اوکی اکسچنج

آموزش خرید و فروش پله ای ارز دیجیتال؛ توضیح به زبان ساده

آموزش خرید و فروش پله ای ارزهای دیجیتال

روش های مختلفی برای تحلیل وضعیت بازار و حفظ سرمایه وجود دارد؛ از جمله این روش ها می توان به تحلیل تکنیکال و استاپ لاس اشاره نمود. همچنین خرید و فروش پله ای ارز دیجیتال از مهم ترین استراتژی ها برای جلوگیری از دست دادن همه سرمایه و جلوگیری از ضرر می باشد. از یک سو، ممکن است شاهد افزایش قیمت‌های شگفت‌انگیزی شویم که سرمایه‌گذاران را ثروتمند می‌کند، اما از سوی دیگر نوسانات و تغییرات ناگهانی ممکن است به ضرر سرمایه‌گذاران تمام شود.

بازار کریپتو همواره یک فرصت بزرگ برای خرید و فروش ارز دیجیتال بوده‌اند. از سهام و اوراق بهادار تا انواع ارزهای خارجی، این بازارها به افراد امکان می‌دهند تا از نوسانات قیمت‌ها بهره‌مند شوند و سود کسب کنند؛ اما اگر شما به عنوان یک سرمایه‌گذار دانش و تجربه کافی نداشته باشید، ممکن است سرمایه خود را به کلی از دست دهید. این موضوع در بازار ارزهای دیجیتال که دامنه نوسانات آن بسیار بیشتر از سایر بازارهای مالی است، اهمیت بیشتری دارد.

خرید و فروش پله ای چیست؟

خرید پله‌ای به‌معنای تقسیم خرید سهام به مراحل و زمان‌بندی‌های مختلف است. به عبارت دیگر، این روش به شما این اجازه را می‌دهد که به جای خرید یکباره و بدون برنامه‌ریزی، سرمایه‌تان را به چندین مرحله تقسیم کنید.

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای خرید و فروش پله‌ای از یک روش منطقی و معقول استفاده کنید. این روش توسط معامله‌گران موفق به‌منظور کاهش خسارت و افزایش سود به کار می‌رود. وقتی شما به دنبال سهامی هستید که پتانسیل رشد داشته باشند اما از وضعیت کوتاه‌مدت آن‌ها اطمینان ندارید، بهتر است که خریدهای خود را به بخش‌های مختلف تقسیم کنید. به این ترتیب، شما ریسک معامله را به حداقل می‌رسانید.

آموزش مرحله ای خرید و فروش پله ای

در مرحله اول، با استفاده از سرمایه‌تان، سهامی را در نزدیکی قیمت پایین خرید کنید. این قیمت‌ها معمولاً در لحظاتی از نزول بازار یا در مواقعی که سهام ارزشی کاهش می‌یابد، بسیار جذاب خواهند بود. بعد از اینکه سهام خریداری شده به مدت معقولی در دست شما باشند و ارزش آن‌ها افزایش یابد، می‌توانید آن‌ها را در نزدیکی قیمت بالا به فروش برسانید. اینجاست که شما سود خود را به حداکثر می‌رسانید.

یکی از مهمترین جنبه‌ها در خرید پله‌ای، مدیریت ریسک است. شما باید همیشه در نظر داشته باشید که سرمایه‌تان را به تسهیلات مختصر مدت قرار ندهید و به جاهای بی‌خرده روی آورده و تمام سرمایه خود را در معرض خطر قرار ندهید. روش خرید و فروش پله ای یا پلکانی کاربرد زیادی در انواع بازارهای معاملاتی از جمله فارکس دارد و فقط محدود به ارزهای دیجیتال نیست!

داستان خرید و فروش پله ای ارز دیجیتال با مثال واقعی

این مثال یک داستان واقعی از زبان یک تریدر است که تجربه خود را در اینترنت با بقیه به اشتراک گذاشته است؛ برای اینکه به طور کامل بدانیم خرید و فروش پله ای ارز دیجیتال دقیقاً به چه معناست بیایید با هم داستان وی را بخوانیم.

در سال ۱۴۰۰ قیمت بیت کوین به اوج خود رسیده بود؛ تقریبا ۶۰ هزار دلار! آرش، یک تریدر بود  که به تازگی در آن زمان وارد این بازار شده بود. او ۵۰۰ دلار پس‌انداز داشت و می‌خواست آن را در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کند. وی با آگاهی از پر خطر بودن بازار ارزها می‌خواست از یک روش کم‌ریسک‌تر برای سرمایه‌گذاری استفاده کند. به همین دلیل، تصمیم گرفت از روش خرید و فروش پله‌ای استفاده کند.

طبق این روش، وی مبلغ ۵۰۰ دلار خود را به ۲۰ قسمت مساوی تقسیم کرد. او تصمیم گرفت که هر هفته یک قسمت از سرمایه خود را در خریداری یک ارز دیجیتال سرمایه گذاری نماید. آرش اولین خرید خود را با بیت کوین آغاز کرد؛ او ۱۰۰ دلار از سرمایه خود را صرف خرید بیت کوین کرد. قیمت بیت کوین در آن زمان حدود ۵۰ هزار دلار بود.

هفته بعد، او ۱۰۰ دلار دیگر از سرمایه خود را صرف خرید اتریوم با قیمت ۳۰۰۰ دلار کرد. آرش به همین ترتیب، هر هفته یک قسمت از سرمایه خود را در یک ارز دیجیتال خریداری می‌کرد. او در طول چند هفته، سرمایه خود را در ارزهای دیجیتال مختلف، از جمله بیت کوین، اتریوم، ریپل، و کاردانو، سرمایه‌گذاری کرد.

قیمت ارزهای دیجیتال در آن زمان در حال افزایش بود. آرش از این افزایش قیمت سود می‌برد. او هر هفته بخشی از سود خود را برداشت می‌کرد تا سرمایه خود را حفظ کند. اما یک روز، قیمت ارزهای دیجیتال شروع به کاهش کرد. آرش نگران شد. او نمی‌دانست که چه کاری باید انجام دهد.

آرش تصمیم گرفت که از روش خرید و فروش پله‌ای برای کاهش ریسک خود استفاده کند. او در زمانی که قیمت ارزهای دیجیتال پایین بود، مقداری از سرمایه خود را صرف خرید ارزهای دیجیتال کرد. وی در این مدت قیمت ارزهای دیجیتال را زیر نظر داشت. او منتظر بود تا قیمت ارزها به نقطه‌ای که قبلاً خریداری کرده بود، برسد. بالاخره، قیمت ارزهای دیجیتال شروع به افزایش کرد. آرش سود خوبی از سرمایه‌گذاری خود کسب کرد. او توانست سرمایه خود را چند برابر کند.

این تجربه برای او این درس مهم را داد که روش خرید و فروش پله‌ای می‌تواند یک روش کم‌ریسک و بهره‌ور برای سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال باشد.

استراتژی های خرید پله ای
انواع استراتژی های خرید پله ای ارز دیجیتال

انواع استراتژی های خرید و فروش پله ای

استراتژی کم کردن میانگین

فرض کنید شما ۵۰۰ دلار سرمایه دارید و می‌خواهید بیت‌کوین بخرید. در حال حاضر، قیمت بیت‌کوین در بازار ۳۰ هزار دلار است.

طبق تحلیلاتی که انجام می دهید احتمال افزایش قیمت بیت‌کوین بالا است و همچنین معتقدید که احتمال اصلاح نیز وجود دارد. در این صورت، می‌توانید با ۱۰۰ دلار از سرمایه خود پله اول خرید خود را انجام دهید. این به این معنی است که اگر قیمت بیت‌کوین افزایش یابد، شما سود خواهید کرد.

اگر قیمت بیت‌کوین کاهش یافت، شما می‌توانید در مرحله دوم۱۰۰ دلار دیگر بخرید. به عنوان مثال، فرض کنید قیمت بیت‌کوین به ۲۸ هزار دلار نزول کرده باشد. در این صورت، شما یکبار دیگر به خرید بیت‌کوین با ۱۰۰ دلار پرداخت می‌کنید.

باز هم، اگر بیت‌کوین با ادامه کاهش قیمت مواجه شد و به عنوان مثال به ۲۶ هزار دلار افت کرد، شما می‌توانید در مرحله سوم نیز ۱۰۰ دلار دیگر را برای خرید بیت‌کوین اختصاص دهید.

با این روش، شما در کل ۳۰۰ دلار بیت‌کوین خریده‌اید. اما میانگین خرید شما تا این لحظه ۲۸ هزار دلار است. این به این معنی است که اگر بیت‌کوین دوباره به قیمت ۳۰ هزار دلار برگردد، شما سود خواهید کرد.

مهم ترین نکات خرید و فروش پله‌ ای ارز دیجیتال

  • مبلغ سرمایه‌گذاری خود را با توجه به شرایط مالی خود تعیین کنید.
  • تعداد قسمت‌های سرمایه‌گذاری خود را با توجه به میزان ریسک‌پذیری تعیین کنید.
  • زمان خرید هر قسمت را با توجه به تحلیل‌های خودتان تعیین کنید.
  • به صورت منظم قیمت ارزها را چک کنید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

استراتژی کاهش هزینه دلار (DCA)

استراتژی کاهش هزینه دلار یا همان Dollar Cost Average (DCA)، یکی از مهمترین روش‌های خرید و فروش پله‌ای رمزارزهاست که با عبارت اختصاری DCA شناخته می‌شود. این استراتژی توسط افراد زیادی در بازار رمزارزها مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای مزایا و فواید بسیاری است.

مزایای و کاربردهای استراتژی DCA

استراتژی DCA به شما این امکان را می‌دهد که میانگین خرید رمزارزها را بهبود بخشیده و هزینه‌های خود را کاهش دهید. در واقعیت، این استراتژی به شما این اجازه را می‌دهد که با توجه به تغییرات قیمت رمزارزها، میانگین خرید خود را کم کنید و در دستیابی به سود بیشتر کمک شایانی به شما کند.

یکی از نکات مهم در خرید و فروش پله ای ارز دیجیتال این است که شما در فواصل زمانی مشخص به خرید رمزارزها در مقادیر کم ادامه می‌دهید. این به معنی این است که حتی اگر بازار رمزارزها در حال صعود باشد و قیمت فعلی رمزارز مورد نظر از قیمت خرید قبلی شما افزایش یابد، شما همچنان به خرید خود ادامه می‌دهید. این اجازه می‌دهد تا به حداقل رساندن تأثیر نوسانات بازار و کاهش ریسک خرید شما بپردازید.

تفاوت استراتژی DCA با میانگین کم کردن

استراتژی DCA با استراتژی میانگین کم کردن از نظر مفهومی تفاوت دارد. در میانگین کم کردن، شما بر اساس قیمت دارایی خرید پله‌ای انجام می‌دهید، اما در DCA، خرید پله‌ای بر اساس زمان انجام می‌شود و کاری با قیمت فعلی رمزارز مورد نظر ندارد.

چرا DCA بهتر است؟

استفاده از استراتژی DCA به شما امکان می‌دهد تا ریسک خرید خود را کاهش دهید. این روش به شما اجازه می‌دهد تا با توجه به تغییرات قیمت رمزارزها، میانگین خرید خود را بهبود بخشیده و به تدریج دارایی‌های خود را افزایش دهید. حتی اگر بازار به سمت بالا حرکت کند، شما همچنان می‌توانید به خرید خود ادامه دهید و از تغییرات مثبت در قیمت دارایی‌هایتان بهره‌برداری کنید.

  • استراتژی مارتینگل

این استراتژی خرید پله‌ای Martingale به عنوان یک ابزار معاملاتی، خود را از میادین قمار و کازینوها به دنیای پیچیده و پر رقابت بازارهای مالی جا کرده است. نقطه عطف این روش جالب در آن است که از افراد می‌خواهد در هر معامله، بر اساس نتیجه معامله قبلی خود، به صورت دو برابر، معامله‌ بعدی خود را ادامه دهند.

تا اینجا به نظر می‌رسد که هر چیز به خوبی پیش می‌رود و در آغاز این ماجرا، آمارها نیز با شما هستند. با این روش، به نظر می‌آید که می‌توان به ۱۰۰ درصد پیروزی نزدیک شد. اما چیزی که در دل تاریکی این استراتژی جا دارد این است که هیچ کسی یک سرمایه‌ نامحدود ندارد. وقتی معاملات شما به تعداد زیادی خسارت دیده باشند، امکان دارد به سادگی سرمایه برای ادامه دادن به معاملات بعدی وجود نداشته باشد. به عبارت دیگر، ممکن است معامله‌گر به خاطر تصمیمات خود، در این مسیر پیچیده سقوط کند!

بررسی مزایا و معایب معاملات با روش dca
جنبه های مثبت و منفی خرید و فروش پله ای

مزایا و معایب خرید و فروش پله ای ارز دیجیتال چیست؟

استفاده از استراتژی پله‌ای در معامله‌گری ارزهای دیجیتال دارای مزایای بسیاری است که می‌توان به آنها اشاره کرد:

۱. امکان سرمایه‌گذاری همزمان

یکی از مزایای اصلی استراتژی پله‌ای این است که شما همزمان با پس‌انداز کردن، سرمایه‌گذاری نیز انجام می‌شود. این به شما این امکان را می‌دهد که سرمایه‌تان را در حین معامله‌گری ارزهای دیجیتال افزایش دهید.

۲. کاهش نوسانات بازار

استفاده از این نوع استراتژی می‌تواند به شما کمک کند تا نوسانات بازار ارزهای دیجیتال را خنثی کنید. زیرا با خرید در بازار به شکل پله‌ای، شما از تمام تغییرات ناگهانی قیمت‌ها در امان خواهید بود.

۳. کاهش ریسک

معامله با استراتژی پله‌ای با ریسک کمتری همراه است. زیرا همه سرمایه شما به صورت یکجا وارد بازار نمی‌شود. این به شما این امکان را می‌دهد که ریسک را کاهش دهید و در صورت نیاز، تصمیم به خرید یا فروش بگیرید.

۴. زمان‌بندی مشخص

یکی از مزایا استراتژی خرید و فروش پله ای این است که زمان خرید شما از قبل مشخص شده است. این به شما اطمینان می‌دهد که به موقع عمل می‌کنید و از فرصت‌های معامله‌گری بهره‌مند می‌شوید.

۵. کاهش استرس

معامله با استراتژی پله‌ای به شما این امکان را می‌دهد که با استرس کمتری مواجه شوید. زیرا همه چیز به تدریج و بر اساس برنامه پیش می‌رود و نیازی به تحلیل بازار نخواهید داشت.

معایب استراتژی پله‌ای در معامله‌گری ارزهای دیجیتال

هر استراتژی معامله‌ مزایا و معایب خود را دارد، و استراتژی پله‌ای نیز از این قاعده مستثنی نیست:

۱. عدم دریافت تمام سود موج‌های صعودی

یکی از معایب استراتژی پله‌ای این است که احتمال وجود دارد که شما تمام سود موج‌های صعودی بازار را دریافت نکنید. زیرا شما به تدریج و با قیمت‌های متغیر وارد بازار می‌شوید.

۲. پایبندی به استراتژی

باید به خاطر داشته باشید که پایبند بودن به استراتژی پله‌ای ممکن است مشکلی بزرگ باشد. زیرا ممکن است در تایمی نتوانید خرید خود را به هر دلیلی انجام دهید و این خرید را به زمانی دیگر موکول نمایید. یا شرایط بازار شما را وسوسه کند که خرید بیشتر یا کمتر از آنچه مشخص کرده‌اید را انجام دهید.

۳. افزایش قیمت ارز دیجیتال

در دارایی های ارز دیجیتال امکان دارد ارزها در طول زمان دچار افزایش قیمت شوند و در نتیجه سرمایه‌گذار در قیمت‌های بالایی آن دارایی یا ارز دیجیتال را خریداری نماید.

نتیجه گیری

در بازار ارزهای دیجیتال، استفاده از استراتژی‌های معتبر امری بسیار حیاتی است. این مقاله به بررسی روش‌های خرید پله‌ای ارزهای دیجیتال در این بازار پیچیده می‌پردازد. سه روش معتبر ارائه شده شامل کاهش میانگین، استفاده از استراتژی DCA و خرید به روش مارتینگل هستند. این اطلاعات می‌توانند به شما کمک کنند تا خطرها را کاهش داده و به سود برسید. برای درک عمیق‌تر استراتژی‌های خرید پله‌ای، این مقاله منبعی کامل و ارزشمند است که به شما کمک می‌کند تا بهترین تصمیمات معاملاتی خود را بگیرید.

سوالات متداول

سوالات متداول

۱. اندیکاتور مارتینگل چیست؟

در اصل مارتینگل، هنگامی که یک معامله به زیان می‌انجامد، سرمایه‌گذار باید حجم معامله بعدی را دو برابر کند. این به این معناست که اگر شما در معامله‌ای زیان‌دهنده قرار بگیرید، باید معامله‌ی بعدی را با حجم دو برابر انجام دهید. این رویکرد به نظر ممکن می‌آید که در نگاه اول بهره‌ای نداشته باشد، اما به طور جالبی به تدریج به سود تبدیل می‌شود.

۲. نحوه خرید پله ای ارز دیجیتال به چه صورت است؟

خرید پله‌ای رمزارزها، که به آن خرید پلکانی یا میانگین کم کردن هم گفته می‌شود، روشی هوشمندانه است که به شما امکان می‌دهد سرمایه‌تان را در بازار رمزارزها حفظ کنید و همچنین از فرصت‌های سودآور در این بازار بهره‌برداری کنید. در این روش، به جای خرید یک رمزارز با تمام سرمایه خود، پول خود را به چند بخش تقسیم کرده و در فواصل زمانی مختلف اقدام به خرید می‌کنید. این روش به شما اجازه می‌دهد تا از نوسانات قیمت رمزارزها بهره‌برداری کنید و در صورت افزایش قیمت، سود خوبی را کسب کنید.

نکته: این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید، فروش یا سرمایه‌گذاری نیست و صرفا جهت آشنا شدن شما کاربران عزیز با ارزهای دیجیتال ارائه شده است و ارزتودی در قبال آن مسئولیتی ندارد.

امتیاز به این مطلب post
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست