اوکی اکسچنج

مقایسه استیبل کوین دای و BUSD

مقایسه استیبل کوین دای و BUSD

استیبل کوین‌ها نقش مهمی در صنعت کریپتو دارند چرا که آن‌ها مانند پلی صنعت ارز‌های دیجیتال را به دارایی‌های سنتی متصل می‌کنند. علاوه بر این، با استفاده از کوین‌ها می‌توانید در شرایط بد بازار، دارایی‌های خود را به صورت یک استیل کوین قفل کنید تا از ضرر‌های بیشتر جلوگیری شود. BUSD و دای دو مورد از این استیبل کوین‌ها هستند. در ادامه این دو ارز با ثبات را معرفی می‌کنیم و به بررسی تفاوت‌های آن‌ها می‌پردازیم.

ماهیت استیبل کوین چیست؟

ارزش یک استیل کوین به قیمت دلار آمریکا یا طلا وابسته است. از این رو، استیبل کوین‌ها شکاف بین ارز‌های دیجیتال و ارز استاندارد فیات را پر می‌کنند. این امر به طور قابل توجهی نوسانات را در مقایسه با ارز‌های دیجیتال مانند بیت کوین یا اتریوم کاهش می‌دهد. این ارز دیجیتال در معاملات روزمره مانند تراکنش‌های روزانه و نقل و انتقالات صرافی به صرافی بهتر عمل می‌کند.

استیبل‌کوین‌ها به عنوان یکی از پرکاربردترین و امن‌ترین روش‌های ذخیره‌سازی و مبادله دارایی در اکوسیستم کریپتو ظاهر شده‌اند، به همین دلیل است که ارزش بازار آن تنها در چند سال به میلیارد‌ها دلار رسید.

استیل کوین‌ها مهم هستند زیرا: ‌

 • آن‌ها به طور مداوم، در هر نقطه از جهان در دسترس همه هستند.
 •  می‌توان آن‌ها را به سرعت، ارزان و ایمن منتقل کرد.
 • استیل‌کوین‌ها قابل برنامه‌ریزی هستند.

استیل کوین BUSD چیست؟

BUSD توسط پکسوس (Paxos) و صرافی بایننس راه‌اندازی شد. پکسوس استیبل کوین خود را برای ارائه خدمات به سایر سازمان‌ها با استفاده از فناوری بلاک چین ایجاد کرد. این شرکت یک استیل کوین وابسته به طلا به نام PAX Gold نیز دارد. شایان ذکر است اداره خدمات مالی ایالت نیویورک مسئولیت نظارت بر استیبل کوین‌ BUSD و PAXG را دارند. ارزش BUSD با تغییرات قیمت دلار آمریکا در نوسان است. این یک مدل کلاسیک از استیبل کوین است.

مزایای BUSD

 • BUSD یک ارز دیجیتال فیات است که علاوه بر پشتیبانی از BEP-۲، به عنوان یک توکن ERC۲۰ منتشر شد.
 • BUSD نقش مهمی در تراکنش‌ها، پرداخت‌ها و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) ایفا می‌کند.
 • این استیبل کوین توسط NYDFS و Paxos نظارت و تأیید شده و به دلار آمریکا متصل است.
 • BUSD بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است و بر روی بلاک چین مالی Fincubate (FCB) کار می‌کند، یک بلاک چین بسیار مقیاس‌پذیر که برنامه‌های مالی با فرکانس بالا را امکان‌پذیر می‌کند و از فناوری گرافن برای توان عملیاتی بالا استفاده می‌کند.
 • پشت هر BUSD یک دلار آمریکا ذخیره سرمایه وجود دارد. در نتیجه، یک شخص ثالث مسئول تمام بایننس یو‌اس‌دی‌هایی است که اکنون در گردش هستند.
 • این بخشی از پروژه ونوس بایننس است که برای تسریع توسعه و همچنین ادغام استیبل کوین‌ها در اقتصاد جهانی طراحی شده است.
 • بایننس به مشتریان خود این فرصت را می‌دهد که از طریق پلتفرم خود با همکاری مؤسسات مالی بزرگ جهانی روی کارت‌های اعتباری و سایر ارز‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند. برای BUSD، کارت اعتباری تنها روش پذیرفته شده پرداخت است.

بایننس یو‌اس‌دی چیست؟

دای چیست؟

استیبل کوین دای از آنجایی که مبتنی بر شبکه اتریوم است و ارزش آن برابر با دلار امریکا است، نسبت به بایننس یو‌اس‌دی منحصر به فرد‌تر است. مکانیزم قرارداد هوشمند خودکار بلاک چین اتریوم دستیابی به حفظ ارتباط بین دلار و این استیبل کوین را آسان می‌کند. ارزش استیبل کوین دای توسط تعداد زیادی از ارز‌های دیجیتال دیگر پشتیبانی می‌شود.

مزایای استیل کوین دای:

 • غیر متمرکز و دارای سابقه امنیتی طولانی است.
 • از آنجایی که یک استیبل کوین کاملاً مجزا از USDT است، به بانک‌ها متکی نیست. برای روشن بودن، هیچ الزامی برای باور وجود این پول‌ها در بانک وجود ندارد و خطر بسته شدن بانک یا از دست دادن مالکیت حسابی که اساس کل پروتکل است وجود ندارد.
 • به ترویج و توسعه روش‌های غیرمتمرکز تأمین مالی و تجارت کمک می‌کند. در واقعیت، صرافی‌های غیرمتمرکز و دنیای دیفای اکنون DAI را به عنوان یکی از پرکاربردترین ارز‌ها پذیرفته‌اند.
 • ثبات آن در هنگام عملیات‌ها ثابت شده است. میکر دائو (MakerDAO) توانایی خود را برای ارائه پایداری در مقادیر قابل قبول حتی در بدترین سناریو نشان داده است و حتی ثبات را در طول زمان افزایش داده است.
 • به حریم خصوصی کاربران خود احترام می‌گذارد و فوق‌العاده در دسترس است. بدون تکمیل KYC یا ارائه داده‌های خود به شخص ثالث، هر کسی می‌تواند به سیستم دسترسی داشته باشد.
 • این یک جایگزین بسیار قدرتمند برای سرمایه‌گذاری است.
 • با ارزش بیش از ۱۴۰۰ میلیارد دلار، یکی از بزرگترین اکوسیستم‌های DeFi در جهان است.
 • صرافی‌های مختلف از آن پشتیبانی می‌کنند.

استیبل کوین دای چیست؟

تفاوت استیبل کوین BUSD و دای

استیل کوین بایننس یو‌اس‌دی می‌تواند برای کسانی که به دنبال ذخایر قابل اعتماد هستند، مناسب‌تر باشد، چرا که این استیل کوین از نظر قانون‌گذاری‌ها بهتر عمل کرده است. علاوه بر این از آنجایی که BUSD در حال حاضر بخشی از بایننس است، استفاده از بایننس برای عملیات رمزنگاری شما سود بیشتری برای شما خواهد داشت.

علاوه بر این، این استیبل کوین از آنجایی که قانون‌گذاری شده است، خطر کمتری دارد. به خصوص اگر مقامات محدودیت‌های بیشتری را برای استیبل کوین‌ها اعمال کنند. البته اگر دارایی‌های خود را معمولاً در پلتفرم‌های مختلف معامله می‌کنید و یا ارز‌های کمتر شناخته شده را می‌خرید، بایننس یو‌اس‌دی به کارتان نمی‌آید. چرا که این توکن فقط در صرافی‌های معتبر خارجی ارائه می‌شود.

دای یک استیبل کوین غیرمتمرکز است، این بدین معناست که توسط هیچ ارز فیات پشتیبانی نمی‌شود، بلکه توسط بسیاری از ارز‌های دیجیتال مختلف پشتیبانی می‌شود. بنابراین هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد که ذخایر را کنترل کند و دولت‌ها نمی‌توانند مانند BUSD آن را محدود کنند. البته DAI جفت‌های معاملاتی کمتری نسبت به BUSD دارد که موارد استفاده آن را برای تجارت با سایر ارز‌های دیجیتال محدود می‌کند.

نتیجه پایانی

BUSD و DAI در حال حاضر برترین استیبل کوین‌های بازار هستند برای اینکه تصمیم بگیرید از کدام استیبل کوین استفاده کنید، ابتدا به کوینی که قصد خرید آن را دارید، پلتفرم‌هایی که استفاده می‌کنید و اینکه آیا می‌خواهید کنترل کامل کوین‌های خود را داشته باشید یا خیر، را در نظر بگیرید.

سوالات متدوال

سوالات متداول


چرا استیبل کوین‌ها مهم هستند؟

می‌توانیم آن‌ها را به سرعت و با کم‌ترین هزینه و به صورت ایمن منتقل کنیم، قابل برنامه‌ریزی هستند، ثبات قیمتی دارند، در دسترس همه هستند.

استبل کوین بایننس یو‌اس‌دی (BUSD) چیست؟

استیبل کوین BUSD توسط صرافی بایننس و شرکت پکسوس ارائه شد که ارزش آن با تغییرات قیمت دلار آمریکا در نوسان است.

دای (DAI) چیست؟

دای یک استیبل کوین غیرمتمرکز ومبتنی بر شبکه اتریوم است و ارزش آن با دلار امریکا برابری می‌کند؛ همچنین ارزش آن توسط تعداد زیادی از ارز‌های دیجیتال دیگر پشتیبانی می‌شود.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۹/۵ - (۸ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست