اوکی اکسچنج

متافای، ترکیبی شگفت انگیز از متاورس و دیفای

صنعت متافای از ترکیب امور مالی غیر متمرکز و متاداده‌ها تشکیل شده است. MetaFi برای اولین بار توسط بایننس در سال ۲۰۲۲ مورد استفاده قرار گرفت. برای برنامه‌های کاربردی وب ۲ سنتی، بازی‌ها، پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی و متاورس‌ها، هدف MetaFi استانداردسازی فناوری بلاک چین است. ناگفته نماند متافای برای افزایش قابلیت همکاری بین پلتفرم‌های دیجیتال مختلف ایجاد شده است. در ادامه با این صنعت جدید بیشتر آشنا خواهید شد!

متافای چیست؟

متافای یک فناوری پیشرفته است. این فناوری قصد دارد اجزای مختلف وب۳ را جهت ارائه چارچوبی جدید برای تعاملات و تراکنش‌های جهانی ترکیب کند. متافای به لطف سازگاری با امور مالی غیرمتمرکز، معاملات روی بلاک‌چین‌ها، بازی‌ها، فعالیت‌ها و پلتفرم‌های اجتماعی را امکان‌پذیر می‌کند. علاوه بر این، با ادغام اطلاعات با دیفای، هر دارایی خریداری، فروخته یا منتقل شده در متاورس توسط فناوری بلاک چین محافظت می‌شود. برای حفظ تعاملات تا حد امکان باز و صادقانه، متاداده حاوی تمام اطلاعات مهم در مورد هر تراکنش است.

متا داده چیست؟

به طور خلاصه، متاداده یا فراداده، داده‌ای است که اطلاعاتی درباره سایر داده‌ها ارائه می‌کند. برای مثال عکسی در گوشی خود را در نظر بگیرید. خود عکس یک داده است. اما فراداده عکس شما شامل اطلاعات خاصی مانند زمان، تاریخ، مکان و پیکسل است.  فراداده اصطلاحی است که برای توصیف جزئیات اضافی یک قطعه داده در تراکنش‌های بلاک چین استفاده می‌شود. حتی اگر داده‌ها یک تصویر NFT باشند، فراداده‌ آن در بلاک چین شامل اطلاعات اضافی مانند زمان، مکان، ویژگی‌های خاص و هر اطلاعات دیگری که نویسنده احساس می‌کند مهم است، می‌شود.

امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای چیست؟

امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای روشی برای معامله است با حذف واسطه و تمرکززدایی، انجام امور مالی را امکان پذیر می‌کند. امور مالی غیرمتمرکز اعضای خود را قادر می‌سازد تا به جای واسطه، مستقیماً با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. در کنار حذف کارمزد‌ها، انتظار‌های طولانی و محدودیت‌های تراکنش مرتبط با بانک‌ها، دیفای سطح بی‌نظیری از ناشناس ماندن را نیز به کاربران خود ارائه می‌دهد.

امور مالی غیرمتمرکز

علاوه بر این، تراکنش‌های دیفای با استفاده از فناوری بلاک چین ساده و ایمن می‌شوند. تا زمانی که اتصال اینترنتی داشته باشند، همه می‌توانند تراکنش‌های دیفای را انجام دهند. دیفای با وجود ساده‌تر کردن کار‌ها برای کاربران، خطراتی را به همراه دارد. مقررات جهانی دیفای هنوز در حال توسعه است و هنوز قطعی نیست. با کمک فناوری بلاک چین، جرایمی مانند پولشویی، قاچاق انسان و سایر جرایم بسیار راحت‌تر از قبل قابل انجام است.

متاورس چه نقشی در متافای دارد؟

برای درک بهتر متاورس، به دنیایی فکر کنید که در آن همه تعاملات – جلسات کاری، گردهمایی‌های اجتماعی، بازی‌ها، کنفرانس‌های بین‌المللی و موارد دیگر- به صورت آنلاین انجام می‌شود. این نسل سوم اینترنت (Web۳) است که تعامل مجازی سه بعدی بین کاربران را امکان‌پذیر می‌کند. در واقع با ترکیب دنیای فیزیکی و دیجیتال، متاورس تشکیل می‌شود. کاربران می‌توانند از طریق رایانه شخصی، تلفن، کنسول‌های بازی و هدست‌های VR به آن دسترسی داشته باشند. متاورس یک اکوسیستم کاملاً فراگیر با فناوری‌های پیشرفته است.

شرکت‌کنندگان همچنین می‌توانند به طور کامل در محیط وب۳ فعالیت داشته باشند. متاورس با وجود اینکه فراتر از دنیای مجازی گسترش می‌یابد، هنوز پتانسیل زیادی برای توسعه دارد. شما می‌توانید صاحب زمین، آواتار، NFT، بازی، فیلم و چیز‌های دیگر در متاورس باشید. اینجاست که دیفای وارد عمل می‌شود. در متاورس، شما قادر خواهید بود چیز‌هایی را با کاربران دیگر مبادله کنید. این‌ ایده تجاری غیرمتمرکز همان متافای است. تجارت غیرمتمرکز همچنین به عدم وجود یک مرجع مرکزی واحد اشاره دارد. دارایی‌های شما در متاورس به‌عنوان NFT نمایش داده می‌شوند و ابرداده ویژگی‌های خاص آن‌ها را توصیف می‌کند. متاداده‌ها اطلاعات و ویژگی‌های منحصر به فرد دارایی شما را توصیف می‌کند؛ ارز دیجیتال نیز برای انجام تراکنش‌های مربوط به دارایی‌های شما استفاده می‌شود.

دیفای چه نقشی در متاورس دارد؟

پتانسیل متاورس نامحدود است. در اوایل سال ۲۰۲۴، بلومبرگ پیش‌بینی کرد که فرصت‌های سرمایه‌گذاری در متاورس بیش از ۸۰۰ میلیارد دلار ارزش دارد! به گفته برخی از کارشناسان مانند سیتی گروپ، تا پایان سال ۲۰۳۰، ارزش بالقوه آن ممکن است به بین ۸ تا ۱۳ تریلیون دلار برسد.

سیتی گروپ همچنین اشاره کرده است که MetaFi ممکن است همه انواع مالی، از جمله دیفای، مالی متمرکز (CeFi) و مالی سنتی (TradFi) را ترکیب کند. این فناوری جدید هنوز در مراحل اولیه خود است.

دیفای فرصت‌های سرمایه‌گذاری در متاورس را نامحدود می‌کند. دیفای در متاورس می‌تواند تجارت متعارف را بازسازی کند تا مردم بتوانند کالا‌ها و خدمات را بدون محدودیت‌هایی مانند زمان یا مسافت مبادله کنند. ارزش بازار DeFi اکنون بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار است و پتانسیل افزایش فوق‌العاده‌ای را دارد.

نقش متاورس در دیفای

هویت دیجیتال در متاورس

یکی از مزایای بلاک‌چین این است که کاربران می‌توانند بدون افشای اطلاعات شخصی خود از هویت دیجیتال خود استفاده کنند. علاوه بر این، کاربران می‌توانند خود را از طریق هویت دیجیتال خود بازسازی کنند. دارایی‌های دیجیتال و آواتار‌ها به عنوان پایه‌ای برای هویت‌های دیجیتال عمل خواهند کرد. البته هویت دیجیتال مانند یک شمشیر دو لبه است، در صورتی که این حریم خصوصی به دست فرد اشتباهی بیفتد، ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد.

البته با پیشرفت فناوری بلاک‌چین، احتمال افزایش قانون‌گذاری‌ها نیز وجود دارد. اکثر کشور‌ها هنوز نتوانستند به درستی قوانین و مقررات را با متاورس ترکیب کنند تا از دارایی‌های آن‌ها محافظت شود.

کاربران در متاورس می‌توانند آواتار‌های خود را سفارشی‌سازی کنند. برخلاف وب ۲، وب ۳ به کاربران این امکان را می‌دهد که هویت خود را بدون اتکا به دارایی‌های دیجیتال خود به طور کامل ایجاد کنند. آن‌ها می‌توانند هر نوع هویتی (هویت شخصی، هویت کاری و هویت‌های دیگر) که می‌خواهند داشته باشند. کنترلی که کاربران بر روی داده‌های خود خواهند داشت با مفهوم هویت سفارشی نشان داده می‌شود. 

کاربرد متافای در دنیای رمز ارزها

متافای دقیقاً چگونه کار می‌کند؟ از متافای می‌توان در شرایط بی‌حد و حصری از املاک مجازی گرفته تا مد، سرگرمی تبلیغات استفاده کرد. برای مثال چند نمونه از متافای‌ها در بازار‌های معروف ریریبل و اوپن‌سی وجود دارد. در نتیجه، متافای ممکن است برای ایجاد بازار تقریباً در تمام صنایع مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، متافای اخیراً توسط باشگاه‌های ورزشی در ارتباط با “فن توکن‌ها استفاده شده است. سازمان‌های ورزشی توکن‌های هواداران را چاپ می‌کنند و پاداش‌ها و مزایای ویژه‌ای را به دارندگان ارائه می‌دهند.

یکی دیگر از موارد استفاده متافای، یک حساب پس‌انداز سنتی است. در متاورس به این حساب، ‌ییلد فارمینگ گفته می‌شود. مانند حساب پس‌انداز، ‌ییلد فارمینگ به کاربرانی که ارز‌های دیجیتال یا NFT‌های خود را در برای سود سپرده‌گذاری می‌کنند، پاداش داده می‌شود. به عنوان مثال، کاربران می‌توانند NFT‌ها را به وام گیرندگان قرض دهند. کسانی که در غیر این صورت توانایی پرداخت آن را نداشتند می‌توانند با اجاره NFT به پایگاه‌های داده ویژه دسترسی پیدا کنند.

چالش‌های متافای

در حالی که فناوری متافای در حال حاضر مورد استفاده قرار گرفته است. اما هنوز بخش‌هایی از آن نیاز به اصلاح دارد. در صورت پذیرش گسترده کاربران، مقیاس‌پذیری و امنیت همچنان با مشکل مواجه می‌شوند. بنابراین، فناوری MetaFi و وب۳ باید قابلیت همکاری، مقیاس‌پذیری و امنیت را برای شرکت‌کنندگان خود ایجاد کند تا اینکه برای استفاده گسترده در سراسر جهان آماده شود.

احتمالاً شما نیز متوجه ظهور و سقوط بازی‌های مختلف در متاورس شده‌اید. در حال حاضر بسیاری از بازی‌های دیفای یا کریپتو در حال پیشرفت یا سقوط هستند. در نتیجه، این بازی‌ها هنوز فرصت توسعه برای ماندگاری طولانی دارند. برای ایجاد و حفظ علاقه بازیکن، انگیزه‌ها و نشانه‌ها باید به خوبی با هم مطابقت داشته باشند.

می‌توان بزرگترین چالشی که متافای در حال حاضر با آن دست و پنجه نرم می‌کند، عدم قابلیت همکاری است. برنامه‌ها باید بتوانند داده‌ها را در پلتفرم‌ها و شبکه‌های بلاک چین زیر نظر داشته، به آن‌ها دسترسی داشته باشند و به اشتراک بگذارند. قابلیت همکاری امکان اجرای عملکرد‌های متعدد را به راحتی برای کاربران فراهم می‌کند. برخی از شبکه‌های بلاک چین همچنان در حال کار بر روی قابلیت همکاری هستند؛ ممکن است چندین بار با شکست روبرو شوند تا در نهایت بتوانند موفق شوند.

آینده متافای چگونه خواهد بود؟

پروژه‌های متافای هنوز در مراحل ابتدایی خود هستند. اینکه پروژه‌ها چقدر خوب عمل خواهند کرد تنها با گذشت زمان مشخص خواهد شد. پروژه‌ها همچنین باید از موانع متعددی عبور کنند، اما به نظر نمی‌رسد که طرفداران بلاک چین و توسعه‌دهندگان وب ۳ در حال کند شدن یا از دست دادن اشتیاق به این فناوری باشند.

موقعیتی که در آن متافای مطابق با آنچه سازندگان آن‌ امیدوارند عمل می‌کند، ممکن است شبیه وضعیت زیر باشد. تصور کنید از یک پلتفرم اجتماعی استفاده می‌کنید که در آن‌ شناسه دیجیتال شخصی شما شخصی‌سازی شده است. در آن شبکه اجتماعی، ممکن است به یک پلتفرم معاملاتی دسترسی داشته باشید که در آن می‌توانید از طریق متن، صدا یا عکس با سایر کاربران ارتباط برقرار کنید. شما و یکی دیگر از شرکت‌کنندگان تصمیم به انجام معامله می‌گیرید، بنابراین هر دو کیف پول دیجیتال خود را به سایت معاملاتی پیوند می‌دهید و معامله را با استفاده از DeFi انجام می‌دهید. اگر متافای قابلیت همکاری در حد یکسان داشته باشد، متافای ممکن است ده‌ها یا حتی میلیون‌ها تراکنش را به طور همزمان در سراسر جهان انجام دهد.

کلام پایانی

ترکیب فناوری بلاک‌چین و وب ۳، امکانات بی‌پایانی را به فراهم می‌کنند. ‌ایده دیفای ابرداده و متاورس ترکیبی، تمرکززدایی را تقریباً در هر زمینه‌ای امکان‌پذیر می‌کند. تراکنش‌های جهانی با MetaFi بدون محدودیت پارامتر‌های مجازی مانند موقعیت جغرافیایی، زمان یا مبلغ تراکنش امکان‌پذیر خواهد بود. در حال حاضر محدودیت‌ها و موانع متعددی مانند عدم قابلیت همکاری در متافای وجود دارد. برای اینکه متافای به موفقیت درستی برسد، توسعه‌دهندگان هنوز راه زیادی در پیش دارند. مقررات، مقیاس‌پذیری و محدودیت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری وجود دارد. با این حال، با گذشت زمان و پیشرفت‌های مداوم تکنولوژیکی، توسعه‌دهندگان ممکن است بتوانند این چالش‌ها را حل کنند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست