اوکی اکسچنج

ارز دیجیتال اوشن پروتکل (OCEAN) چیست؟

پروتکل اوشن (OCEAN) چیست و چگونه کار می‌کند؟

امروزه، داده‌ها ارزش زیادی پیدا کرده‌اند. هوش مصنوعی برای جامعه و کسب و کار‌ها مزایای زیادی دارد، اما برای مدل‌های دقیق هوش مصنوعی به داده‌های بیشتری نیاز است. شرکت‌های بزرگی مانند گوگل و فیس‌بوک که اکنون بر این صنعت تسلط دارند، اکثریت هوش مصنوعی قدرتمند با دسترسی گسترده به داده‌ها را در اختیار دارند. اما اوشن پروتکل (OCEAN) قصد دارد دسترسی به داده‌ها را برای تمام شرکت‌ها فراهم کند.

پروتکل اوشن (OCEAN) چیست؟

اوشن پروتکل یک رمزارز است که سرویس‌های داده را برای همه آزاد می‌کند. این شرکت در سال ۲۰۱۷ تأسیس شد. تأمین‌کنندگان داده و کاربران با استفاده از فناوری بلاک چین با یکدیگر در ارتباط هستند. از طریق اپلیکیشن Ocean Market، صاحبان داده‌ها می‌توانند از داده‌های خود در عین حفظ حریم خصوصی و کنترل، کسب درآمد کنند. از طرف دیگر، کاربران اکنون به داده‌های خصوصی دسترسی دارند که قبلاً قادر به خرید آن نبودند.

این پروتکل بیشتر برای دانشمندان داده و متخصصان هوش مصنوعی که از دسترسی بیشتر به داده‌ها، منشأ محافظت شده رمزنگاری شده و پتانسیل درآمد کسب می‌کنند، مفید است. داده‌های خصوصی ممکن است در مدل‌های هوش مصنوعی و برای پشتیبانی از تحقیقات بدون به اشتراک گذاشتن صریح به لطف محاسبه به داده استفاده شوند.

کاربران اوشن پروتکل به طور بالقوه از طریق نظارت بر داده‌ها با قرار دادن روی آن پول دریافت کنند. توسعه‌دهندگان ممکن است بازار‌های غیرمتمرکز، کیف پول‌ها، و سایر برنامه‌های کاربردی خود را با استفاده از Ocean Libraries در این مدت ایجاد و استقرار دهند. هنگام خرید و فروش داده‌ها در بازار اوشن، شکل پیش‌فرض تجارت، توکن OCEAN است که توکن ابزار اصلی پروتکل است. در کنار حکمرانی و استکینگ به کار گرفته می‌شود.

اوشن پروتکل چگونه کار می‌کند؟

دارایی‌های داده با بلاک چین و ابزار‌های مالی غیرمتمرکز از طریق دیتاتوکن‌ها، جفت می‌شوند. این توکن‌های ERC-۲۰ به معنی حق دسترسی به اطلاعات هستند. با استفاده و می‌نت توکن‌های داده، ارائه‌دهندگان خدمات داده را در دسترس قرار می‌دهند و کاربران برای دسترسی به آن خدمات، دیتاتوکن‌ها را پرداخت می‌کنند. برای دسترسی به یک مجموعه داده، یک مصرف‌کننده باید ۱. ۰ دیتاتوکن را به یک ارائه دهنده داده ارائه دهد. به منظور اعطای دسترسی به شخص دیگری، آن‌ها همچنین ممکن است ۱. ۰ دیتاتوکن برای آن‌ها ارسال کنند.

بعد از اینکه دیتاتوکن‌ها در بازار اوشن عرضه می‌شوند، صادر‌کننده می‌تواند یک قیمت ثابت تعیین کند یا از کشف خودکار قیمت استفاده کند که توسط یک بازارساز خودکار پشتیبانی می‌شود. دیتاتوکن و OCEAN هر دو به عنوان نقدینگی در استخر‌های AMM استفاده می‌شوند که توسط Balancer اداره می‌شوند. کارمزد با نسبت شماره دو توکن تعیین می‌شود. قیمت دیتاتوکن‌ها با کاهش سهم آن‌ها از استخر افزایش می‌یابد و بالعکس. در نتیجه قیمت دیتاتوکن‌ها به طور خودکار تغییر می‌کند.

دارندگان OCEAN با قرار دادن توکن‌های OCEAN خود در یک استخر نقدینگی، داده‌ها را مدیریت می‌کنند. آن‌ها می‌توانند کارمزد خدمات خود را دریافت کنند، اما فراموش نکنید که احتمال از ضرر ناپایدار و راگ پول نیز وجود دارد. دیتاتوکن‌ها به عنوان پیوندی بین دیفای و بخش داده عمل می‌کنند. از آنجایی که آن‌ها توکن‌های ERC-۲۰ هستند، ممکن است به یک سازمان مستقل غیرمتمرکز منتقل شوند، در صرافی‌های ارز دیجیتال مبادله شوند و برای سایر عملکرد‌های دیفای مورد استفاده قرار گیرند.

تاریخچه پروتکل اوشن

ترنت مک کانهی و بروس پون شرکت پروتکل اوشن را در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی کردند. به عنوان خالق پایگاه داده بلاک چین BigchainDB، بروس پون از سال ۲۰۱۳ روی ترکیب داده‌ها و هوش مصنوعی کار می‌کند. او با مدرک کارشناسی از MITSloan فارغ التحصیل شد. در مهندسی و گواهی اجرایی پیشرفته. قبل از پروتکل اوشن، Pon یکی از بنیانگذاران Avantalion، یک شرکت مشاوره بود که به شرکت‌هایی مانند می‌تسوبیشی و فولکس واگن در ساخت ۲۰ بانک در سراسر جهان کمک می‌کرد.

تاریخچه پروتکل اوشن

مک کانهی دارای مدرک دکترای هوش مصنوعی و نویسنده آثار معتبر در این زمینه است. قبل از تمرکز بر روی پروتکل اوشن، او استارت آپ‌های ADA و Solido را راه‌اندازی کرد که به ترتیب به هوش مصنوعی و طراحی مدار علاقه‌مند بودند.

Razvan Olteanu، مدیر ارشد اجرایی BigchainDB، و Cristina Pon، مدیر بازاریابی، دیگر اعضای تیم Ocean هستند. ۳۵ مشاور با تجربه در کسب و کار، داده‌های بزرگ، هوش مصنوعی و بلاک چین یکی دیگر از دارایی‌های Ocean Protocol هستند. بنیاد پروتکل اوشن، یک سازمان غیرانتفاعی واقع در سنگاپور، مسئول نظارت بر پروتکل است. BigchainDB برای ایجاد شبکه اصلی پروتکل و هماهنگ کردن ابتکارات بازاریابی و جامعه استخدام شد.

چه چیزی پروتکل اوشن را متمایز می‌کند؟

داده‌ها در پروتکل اوشن با استفاده از دیتا توکن‌های به دارایی تبدیل می‌شوند. این طیف گسترده‌ای از مزایایی را ارائه می‌دهد که قبلاً در صنعت داده وجود نداشت. داده‌ها توسط پروتکل دموکراتیزه می‌شوند؛ زیرا هر کسی ممکن است آن را در بازار آزاد خریداری کند، حتی داده‌هایی که در غیر این صورت در دسترس نبودند یا به سختی به دست می‌آمدند. صاحبان داده‌ها می‌توانند از طریق توکن‌سازی از داده‌های خود درآمد کسب کنند.

این پروژه بر توسعه هوش مصنوعی و گسترش مزایای آن تأکید دارد. با استفاده از قابلیت‌ها و منابع کتابخانه Ocean Python، دانشمندان داده ممکن است به طور مستقیم با داده‌ها تعامل داشته باشند. استفاده از فناوری بلاک چین منشأ امن رمزنگاری شده را نیز در دسترس متخصصان هوش مصنوعی قرار داده است.

سپرده‌گذاری توکن OCEAN با سایر شبکه‌ها متفاوت است. با قرار دادن OCEAN در استخر‌های AMM، معامله گران ممکن است به عنوان ارائه‌دهندگان نقدینگی و به عنوان متولیان داده عمل کنند. علاوه بر این، از آنجایی که دیتاتوکن‌ها توکن‌های ERC-۲۰ هستند، ممکن است برای تبدیل صرافی‌های رمزنگاری به بازار‌های داده و کیف پول‌های ERC-۲۰ به کیف‌پول‌های داده استفاده شوند.

چه چیزی پروتکل اوشن را ارزشمند می‌کند؟

پروتکل اوشن ابزاری مفید برای تسهیل دسترسی به داده‌ها است؛ زیرا در عصر مدرن کالایی ارزشمند است. پروتکل Ocean به دلیل مجموعه داده‌ها و منابع علم داده‌ای که قبلاً در دسترس نبود، اکنون ابزاری حیاتی برای متخصصان هوش مصنوعی است.

با توجه به سوزاندن ۵ درصد از درآمد شبکه، OCEAN اساساً کاهش دهنده تورم است. این بدان معناست که وقتی پروتکل اوشن به طور گسترده‌تری تصویب شود، عرضه OCEAN با سرعت بیشتری کاهش می‌یابد. بنیانگذاران پروژه یک پنجم عرضه OCEAN، پایه پروتکل ۵٪ و خریداران SAFTE ۱۵٪ دریافت کردند. نود‌های شبکه اوشن مابقی وجوه را دریافت خواهند کرد.

نحوه استفاده از پروتکل اوشن

دانلود برنامه اوشن مارکت (Ocean Market) به شما امکان خرید و فروش داده را می‌دهد. کاربران اوشن می‌توانند روی Publish کلیک کنند، فراداده را تکمیل کنند، URL مربوط به مکان مجموعه داده را وارد کنند، و هزینه‌ای را برای در دسترس قرار دادن مجموعه داده برای عموم وارد کنند. کاربران ممکن است کیف پول‌های خود را به بازار اقیانوس متصل کرده و OCEAN را برای خرید مجموعه داده‌ها در آن‌ها بارگذاری کنند.

دارندگان توکن OCEAN با کمک نقدینگی به استخر AMM-داده OCEAN، می‌توانند توکن‌های خود را به اشتراک بگذارند. دانشمندان داده در موقعیت خوبی برای دستیابی به این هدف قرار دارند، زیرا آن‌ها به دانش لازم برای تعیین اینکه آیا داده‌ها واقعاً مفید هستند مجهز هستند.

نحوه انتخاب کیف پول پروتکل اوشن

اولین نکته‌ای که باید در نگام انتخاب کیف‌پول ارز دیجیتال باید در نظر بگیرید، پشتیبانی از ERC-۲۰ است. نوع کیف پولی که انتخاب می‌کنید به این بستگی دارد که می‌خواهید از آن برای چه و چه مدت زمانی استفاده کنید. امن‌ترین راه برای ذخیره بیت کوین با ذخیره‌سازی و پشتیبان‌گیری آفلاین، استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند تروزر و لجر است که به عنوان کیف پول سرد نیز شناخته می‌شوند. آن‌ها می‌توانند گرانتر باشند و ممکن است به دانش فنی بیشتری نیاز داشته باشند. به همین دلیل، آن‌ها می‌توانند برای ذخیره مقادیر بیشتر OCEAN برای کاربران با تجربه‌تر مناسب‌تر باشند.

نحوه انتخاب کیف پول پروتکل اوشن

گزینه دیگر کیف پول‌های نرم‌افزاری هم رایگان و هم برای استفاده ساده هستند. آن‌ها ممکن است حافظ یا غیر حضانت باشند و می‌توانند به عنوان برنامه‌های دسکتاپ یا گوشی‌های هوشمند بارگیری شوند. با کیف‌پول‌های حضانتی، ارائه‌دهنده خدمات از طرف شما مسئولیت مدیریت و تهیه نسخه پشتیبان از کلید‌های خصوصی را بر عهده دارد. کیف پول‌های غیرحضاتی، کلید‌های خصوصی را با استفاده از اجزای امن روی دستگاه شما نگه می‌دارند. این کیف‌پول‌ها معمولاً امنیت کمتری نسبت به کیف پول‌های سخت‌افزاری دارند و بنابراین ممکن است برای افرادی با تجربه یا دارایی‌های کمتر OCEAN مناسب‌تر باشند.

کیف پول‌های آنلاین، که اغلب به عنوان کیف پول‌های وب شناخته می‌شوند، به طور مشابه بدون هزینه، ساده برای استفاده هستند و از دستگاه‌های مختلف از طریق مرورگر وب در دسترس هستند. با این حال، آن‌ها به عنوان کیف پول‌های داغ در نظر گرفته می‌شوند و نمی‌توانند به اندازه جایگزین‌های سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری ایمن باشند. شما باید یک شرکت قابل اعتماد را انتخاب کنید که شهرت خوبی برای امنیت و حضانت داشته باشد بنابراین آن‌ها برای کاربرانی که بیشتر معامله می‌کنند یا برای کسانی که دارایی‌های کمتری داشته باشند، مناسب‌تر هستند.

استکینگ توکن OCEAN

کاربران می‌توانند توکن‌های OCEAN خود را با قرار دادن آن‌ها در استخر‌های نقدینگی همراه با دیتاتوکن‌ها روی مجموعه داده‌ها قرار دهند. به بهترین مجموعه داده‌ها بیشترین OCEAN داده می‌شود که به عنوان یک روش تنظیم عمل می‌کند. کارمزد تراکنش، که نسبتی از حجم فروش تعیین شده توسط ایجاد‌کننده استخر نقدینگی است، می‌تواند توسط شرکت‌کنندگان به دست آید.

البته سپرده‌گذاری خطراتی نیز به همراه دارد. ممکن است نسبت OCEAN به دیتاتوکن‌ها متفاوت باشد که می‌تواند منجر به ضرر ناپایدار شود. اگر ناشر دیتاتوکن مالکیت OCEAN خود را بفروشد، احتمال راگ پول نیز وجود دارد.

نتیجه گیری

پروتکل Ocean با اجازه دادن به هر کسی برای کسب درآمد از داده‌ها از طریق توکن‌سازی و ایجاد یک بازار آزاد که در آن مجموعه داده‌ها می‌توانند خریداری و فروخته شوند، ارزش داده‌ها را افزایش می‌دهد. پروتکل مبتنی بر بلاک چین ابزاری مفید برای دانشمندان داده و انتشار مزایای هوش مصنوعی است زیرا از کتابخانه‌ای از منابع استفاده می‌کند. توکن بومی پروتکل، OCEAN، برای حاکمیت، سهامداری، و خرید و فروش مجموعه داده‌ها استفاده می‌شود. به دلیل سودمندی و عرضه کم تورم، به اکوسیستم اوشن کمک می‌کند.

سوالات متدوال

سؤالات متداول

کارمزد معاملات بازار اوشن چگونه تقسیم می‌شود؟

کارمزد‌ها در بازار داده‌های اوشن بین سهامداران، بازار و جامعه اوشن تقسیم می‌شود. سهامدارانی که OCEAN را در استخر‌های نقدینگی واریز می‌کنند، سهمی از کارمزد دریافت می‌کنند. یک مقدار نیز به جامعه اوشن منتقل می‌شود. بقیه به OceanDAO می‌رود، که از آن برای توسعه اکوسیستم و همچنین سوزاندن بخش کوچکی استفاده می‌کند.

اوشن پروتکل چه برنامه‌های برای آینده دارد؟

این پروژه قصد دارد زنجیره‌های جدیدی را نصب کند و از خدمات داده بیشتری مانند چین‌لینک و The Graph به عنوان دارایی داده پشتیبانی کند. پیش از پایان سال ۲۰۲۱، پروتکل اقیانوس همچنین قصد دارد برنامه Ocean Data Farming را معرفی کند، که مشوق‌هایی را برای عرضه دارایی‌های داده مربوطه و برتر ارائه می‌دهد.

۴.۵/۵ - (۴ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست