بنکمن فرید چرا معروف است؟

سم بنکمن فرید، یک چهره معروف در تجارت ارز‌های دیجیتال، به عنوان مدیر عامل سابق و یکی از بنیانگذاران صرافی ارز‌های دیجیتال FTX فعالیت می‌کرد. او در حال حاضر مظنون به ارتکاب یکی از بزرگترین کلاهبرداری‌های مالی در تاریخ آمریکا است. ظاهراً بنکمن فرید دارایی خالص بالای ۲۶.۵ میلیارد دلار بود. با این حال دارایی او به حدود ۱۶ میلیارد دلار کاهش یافت تا اینکه در نوامبر ۲۰۲۲ تنها در یک هفته تقریباً به هیچ رسید.

کلام آخر

آینده احتمالاً برای بنکمن فرید و سرمایه‌گذاران FTX که میلیارد‌ها دلار از دست داده‌اند، چالش برانگیز خواهد بود. او در ۲۱ دسامبر پس از متهم شدن توسط دادستان‌های فدرال به‌اتهامات مختلف کلاهبرداری از باهاما به ایالات متحده مسترد شد. پس از تشکیل دادگاه بنکمن فرید با وثیقه ۲۵۰ میلیون دلاری آزاد شد. او احتمالاً به دلیل زیان‌های قابل توجهی که سرمایه‌گذاران و مشتریان صرافی متحمل شدند، به زندان برود.

امتیاز به این مطلب post
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست