اوکی اکسچنج

آشنایی با پروتکل سولوژنیک و ارز دیجیتال (SOLO)

پروتکل سولوژنیک چیست؟

سرمایه‌گذاران به دنبال معامله دارایی‌های مصنوعی (Synths) و حضور در بازار مشتقات (Derivatives Market) هستند به غیر از پروتکل‌‌های سینتتیکس (Synthetix) اتریوم، سولئون (Soleon) سولانا و فایر فلای (Firefly) پولکادات اکنون یک گزینه‌ی دیگر دارند. صرافی غیرمتمرکز سولوژنیک (Sologenic) یک پروتکل مشتقات در شبکه ریپل (Ripple) است که اوراق بهادار، سهام، صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) و کامودیتی را توکنیزه می‌کند. این پلتفرم می‌تواند شکاف میان بازار کریپتو و بازارهای سنتی را پر کند و ارزهای دیجیتال را در دسترس سرمایه‌گذاران بیشتری قرار دهد. اما سولوژنیک (SOLO) چیست و چگونه کار می‌کند؟

مشاهده: قیمت لحظه‌ای SOLO

بازار مشتقات پس از بازارهای نقدی، دومین حوزه معاملاتی محبوب میان معامله‌گران هستند. با توجه به این‌که ارزهای دیجیتال و فناوری زیربنایی آن کار بزرگی در توسعه بازار مشتقات انجام می‌دهند، ما نیز پروژه‌ای را بررسی خواهیم کرد که هدف آن قابل استفاده کردن محصولات مشتقه مبتنی بر بلاک چین است. با این وجود پیش از بررسی قابلیت‌های صرافی غیرمتمرکز سولوژنیک (Sologenic) و ارز دیجیتال سولو (SOLO) باید با مفهوم توکنیزه کردن و دارایی‌های مشتقه آشنا شویم.

توکنیزه کردن و ایجاد دارایی مشتقه

در حوزه بلاک چین، توکنیزه کردن (Tokenization) فرآیند تبدیل دارایی‌های دنیای واقعی یا آنلاین به شکل توکن‌های ارز دیجیتال است. اگرچه توکن‌های غیرمثلی یا NFT آخرین ترند‌های این حوزه هستند اما در شکل رایج از توکینزه کردن برای پیاده‌سازی بازارهای مشتقات غیرمتمرکز استفاده می‌شود. اما مشتقات دقیقا چه شکل از دارایی‌ها هستند؟ به زبان ساده، مشتقات (Derivative) دارایی‌های هستند که ارزش خود را از دارایی‌های دیگر می‌گیرند.

دارایی‌های مشتقه مناسب سرمایه‌گذارانی هستند که مایل به خرید قراردادهایی هستند که در شرایطی که خرید دارایی واقعی غیرممکن است، نمایانگر ارزش آن‌ها هستند. برای مثال آن‌ها به جای خرید شمش‌های واقعی طلا، اوراقی را خریداری می‌کنند که ارزشی معادل با شمش طلا دارند. برای سرمایه‌گذارانی که صرفا می‌خواند سفته‌بازی کنند، شمش‌های واقعی طلا نیاز به حمل و نقل و نگه‌داری در جایی امن دارند، بنابراین خرید دارایی واقعی کاری بیهوده و بی‌معنی است.

مراحل توکن سازی

بازار مشتقات موارد استفاده زیادی دارد، سرمایه‌گذاران زیادی از این بازارها به عنوان استراتژی پوشش ریسک یا هج کردن (Hedging) استفاده می‌کنند، معامله‌گران این کار را با پیش‌بینی حرکت آتی قیمت یک دارایی یا استفاده از لوریج انجام می‌دهند. بیشتر سرمایه‌گذاران تمایل دارند تا از معاملات CFD به عنوان اولین شکل از مشتقات استفاده کنند. در بازار ارزهای دیجیتال، معمولا مشتقات در قالب دارایی‌های مصنوعی غیرمتمرکز هستند.

یک نمونه محبوب از چنین پروژه‌هایی، سینتتیکس (Synthetix) یک پروتکل نقدینگی مشتقات مبتنی برا بلاک چین اتریوم است. این پلتفرم به کاربرانی که توکن‌های SNX خود را استیک کنند، مشتقاتی ارائه می‌کند که توسط اوراکل‌ها ایجاد شده‌اند. کاربران نیز در ازای استیکینگ، از کارمزد تراکنش‌های انجام شده پاداش دریافت می‌کنند. تا پیش از معرفی سولوژنیک (Sologenic)، سینتتیکس بازیگر اصلی مشتقات غیرمتمرکز در حوزه ارزهای دیجیتال بود و هیچ پروتکلی در هیچ شبکه‌‌ دیگری راه‌حل بهتری ارائه نکرده بود.

سولوژنیک (Sologenic) چیست؟

سولوژنیک (Sologenic) یک پروتکل مبتنی بر شبکه ریپل (Ripple) است که طیف وسیعی از اوراق بهادار و درایی‌های بازارهای مالی سنتی را توکنیزه می‌کند. هدف این پروژه پر کردن شکاف میان بازارهای مالی سنتی و ارزهای دیجیتال از طریق توکنیزه کردن دارایی‌هاست که به سرمایه‌گذاران اجازه می‌د‌هد تا از ارزهای دیجیتال به هر شکل قابل تصوری استفاده کنند. سولوژنیک یک اکوسیستم‌ کامل شامل یک صرافی غیرمتمرکز، یک کیف پول ارز دیجیتال بومی و کارگزاری برای توکنیزه کردن دارایی‌هاست.

هدف سولوژنیک این است که بیش از ۴۰٬۰۰۰ دارایی رایج مانند سهام، کامودتی و صندوق‌های ETF را از بیش از ۳۰ بازار بورس جهانی بر اساس تقاضا صورت توکنیزه و عرضه کند. تیم توسعه‌دهنده این پلتفرم بر این باور است که برای پاسخگویی به تقاضاهای صنعت مالی باید بر استفاده از یک بلاک چین پیشرفته و مدرن تکیه کند، بنابراین آن‌ها از بلاک چین ریپل استفاده می‌کنند. هر دارایی مشتقه در سولوژنیک به شکل یک استیبل کوین ایجاد می‌شود که با نسبت ۱:۱ با دارایی‌های واقعی پشتیبانی می‌شوند. از استیبل کوین‌ها برای نشان دادن مالکیت استفاده می شود و زمانی که دارایی توکنیزه شده ایجاد می شود با نماد ‘s’ در کنار اسم دارایی مشخص می شود.

ویژگی‌های اصلی پروتکل سولوژنیک:

  • توکن‌سازی بر اساس تقاضا
  • معاملات دارایی‌های غیر بلاک چین
  • کارت‌های ارز‌های دیجیتال
  • مشارکت جامعه
  • پاداش استیکینگ

ارز دیجیتال SOLO چیست؟

ارز دیجیتال بومی صرافی غیرمتمرکز سولوژنیک، سولو (SOLO) نام دارد که از آن برای تأمین نقدینگی و بازارسازی استفاده می‌شود. این توکن‌ها در دفترکل بلاک چین ریپل منتشر می‌شوند و امکان نقل و انتقال نقدینگی تقریبا فوری را فراهم می‌کنند. کل اکوسیستم سولوژنیک حول محور استفاده از رمز ارز سولو (SOLO) می‌چرخد. به طور کلی، از این توکن در درجه اول برای خرید و فروش سهام، ETF ‌ها و کامودیتی‌ها با استفاده از خدمات پروتکل استفاده می‌شود.

توکن بومی سولوژنیک

به همین دلیل، ارز دیجیتال سولو در پروتکل سولوژنیک یک توکن کاربردی تعریف می‌شود. در زمان نگارش این مقاله، رمز ارز سولو در رتبه ۳۴۴ام بازار ارز‌های دیجیتال قرار دارد. ارزش بازار این کوین در حال حاضر ۵۴ میلیون دلار است و با قیمت ۰.۱۳ دلار معامله می‌شود. عرضه در گردش این کوین ۲۰۰ میلیون سکه است که نیمی از عرضه کل این ارز دیجیتال است. این توکن در صرافی‌های مختلفی از جمله MEXC، Gate.io، کوینکس، هات‌بیت و چند صرافی دیگر لیست شده است.

نام توکن SOLO
عرضه کل ۴۰۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد SOLO
عرضه در گردش ۳۹۹,۹۴۷,۶۹۹.۰۰ واحد SOLO
کاربردپذیری تامین نقدینگی و بازارسازی
سایت رسمی sologenic.org

اکوسیستم پروتکل سولوژنیک

اکوسیستم سولوژنیک (Sologenic) از ۳ سرویس اصلی تشکیل شده است. این شرکت قبلا اعلام کرده است که قصد دارد خدمات بیشتری را در آینده نزدیک منتشر کند. در اینجا ما صرافی غیرمتمرکز، کیف پول و کارگزاری (توکیزه کردن) سولوژنیک را بررسی می‌کنیم.

صرافی غیرمتمرکز سولوژنیک (SOLO DEX)

دارایی‌های توکنیزه‌شده این پروتکل در صرافی غیرمتمرکز بومی سولوژنیک در دسترس هستند. کاربران می‌توانند ارز دیجیتال سولو (SOLO)، سهام، ETF و کالا‌ها را در  این صرافی معامله کنند. با اینکه صرافی سولوژنیک یگ پلتفرم آنلاین است، اما از طریق کیف پول‌های ارز دیجیتال برای روی سیستم‌های عامل اندروید و iOS نیز در دسترس کاربران قرار دارد. 

صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر دفتر کل بلاک چین ریپل است و همچین از ۶ زبان پشتیبانی می‌کند. علی‌رغم این واقعیت که این پلتفرم از یک صرافی غیرمتمرکز براساس مدل اوردر بوک (Order Book) است، اما ساختار خود-حضانتی آن به کاربران اجازه می‌دهد تا مالکیت کامل دارایی‌های خود را برعهده داشته باشند. به این معنی است که صرافی از طریق یک کیف پول موجود که توسط کاربر نگهداری و کنترل می شود، به دارایی‌ها دسترسی پیدا می کند.

صرافی غیرمتمرکز سولوژنیک

کاربران می‌توانند با استفاده از این صرافی، معاملات خود را در چند ثانیه انجام دهند. کارمزد پایین (۰.۰۰۰۰۰۵ دلار) صرافی سولوژنیک برای بسیاری از تریدر‌ها جذاب است. این صرافی می‌تواند تا ۱۵۰۰ معامله در ثانیه را انجام دهد، مشابه چیزی که در یک صرافی متمرکز انجام می‌شود. سرمایه‌گذاران می‌توانند با اتصال کیف پول خود به صرافی غیرمتمرکز Sologenic دسترسی پیدا کنند. این صرافی تاکنون از کیف پول‌های ارز دیجیتال زیر پشتیبانی می‌کند:

  •  سولو (SOLO)
  • لجر (Ledger)
  • دی‌سنت (D’Cent)
  • زوم (XUMM)

کیف سولو والت (SOLO Wallet)

سولو والت (SOLO Wallet) کیف پول ارز دیجیتال بومی پلتفرم سولوژنیک است که می‌توانید از آن برای نگه‌داری ارزهای دیجیتال و دارایی‌های توکنیزه‌شده خود استفاده کنید. سولو (SOLO) به کاربران اجازه می‌دهد تا کیف پول‌های متعددی را ایجاد، مدیریت و فعال کنند. همچنین بازار‌ها را رصد و تراکنش‌های انجام شده را رهگیری کنند. همانطور که پیش‌تر گفتیم، سولو والت هم از کیف پول و هم از صرافی میزبانی می‌کند. این کیف پول برای دو سیستم عامل اندروید و iOS در دسترس است.

کیف پول سولو

کارگزاری سولونکس (SOLONEX)

سولونکس (SOLONEX) یک سیستم کارگزاری است که برای توکن‌سازی طراحی شده و به‌ طور خاص برای بانک‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، کارگزاری‌ها و صرافی‌ها توسعه یافته است. این کارگزاری می‌تواند انواع دارایی‌های غیر بلاک چینی را توکنیزه کند، معاملات فرکشنال انجام دهد، ۲۴ ساعت شبانه روز و هفت روز هفته معامله کند، دور‌های تأمین مالی را راه‌اندازی، نقدینگی را مدیریت و خدمات حضانتی را ارائه دهد.

کارگزاری سولو

به‌طور کلی، سولونکس یک پلتفرم معاملاتی است که به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد به بازار‌های غیرمتمرکز با همان قابلیت‌های فنی، کارایی و امنیت مانند بازارهای مالی سنتی دسترسی داشته باشند. سولونکس، مانند سایر محصولات و خدمات سولوژنیک بر روی بلاک چین ریپل ایجاده شده است. 

کلام آخر

همان‌طور که مشاهده کردید، سولوژنیک (Sologenic) یک پروتکل مشتقات است که پتانسیل زیادی برای رشد دارد. سولوژنیک با استفاده از مقیاس‌پذیری بلاک چین ریپل، مکانیسم اجماع آن، ارتباطات تجاری و سایر ویژگی‌های ارزشمند این شبکه موفق به ایجاد یک اکوسیستم کامل با قابلیت‌های زیاد برای ارائه به سرمایه‌گذاران در طیف‌های مختلف شده است. اما مانند هر پروژه دیگری، مشکل فعلی سولوژنیک عدم پذیرش آن توسط کاربران است.

هر پروژه ارز دیجیتالی که بر ارائه ابزارهای مفید در حوزه دیفای متمرکز شده است، باید دارای جمعیت کاربران پایه‌ای باشد تا پلتفرم آن ارزش بررسی داشته باشد، به خصوص زمانی که نقدینگی و ارزش بازار نقش مهمی بازی می‌کنند. بنابراین برای اینکه سولوژنیک بتواند با پلتفرم‌های مشتقات دیگر مانند سینتتیکس رقابت کند، باید ویژگی‌هایی به اندازه کافی عالی برای جذب سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال نسبت به رقبای خود در شبکه‌های دیگر ارائه دهد.

سوالات متدوال

سوالات متداول

سولوژنیک (Sologenic) چیست؟

سولوژنیک یک پروتکل مبتنی بر شبکه ریپل است که طیف وسیعی از اوراق بهادار و درایی‌های بازارهای مالی سنتی را توکنیزه می‌کند.

هدف پروتکل سولوژنیک چیست؟

هدف این پروژه پر کردن شکاف میان بازارهای مالی سنتی و ارزهای دیجیتال از طریق توکنیزه کردن دارایی‌هاست.

توکنیزه کردن به چه معناست؟

فرآیند تبدیل دارایی‌های دنیای واقعی یا آنلاین به شکل توکن‌های ارز دیجیتال را توکنیزه کردن می‌گوییم.

کاربرد ارز دیجیتال SOLO چیست؟

سولو (SOLO) برای تأمین نقدینگی و بازارسازی استفاده می‌شود.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۵/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست