اوکی اکسچنج

اینستاگرام ارز تودی

ارز دیجیتال اوما (UMA) چیست و چه کاربردی دارد؟

ارز دیجیتال اوما چیست؟

اوما یک اوراکل آپتیمیستیک است که برای ذخیره هر نوع داده‌ای استفاده می‌شود. اوراکل‌ها موجودیت‌هایی هستند که بلاک‌چین‌ها را به دنیای بیرون متصل می‌کنند. اما اوراکل آپتیمیستیک داده‌ها را از دنیای واقعی به یک سیستم غیرمتمرکز متصل می‌کند. در واقع اوراکل اوما (UMA) انعطاف‌پذیری بیشتر و باز کردن راه را برای گسترش وب ۳ با ایجاد بازار‌های در دسترس، غیرمتمرکز و ایمن برای کاربران به ارمغان می‌آورد.

اوما (UMA) چیست؟

اوما مخفف کلمات Universal Market Access به معنای دسترسی به بازار جهانی است. این پروتکل از بازار‌ها و قرارداد‌های هوشمند در سراسر وب ۳ محافظت می‌کند. داده‌های خارج از زنجیره مورد نیاز برای برآورده کردن الزامات قرارداد‌های هوشمند ممکن است به دلیل اطلاعات ناقص یا معیوب ناکافی یا اشتباه باشند. از آنجا که آن‌ها فقط مقادیر منفرد را به عنوان ورودی می‌پذیرند و نمی‌توانند انواع دیگر داده‌ها را در نظر بگیرند. به منظور در نظر گرفتن اطلاعات ناقص، اوراکل‌های آپتیمیستیک افراد را تشویق می‌کنند تا صحت داده‌ها را بررسی و در صورت صحت آن را تأیید کنند.

پروتکل اوما چگونه کار می‌کند؟

این پروتل به سه قسمت اصلی تقسیم می‌شود. قراردادی که به دنبال داده‌ها است، شرکت‌کننده‌ای که داده‌ها را ارائه می‌کند، و یک مخالف احتمالی که می‌تواند در صورت عدم موافقت با داده‌ها آن را رد کند.

درخواست

اوراکل آپتیمیستیک (OO) اوما از دارندگان توکن شبکه می‌خواهد در فرآیند صحت و تأیید داده‌های به آن کمک کنند. OO از طریق شبکه صاحبان توکن خود، ممکن است هر داده‌ای را در دسترس قرار دهد و به فرآیند تأیید داده‌های خود یک عنصر انسانی بدهد.

پیشنهاد

به طور معمول، قرارداد اطلاعاتی را درخواست می‌کند و یک مدت برای اختلافات تعیین می‌کند (که می‌تواند از چند دقیقه تا چند روز متغیر باشد). پیشنهاد دهنده یک نقطه داده ارائه و یک اوراق قرضه ارسال می‌کند. داده‌ها به بلاک‌چین منتقل می‌شوند و زمانی که دوره اختلاف به پایان می‌رسد، فرض می‌شود که صحیح هستند. پیشنهاد دهنده نیز در آن زمان وثیقه خود را پس می‌گیرد. اگر کسی معتقد باشد که داده‌ها در دوره اختلاف اشتباه است، ممکن است اختلاف نظر را مطرح کند.

اختلاف نظر

گاهی اوقات ممکن است یک مخالفت‌کننده که داده‌های ارائه شده توسط پیشنهاد دهنده را رد کند، ظاهر شود. اختلاف زمانی به رأی گذاشته می‌شود که طرف منازعه وثیقه‌ای را نیز واریز کند. دارندگان توکن‌های UMA، درگیری را در ۴۸ ساعت حل می‌کنند. اگر منازعه درست باشد، بخشی از سپرده پیشنهاد دهنده را به عنوان غرامت دریافت می‌کنند. در صورت نادرست بودن، متحمل ضرر ودیعه می‌شوند که بخشی از آن به پیشنهاد دهنده بازگردانده می‌شود. اوراکل سه مرحله برای رای دادن دارد:

  • رای‌گیری آزاد: یک دوره ۲۴ ساعته که رای‌گیری ثبت می‌شود.
  • تأیید رأی: دوره‌ای که آرای کاربران فاش می‌شود و نتایج محاسبه می‌شود.
  • ادعای پاداش: دوره‌ای که کاربرانی که «درست» رای داده‌اند می‌توانند پاداش را در توکن‌های UMA تولید شده توسط پروتکل درخواست کنند.

پس از درخواست جوایز، توکن‌ها به توکن‌های رای‌گیری فعال در کیف پول کاربران تبدیل می‌شوند و با هر رأی موفق، قدرت رأی‌دهی آن‌ها افزایش می‌یابد.

اختلاف نظر در پروژه UMA

مخاطبان اصلی قرارداد‌های هوشمند UMA برنامه‌نویسانی هستند که برنامه‌های غیرمتمرکز ایجاد می‌کنند. با این حال، اوراکل آپتیمیستیک اوما برای همه دارندگان توکن‌های اوما باز است. اوما یک توکن ERC-۲۰ مبتنی بر اتریوم است که می‌تواند در کیف پول‌هایی مانند متامسک، تروز یا لجر ذخیره شود. رای دادن با اونا نیاز به اتصال به UMA DApp دارد.

چه چیزی اوما را منحصر به فرد کرده است؟

پروتکل اوما برای حل و فصل اختلافات داده‌ها با نیروی انسانی بین قرارداد‌های هوشمند ایجاد شده است. OO‌ها مکانیزمی را برای تطبیق داده‌های ناقص یا مبهم در قرارداد‌های هوشمند ارائه می‌دهند، برخلاف اوراکل‌های فید قیمت سنتی، که انعطاف ناپذیر هستند و فقط مقادیر تک و تکرار شونده را در یک بلاک چین عرضه می‌کنند. از آنجایی که OO‌ها می‌توانند هر نوع حقیقت قابل شناختی را از زنجیره خارج از زنجیره ارائه دهند، مانند امتیاز ورزشی، گزارش آب و هوا، یا نتایج انتخابات، نسبت به دیگر اوراکل‌ها انعطاف پذیرتر هستند و امکانات بی‌پایانی برای وب ۳ دارند.

توکن UMA چیست؟

پروتکل اوما دارای یک توکن ERC-۲۰ است که پایه و اساس امنیت آن را ایجاد کرده است. همانطور که قبلاً ذکر شد، دارندگان توکن می‌توانند در رای‌گیری عمومی در مورد داده‌های مورد مناقشه شرکت کنند. دارندگان UMA برای رای دادن از مزایایی برخوردار می‌شوند. هر بار که شبکه رای می‌دهد، پاداش تورمی معادل ۰.۰۵ درصد از عرضه فعلی UMA به رای‌دهندگان فعال داده می‌شود. دارندگان توکن همچنین در حاکمیت، ارتقاء پروتکل و تغییرات سیستم نقش دارند.

این توکن دارای عرضه اولیه ۱۰۰ میلیون توکن است. اوما با قیمت اولیه ۰.۲۶ دلار، اولین پیشنهاد اولیه مبادله غیرمتمرکز را در یونی‌سواپ در‌آوریل ۲۰۲۱ راه‌اندازی کرد. از ۹۸ میلیون توکن باقیمانده، ۴۸.۵ میلیون برای بنیانگذاران پروژه، ۳۵ میلیون برای توسعه‌دهندگان شبکه و ۱۴.۵ اختصاص داده شد. میلیون برای فروش بیشتر پس انداز شد.

ریسک لبز (Risk Labs)، سازمانی که UMA را تأسیس کرده بود، در سال ۲۰۲۱، ۳۵ میلیون توکن به UMA DAO داد و به صاحبان توکن UMA این توانایی را داد تا تصمیم بگیرند که چگونه و چه زمانی آن ار را برای گسترش اکوسیستم تخصیص دهند.

پیش بینی آینده UMA

تیم توسعه کسب و کار در UMA بر بازار‌های پیش‌بینی و بخش‌های بیمه اقتصاد متمرکز شده است. در حال حاضر، سیستم اختلاف بیمه نامه پلت فرم مدیریت ریسک شرلوک از اوراکل UMA به عنوان پشتیبان استفاده می‌کند. به زودی، پلتفرم بازار‌های اطلاعاتی Polymarket می‌تواند سؤالات OO را برای UMA مطرح کند که سایر اوراکل‌ها قادر به پاسخگویی قابل اعتماد نیستند.

اوما با استفاده از Outcome. Finance به DAO‌ها گزینه‌هایی برای مدیریت برنامه‌های تشویقی بدون اعتماد ارائه می‌دهد. UMA و سازمان‌های شریک آن، Across Protocol و Outcome، همگی توسط آزمایشگاه‌های ریسک اداره می‌شوند، که به عنوان بنیاد آن‌ها نیز عمل می‌کند. دارایی، مالیه، سرمایه‌گذاری. پل زنجیره‌ای Cross Cross اکنون توسط UMA و OO آن پشتیبانی می‌شود.

نحوه خرید اوما در صرافی بایننس

می‌توانید UMA را در صرافی‌های ارز‌های دیجیتال مانند بایننس خریداری کنید.

  1.  وارد حساب Binance خود شوید و به [Trade] -> [Spot] بروید.
  2. UMA را در نوار جستجو تایپ کنید تا جفت‌های معاملاتی موجود را ببینید. ما از UMA/BUSD به عنوان مثال استفاده خواهیم کرد.
  3.  به کادر [Spot] بروید و مقدار UMA را که می‌خواهید بخرید وارد کنید. در این مثال از یک دستور Market استفاده می‌کنیم. برای تأیید سفارش خود،  روی [خرید UMA] کلیک کنید و UMA خریداری شده به کیف پول اسپات شما واریز می‌شود.
کلام آخر

اوما، از زمان آغاز به کار خود در سال ۲۰۱۸، صد‌ها میلیون دلار جمع‌آوری کرده است. ممکن است روزی فرا رسد که OO‌ها برای چندین پروتکل، DAO، ادغام و محصولات حیاتی باشند، زیرا سازندگان اوراکل‌های خوش بینانه را یاد می‌گیرند و از آن‌ها استفاده می‌کنند.

نکته: توجه داشته باشید این خبر صرفاً با هدف راهنمایی و آشنایی شما نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارز تودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات یا عواقب مالی آن برای افراد ندارد.

۲.۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارز تودی بپیوندید.

فهرست