اوکی اکسچنج

ارز دیجیتال فیس بوک، دیم (Diem) یا لیبرا چیست؟

فیسبوک در ماه ژوئن، اعلام کرد که در حال ایجاد ارز دیجیتال ویژه‌ای با نام لیبرا است. این ارز دیجیتال در رویای پذیرش و تبدیل شدن به یک رسانه جدید پرداخت است. با توجه به این واقعیت که بیش از ۲. ۷ میلیارد کاربر فیس بوک در سراسر جهان وجود دارد، کوین جدید این شبکه،  امکان خوبی برای رسیدن به اهداف facebook خواهد داشت. در ابتدا فیسبوک با همکاری ۲۷ شرکت دیگر قصد داشت این ارز جدید را تا سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی کند. یکی از اهداف این شرکت این است که کوین مخصوص خود را به شکل جدیدی از پرداخت برای همه، از جمله ۷. ۱ میلیارد نفری که در حال حاضر فاقد بانک هستند، تبدیل کند. در این مقاله قصد داریم به بررسی چگونگی عملکرد و جزئیات بیشتری ارز دیجیتال facebook بپردازیم.

لیبرا چیست؟

مارک زاکربرگ مدیر شرکت facebook به دنبال تسهیل انجام تراکنش‌های مالی به سادگی ارسال پیامک یا عکس است. او در پستی رمز ارز لیبرا را چنین توضیح داد:

“هدف لیبرا ایجاد یک زیرساخت مالی ساده جهانی است که میلیارد‌ها نفر را توانمند کند. “

به زبان ساده، libera مبتنی بر بلاک چین است و توسط “سبدی” از ارز‌های فیات پشتیبانی می‌شود. سازندگان این ارز دیجیتالی قصد دارند پلی بین سرزمین کریپتوکارنسی و قلمرو پول فیات بسازند. چرا که از زمان معرفی بیت کوین، یعنی یک دهه است که بین ارز‌های سنتی و دیجیتال شکاف‌هایی وجود دارد. لیبرا نیز به دنبال پر کردن این شکاف به کمک امنیت بلاک چین، تمرکززدایی و پشتوانه کوین با پول نقد است. لیبرا این توانایی را دارد که دنیای مالی را همانطور که ما می‌شناسیم تغییر دهد؛ اما ابتدا، بیایید نگاهی به ارز دیجیتال فیسبوک بیندازیم.

لیبرا چیست؟

عملکرد ارز دیجیتال فیسبوک چگونه است؟

تا اینجای مقاله متوجه شدید که هدف لیبرا سر و صدای زیادی در بازار ارز‌های دیجیتال ایجاد می‌کند چرا که خود را به عنوان پول نقد آنلاین و آفلاین معرفی کرده است. علی‌رغم این واقعیت که این ارز دیجیتال با سایر ارز‌های دیجیتال متفاوت خواهد بود، با این وجود دارای ویژگی‌های زیر است:

  • مبتنی بر بلاک چین
  • در دسترس از طریق کیف پول‌های ارز دیجیتال
  • غیرمتمرکز

شاید با خود بگویید این سه ویژگی را تمام ارز‌های دیجیتال دارند، پس چرا گفته شده است که لیبرا با سایر رمز ارزها فرق دارد؟ در واقع فیس بوک سعی دارد که با بهینه کردن این سه ویژگی ارز سایبری جدید، قوی‌تر و مقیاس پذیرتری را ایجاد کند. Libra تا سال ۲۰۲۱ منتشر نخواهد شد، اما ما از قبل می‌دانیم که اجزای اصلی آن چگونه کار خواهند کرد.

بلاک چین لیبرا

مقایسه نکردن بلاک چین بیت کوین با بلاک چین لیبرا غیرممکن است. تفاوت بین شناخته شده‌ترین ارز دیجیتال جهان و ارز جدید چیست؟ اول از همه برخلاف بیت کوین، بلاک چین لیبرا مجاز است. تراکنش‌ها در لیبرا اعتبارسنجی می‌شوند و کوین‌ها توسط هر کسی در شبکه استخراج می‌شود. به زبان ساده‌تر، تنها گروهی از افراد (اعضای بنیانگذار لیبرا) قادر به تأیید و استخراج کوین‌ها هستند. لیبرا از نظر تراکنش از بسیاری از ارز‌های دیجیتال جلوتر است. در ادامه مقاله به این موضوع می‌پردازیم.

نام (نماد) لیبرا (LIB)
شبکه اتریوم
مارکت یونی سواپ (V2)
عرضه نهایی ۵ میلیون

سرعت تأیید تراکنش در بلاک چین لیبرا

همانطور که اشاره شد، بلاک چین libera در تراکنش‌ها سرعت بالایی دارد؛ بر خلاف بیت کوین، لیبرا در هر ثانیه قادر به ۱۰۰۰ تراکنش است در صورتی که بیت کوین تنها می‌تواند ۷ تراکنش در ثانیه را تأیید کند. می‌توان تفاوت نجومی این دو شبکه را به تفاوت سرعت فراری ۲۰۲۱ با هوندا ۲۰۰۸ تشبیه کرد. بنابراین، متوسط تأخیر در لیبرا ۱۰ ثانیه و در بیت کوین ۱۰ دقیقه است.

امنیت تراکنش‌های لیبرا

ارز دیجیتال لیبرا، مانند بیت کوین، نمی‌تواند دو بار خرج شود، برای محافظت و حفظ بلاک چین، ارز دیجیتال فیسبوک از زبان برنامه‌نویسی Move در سیستم خود استفاده می‌کند. همچنین اینکه لیبرا از ساختار درخت مرکل (Merkle tree) استفاده می‌کند. هر تراکنش یک \”برگی\” روی درخت خواهد بود. درخت مرکل یک ساختار بلوک داده است که هر شاخه شامل مجموعه جداگانه‌ای از بلوک‌ها (برگ) است. هر برگ روی شاخه شامل اطلاعات (هش) در مورد برگ‌های دیگر است.

در نظر داشته باشید که ممکن است که تفاوت‌هایی در ساختار با یکدیگر داشته باشند، اما libera همچنان در تلاش است که میزان فضای دیسک مورد نیاز گره و تأخیر بلاک چین را بهینه کند. چرا که برخلاف بیت کوین، گره‌های لیبرا استاندارد‌های مشخصی جهت پیوستن به شبکه دارند.

گره‌های بلاک چین لیبرا

برای کسانی که نمی‌دانند گره یا نود چیست، اگر بخواهم ساده بیان کنیم گره کامپیوتر یا دستگاه دیگری است که داده‌های بلاک چین را نگه می‌دارد و تراکنش‌ها را تأیید می‌کند. و در ازای کاری که انجام می‌دهد، پاداش دریافت می‌کند. برای تبدیل شدن به گره در شبکه بیت کوین، تنها یک شرط لازم است آن‌هم قدرت پردازش کافی است. اما در شبکه لیبرا، تنها اعضای انجمن libera توانایی تبدیل شدن به گره را دارند.

آیا شبکه لیبرای فیس بوک غیر متمرکز است؟

پاسخ این سؤال هم مثبت و هم منفی است، در وایت پیپر لیبرا آورده شده است که ارز دیجیتال فیسبوک غیرمتمرکز است و هیچ شرکتی ندارد. تاکنون، ۲۸ شریک (از جمله یک شرکت فیس‌بوک که قصد ارائه خدمات مالی با استفاده از توکن‌های لیبرا را دارد) توانسته‌اند به توافق برسند و به بلاک چین لیبرا اجازه کار بدهند. هر یک از این شرکت‌ها یک رای در مورد سرنوشت کوین و عملکرد سیستم libera می‌گیرند. در نتیجه، از نظر تئوری دموکراتیک و غیرمتمرکز است.

آیا شبکه لیبرای فیس بوک غیر متمرکز است؟

اصولاً برای غیر متمرکز بودن یک شبکه نباید یک ارگان واحد فرماندهی کند. در صورتی که در شبکه لیبرا چند نفر تصمیم می‌گیرند. برای پیوستن به این شبکه، باید کوین libera را خریداری کنید. این موضوع به شما این امکان را می‌دهد که به عنوان مشتری، (اما فقط به عنوان مشتری)، به سیستم بپیوندید. در بلاک چین لیبرا بعد از خرید کوین libera ، شما تنها مصرف‌کننده سرویسی هستید که سازمان‌های ذکر شده در بالا بر آن نظارت دارند. البته این را به عنوان اینکه بیت کوین رمز ارزی بهتر است تلقی نکنید. لیبرا یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاک چین با مفهومی منحصر به فرد است.

کالیبرا- کیف پول ارز دیجیتال رسمی فیس بوک

علیرغم این واقعیت که بلاک چین لیبرا منبع باز است و هر کسی ممکن است برای آن کیف پول بلاک چینی ایجاد کند، فیس بوک با نرم‌افزار کیف پول کریپتویی خود پیش قدم است. آن‌ها با ایجاد شرکتی به نام کالیبرا کیف پول دیجیتالی لیبرا را توسعه می‌دهند. گفتنی است که این کیف پول در واتس اپ و مسنجر ادغام می‌شود، اما همچنان ا به طور مستقل نیز کار خواهد کرد.

کالیبرا- کیف پول ارز دیجیتال رسمی فیس بوک

کیف پول Calibra برای تراکنش‌های همتا به همتا و همچنین پرداخت‌های روزانه به فروشندگانی که ارز دیجیتال فیس‌بوک را می‌پذیرند، استفاده خواهد شد. همچنین کوین‌های لیبرا در بازار فیس بوک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته این تراکنش‌ها رایگان نخواهند بود. کارمزد دقیق آن نیز هنوز اعلام نشده، با این حال گفته شده است که تراکنش‌ها بدون کارمزد یا با کارمزد اندکی هستند. این هزینه‌ها صرف حمایت از اعضای انجمن و پوشش هزینه‌های نگهداری شبکه دریافت می‌شود.

از لیبرا چه استفاده‌ای می‌توان کرد؟

لیبرای فیس بوک قصد دارد اولین ارز دیجیتال رایج باشد. در نتیجه انواع پرداخت‌ها را می‌پذیرد. در حال حاضر نیز می‌توان از آن برای موارد زیر استفاده کرد:

  • انتقال وجوه همتا به همتا
  • پرداخت‌های آنلاین
  • پرداخت‌های کارت اعتباری
  • خرید‌های درون بازی و درون برنامه‌ای

اگر Libra بتواند به هدف خود برسد، حتی می‌توانید از کیف پول کالیبرا وام یا اعتبار بگیرید. خبر خوب این است که بر خلاف سایر ارز‌های دیجیتال، libera دارای پشتوانه شرکتی است. این نشان می‌دهد که حتی قبل از معرفی رسمی آن در سال آینده، شرکت‌ها با پذیرش پرداخت‌های Libra موافقت کرده‌اند.

ذخیره لیبرا چیست؟

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد لیبرا این است که توسط “سبدی” از دارایی‌ها پشتیبانی می‌شود، ثبات Libra با این سبد تضمین می‌شود چرا که حاوی سپرده‌های بانکی و اوراق بهادار دولتی است. ارزش کوین لیبرا نیز با یورو، دلار و ین مشخص می‌شود. یعنی، ارزش لیبرای امروز شما همانی است که فردا خواهد بود.

هر یک از سازمان‌های مؤسس حداقل ۱۰ میلیون دلار به ذخیره کمک خواهند کرد، تا زمانی که Libra رسما راه‌اندازی شود، فیس بوک معتقد است که ۱۰۰ سازمان به این پروژه خواهند پیوست. در صورتی که همه چیز طبق برنامه پیش رود، لیبرا اولین ارزی خواهد بود که ۱ میلیارد پشتوانه خواهد داشت. یکی دیگر از موارد ذخیره لیبرا، کاربران آن هستند. خرید هر کوین لیبرا با ارز فیات، مقدار ذخیره آن را افزایش می‌دهد. این دارایی‌ها سود کسب می‌کنند و به انجمن libera اجازه می‌دهند تا شبکه را حفظ کند و به اعضای آن سود سهام بپردازد.

اعضای انجمن لیبرا چه کسانی هستند؟

انجمن لیبرا، واقع در ژنو، سوئیس یک سازمان غیرانتفاعی است که یکی از پنج کشور برتر برای راه‌اندازی یک شرکت بلاک چین است. این انجمن توسط فیس بوک و شرکای آن تشکیل شده است که وظیفه دارد شبکه لیبرا را کنترل، نگهداری و بهبود بخشد. ویزا، مستر کارت، پی پال، اوبر، Lyft، اسپاتیفای، ‌ای بی، ودافون و کوین بیس از جمله مؤسسان هستند. از آنجایی که صرافی Coinbase در لیست است، libera ممکن است برای مبادله هر ارز دیجیتال یا ارز‌های فیات استفاده شود.

لیبرا چه مزیتی برای فیس بوک دارد؟

شبکه وی چت را به یاد دارید، شبکه‌ایی که مانند مسنجر فیس بوک است و تنها در چین قابل استفاده است. این نرم‌افزار شامل یک سیستم پرداخت آنلاین، یک صفحه چت و یک شبکه اجتماعی است. کاربران WeChat از این برنامه برای خرید سریع و آسان محصولات و خدمات استفاده می‌کنند. فیس بوک نیز به دنبال همچنین برنامه‌ای در یک نسخه جهانی است.

لیبرا چه مزیتی برای فیس بوک دارد؟

یعنی فیس بوک می‌خواهد با کمک لیبرا، کاربران را مستقیماً از اینستاگرام و واتس اپ به سمت خرید کالا‌ها و خدمات هدایت کند. اگر فیس بوک در پیاده‌سازی لیبرا موفق باشد، می‌تواند اطلاعات بسیار بیشتری در مورد علایق خرید مشتریان خود جمع‌آوری کند. با این اطلاعات، فیس بوک می‌تواند تبلیغات خود را بهتر هدف قرار داده و در نتیجه درآمد بیشتری کسب کند. این را همه می‌دانند که ۹۸ درصد درآمد فیس بوک از تبلیغات آن است.

چگونه ارز دیجیتال فیسبوک بر دیگران تأثیر می‌گذارد؟

علی رغم اینکه این ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی می‌شود، اما بازار ارز‌های رمزپایه واکنش مثبتی به اعلامیه لیبرا نشان داد. بعد از اعلامیه آن در سال ۲۰۱۸ بیت کوین به بالای ۱۰ هزار دلار و سایر ارز‌ها نیز ۳ درصد رشد داشتند. پیش‌بینی شده است که اگر لیبرا بتواند به هدف “مقیاس جهانی” خود برسد، دانش و درک دنیا از ارز‌های دیجیتال را افزایش خواهد داد. این ممکن است راه را برای سایر رمز ارزهای دیگر هموار کند.

از سوی دیگر، لیبرا این پتانسیل را دارد که تأثیر مخربی بر بازار بگذارد. چرا که تقریباً ۳۵ میلیون دارنده کیف پول دیجیتال ممکن است به دلیل پذیرش جریان اصلی به Libra منتقل شوند. وجود libera این پتانسیل را دارد که هم به سایر ارز‌های رمزپایه منفعت و هم آسیب برساند؛ در این حالت میتوان گفت این رمز ارز بدون شک تهدیدی برای وضعیت موجود است.

نگرانی‌های مربوط به لیبرا

به نقل از شکسپیر “به کسی که قبلاً به شما خیانت کرده است اعتماد نکنید.” وقتی صحبت از ارز‌های رمزپایه و پول فیات می‌شود، همه چیز در مورد اعتماد است. آن‌ها دارایی‌های ما هستند، پس ارزش دارند. همانطور که همه می‌دانند، فیس بوک در گذشته از اعتماد بسیاری از کاربران خود سو استفاده کرده بود. رسوایی کمبریج آنالیتیکا همچنان در فضای آنلاین بازتاب دارد. از این رو، ارز جدید فیس بوک توجه سنای آمریکا را برانگیخته است. سناتور‌ها می‌خواهند راه‌اندازی لیبرا را تا زمانی که پاسخ نامه هفت سؤالی خود را دریافت کنند به تعویق بیاندازند.

نتیجه پایانی

با وجود اینکه لیبرا (libera) هنوز راه‌اندازی نشده است، اما آوازه‌ی آن همه جا پیچیده است. لیبرا توسط پول فیات پشتیبانی می‌شود، مبتنی بر بلاک چین است و تعداد زیادی از شرکت‌های چند میلیارد دلاری را در خود جای داده است، این شبکه پتانسیل این را دارد که در دنیای مالی امروز یک تغییر دهنده باشد. آیا ارز دیجیتال جدید فیس بوک به روش پرداخت بعدی تبدیل خواهد شد؟ نظر خود را در مورد این ارز دیجیتال در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. 

سوالات متدوال

سوالات متداول

ارز دیجیتال لیبرا را در کدام صرافی می‌توانیم بیابیم؟

صرافی یونی سواپ ورژن ۲،‌ تنها ارائه کننده فعال این رمز ارز است.

کدام کیف پول از رمز ارز لیبرا پشتیبانی می‌کند؟

کیف پول دیجیتالی کالیبرا، تنها والت اختصاصی این رمز ارز است. هولدر‌های رمز ارز لیبرا می‌توانند کیف پول‌هایی که از شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کنند استفاده کنند.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی شما با لیبرا نوشته شده است و ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات یا عواقب مالی آن برای افراد ندارد.

۵/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست