اوکی اکسچنج

استاندارد توکن  ERC-1155 چیست؟

استاندارد توکن ERC-1155

با استفاده از استاندارد توکن ERC-1155، یک تراکنش می‌تواند توکن‌های قابل تعویض و غیر قابل تعویض را انتقال دهد. هر چیزی که در اتریوم رخ می‌دهد، در ابتدایی‌ترین حالت، به صورت داده نمایش داده می‌شود. چه اتریوم را با USDC در یونی‌سواپ معامله کنید و یا یک کریپتوپانک را در اوپن‌سی بخرید، همه داده‌های در تراکنش گنجانده شده است. آدرس کیف پول شما، توکن‌های قابل تعویض، توکن های غیرقابل تعویض و برنامه‌های غیرمتمرکز به قطعات کوچک‌تر و قابل خواندن توسط رایانه تقسیم می‌شوند. 

داده‌های یک تراکنش قبل از ذخیره شدن در یک بلاک، برای اینکه قانونی تلقی شوند باید در سراسر شبکه توزیع، تایید و توسط رایانه پردازش شوند. هزینه و زمان پردازش یک تراکنش با توجه به اندازه و پیچیدگی آن تعیین می‌شود. همه توکن‌های اتریوم به طور یکسان ایجاد نمی‌شوند، همانطور که همه تراکنش‌ها به طور یکسان ایجاد نمی‌شوند.

برخی از توکن‌ها مانند UNI، COMP و GRT جهانی هستند و می‌توانند به جای یکدیگر مورد استفاده قرار گیرند، در حالی که برخی دیگر مانند NFTها، خاص هستند. در نتیجه، استانداردهای توکن مختلفی برای استفاده در زمینه‌های مختلف وجود دارد. در این مقاله، توکن ERC-1155، یک استاندارد توکن اتریوم که امکان انتقال چندین نوع توکن را در یک زمان فراهم می‌کند، معرفی می‌کنیم. 

ERC-1155 چیست؟

مکانیسم پیشنهاد (پروپوزال) بهبود اتریوم (EIP) برای هرگونه تغییر در اتریوم استفاده می‌شود. یک پیشنهاد می‌تواند توسط هر ساکن محلی ارائه شود. اگر معیارهای خاصی را برآورده کند، به یک EIP تبدیل می‌شود که متعاقباً مورد بحث و تصمیم‌گیری قرار می‌گیرد. در صورت تایید درخواست، اتریوم با پیشرفت‌ها به روز می‌شود.

درخواست اتریوم برای نظرات به عنوان ERC نامیده می‌شود. ERC یک نوع خاص EIP است که بر استانداردهای برنامه‌های اتریوم که گروهی از توکن‌ها در آن قرار می‌گیرند، متمرکز شده است. 

توکن یک واحد ارزش قابل حمل است. در گفتار روزمره از آنها به عنوان کوین یا از نظر فنی به اشتباه ارزهای دیجیتال شده یاد می شود. توکن ها را می توان به دو دسته قابل تعویض یا غیرقابل تعویض دسته بندی کرد. مانند دلار یا یرو، توکن های قابل تعویض را می توان با یکدیگر مبادله کرد. اما یک اثر هنری یا یک کتاب، توکن‌های غیرقابل تعویض متمایز و غیرقابل انتقال هستند.

قبل از استاندارد ERC-1155، دو استاندارد توکن ERC-20 برای توکن های قابل تعویض و ERC-721 برای توکن‌های غیرقابل تعویض ایجاد شده بودند. با این حال آن‌ها را نمی‌توان در قراردادهای هوشمند رپد کرد. با توجه به این محدودیت، تکمیل تراکنش‌های متعدد به منظور انتقال، به عنوان مثال، USDC ( استاندارد ERC-20) و یک کریپتوکیتیز NFT ( استاندارد IEC-721) ناکارآمد و پرهزینه بود.

این مشکل بزرگ توسط استاندارد ERC-1155 حل شده است. به لطف استاندارد توکن ERC-1155، یک تراکنش به طور موثر می تواند توکن‌های قابل تعویض و غیر قابل تعویض را انتقال دهد. این استاندارد در ژوئن ۲۰۱۸ توسط ۵ مهندس مطرح ایجاد شد. 

استاندارد ERC-1155 چگونه کار می‌کند؟ 

ERC-1155 در ابتدا برای رفع مشکلاتی که هم توسعه‌دهندگان بازی‌های بلاک چین و هم بازیکنان با آن مواجه بودند ایجاد شد. این استاندارد کاربردهای زیادی دارد که تنها به بازی خلاصه نمی‌شود. با این حال، برای درک نحوه عملکرد ERC-1155، بازی مثال خوبی است. 

ده‌ها هزار آیتم، از جمله زره، سلاح، سپر، پوست، پول، نشان، قلعه و موارد دیگر  را می‌توان در بازی‌های آنلاین چند نفره (MMO) به دست آورد و بین بازیکنان معامله کرد. شمشیر قابل تعویض نیست، در حالی که برخی از اشیاء، مانند سکه، قابل تعویض هستند. هر یک از این موارد یک توکن روی بلاک چین هستند.

خرید آیتم‌های بازی با erc-1155

قبل از استاندارد ERC-1155، هر آیتم به یک قرارداد جداگانه نیاز داشت. در یک بازی با ۱۰۰,۰۰۰ آیتم یعنی ۱۰۰,۰۰۰ قرارداد هوشمند! همانطور که Witek Radomski توسعه دهنده ERC-1155 اشاره کرد، این مانند نیاز به یک تلفن جدید برای هر برنامه‌ای است که استفاده می‌کنید. با ایجاد مقدار زیادی افزونگی بیهوده، پول و فضا را هدر می‌دهد.

چه چیزی ERC-1155 را منحصر به فرد می کند؟

استاندارد ERC-1155 علاوه بر امکان انتقال چندین نوع توکن به طور همزمان، افزایش کارآیی و کاهش هزینه تراکنش تعدادی ویژگی خاص دیگر دارد:

  • برخلاف ERC-20 و ERC-721 که خواستار یک قرارداد هوشمند جدید برای هر نوع توکن هستند، از تعداد بی نهایتی توکن پشتیبانی می‌کند.
  • این استاندارد علاوه بر توکن‌های قابل تعویض و غیرقابل تعویض، از توکن‌‌های نیمه قابل تعویض مانند بلیط‌های ورودی کنسرت، نیز پشتیبانی می‌کند. آن‌ها را می توان قبل از عملکرد معامله کرد و با پول نقد مبادله کرد. با این حال، پس از نمایش، ارزش خود را نسبت به قبل از دست می دهند و به کلکسیونی (غیر قابل تعویض) تبدیل می‌شوند.
  • برخلاف ERC-20 و ERC-1155، دارای یک ویژگی انتقال ایمن است که به توکن ها امکان می دهد در صورت ارسال به آدرس اشتباه، بازیابی شوند.
  • استاندارد ERC-1155 نیاز به تایید هر قرارداد توکن را به طور مستقل حذف می‌کند که به معنای امضای تراکنش های کمتر است. 

چه شرکت‌‌هایی از استاندارد ERC-1155 استفاده می‌کنند؟

  • انجین: Enjin شرکتی است که انواع کالاهای بلاک چین را که بسیاری از آنها از ERC-1155 استفاده می‌کنند، ارائه می‌دهد. 
  • هوریزان: یک توسعه دهنده بازی های بلاک چین است که از ERC-1155 در بازی Skyweaver خود استفاده می‌کند.
  • اوپن‌سی: استفاده از استاندارد ERC-1155 در بازار NFT  اوپن‌سی به چندین سازنده در هر قرارداد هوشمند اجازه می‌دهد، اما تنها یک سازنده می‌تواند نسخه‌های بیشتری را مینت کند.
  • اوپن‌زپلین: استاندارد ERC-1155 توسط اوپن‌زپلین در محصولات امنیتی بلاک چین خود استفاده می‌شود.

آینده استاندارد ERC-1155

هر چند ۴ سال از ایجاد این استاندارد می‌گذرد، اما به نسبت دو استاندارد دیگر خیلی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به انعطاف پذیری ERC-1155، این ممکن است تعجب‌آور باشد. از طرفی ممکن است پروژه‌‌های غیر از ERC-1155 برای افزایش کارایی و عملکرد خود به استانداردهای جدید مهاجرت کنند. 

بازی‌های بلاک چین مبتنی بر اتریوم همچنان از ERC-1155 استفاده خواهند کرد. ظهور بازی‌ها برای کسب درآمد ممکن است این روند را تسریع کند. از آنجایی که فعالیت‌های DAO ممکن است نیاز به استفاده از توکن‌های قابل تعویض، نیمه قابل تعویض و غیر قابل تعویض داشته باشد، DAOها نیز کاندیدهای عالی برای استفاده از ERC-1155 هستند. DAOهایی که عمدتاً روی زنجیره کار می‌کنند، ERC-1155 را بسیار مفید می‌دانند.

آینده استاندارد ERC-1155 هنوز مشخص نیست. انطباق‌پذیری استاندارد طیف وسیعی از موارد کاربردی را امکان‌پذیر می‌کند که بسیاری از آن‌ها هنوز مورد بررسی قرار نگرفته‌اند.

سوالات متدوال

سوالات متداول


ERC چیست؟

درخواست اتریوم برای نظرات به عنوان ERC نامیده می‌شود.

ERC-1155 چیست؟

مشکل بزرگ رپد نشدن توکن‌های قابل تعویض وغیرقابل تویض در قراردادهای هوشمند توسط استاندارد ERC-1155 حل شده است؛ یعنی یک تراکنش به طور موثر می‌تواند توکن‌های قابل تعویض و غیر قابل تعویض را انتقال دهد.

چه شرکت‌‌هایی از استاندارد ERC-1155 استفاده می‌کنند؟

انجین، هوریزان، اوپن‌سی، اوپن‌زپلین

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست