بنر اوکی اکسچنج

بنر ارز تودی

ارز دیجیتال سروم SRM چیست؟

ارز دیجیتال سروم SRM چیست؟

پروژه سروم بر روی بلاک چین سولانا اجرا می‌شود، سرم یک صرافی و اکوسیستم غیر متمرکز است. این صرافی به تریدر‌ها اجازه انجام معاملات به صورت کاملاً غیر متمرکز را می‌دهد. برای مثال به آنها سفارشات محدود، سریع و ارزان به استفاده از سیستم سفارش خودکار ارائه می‌دهد. علاوه بر این، صرافی غیر متمرکز سرم، با استفاده از توکن بومی خود SRM، شبکه را اداره می‌کند. همچنین این توکن و توکن خواهر آن مگاسروم (MSRM) برای ایجاد انگیزه برای جذب کاربران به شبکه با یکدیگر همکاری می‌کنند.

مشاهده: قیمت لحظه ای سروم

در این مقاله، قرار است به بررسی جامع و عمیقی از اکوسیستم پروژه سروم بپردازیم. همچنین به بحث پیرامون صرافی غیرمتمرکز سروم و سولانا، بلاک چینی که بر روی آن اجرا می‌شود، خواهیم پرداخت. علاوه بر این‌ها در این مقاله از ارز تودی به معرفی دو توکن بومی این صرافی، شباهت‌ها و تفاوت‌های آن‌ها نیز می‌پردازیم.

صرافی غیرمتمرکز سروم (Serum DEX) چیست؟

مهم‌ترین بخش معرفی این صرافی، غیرمتمرکز بودن و اکوسیستم مبتنی بر بلاک چین ارز دیجیتال سولانا است. سروم با هزینه‌های کم معاملاتی و سرعت بالا توانسته است از رقبای خود بسیار جلو باشد. غیرمتمرکز بودن پروژه سروم، از آن جهت اولویت بالایی دارد که اطمینان می‌دهد، هیچ بخشی از زیرساخت‌های آن متمرکز نیست. سروم برای تحقق این هدف از استفاده اوراکل (خدمات متمرکز که توسط پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز اجرا می‌شوند) برای متمرکز کردن فید‌های قیمت، خودداری می‌کند. به هر حال، Serum DEX یک سرویس کاملاً غیر متمرکز مبتنی بر بلاک چین است. علاوه بر این، استفاده از آن فوق‌العاده سریع، ارزان و ساده است!

صرافی غیرمتمرکز سروم، قابلیت معاملات بین زنجیره‌ای (Cross-Chain) را نیز ارائه می‌دهد. به این صورت که کاربران می‌توانند دارایی‌ها خود را از طریق بلاک چین‌های مختلف معامله کنند. این پلتفرم از رپد کوین و استیبل کوین‌ها نیز پشتیبانی می‌کند و از همه مهم‌تر، صرافی سروم به کاربران فرصت ایجاد محصولات مالی سفارشی خود را می‌دهد.

صرافی غیرمتمرکز سروم (Serum DEX) چیست؟

سروم به جای استفاده از مدل‌های میکر و تیکر قدیمی بازار، از مدل دفتر سفارش محدود استفاده می‌کند. کاربران نهایی سروم می‌توانند دفتر سفارش زنجیره‌ای، سفارشات خود را ثبت کنند. این مدل سفارش به کاربر کنترل بیشتری برای معاملات خود می‌دهد. توکن بومی سروم (SRM) برای پاداش‌ها و تنظیم‌کننده دارایی اکوسیستم سرم استفاده می‌شود.

نام (نماد) ارز دیجیتال سروم (SRM)
پلتفرم سولانا
الگوریتم اثبات سهام (PoS)
مارکت کپ فعلی ۳۲۰ میلیون دلار
تعداد کل عرضه توکن ۱۰,۱۶۱,۰۰۰,۰۰۰

هولدر‌های توکن SRM می‌توانند هزینه‌های معاملاتی را از طریق معامله، سهامداری و مشارکت در خرید کاهش دهند. علاوه بر این پروژه سروم برای ایجاد قرارداد‌های هوشمند بین زنجیره‌ای برنامه‌ریزی می‌کند؛ تا بتواند موقعیت‌های بدون مارجین در دیفای زمان معاملات ایجاد کند. با هزینه معاملات ۰.۰۰۰۰۱ دلار، صرافی غیرمتمرکز سروم توانسته است کارمزد معاملاتی بسیار ناچیزی را در مقابل صرافی‌های غیر متمرکز دیگر ارائه دهد. همچنین اینکه به لطف بلاک چین سولانا، سرعت تراکنش‌ها در این پلتفرم بسیار بالا است.

بلاک چین سولانا

سولانا یک از اکوسیستم‌هایی است که به سرعت در این صنعت رشد کرد. سولانا هم اکنون در لیست ۱۰ پروژه برتر از نظر مارکت کپ قرار دارد. این پلتفرم قابلیت پردازش و انتقال بیش از ۵۰ هزار تراکنش در ثانیه را دارد. به همین خاطر سولانا سریع‌ترین بلاک چین در جهان شناخته شده است. این رکورد سولانا بدون استفاده از راه حل لایه دوم است. در عوض این بلاک چین، از یک سیستم زمانی غیرمتمرکز که معاملات را با روش اثبات سهام انجام می‌دهد، استفاده می‌کند.

پس از آنجایی که سولانا توانسته بلاک چین، اعتبار، سرعت و مقیاس‌پذیری لازم برای قرارداد‌ هوشمند را به همگان نشان داده است، برای توسعه‌دهندگان بلاک چین، Solana به یک راه حل جذاب‌تر برای طراحی و استقرار برنامه‌های غیر متمرکز تبدیل شده است. تراکنش‌ها در زیر ۱ ثانیه انجام می‌شوند و کارمزد آن‌ها زیر ۱ پنی است!

بلاک چین سولانا

عملکرد صرافی غیر متمرکز سروم که در بلاک چین سولانا مستقر است، منعکس‌کننده سرعت بالا و کارمزد کم آن است. هدف این صرافی ارائه یک بستر کاملاً غیر متمرکز به کاربران است که استفاده از آن به اندازه یک صرافی متمرکز ساده است. از طرفی دیگر، از آنجایی که سولانا کاملاً با بلاک چین اتریوم قابل همکاری است، به کاربران خود اجازه می‌دهد تا دارایی‌هایی مانند بیت کوین، اتریوم و توکن‌های مبتنی بر ERC-۲۰ و SPL را معامله کنند.

توکن بومی سروم (SRM)

این توکن مبتنی بر استاندارد SPL و مستقر در بلاک چین سولانا است. اگرچه، توکن و ارز دیجیتال سروم (SRM) هم اکنون به عنوان استاندارد توکن ERC-۲۰ اتریوم نیز فهرست شده است. مهم‌ترین ویژگی توکن SRM این است که ارزش آن از طریق سود و پذیرش آن مشخص می‌شود نه افزایش تورم. در نتیجه، پروژه سروم برای توکن SRM چارچوب‌های اقتصادی را ابداع کرد. ارزش و تعهد واقعی توکن را برای پروژه تضمین کرد. بیش از ۹۰ درصد از توکن‌های SRM قابل دسترسی، دارای قفل طولانی مدت هستند. این شامل فروش تمام سید‌ها می‌شود. به مدت یکسال، تمام توکن‌های SRM کاملاً دست نیافتنی می‌شوند. سپس، یک دوره باز شدن قفل شش ساله معادل تقریبا ۱/۲۱۹۰ توکن SRM در روز است.

توکن بومی سروم (SRM)

صرافی سروم حداکثر ۱۰ میلیارد توکن SRM دارد. در درجه اول و در عرضه اولیه کوین ۱۷۵ میلیون توکن برای تامین نقدینگی پروژه معرفی شد. بسیاری از هولدر‌های این توکن جهت کاهش عرضه، ترجیح می‌دهند توکن‌های خود را قفل کنند. پروژه سرم در حال حاضر ۵۰ میلیون توکن در گردش و ۱۲۵ توکن ذخیره شده دارد. همچنین این پلتفرم توکن‌هایی را برای مشوق‌ها و ابتکارات اکوسیستم خود اختصاص داده است که شامل توزیع پاداش‌های ویژه برای پلتفرم Serum می‌شود.

اکثر تریدر‌ها این فرصت را غنیمت میشمارند و از توکن SRM برای ایجاد درآمد غیرفعال از طریق پاداش‌ها و کارمزد‌های کم استفاده می‌کنند. هولدر‌های توکن می‌توانند تا ۶۰٪ تخفیف کارمزد معاملاتی داشته باشند! همچنین هولدر‌های توکن SRM، می‌توانند در مدیریت تخصصی زنجیره‌ای شرکت کنند. از این طریق شرکت‌کننده‌ها می‌توانند در مورد تغییرات پارامتر‌های پروژه، برای مثال تغییرات در هزینه‌ها و طرح‌های پاداش رای دهند.

توکن مگاسروم (MSRM)

دومین توکن پروژه سرم، توکن MegaSerum (MSRM) است. توکن‌های MSRM بومی سولانا مبتنی بر استاندارد توکن SPL هستند. مشابه ارز دیجیتال سروم SRM، به عنوان توکن ERC-۲۰ نیز فهرست‌بندی می‌شوند. این دو توکن بسیار مشابه هم هستند، اما چندین تفاوت کلیدی دارند.

هر یک میلیون توکن SRM، شامل یک توکن مگاسروم است. کاربران می‌توانند یک میلیون توکن SRM را قفل کنند تا ۱ توکن MSRM را دریافت کنند و برعکس. آن‌ها می‌توانند یک توکن MSRM را جهت یک میلیون توکن SRM آزاد کنند. توکن مگاسروم کمتر (حداکثر عرضه ۱۰۰۰ توکن مگاسروم) از توکن SRM است. این بدین معنا است که تنها ۱۰ درصد از توکن‌های SRM می‌تواند با توکن‌های مگاسروم قفل شوند.

توکن MSRM راهی است که اعضای اکوسیستم سرم می‌توانند حمایت و اعتماد خود را به پلتفرم سروم نشان دهند و در عین حال عملکرد پلتفرم را بهبود بخشند. هولدر‌های یک توکن MSRM پاداش بیشتری نسبت به هولدر‌های یک میلیون توکن SRM دریافت می‌کنند. این کار منجر به ایجاد انگیزه و استفاده از توکن و اکوسیستم سروم می‌شود.

گره‌های استیکینگ سروم

کاربران برای تبدیل شدن به یک Serum node باید حداقل ۱۰ میلیون توکن SRM، یا ۱ توکن MSRM داشته باشند. نودها براساس عملکرد و فعالیت خود در اکوسیستم سروم، پاداش دریافت می‌کنند. یکی از وظایف گره‌ها، ارائه ” تاریخچه‌های بلاک چین برای اعتبار پرداخت بین زنجیره ای” است.

استیکینگ

البته این اکوسیستم فرصت و گزینه‌های جایگزین دیگری برای کاربرانی که می‌خواهند درآمد غیرفعال داشته باشند، اما نمی‌توانند ۱۰ میلیون توکن SRM بخرند، را ایجاد کرده است. هولدر‌های توکن SRM می‌توانند توکن‌های خود را برای گره استیکینگ کنند. هر گره سروم رهبری دارد که موسس گره است و لزوماً هولدر توکن SRM یا MSRM نیست. رهبر مقداری از هزینه‌های استیک گره را دریافت می‌کند.

هر کسی می‌تواند گره‌ایی پیدا کند، علاوه بر این هر شخصی می‌تواند توکن SRM را برای پشتیبانی از گره‌های دیگران استیک کند. تریدر‌ها می‌توانند بلافاصله توکن‌های SRM خود را بر روی پلتفرم قرار دهند. هولدر‌های توکن SRM می‌توانند در سیستم عامل‌های مختلف، مانند AscendEX و FTX، شرکت کنند. علاوه بر این هولدر‌های این دو توکن می‌توانند از توکن‌های قفل شده برای ایجاد گره استفاده کنند.

پاداش گره‌ها (Nodes)

سیستم پاداش دهی سروم بر اساس توکن بومی خود SRM است. همانطور که در بخش قبلی اشاره شد، رهبر گره‌ها نسبت به سایر مشارکت‌کنندگان گره، مقداری از پاداش‌ها را دریافت می‌کند. سهم رهبران ۱۵ درصد از کل پاداش‌ها است. ۸۵ درصد باقی مانده نیز بین سایر هولدر‌ها تقسیم می‌شود.

نمودار شمعی قیمت SRM

You have not selected any currency to display

به طور معمول هر گره ۲ درصد سالیانه دریافت می‌کند. البته می‌تواند با ارائه پیشنهادات و حل چالش‌ها ۱۳ درصد به پاداش خود بیفزاید. علاوه بر این، گره‌ها در زمان هر چالش خاص دیگری می‌توانند پاداش دریافت کنند. برای مثال، تضمین توکن SRM، این امر برای اطمینان از رفتار صادقانه با خطر کاهش (و سوزاندن) وجوه به دلیل قصور است.

در زمان نگارش این مقاله، هر گره ۱۰ درصد از صرافی غیرمتمرکز serum دریافت می‌کند. البته آن‌ها این فرصت را دارند که پاداش خود را افزایش دهند. علاوه بر این، ۹۰ درصد باقیمانده به یک توکن SRM  جهت خرید و سوزاندن اختصاص می‌یابد. در نتیجه، ارزش توکن‌های SRM افزایش می‌یابد.

اکوسیستم رمزنگاری شده پروژه سروم

از آغاز تا پیاده‌سازی، اکوسیستم رمزنگاری پروژه سروم خدماتی را به توسعه‌دهندگان و کاربران ارائه می‌دهد. پروژه سروم یک اکوسیستم رمزنگاری شده با منابع فراوان برای توسعه اپلیکیشن‌های سروم خود است. این اکوسیستم همچنین برنامه‌های غیرمتمرکز کاربر پسند متنوعی را برای کسانی که به دیفای علاقه دارند، ارائه می‌دهد.

توسعه‌دهندگانی که قصد ایجاد پروژه بر این اکوسیستم را دارند، واجد شرایط برای دریافت کمک هزینه EcoSerum هستند. در نتیجه، ‌ایده‌های خاص می‌توانند پول و کمک مورد نیاز برای افزایش آگاهی از برند تجاری و استقبال کاربران را دریافت کنند. فانتوم یکی از پروژه‌های دریافت کنند کمک هزینه است. پروژه دیگر کوین ۹۸ است و به کاربران خود خدمات درگاه پرداخت در کنار یک کیف پول غیر حضوری ارائه می‌دهد.

اکوسیستم رمزنگاری شده پروژه سروم

بخش “Built on Serum”، شامل پروژه‌های متنوع و زنده است که بر روی سروم و سولانا در حال اجرا هستند. Raydium یک برنامه غیر متمرکز معروف (dApp) است. یک سازنده بازار اتوماتیک (AMM) و فرآهم‌کننده نقدینگی بر روی شبکه و بلاکچین سولانا برای صرافی غیرمتمرکز سروم است. پروژه بعدی، Solrise Finance (SLRS) پلتفرم مدیریت دارایی غیر متمرکز سولانا است که خدمات غیر حضانت ارائه می‌دهد.

اکوسیستم رمزنگاری شده پروژه سروم لیستی از منابع توسعه دهنده را ارائه می‌دهد، از جمله مخازن پین شده، کد مشتری، کد روی زنجیره و موارد دیگر. همچنین در قسمت “ایده‌های پروژه” می‌توانید لیستی از منابع توسعه‌دهندگان را بررسی کنید و در آخر، اکوسیستم رمزنگاری شده پروژه سروم به کاربران اجازه می‌دهد لیست گره‌های فعال در شبکه را پیدا کنند. همچنین می‌تواند یک دید کلی از همه فعالیت‌های اکوسیستم را مشاهده کنند. “اکوسیستم” پیوندی به پروژه Whitepaper ارائه می‌دهد.

سخن پایانی

ویژگی اصلی پروژه ارز دیجیتال سروم (Serum) غیرمتمرکز بودن و اکوسیستم آن است. صرافی غیرمتمرکز سروم، که بر روی بلاک چین سولانا، سریعترین بلاک چین، اجرا می‌شود، معاملات بین زنجیره‌ای را با کمترین هزینه برای تریدر‌ها فراهم می‌کند. علاوه بر این، به لطف توکن بومی سروم، تریدر‌ها می‌توانند در ۶۰ درصد هزینه‌ها صرفه‌جویی کنند. همچنین توکن دیگری به نام MSRM جهت ایجاد انگیزه بیشتر در این پلتفرم وجود دارد.

سروم مانند سایر صرافی‌های غیرمتمرکز و سازنده بازار خودکار (AMM) نیست. این پروژه از دفتر سفارشات محدود برای تسهیل معاملات استفاده می‌کند. این ویژگی معاملات را در زیر صدم ثانیه و سفارشات را زیر یک ثانیه برای کاربران تکمیل می‌کند. در آینده، Serum قصد دارد دارایی‌های SerumBTC، یک مدل پیاده‌سازی توکن سولانا و اتریوم و SerumUSD، یک استیبل کوین غیر متمرکز با شفافیت کامل را به اکوسیستم پروژه معرفی کند.

سوالات متدوال

سوالات متداول

پروژه Serum DEX چیست؟

سروم، یک صرافی کاملا غیرمتمرکز بر بستر بلاک چین سولانا است که معامله در آن بسیار ارزان، سریع و مخاطب پسند انجام می‌شود.

ارز دیجیتال SRM چه کاربردی دارد؟

توکن بومی سروم (SRM) برای پاداش‌ها و تنظیم‌کننده دارایی اکوسیستم سرم استفاده می‌شود.

۴.۶/۵ - (۵ امتیاز)
نظرات
۳ دیدگاه

۳ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارز تودی بپیوندید.

فهرست