اوکی اکسچنج

پلتفرم آراگون (Aragon) و ارز دیجیتال ANT

پلتفرم آراگون (Aragon) و ارز دیجیتال ANT

امروزه اکثر صرافی‌های ارز دیجیتال توسط مجموعه‌ای از کدها کار می‌کنند و به شکل خودگردان اجرا می‌شوند. این نوع ساختارها که با نام «سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز» یا DAO شناخته می‌شوند؛ برخلاف مؤسسات متمرکز به جامعه کاربران پروژه‌های خود اجازه می دهند تا تصمیمات مربوط به ارتقا‌ء و به‌روز‌رسانی‌های پلتفرم را مدیریت کنند. ایده استفاده از دائو (DAO) به سرعت در بین جامعه رمز ارزها محبوبیت پیدا می کنند.

مشاهده: قیمت لحظه‌ای Aragon

ممکن است به زودی شرکت‌ها دیگر توسط تیم کوچکی از افراد هدایت نشوند، بلکه به طور جمعی و متعلق به همه کارکنان‌شان باشند. یک مسئله مهم در اجرای این فرآیند وجود دارد، این‌که راه‌اندازی یک DAO برای استفاده تجاری می تواند بسیار مشقت بار باشد.

پروژه‌ی آراگون (Aragon)

برای ایجاد یک سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز کاملاً کاربردی، به پشتوانه‌ی مالی قوی و یک تیم فنی قدرت‌مند نیاز است. از آنجایی که برآورده کردن این دو پیش نیاز برای بسیاری از شرکت‌ها دشوار است، در نتیجه نرخ پذیرش DAO نیز محدود خواهد بود. پروژه‌ی آراگون (Aragon) که در این مقاله آن را به شما معرفی می‌کنیم، ایجاد و راه‌اندازی دائو (DAO) در هر اندازه و مقیاسی را برای شرکت‌ها آسان می‌کند. همچنین در ادامه، ارز دیجیتال انت (ANT)، توکن بومی پلتفرم آراگون و دلایل افزایش بیش از ۲۰۰ درصدی آن از دسامبر سال ۲۰۲۱ را بررسی خواهیم کرد. 

شبکه آراگون (Aragon) چیست؟

شبکه آراگون (Aragon network) در سال ۲۰۱۶ توسط لوئیس ایوان کوئنده (Luis Iván Cuende) و خورخه ایزکوئیردو (Jorge Izquierdo) بنیان گذاری شد. این پلتفرم یک نرم‌افزار نسل جدید است که به شرکت ها اجازه می‌دهد تا سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز خود را در بلاک چین اتریوم (Ethereum) ایجاد و مدیریت کنند. کاربران پروتکل Aragon می‌توانند سازمان‌های مستقل کاملا کاربردی ایجاد کنند. DAOهای ایجاد شده در این پلتفرم راه‌حل‌هایی با نصب و استفاده آسان را ارائه می‌کنند، زیرا تمام عملکردهای تجاری آن، مانند پروتکل‌های پرداخت و سیستم‌های حاکمیتی، در طول فرآیند ایجاد مستقر می‌شوند.

DAOهایی که در پروتکل آراگون ایجاد می‌شوند بسیار مقیاس‌ پذیر و قابل شخصی سازی هستند. تا زمان نگارش این مقاله، نزدیک به ۱۸۰۰ سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز در در این شبکه ساخته شده است و خدمات آن‌ها در حال حاضر توسط غول‌هایی صنعت ارزهای دیجیتال مانند صرافی کرو فایننس (Curve Finance) و پلتفرم دیسنترالند (Decentraland) استفاده می‌شود.

اکوسیستم آراگون از پنج بخش اصلی تشکیل شده است:

  • مشتری آراگون (Aragon Client)
  • شبکه آراگون (Aragon Network)
  • انجمن آراگون (Aragon Association)
  • دادگاه آراگون (Aragon Court)
  • ارز دیجیتال بومی پروتکل (ANT)

بخش مشتری آراگون (Aragon Client)، ابزاری است برای شرکت‌ها تا DAO خود را ایجاد و مدیریت کنند. در حالی که شبکه آراگون (Aragon Network)، خود یک سازمان‌ مستقل غیرمتمرکز گسترده‌تر است که تعامل بین شبکه‌های DAO دیگر پلتفرم‌ها را امکان‌پذیر می‌کند. انجمن آراگون (Aragon Association) نیز یک سازمان غیرانتفاعی است که وجوه جمع‌آوری شده از فروش توکن انت (ANT) را مدیریت و توزیع می کند.

شبکه آراگون (Aragon) چیست؟

نوآورانه‌ترین جنبه این پروتکل دادگاه آراگون (Aragon Court) است؛ یک سرویس حل اختلاف که هر گونه اختلاف مهم بین DAOهای میزبانی شده توسط شبکه آراگون که با استفاده از قراردادهای هوشمند قابل حل نیست را حل می کند.

ویژگی‌ها پلتفرم آراگون Aragon

راحتی در استفاده

برخلاف اکثر پلتفرم‌ها، قراردادهای هوشمند در شبکه آراگون به آسانی قابل خواندن و درک هستند، و شروع تجارت را برای کاربرانی که تجربه‌ای در توسعه و یا دانش فنی کافی ندارند، آسان می‌کند.

کاهش نوسانات

تا به حال در مورد زیان دائمی شنیده‌اید؟ وثیقه‌ای که سپرده گذاری کرده‌اید ممکن است کاهش یابد و در نهایت ارزش آن بسیار کمتر از سپرده‌های اولیه شما باشد. این به دلیل ماهیت بسیار پرنوسان ارزهای دیجیتال است. پروتکل آراگون این مشکل را با خرید مجدد توکن‌ها برای حفظ ثبات قیمت و فروش آنها برای محدود کردن افزایش قیمت کاهش می‌دهد.

حریم خصوصی

کاربران شبکه آراگون نیازی به ارائه اطلاعات شخصی برای دسترسی به خدمات آن ندارند. برای مثال، به‌عنوان یک کاربر، می‌توانید هویت بلاک چین متفاوتی را هنگام توافق‌نامه حفظ کنید.

شبکه آراگون چگونه کار می‌کند؟

توسعه‌دهندگان می‌توانند DAOهای خود را در شبکه آراگون ایجاد و مدیریت کنند. از آنجایی که پروتکل آراگون بر روی شبکه اتریوم ساخته شده است، توسعه‌دهندگان می‌توانند از برنامه کاربری غیرمتمرکز در اتریوم استفاده کنند، این کار به نوبه خود می‌تواند به نفع سایر کاربران شبکه باشد. همچنین، سازندگان این DAppها بسته به استفاده از برنامه خود می‌توانند درآمد کسب کنند. پروتکل آراگون از قراردادهای هوشمند پیشرفته‌ای استفاده می‌کند که می‌توانند به طور خودکار تراکنش‌ها را تکمیل و اجرا کنند. آن‌ها از یک سیستم امانی استفاده می‌کنند تا پس از برآورده شدن شرایط قرارداد، پرداخت‌ها را به صورت مستقل انجام دهند.

شبکه آراگون چگونه کار می‌کند؟

پروتکل آراگون همچنین از اوراکل‌ها برای ترجمه قراردادهای دنیای واقعی به داده‌هایی استفاده می‌کند که می‌توانند به بلاک چین اضافه شوند. به عنوان پلتفرمی که امکان ایجاد DAOها را فراهم می‌کند، توجه داشته باشید که شبکه آراگون خود یک سازمان سازمان خودگردان غیرمتمرکز است. کاربران این پلتفرم در مدیریت آن شرکت می‌کنند و با یک اجماع ساده هر گونه اختلاف نظر را حل می‌کند. همانطور که پیش‌تر گفتیم، هیئت منصفه اختلافاتی را حل می‌کند که خارج از کنترل قرارداد هوشمند شبکه است. مانند دادگاه حقوقی، هر دو طرف حق درخواست تجدید نظر را دارند. هر طرفی که از تصمیم هیئت منصفه ناراضی باشد می‌تواند پرونده را به دادگاه بالاتر در آراگون اراجاع دهد.

ارز دیجیتال ANT چیست؟

ارز دیجیتال ANT، توکن کاربردی بومی شبکه آراگون است. این رمز ارز، یک توکن ERC-20 است که بر روی بلاک چین اتریوم (Ethereum) ساخته شده است. توکن ANT به عنوان بخشی از پروتکل که خدمات توسعه DAO را ارائه می‌دهد، برای کارکرد شبکه آراگون حیاتی است.

ارز دیجیتال ANT چیست؟

این توکن که در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد، در دو سال گذشته (ابتدای سال ۲۰۲۲) رشد قیمتی قابل توجهی را تجربه کرد. در زمان نگارش این مقاله، ارز دیجیتال ANT با ارزش بازار ۱۸۳ میلیون دلاری و قیمت حدود ۴.۶ دلاری در جایگاه ۱۷۶ ام بازار قرار داد. همچنین، می‌توانید توکن آراگون را از صرافی‌های بایننس، هیوبی، کوکوین و Gate.io و برخی از صرافی‌های معتبر ایرانی خریداری کنید.

توکنومیک ANT

توجه: ارقام زیر تا لحظه نگارش این مقاله دقیق هستند و تا دو رقم اعشار تخمین زده می‌شوند.

  •     کل عرضه – ۳۹.۶ میلیون توکن ANT
  •     عرضه در گردش – ۳۹.۶ میلیون (۱۰۰٪ کل عرضه)
  •     ارزش بازار – ۶۵.۳۶ میلیون دلار
  •     حجم معاملات ۲۴ ساعته – ۱۰ میلیون دلار
  •     قیمت – ۱.۶۵ دلار برای هر توکن ANT

توکن ANT چه کاربردی دارد؟

اولین کاربرد توکن آراگون در فرآیند حل اختلاف است که توسط دادگاه آراگون انجام می‌شود. روند حل اختلاف به این شکل انجام می‌شود: گروهی از کاربران (هیئت منصفه) پیشینه اختلاف را ارزیابی کرده و با تجزیه و تحلیل تمام حقایق ارائه شده توسط هر دو طرف تصمیمات آگاهانه اتخاذ می‌کنند. این هیئت منصفه در ازای صرف وقت و انرژی خود برای حل اختلافات پیچیده، پاداشی را در قالب توکن‌ ANT دریافت می‌کنند.

توکن ANT چه کاربردی دارد؟

برای عضویت در هیئت منصفه، ابتدا باید توکن‌های ANT خود را با توکن‌های ANJ مبادله کنید. سپس، توکن‌های ANJ خود را روی پلتفرم آراگون قرار‌دهید تا عضو هیئت منصفه شوید و جوایز بیشتری در قالب ANT کسب کنید. دارندگان توکن ANT می‌توانند در مدیریت اجتماعی شبکه آراگون نیز شرکت کنند. البته شما به عنوان یک هولدر، در مورد بسیاری از تصمیمات مهم، به‌روزرسانی‌ها و پیشنهادات مربوط به شبکه حق رأی دارید.

مزایا و معایب توکن آراگون (ANT)

مزایا

اخیرا، توکن ANT به نسخه ۲.۰ ارتقاء یافته است که از مکانیزم بهبود یافته‌تری برای اجرای حاکمیت در جامعه استفاده می‌کند. با این به‌روز‌رسانی، هزینه کارمزد بیش از ۶۶ درصد کاهش یافته است. جدا از این، این پلتفرم به طور مکرر به‌روز می‌شود. به‌روز‌رسانی‌های عملکردی این پروژه نیز بهترین تجربه ممکن را در اختیار کاربران خود قرار دهد. آراگون ابزارهای مناسب برای توسعه‌دهندگان، مانند قالب‌ها و برنامه‌ها را برای ساده‌سازی فرآیند ایجاد DAO ارائه می‌کند. این قالب‌ها جامع‌تر و آسان‌تر از آن‌هایی هستند که توسط رقبا ارائه می‌شود.

معایب

این پروژه در بین مردم چندان شناخته شده نیست.

 آیا آراگون قابل اعتماد است؟

پروتکل آراگون توسط بسیاری از نام‌های برجسته در فضای رمزنگاری و بلاک چین پشتیبانی می‌شود، مانند بجردائو (BadgerDAO)، دیسنترالند (Decentraland)، پای‌دائو (PieDAO) و برایت آی‌دی (BrightID). طبق گزارش وب‌سایت IsThisCoinAScam، پروژه آراگون قابل اعتماد است.

 آیا آراگون قابل اعتماد است؟

این پلتفرم به شبکه آراگون و توکن ANT امتیاز ۶.۸۹ داد که برای پروتکل‌های نسل جدید بسیار بالاست. همان‌طور که در تصویر می‌بینید، تمام جنبه‌های پروژه به جز آگاهی با درجه هفت یا بالاتر نشان داده می‌شوند که نشان دهنده این است که تیم ممکن است نیاز به تسریع بازاریابی خود برای جذب افراد بیشتری داشته باشد. نکته مثبت این است که تا کنون هیچ پرچم قرمزی توسط همین سایت مربوط به پروژه آراگون شناسایی نشده است.

آیا توکن ANT یک سرمایه گذاری خوب است؟

با توجه به سوابق غنی آن‌ها در صنعت فناوری، تیم موسس آراگون قطعا می‌دانند که چه کاری انجام می‌دهند. پلتفرم‌هایی مانند آراگون با اجازه دادن به شرکت‌ها برای ایجاد و مدیریت DAOهای خود، روند تمرکززدایی را در سطح سازمانی تسریع می‌کنند. طبق گفته WalletInvestor، توکن ANT می‌تواند در پنج سال آینده به ۳۰ دلار برسد.

کلام آخر

پروتکل‌هایی مانند آراگون برای تسریع پذیرش بلاک چین در سطح سازمانی بسیار مهم هستند. آراگون با ساده‌سازی فرآیند راه‌اندازی DAO برای سازمان‌ها به کاهش پیش‌نیازها برای رسیدن به تمرکززدایی واقعی کمک کننده خواهد بود. علاوه بر این، از آنجایی که این پروتکل بر روی شبکه اتریوم (Ethereum) ساخته شده است، بعید است که امنیت DAOهای مشتریان این پلتفرم به خطر بیافتد. به طور کلی، شبکه آراگون با قدرت شروع به کار کرد. اگرچه باید دید با سایر بلاک چین‌هایی که سازوکاری مشابهی را انجام می‌دهند، چگونه رقابت خواهد کرد.

سوالات متدوال

سوالات متداول

شبکه آراگون (Aragon) چیست؟

این پلتفرم یک نرم‌افزار نسل جدید است که به شرکت ها اجازه می‌دهد تا سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) خود را در بلاک چین اتریوم ایجاد و مدیریت کنند.

بخش نوآورانه پروتکل آراگون چیست؟

دادگاه آراگون، یک سرویس حل اختلاف است که هر گونه اختلاف مهم بین DAOهای میزبانی شده توسط شبکه آراگون که با استفاده از قراردادهای هوشمند قابل حل نیست را حل می کند.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۵/۵ - (۳ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست