اوکی اکسچنج

۱۰ دلیل خرید ارز دیجیتال یونی سواپ (UNI)

خرید ارز دیجیتال یونی سواپ (UNI)

ارز دیجیتال یونی سواپ، رمز ارز ارائه شده توسط صرافی Uniswap، بستر مبادلاتی کاملا غیرمتمرکز و محبوب‌ترین DEX بر بستر بلاکچین اتریوم است. هر شخصی می‌تواند بدون گذراندن فرآیند KYC، توکن‌های ERC را به راحتی چند کلیک سوآپ کند. علاوه بر این، پلتفرم یونی سواپ از یک قابلیت معاملاتی نسبتاً جدید موسوم به پروتکل نقدینگی خودکار استفاده می‌کند. هدف این پلتفرم، حذف موانع ورود به بازارهای مالی با اتصال به اکوسیستم فایننس غیرمتمرکز (DeFi) است. به تازگی، Uniswap با پردازش بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار تراکنش، به نقطه عطفی در رابطه با حجم تجمعی دست یافته است.

مشاهده: قیمت لحظه ای Uniswap 

۱۰ دلیل برای خرید توکن UNI

  1. صرافی یونی سواپ یک بستر مبادلاتی غیرمتمرکز است که در آن کاربران می‌توانند هرگونه توکن ERC-20 اتریوم مانند USDT، Dai را سوآپ کنند. این بستر، سوآپ یک توکن ERC-20 با توکن ERC-20 را طی چند کلیک با اتصال به MetaMask یا سایر کیف‌پول‌های سازگار با این پلتفرم تسهیل می‌کند.
  2. ویژگی اصلی هر DEX، حفاظت از حریم خصوصی است. این پروتکل‌ها بدون نیاز به اخذ مجوز هستند و کاربران نیازی به KYC ندارند (فرآیند احراز هویت) و هر کسی می‌تواند بدون ثبت نام در بازار آن معامله کند. از این رو، Uniswap پروتکلی است که به خریدار و فروشنده اجازه مبادله توکن‌های ERC-20 را به شیوه‌ای عاری از کسب اطمینان می‌دهد.
  3. Uniswap در مقایسه با دیگر رقبا، مزایای مختلفی را برای معامله‌گران به همراه دارد. این پلتفرم به طرز شگفت‌انگیزی، هیچ کارمزدی برای لیست کردن توکن نمی‌گیرد، نیازی به هیچ توکن بومی ندارد و دارای هزینه گس مناسبی برای پردازش تراکنش‌هاست. همچنین، این پروژه متن باز بوده و هر شخصی می‌تواند بازار ERC خود را ایجاد کند (به شرطی که مقدار مساوی اتر برای حمایت از آن داشته باشد).
  4. اکثر کیف‌پول‌های ERC-20 در حین انجام تراکنش از طریق بلاکچین اتریوم، سه گزینه به شما ارائه می‌دهند: کند، متوسط یا سریع. حالت آهسته، مقرون به صرفه‌ترین گزینه است، حالت سریع، گران‌ترین و حالت متوسط ،چیزی بین آنها قرار دارد. کاربران می‌توانند هر یک از گزینه‌ها را با توجه به هزینه آنها انتخاب کنند که تعیین کننده سرعت پردازش تراکنش است.10 دلیل برای خرید توکن UNI
  5. امروزه بازار فایننس غیرمتمرکز (DeFi) با ازدحام زیادی مواجه است. برای مقابله با این مشکل، Uniswap مجهز به یک پروتکل نقدینگی خودکار است. جالب اینجاست که DEXها از استخرهای نقدینگی استفاده می‌کنند. علاوه بر این، حجم کل دارایی قفل شد (TVL) با مقدار دارایی واریز شده به قراردادهای هوشمند صرافی‌ها اندازه‌گیری می‌شود. به گفته دفی‌پلاس، Uniswap با بیش از ۳.۷ میلیارد دلار دارایی قفل شده، یکی از پیشگامان برتر در بین بسترهای مبادلاتی غیرمتمرکز است.
  6. ویژگی سوآپ به کاربران اجازه می‌دهد تا بین اتریوم و توکن‌های مختلف ERC-20 سوآپ کنند. علاوه بر این، هر پروژه‌ای را می‌توانند با ارایه ارزش مساوی از دو توکن ERC-20 ایجاد کنند.

سوآپ توکن یکی از ساده‌ترین روش‌ها در صرافی یونی سواپ جهت مبادله یک توکن ERC-20 با دیگری است. علاوه بر این، کاربران به سادگی قادرند توکن ورودی-خروجی را انتخاب کنند. با مشخص کردن مقدار ورودی، پروتکل مقدار توکن دریافتی کاربر را محاسبه می‌کند. کل این فرآیند تنها به چند کلیک نیاز دارد و کاربر، بلافاصله توکن خروجی را در کیف‌پول خود دریافت می‌کند.

جالب اینجاست که سوآپ در Uniswap با معامله در پلتفرم‌های سنتی متفاوت است. صرافی Uniswap از هیچ دفتر ثبت سفارشی برای نقدینگی یا مدیریت قیمت استفاده نمی‌کند؛ بلکه از مکانیزم بازارساز خودکار برای ارائه بازخورد فوری در مورد نرخ‌ها و نوسان بازار استفاده می‌کند.

  1. این بستر به هرکسی اجازه می‌دهد تا استخر نقدینگی خود را ایجاد کند و کاربران می‌توانند از طریق تامین نقدینگی درآمد کسب کنند. این کار اغلب با واریز توکن به یک قرارداد هوشمند در ازای دریافت پاداش از استخر انجام می‌شود. علاوه بر این، کاربران می‌توانند توکن‌های موجود در استخرها را با استفاده از کانال اتریوم مبادله کنند.
  2. برای اولین بار ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، بنیانگذار اتریوم، ایده بازارساز خودکار غیرمتمرکز را مطرح کرد. با این حال، هایدن آدامز (Hayden Adams) این ایده را با کمک جامعه اتریوم به واقعیت تبدیل کرد. همچنین رشد پلتفرم‌هایDeFi ، موجب ارزشمندتر شدن Uniswap شد و این بستر را به یک سکوی پرتاب مهم برای بخش DeFi تبدیل کرد.
  3. معمولاً در صرافی‌های متمرکز، پروژه‌های جدید باید قبل از لیست شدن کوین یا توکن خود برای معامله، یک فرآیند بررسی را طی کنند. Uniswap برای مقابله با چنین مسائلی طراحی شده و ماهیت غیرمتمرکز آن به کاهش قدرت و سلطه صرافی‌های متمرکز کمک می‌کند. با توجه به محبوبیت Uniswap، این پلتفرم اولین انتخاب برای بسیاری از پروژه‌های جدید است.
  4. Uniswap مدل دفتر ثبت سفارشات سنتی را حذف می‌کند و با معرفی یک پروتکل بازارساز خودکار (AMM) دسترسی آزاد به بازار را فراهم می‌کند. این امر به طرز شگفت‌انگیزی به هر کسی کمک می‌کند تا توکن‌ها را سوآپ، به یک استخر اضافه یا در صرافی لیست کند.

آشنایی با توکن UNI

UNI توکن حکمیتی و بومی Uniswap است. این یک توکن ERC-20 است که با اکوسیستم اتریوم و کیف‌پول‌های ERC-20 مانند MetaMask و MyEtherWallet سازگار است. UNI از طریق یک ایردراپ به کاربران این پلتفرم عرضه شد؛ علاوه بر این، ۱۵۰ میلیون توکن UNI که ۱۵ درصد عرضه را شامل می شود، به عنوان بخشی از این عرضه اولیه، بین کاربران و ارائه‌دهندگان نقدینگی توزیع شد. از این رو  هر فرد ۴۰۰ توکن UNI دریافت کرد که در حال حاضر بالغ بر ۱۰ هزار دلار است.

آشنایی با توکن UNI

همچنین هولدرهای UNI حق رأی‌دهی در خصوص تغییرات جدید در این پلتفرم را کسب می‌کنند. سپرده‌گذاران می‌توانند در تصمیمات کلیدی مانند استفاده از خزانه یا بروزرسانی‌های آتی و موارد دیگر شرکت کنند؛ بر اساس وبلاگ رسمی تیم Uniswap، این پروژه قصد دارد ورژن سوم خود را راه‌اندازی کند. این نسخه با هدف بهبود چشمگیر تجربه AMM برای معامله‌گران و ارائه‌دهندگان نقدینگی انجام می‌شود. این تیم همچنین قصد دارد رابط Uniswap را کاربر پسندانه‌تر کند و برنامه‌هایی برای معاملات با تاخیر کم، تسویه سریع و کارمزد کم را در دست اقدام دارد. به نظر می‌رسد که ورژن سوم این پلتفرم احتمالا مشکل کارمزد بالای تراکنش‌ها و سایر موارد را حل کند.

نمودار شمعی Uniswap
نتیجه‌گیری

این مجموعه در مقایسه با سایر صرافی‌های متمرکز مزایای زیادی برای معامله‌گران به همراه دارد. Uniswap هیچ کارمزدی برای لیست کردن توکن‌ها دریافت نمی‌کند و این DEX یکی از ارزان‌ترین هزینه‌های گس را دارد. این پروژه کاملا متن باز بوده و هر شخصی می‌تواند یک بازار ERC در آن ایجاد کند. علاوه بر این، اگر Uniswap در بروزرسانی خود معضلات عمده‌ای مانند هزینه گس را حل کند، می‌تواند موجب تحول این اکوسیستم شود و یک رقیب قوی برای سایر صرافی‌های برتر باشد.

سوالات متداول

سوالات متداول

ارز دیجیتال یونی سواپ چیست؟

ارز دیجیتال یونی سواپ، رمز ارز ارائه شده توسط صرافی غیر متمرکز Uniswap است که در حال حاضر با مارکت کپ حدود ۱۰ میلیارد دلاری در جایگاه ۱۹ ام ارزهای دیجیتال قرار دارد.

آینده ارز دیجیتال UNI چگونه خواهد بود؟

صرافی یونی سواپ،‌ شناخته شده ترین بستر مبادلاتی غیر متمرکز ارزهای دیجیتال است و در میان کاربران از اهمیت بالایی برخوردار است؛‌ به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود که رمز ارز آن، UNI، آینده درخشانی داشته باشد.

۴.۳/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
۳ دیدگاه

۳ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست