کارگروه اقتصاد ارز دیجیتال از تشکیل ستاد ملی رمز ارزش‌ها خبر داد

به گزارش پیوست، امروز ۲۰ دی ماه اولین جلسه ستاد ملی رمز ارزش‌ها برگزار خواهد شد. طی این جلسه در مورد سند رمز ارزش‌ها تصمیم گیری خواهد شد. این سند شامل سه بخش مصوبه هیئت وزیران، قانون و برنامه و قانون‌گذاری می‌شود. این سند در پایان جلسه به تصویب کارگروه اقتصاد دیجیتال می‌رسد.

اولین بار خبر انتشار سند ملی رمزارزش‌ها، اسفند ۱۴۰۰ منتشر شد. سند تحول رمزارزش‌ها به عنوان بخشی از سند تحول دولت مردمی منتشر شده است و در نسخه اول ویرایش این سند علاوه بر شناسایی چالش‌های این بخش، سعی شده برای هر کدام از چالش‌ها راهکاری برای برون‌رفت دولت از آن پیشنهاد دهد. در این سند تاکید شده که از رمزارزش‌ها نباید در خرید و فروش کالا در داخل کشور استفاده کرد اما باید راهکاری اندیشیده شود تا امکان تبادل آن با ریال به منظور خرید و فروش کالا و خدمات فراهم شود.

مصوبه هیات دولت در زمینه استخراج رمز ارزها که ۶ شهریور امسال تصویب و آبان ماه ابلاغ شده بود فقط بخشی از سند رمزارزش‌ها بود.

رضا باقری اصل، جانشین رئیس کارگروه اقتصاد دیجیتال در رویداد نهم ژانویه در خصوص الزامات صرافی‌ها رمز ارز با اشاره به قانون‌گذاری در حوزه فناوری اطلاعات گفت:

هر سال چندین مصوبه برای اکوسیستم فاوا بررسی و تصویب شده است. به‌عنوان مثال در قانون برنامه چهارم به دانش‌بنیان‌ها توجه شد که پارک‌های علم و فناوری با آن ایجاد شدند. در ماده (۴۶) قانون برنامه پنجم به موضوع دولت الکترونیکی پرداخته شد و در مواد (۶۷) و (۶۸) برنامه ششم به حکمرانی داده توجه شد. در زمینه قانون‌گذاری نیز قوانین جرائم رایانه‌ای، دسترسی آزاد به اطلاعات، قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، قانون مدیریت داده و اطلاعات ملی تدوین شد.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، اعلام کرد:

۷.۹ میلیارد دارایی کریپتو (Crypto asset) در کیف پول ایرانیان است و پنج میلیون کاربر ایرانی در این بازار حضور دارند.

او افزود:

در این حوزه تضاد منافع بین بانک مرکزی و برخی صرافی‌های رمزارزی وجود دارد و همین امر باعث شده مقررات‌گذاری در این حوزه طولانی شود.

نکته: این مطلب خبری هیچ‌گونه پیشنهاد خرید، فروش یا سرمایه‌گذاری نیست و صرفا جهت آشنا شدن شما کاربران عزیز با اخبار ارزهای دیجیتال ارائه شده است و ارزتودی در قبال آن مسئولیتی ندارد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

سایر اخبار فوری
فهرست