اوکی اکسچنج

پاداش بلاک یا بلاک ریوارد (block reward) چیست؟

پاداش بلاک یا بلاک ریوارد (block reward) چیست؟

به کاربری که در راستی‌ آزمایی تراکنش‌های یک سیستم بلاک چین کمک می‌کند، سهمی از توکن‌های دیجیتالی تازه ایجاد شده به عنوان پاداش بلاک داده می‌شود. بسته به الگوریتم اجماع به کار برده شده در یک بلاک‌چین، افرادی که تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند، مجموعاً به عنوان اعتبار‌سنج، ماینر و یا حتی سهامدار شناخته می‌شوند. در ادامه این مقاله از ارزتودی شما را با مفهوم پاداش بلاک آشنا می‌کنیم.

پاداش بلاک چیست؟

بلاک ریوارد (block reward) یا پاداش بلاک به فرایندی گفته می‌شود که یک ماینر یا تیمی از ماینر‌ها بعد از پیدا کردن یک بلاک جدید، پاداش دریافت می‌کنند. پاداش بلاک در شبکه بلاک چین با ایجاد هر بلاک تولید می‌شود و به مشارکت کننده تعلق می‌گیرد. 

برای درک بهتر این مفهوم، بیاید خلاصه‌ای از فناوری بلاک چین را با یکدیگر مرور کنیم. در ساده‌ترین عبارت، می‌توان آن را به عنوان یک دفتر کل دیجیتال توصیف کرد که داده‌های تراکنش را در بلاک‌ها ذخیره می‌کند. در شبکه بیت کوین، بلاک‌ها فایل‌هایی هستند که داده‌های مربوط به تراکنش‌های انجام شده را ذخیره می‌کنند. بلاک حاوی اطلاعاتی در مورد تراکنش‌ها، زمان استخراج و سختی آن و هش هر بلاک دیگر در زنجیره و موارد دیگر است. هنگامی که بلاک جدید به بلاک قدیمی متصل می‌شود یک زنجیره ایجاد می‌شود.

ماینر‌ها زمان و قدرت زیادی را صرف حل مسائل ریاضی در حین استخراج یا کشف بلاک می‌کنند. برای محاسبه کد رمزنگاری صحیح و یافتن کلید بلاک قبل از هر کس دیگری، ماینر باید مسائل ریاضی بسیار دشواری را حل کند. یک کلید nonce (عدد فقط یک بار استفاده شده) با جستجوی بسیار سریع جایگشت‌ها کشف می‌شود و هش سمت راست بلاک را باز می‌کند. اگر ماینر بالاخره راه حل را پیدا کرده باشد، به کل شبکه اطلاع می‌دهد که یک بلاک جدید پیدا شده است. سپس بلاک قبل از اضافه شدن به بلاک چین توسط نود‌های کامل شبکه تأیید می‌شود. ماینر در نهایت برای استخراج بلاک، پاداش دریافت می‌کنند.

ویژگی‌های پاداش بلاک

مقدار پاداش، زمان بلاک و همچنین سختی استخراج برای هر ارز دیجیتالی متفاوت است. پاداش‌ها می‌تواند به صورت یک طرفه توسط توسعه‌دهندگان یک ارز دیجیتال تعیین شود. علاوه بر این، کاهش اندازه پاداش بلاک یک روش شناخته شده است. تمایل به حداقل رساندن تورم در ارز‌های دیجیتال، یکی از روش‌های کاهش پاداش بلاک است. در حوزه ارز فیات، بانک مرکزی هر مقداری که بخواهد پول چاپ می‌کند. پول ارزش خود را زمانی که یک مسأله باعث افزایش تورم آن شود، از دست می‌دهد.

مقدار بیت کوین‌های صادر شده توسط ثابت‌های دقیقی که ساتوشی ناکاموتو در هنگام توسعه اولین ارز رمزنگاری شده مشخص کرده است، محدود می‌شود. هر چهار سال یک بار، پرداخت برای یک بلاک در شبکه بیت کوین به نصف کاهش می‌یابد و در عوض سختی استخراج با افزایش همراه می‌شود. در نتیجه دیگر ریسک تورمی وجود ندارد. با این حال، شبکه اتریوم فاقد مکانیزم داخلی برای کاهش پاداش ماینر‌ها است. مبلغی که هر کاربر شبکه دریافت می‌کند در عوض توسط خود کاربران تعیین می‌شود.

پاداش بلاک شبکه اتریوم

میانگین زمان استخراج در بلاک‌چین اتریوم، ۱۳ ثانیه است. مهمترین پارامتری که در سطح پروتکل کنترل می‌شود، زمان بلاک است. تعداد ماینر‌ها در شبکه بر سختی استخراج یک بلاک تأثیر می‌گذارد. بنابراین، دشواری مسأله ریاضی که برای استخراج بلاک باید حل شود، با تعداد ماینر‌ها افزایش می‌یابد. تعداد بلاک‌های استخراج شده در هر روز یکسان است؛ زیرا میانگین زمان بلاک ثابت است. در مجموع روزانه ۶۰۰۰ بلاک ممکن است استخراج شود.

پاداش بلاک شبکه اتریوم

در حال حاضر، پاداش بلاک ۲ توکن اتریوم است. با این حال، از آنجایی که این کار نیاز کامپیوتر‌هایی با قدرت عملیاتی بالا دارد، معمولاً غیر عملی است. در نتیجه، استخر‌های ماینینگ وظیفه تولید بلاک‌های اتریوم را بر عهده دارند. یک سرویس استخراج منحصر به فرد که به عنوان استخر استخراج شناخته می‌شود، ظرفیت تمام تجهیزات کاربر را ترکیب می‌کند. در نتیجه، پاداش بلاک بین تمام ماینر‌های موجود در استخر بر اساس مشارکت آن‌ها یا نرخ هش آن‌ها تقسیم می‌شود.

پاداش بلاک شبکه ریون کوین

با اینکه ریون کوین یکی از فورک‌های بیت‌کوین است، اما تفاوت‌هایی با آن دارد. زمان بلاک ۱ دقیقه و پاداش بلاک آن ۲۵۰۰ RVN است. حداکثر عرضه رمزارز ریون کوین ۲۱ میلیارد است. این شبکه از الگوریتم استخراج، KawPow، استفاده می‌کند. ویژگی اصلی این الگوریتم این است که در برابر ASIC مقاوم است.

برخلاف اتریوم، به جای اینکه پاداش بلاک توسط خود ماینر‌ها تعیین می‌شود، سازندگان ریون کوین از استراتژی نصف کردن بیت‌کوین استفاده کرده‌اند. از این رو، پاداش بلاک در سال ۲۰۲۱ حدود ۵۰۰۰ RVN بود، اما در ژانویه ۲۰۲۲، نصف شد و باعث شد پاداش بلاک به ۲۵۰۰ RVN کاهش یابد.

پاداش بلاک شبکه ریون کوین

استخراج این توکن از طریق GPU انجام می‌شود. در این نوع استخراج به تجهیزات کمتری نیاز است چرا که اکثرا استخر‌ها استخراج را انجام می‌دهند. به هر حال، استخر‌های استخراج که از ریون کوین پشتیبانی می‌کنند در وب سایت رسمی فهرست شده‌اند. همانطور که قبلاً گفته شد، استخر‌های ماینینگ با توجه به سهم خود به ماینر‌ها خسارت می‌پردازند. با این حال، در نظر گرفتن حق کمیسیون و کارمزد خدمات برای ورود به استخر مهم است.

پاداش بلاک دوج‌کوین

مانند لایت کوین، میم کوین دوج با استفاده از الگوریتم Scrypt استخراج می‌شود. البته زمان بلاک آن ۱ دقیقه و تنظیم سختی هر ۲۴۰ بلاک (یا حدود ۴ ساعت) رخ می‌دهد. پاداش بلاک ۱۰,۰۰۰ DOGE است و هیچ برنامه‌ای برای کاهش پرداخت وجود ندارد. پیچیدگی آن کمتر از اتریوم اما به طور قابل توجهی بیشتر از ریون کوین است.

پاداش بلاک دوج‌کوین

از آنجایی که دوج کوین از روش هش Scrypt استفاده می‌کند، فقط با استفاده ASIC قابل استخراج هستند. استخراج انفرادی از آنجایی که سودآور نیست، توصیه نمی‌شود. استخراج دوج‌کوین سود قابل توجهی به همراه ندارد. شکی نیست که دوج کوین هیچ کس را ثروتمند نخواهد کرد. به یاد داشته باشید که دوج‌کوین دارایی یا سود نیست. بلکه در مورد یک جامعه قوی از طرفداران ارز‌های دیجیتال است.

تفاوت پاداش بلاک و کارمزد تراکنش در چیست؟

یک ماینر (استخر ماینینگ) از دو منبع برای کار تکمیل شده پاداش دریافت می‌کند:

  • اول، از طریق پاداش برای استخراج یک بلاک است.
  • دوم، ماینر برای هر تراکنشی که در یک بلاک جدید انجام می‌شود، به محض یافتن، کارمزد دریافت می‌کند.

در نتیجه، سود ماینینگ فقط به پاداش‌های بلاک وابسته نیست. منطقی است که با افزایش کشش پلت فرم، عملیات بیشتری روی آن انجام می‌شود و هزینه‌های بیشتری پرداخت می‌شود و درآمد ماینر افزایش می‌یابد.

به عنوان مثال، کارمزد تراکنش (که به آن گس گفته می‌شود) در اتریوم بسته به ماهیت فعالیت در نوسان است. در نتیجه، کاربر هزینه بسیار کمتری را برای انتقال منظم نسبت به عملیات قرارداد‌های هوشمند پرداخت خواهد کرد. به منظور اولویت دادن به ماینر‌ها، کاربران اتریوم می‌توانند به صورت جداگانه میزان گسی را که جمع‌آوری می‌کنند افزایش دهند. تراکنش‌هایی که باعث کسب درآمد اضافی برای ماینر‌ها می‌شود به نوبه خود به بلاک اضافه می‌شوند.

سوالات متدوال

سوالات متداول


پاداش بلاک (block reward) چیست؟

بلاک ریوارد یا پاداش بلاک به فرایندی گفته می‌شود که یک ماینر یا تیمی از ماینر‌ها بعد از پیدا کردن یک بلاک جدید، پاداش دریافت می‌کنند.

پاداش بلاک در بلاک چین بیت کوین چگونه است؟

هر چهار سال یک بار، پرداخت برای یک بلاک در شبکه بیت کوین به نصف کاهش می‌یابد و در عوض سختی استخراج با افزایش همراه می‌شود.

تفاوت پاداش بلاک و کارمزد تراکنش در چیست؟

یک ماینر از دو منبع برای کار تکمیل شده پاداش دریافت می‌کند: از طریق پاداش برای استخراج یک بلاک است. دوم، ماینر برای هر تراکنشی که در یک بلاک جدید انجام می‌شود، به محض یافتن، کارمزد دریافت می‌کند.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۹/۵ - (۱۱ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست