همکاری بانک مرکزی و سازمان امورمالیاتی برای اخذ مالیات از ارزهای دیجیتال

مالیات ارز دیجیتال در ایران

به نقل از بازار نیوز، در حال حاضر اخذ مالیات در حوزه ارز دیجیتال در دو زمینه استخراج و تبادل ارزهای دیجیتال، میان بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی در حال پیگیری است.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی توضیح داد:

در بخش نخست این برنامه و براساس مصوبه هیئت دولت، استخراج‌کنندگان ارز‌های دیجیتالی که ارز خود را به بانک مرکزی تحویل دهند، معاف از پرداخت مالیات خواهند شد.

در رابطه با اخذ مالیات از تبادل رمز ارزها محرمیان بیان کرد:

سازوکار این موضوع هم اکنون در هیئت دولت در حال بررسی قرار داشته و در صورت اتمام مراحل رسیدگی، اجرای آن به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.

گفتنی است؛ چندی قبل، «افشین خدامرادی» معاون فناوری سازمان امور مالیاتی در گفتگو با بازارنیوز، از همکاری مشترک این سازمان با بانک مرکزی و وزارت نیرو برای تدوین آیین‌نامه‌ای جهت اخذ مالیات از ارز‌های دیجیتال خبر داده بود.

مالیات ارزهای دیجیتال

مالیات ارزهای دیجیتال به عنوان موردی جدید در جمهوری اسلامی ایران مطرح شده است که البته هنوز به شکل کاملی قابل اجرا نیست و در حال بررسی می‌باشد. هر چند، برای پاسخ به این سوال، باید گفت که مفهوم ارزهای دیجیتال ایران و حقوق مالی و مالیاتی آن همانطور که در بسیاری از قوانین جهان المثل قابل تعریف نیست، اما از دیدگاه برخی کشورها به عنوان یک ابزار مالی و فناوری مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی کشورها مانند آمریکا، کانادا، استرالیا و کشورهای اروپایی اقدام به ابلاغ قوانین مالیاتی برای ارزهای دیجیتال کرده‌اند در حالی که برخی دیگر مانند کره جنوبی، ژاپن، سوئیس، دوبی و بخشی از چین اعلام کرده‌اند که ارزهای دیجیتال می‌تواند به عنوان منبع درآمد مالیاتی قرار گیرد.

بنابراین، در مورد مالیات ارزهای دیجیتال در ایران دقیقاً چه اتفاقی خواهد افتاد باید‌صبر کرد تا قوانین ارائه شود. در هر صورت، پیش بینی می‌شود که باید سیاست‌هایی برای کنترل این بازار و نیز جلوگیری از انتقال بزرگ سرمایه‌های به دلیل بازی‌های مالیاتی به کشور‌های دیگر اتخاذ شود.

نکته: این مطلب خبری هیچ‌گونه پیشنهاد خرید، فروش یا سرمایه‌گذاری نیست و صرفا جهت آشنا شدن شما کاربران عزیز با اخبار ارزهای دیجیتال ارائه شده است و ارزتودی در قبال آن مسئولیتی ندارد.

۱/۵ - (۱ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

سایر اخبار فوری
فهرست