اوکی اکسچنج

آشنایی با شبکه آرویو (Arweave) و توکن AR

آشنایی با شبکه آرویو (Arweave) و توکن AR

زندگی در دنیای امروز، بدون اینترنت غیرممکن است. مردم در سراسر جهان می‌توانند تنها با یک کلیک یا لمس دکمه‌ای به انبوهی از اطلاعات دسترسی پیدا کنند. اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که اکثر محتواهای اینترنت توسط یک ساختار متمرکز مدیریت می‌شوند؟ در واقع شرکت‌های فناوری جهانی و دولت‌ها تأثیر زیادی بر تمام آنچه مردم در اینترنت می‌بینند، می‌شنوند، منتشر می‌کنند می‌گذارند. پیدایش فناوری بلاک چین انقلابی در این روند ایجاد کرد و روند تمرکززدایی را که شامل ذخیره‌سازی داده‌ها می‌شود تسریع کرده است.

مشاهده: قیمت لحظه‌ای Arweave

اما بیشتر بلاک چین‌ها برای ذخیره‌سازی داده‌ها به پروتکل‌های خارجی متکی هستند، چرا که ذخیره‌سازی دورن-زنجیره‌ای هزینه زیادی دارد. ما در این مقاله به بررسی پلتفرم آرویو (Arweave) که پروتکلی برای ذخیره‌سازی دائمی و غیرمتمرکز اطلاعات است می‌پردازیم. همچنین، ویژگی‌های ارز دیجیتال AR، نحوه خرید آن و مزایا و معایب این پروتکل را بررسی خواهیم کرد.

پروتکل آرویو (Arweave) چیست؟

آرویو (Arweave) یک شبکه ذخیره‌سازی غیر متمرکز نسل جدید است که در جولای سال ۲۰۱۷ توسط سم ویلئامز و ویلئام جونز در لندن راه‌اندازی شد. آرویو از فناوری بلاک چین برای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز ایمن و دائمی داده‌ها استفاده می‌کند. هدف این شبکه کاهش محدودیت‌های توسعه‌دهندگان و همچنین ایجاد چشم‌انداز بلندمدت برای اینترنت است. روزانه تعداد زیادی از مطالب منتشر شده در اینترنت به دلایل مختلف از بین ‌می‌روند. سیستم‌های ذخیره‌سازی موجود در برابر هکر‌ها آسیب‌پذیر هستند و داده‌های منتشر شده در اینترنت می‌توانند در طول زمان به دلیل سهل انگاری کاربران حذف شوند.

یکی از اصلی‌ترین دلایل از بین رفتن داده‌ها، لینک‌های خراب است. کاربران از لینک‌ها برای دسترسی به اطلاعات وب‌سایت‌ها استفاده می‌کنند. زمانی که این لینک‌ها خراب شود دیگر راهی برای دسترسی به اطلاعات وب‌سایت نیست. بنابراین آن وب‌سایت به بخشی از دارک وب تبدیل می‌شود که با هیچ موتور جستجویی قابل جستجو نخواهد بود. بنابراین به جز خطرات ناشی از کنترل و مدیریت اطلاعات توسط سازمان‌ها در شبکه‌های متمرکز، تمام اطلاعات موجود وب‌سایت‌ها در خطر از بین رفتن دائمی قرار دارند.

پروتکل آرویو (Arweave) چیست؟

در این شرایط شبکه آرویو از بین رفتن داده‌ها یا دستکاری در داده‌ها را کاملا غیرممکن کرده است. پروتکل بلاک‌ویو (Blockweave) یک راه حل کم هزینه و مقیاس‌پذیر برای ذخیره‌سازی درون-زنجیره‌ای است که به کاربران اجازه می‌دهد تا محتوا را به شکلی نامحدود در وب سایت‌ها ذخیره کنند. پروتکل همتابه‌همتای بلاک‌ویو به کاربران (نودها) مختلف با فضای ذخیره‌سازی اضافی در هارددیسک‌های خود اجازه می‌دهد تا به شبکه آرویو متصل شوند و از آن برای ذخیره‌کردن داده‌های کاربران استفاده کنند. نودها نیز برای ارائه خدمات خود پاداش دریافت می‌کنند.

با افزایش حجم داده‌های نگهداری شده در یک سیستم، مقدار هش مورد نیاز برای اجماع کاهش می‌یابد که منجر به ذخیره‌سازی مقرون به صرفه‌تر داده‌ها می‌شود. علاوه بر ذخیره‌سازی داده‌ها، شبکه آرویو یک پلتفرم عالی برای توسعه‌دهندگانی است که می‌خواهند برنامه‌های غیرمتمرکز کارآمدتری بسازند. API های منعطف شبکه به برنامه‌نویسان اجازه می‌دهد تا برنامه‌های کاربردی خود را به طور یکپارچه را روی بلاک‌ویو بسازند. تا به امروز، بیش از ۳۰۰ برنامه کاربردی غیرمتمرکز بر روی بلاک چین آرویو ساخته شده است.

شبکه آرویو  چگونه کار می‌کند؟

ساده‌ترین راه برای درک عملکرد پروتکل آرویو ، آشنایی با لایه‌های بلاک‌ویو (Blockweave) و پرماوب (Permaweb) است.

بلاک‌ویو (Blockweave)

بلاک‌ویو با بلاک چین‌های دیگر که بسیاری از ارزهای دیجیتال بر روی آن‌ها اجرا می‌شوند، فرق دارد. این پروتکل نه تنها اطلاعات تراکنش‌ها را حفظ می‌کند، بلکه اطلاعات داده‌ها را در هر بلوک نیز نگه می‌دارد. مانند سایر بلاک چین‌ها، هر بلوک روی بلاک‌ویو به بلوک قبلی خود اشاره دارد. با این حال، در در این پروتکل این بلوک قبلی به یک بلوک به‌طور تصادفی انتخاب شده به نام بلوک فراخوان (Recall Block) متصل می‌شود.

این معماری توسط پروتکل آرویو فعال می‌شود که از یک تکنیک جدید اجماع به نام اثبات دسترسی تصادفی مختصر (SPoRA) استفاده می‌کند. این قرارداد به نود‌های شرکت‌کننده شبکه برای حفظ کل تاریخچه تراکنش‌های آرویو پاداش می‌دهد. به طور مثال، برای اجرا کردن یک نود در بلاک چین آرویو، و به دست آوردن پاداش بلاک باید به بلاک‌ویو نشان دهید که دسترسی کامل به داده‌های بلوک قبلی و همچنین یک بلوک فراخوان به طور تصادفی انتخاب شده است.

در صورتی که به بلاک فراخوان دسترسی نداشته باشید، بلاک‌ویو فرض می‌کند که تمام داده‌های تراکنش را در بلاک چین آرویو نگه نمی‌دارید و از هرگونه پاداش بلاک محروم خواهید شد. این به نود‌های شرکت‌کننده انگیزه می‌دهد که تا حد امکان داده ذخیره کنند، اگرچه مجبور نیستند؛ زیرا آن‌ها نمی‌توانند پیش‌بینی کنند که سیستم به کدام بلوک داده قبلی برای دریافت پاداش بلوک نیاز دارد.

پرماوب (Permaweb)

یکی دیگر از اجزای اصلی آرویو، پرماوب، یک وب غیرمتمرکز، که بر روی بلاک چین آرویو ساخته شده است. پرماوب جایی است که همه برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) آرویو در آن ذخیره می‌شوند. برای دسترسی به DApp‌ها می‌توان از چندین وب‌سایت که به نظر وب سایت‌های معمولی هستند استفاده کرد. پرماوب همچنین می‌تواند با WWW ارتباط برقرار کند زیرا پروتکل Arweave از HTTP استفاده می‌کند.

پرماوب (Permaweb)

ارز دیجیتال AR چیست؟

ارز دیجتال AR توکن اصلی بلاک چین آرویو (Arweave) است ‌که کاربرد‌های مختلفی در این اکوسیستم دارد. از مجموع ۶۶ میلیون توکن که برای عرضه‌ کل درنظر گرفته شده، بیش از ۵۵ میلیون توکن در اولین راه‌اندازی شبکه اصلی Arweave در ژوئن ۲۰۱۸ منتشر شدند. از توکن‌های باقی مانده برای پرداخت پاداش نود‌های شبکه آرویو استفاده می‌شود. در حال حاضر حدود ۳۳ میلیون توکن AR در گردش وجود دارد. پس از استخراج این ۳۳ میلیون، رمز ارز آرویو (AR) به یک توکن ضدتورمی تبدیل خواهد شد.

نام توکن توکن AR
عرضه کل ۶۶,۰۰۰,۰۰۰ واحد AR
عرضه در گردش ۳۳,۳۹۴,۷۰۱.۰۰ واحد AR
کاربردپذیری پرداخت هزینه‌های ذخیره‌سازی، بازیابی داده‌ها و تعامل با برنامه‌های کاربردی شبکه
سایت رسمی www.arweave.org

توکن AR چه کاربردی دارد؟

ارز دیجیتال AR در اکوسیستم آرویو نقش اساسی بازی می‌کند. اول از همه در شبکه Arweave هزینه‌ تراکنش‌ها با استفاده از این توکن پرداخت می‌شود. این شامل هزینه‌های ذخیره‌سازی و بازیابی داده‌ها و همچنین تعامل با بسیاری از برنامه‌های کاربردی شبکه است.

توکن AR چه کاربردی دارد؟

کاربرانی که می‌خواهند داده‌های خود را در بلاک چین آرویو ذخیره کنند باید هزینه خدمات خود را با استفاده از ارز دیجیتال AR پرداخت کنند. علاوه‌ بر‌ این، رایانه‌های موجود در شبکه که خدمات ذخیره‌سازی را ارائه می‌کنند فقط توکن‌های AR را می‌پذیرند.

توکنومیک آوریو

  • کل عرضه: ۶۳.۱ میلیون توکن AR
  • حداکثر عرضه: ۶۶ میلیون
  • عرضه در گردش: ۳۳.۳ میلیون (۵۱٪ از کل عرضه)
  • سرمایه بازار: ۱.۴ میلیارد دلار
  • حجم معاملات روزانه: ۱۱ میلیون دلار
  • قیمت (در فوریه ۲۰۲۲): حدود ۴۰ دلار

ویژگی‌های اصلی شبکه آرویو

استفاده آسان

علی‌رغم کارکرد پیچیده شبکه آرویو، تمام موارد فنی مربوط به آن در بک اند (Backend) قرار می‌گیرد تا رابط کاربری شبکه تا حد امکان ساده نگه داشته شود. ایجاد یک نشانک (BookMark) در بلاک چین Arweave به سادگی استفاده از افزونه مرورگر این پلتفرم برای ایجاد یک نشانک (BookMark) است. سایر کاربران در شبکه غیرمتمرکز می‌توانند صفحات ذخیره شده با این افزونه را بخوانند و به اشتراک بگذارند.

تغییرناپذیری

همانطور که گفتیم داده‌های نگهداری شده در آرویو دائمی و غیرقابل تغییر هستند. برنامه‌های اجرا شده در آن نیز غیرقابل تخریب هستند، قوانین آن‌ها حتی توسط توسعه‌دهندگان برنامه‌ها نمی‌توانند به‌روزرسانی یا اصلاح شوند.

مناسب برای توسعه‌دهندگان

از آنجایی نمی‌توان برنامه‌ها را ویرایش یا به روز کرد، پروتکل آرویو به توسعه‌دهندگان پاداش می‌دهد و آن‌ها را تشویق می‌کند تا برنامه‌های با کیفیت بالا تولید کنند. هم چنین آن‌ها را تشویق می‌کند تا برای برنامه‌های غیرمتمرکز خود جوامعی را تشکیل دهنده و با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. چرا که این کار، به استفاده کاربران از نسخه به روزشده آن برنامه کمک می‌کند.

 

مزایا و معایب پروتکل آرویو

مزایا

در دنیای امروزه، داده‌ها به عنوان یک جزء حیاتی از فناوری‌های مدرن مانند یادگیری ماشین و هوش مصنوعی حکمفرما هستند. پروتکل آرویو یک شبکه بلاک چین قوی است که این پتانسیل را دارد که نحوه ذخیره و مدیریت داده‌ها را به صورت آنلاین تغییر دهد. آرویو، بیش از ۵۰۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش می‌کند.

مزایا و معایب پروتکل آرویو

توکن AR ارزش بالایی در داخل اکوسیستم آرویو و همچنین تاریخچه قیمت بسیار ثابتی درد. استفاده از سرویس‌های ذخیره‌سازی غیرمتمرکز آرویو برای هولدر‌های AR بسیار سودمند خواهد بود. مشارکت با سولانا علاوه بر تجربه گسترده بنیانگذاران این پروتکل مشروعیت پروژه را بهبود می‌بخشد.

معایب

پروتکل آرویو با مشکل مقیاس‌پذیری دست و پنجه نرم می‌کند. اگر آرویو نتواند مشکلات مقیاس‌پذیری در برابر هک را برطرف کند، ممکن است دچار شکست شود و قیمت توکن AR را به شدت کاهش یابد. بدون شک، فناوری‌های پیشرفته آرویو فوق‌العاده و اکنون بیش از هر زمان دیگری مورد نیاز هستند. با این حال، با توجه به امکان رقابت، این ممکن است یک نقطه ضعف باشد، برای مثال، رقبا می‌توانند راه‌حل‌های بهتر و عملی‌تری بر اساس شبکه آرویو ارائه دهند.

آیا AR ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

ارز دیجیتال AR با توجه به فعالیت‌های قیمتی تاریخی و فعلی، برای رشد تصاعدی در سال‌های آینده آماده شده است. به گفته وب‌سایت WalletInvestor، ارزش توکن AR اکنون کمتر ارزش واقعی خود است و ممکن است در یک سال بیش از ۱۰۸ درصد افزایش یابد. با کمال تعجب، الگوریتم‌های آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند که در کمتر از پنج سال به ۳۷۱ دلار برسد. افزایش علاقه به اجرای سیستم‌های ذخیره‌سازی غیرمتمرکز در این بخش از این پیش‌بینی‌های رشد پشتیبانی می‌کند.

کلام آخر

به طور خلاصه، بلاک چین آرویو  یک راه حل ذخیره‌سازی اطلاعات بلندمدت است که برای حل بسیاری از مشکلات مرتبط با ذخیره‌سازی غیرمتمرکز سرعت دارد. این پروتکل بر مشکل محدودیت ذخیره‌سازی غلبه می‌کند در حالی که به طور همزمان مقیاس‌پذیری را با فناوری پیشرفته خود مورد توجه قرار می‌دهد. همچنین فضای ذخیره‌سازی نامحدودی را برای توسعه‌دهندگان برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز و پاداش‌هایی برای مدیریت شبکه فراهم می‌کند. شبکه آرویو به لطف همکاری‌های باورنکردنی و اضافه شدن NFT‌ها به زودی آماده است تا به محبوبیت زیادی پیدا کند.

سوالات متدوال

سوالات متداول

پروتکل آرویو (Arweave) و هدف آن چیست؟

آرویو یک شبکه ذخیره‌سازی غیر متمرکز نسل جدید است و هدف این شبکه کاهش محدودیت‌های توسعه‌دهندگان و همچنین ایجاد چشم‌انداز بلندمدت برای اینترنت است.

شبکه‌ی آرویو چگونه کار می‌کند؟

این شبکه با استفاده از لایه‌های بلاک‌ویو (Blockweave) و پرماوب (Permaweb) فعالیت می‌کند.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۷/۵ - (۴ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست