اوکی اکسچنج

رپد اتریوم (Wrapped Ethereum) چیست؟

رپد اتریوم (Wrapped Ethereum) چیست؟

اتریوم رپد شده (Wrapped Ethereum) توکنی است که ارزش آن به رمز ارز اتریوم (ETH) متصل یا پگد (Pegged) شده است. توکن رپد اتریم (WETH) در بسیاری از پلتفرم‌ها و برنامه‌های کاربردی که از توکن‌های ERC-20 پشتیبانی می‌کنند، استفاده می‌شود. با این‌که از اتریوم برای پرداخت هزینه تراکنش‌های شبکه استفاده می‌شود، اما عملکردی مشابه توکن‌های ERC-20 را ندارد. شما می‌توانید ارز دیجیتال اتریوم (ETH) را از طریق فرآیندی به نام رپینیگ (Wrapping) به رپد اتریوم (WETH) تبدیل کنید. همچنین، می‌توانید توکن‌های WETH را دوباره و در هر زمانی که می‌خواهید به کوین ETH تبدیل کنید. هر دو فرایند رپد شدن (Wrapping) و آن‌رپد شدن (Unwrapping) با نسبت ۱:۱ انجام می‌شود، به این معنی که نیاز به پرداخت هیچ هزینه اضافی به جز کارمزد تراکنش نخواهید داشت.

اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز اتریوم وسعت زیادی دارد و استفاده از رپد اتریوم فرصت‌های بهتری را برای استیکینگ و سرمایه‌گذاری شما فراهم می‌کند. توکن WETH نسخه‌های زیادی دارد اما برخی از آن‌ها محبوبیت بیشتری نسبت به سایرین دارند. حتی می‌توانید از رپد اتریوم در سایر بلاک‌چین‌هایی که در اکوسیستم مورد استفاده قرار می‌گیرند استفاده کنید. این توکن کاربرد‌های زیادی دارد اما رایج‌ترین آن در انجام معاملات توکن‌های غیرمثلی (NFT‌)‌، تأمین نقدینگی استخر‌های نقدینگی و وام‌دهی است.

مقدمه

اگر از شبکه اتریوم استفاده می‌کنید، احتمالاً بیشتر توکن‌هایی که از آن‌ها برای معامله و سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنید مبتنی بر استاندارد توکن ERC-20 هستند. استفاده از این استاندارد فنی به گزینه‌ای محبوب برای ایجاد و توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز، کیف پول‌ها و پروژه‌های حوزه دیفای تبدیل شده است؛ زیرا کارآمدی بسیاری را در اختیار بیشتر کاربران قرار می‌دهد. با این حال، این مجبوبیت و کارآمدی برای توکن بومی شبکه اتریوم، اتر (ETH) مشکلاتی را ایجاد کرده است. با این که اتریوم سازوکاری مشابه با دیگر توکن‌های این شبکه ندارد،‌ اما استفاده از آن برای پرداخت هزینه گس باعث شده تا تقاضا برای استفاده از آن در برنامه‌های غیرمتمرکز ERC-20 زیاد باشد. راه حل این مشکل، رپد اتریوم (Wrapped Ether) است. ممکن است پیش از این هم نام آن به گوش‌تان خورده باشد؛ پس بیایید ببینیم چرا این ابزار برای سرمایه‌گذاران و کاربران پروژه‌ها و برنامه‌های کاربردی بسیار مفید است.

رپد اتریوم کاربردی زیادی در dApps ها دارد

رپد اتریوم (WETH) چیست؟

رپد اتریوم (Wrapped Ethereum) یک توکن اتریوم ERC-۲۰ است که قیمت آن به اتریوم (ETH) پگد شده‌ است. برخلاف توکن بومی شبکه اتریوم، شما نمی‌توانید از WETH برای پرداخت کارمزد‌های گس استفاده کنید. از سوی دیگر، این توکن کاربرد‌های متنوع‌تری نسبت به اتریوم دارد و به طور گسترده‌تری در اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi) استفاده می‌شود. توکن WETH توسط تراست‌ولت، متامسک و تقریباً هر کیف پول اتریوم پشتیبانی می‌شود. در ادامه به بررسی کاربرد‌های آن می‌پردازیم.

چرا باید اتریوم را رپد کنیم؟

علت وجود یک توکن رپد شده اتریوم در ابتدا ممکن است کمی گیج‌کننده به نظر برسد. اینکه آیا وجود اتریوم در این بلاک‌چین کافی نبوده است؟ خب، اولین چیزی که باید درک کنید این است که همه توکن های موجود در شبکه اتریوم از نظر فنی یکسان نیستند. شبکه به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا قوانین و استانداردهای جدیدی را برای ارزهای دیجیتال ایجاد کنند. برای مثال، استاندارد توکن ERC-۷۲۱ که به ما امکان ایجاد توکن‌های غیر مثلی (NFT) را می‌دهد. این‌ شکل از توکن‌ها با توکن‌هایی که با استاندارد ERC-20  ایجاد می‌شود، یکسان نیستند. وقتی نوبت به توسعه این محصولات دیجیتالی می‌رسد، توسعه‌دهندگان آزادی عمل بیشتری برای سفارشی‌سازی یا ساخت دلخواه این دارایی‌های دیجیتال دارند.

فرایند رپد کردن اتریوم

در حالی که از اتریوم برای پرداخت کارمزد‌های گس شبکه استفاده می‌کنیم، استفاده از این توکن برای برنامه‌های غیرمتمرکز امکان‌پذیر نیست. امروزه، اکثر برنامه‌های دیفای از توکن‌های ERC-۲۰ به عنوان فرصتی برای سرمایه‌گذاری و استیکینگ استفاده می‌کنند. اگر بخواهیم به یک استخر نقدینگی، اتریوم اضافه کنیم و یا از آن به عنوان وثیقه استفاده کنیم‌، برای سهولت کار بهتر است ابتدا آن را به نسخه ERC-۲۰ تبدیل کنیم. این امر حداکثر سازگاری با بلاک چین را تضمین می‌کند و در زمان ایجاد قرارداد‌های هوشمند جدید صرفه‌جویی می‌کند.

چگونه اتریوم را رپد کنیم؟

روند ایجاد رپد اتریوم (WETH) بسیار ساده است؛ شما اتریوم خود را با استفاده از یک قرارداد هوشمند ارسال و در مقابل اتریوم رپد شده دریافت می‌کنید. این بدان معنی است که تمام توکن‌های WETH به طور کامل توسط ذخایر ارز دیجیتال ETH پشتیبانی می‌شود. دارایی شما در قرارداد هوشمند قفل می‌شود و می‌توان آن را در هر زمان با WETH مبادله کرد. وقتی ETH شما برگردانده شد، قرارداد هوشند WETH ایجاد شده را می‌سوزاند.

چگونه اتریوم را رپد کنیم؟

برای رپد کردن اتریوم می‌توانید مستقیماً با قرارداد هوشمند WETH تعامل داشته باشید تا با دریافت اتریم شما، کیف پولتان را با نسبت ۱:۱ با توکن رپد شده شارژ کند (در این مرحله نیاز به پرداخت کارمزد است). برای تبدیل کردن این توکن به اتریوم و بازگرداندن پول خود به یک قرارداد هوشمند دیگر نیاز دارید. که می‌توانید به راحتی با استفاده از یک صرافی رپد اتر خود را با یک توکن دیگر تبادل کنید. در ادامه نحوه معاوضه اتریوم و رپد اتریوم را با استفاده از صرافی یونی‌سواپ و از طریق کیف پول متامسک به شما آموزش می‌دهیم.

رپد کردن اتریوم در صرافی یونی‌سواپ

  • قدم اول: وارد سایت صرافی یونی‌ سواپ شوید و کیف پول خود را متصل کنید. مطمئن شوید که شبکه اتریوم را انتخابی می‌کنید.

رپد کردن اتریوم در صرافی یونی‌سواپ

  • قدم دوم: در قسمت بالا ETH و در قسمت پایین WETH را انتخاب کنید. اگر روی گزینه Select a Token کلیک کنید، باید WETH را در بالای لیست ببینید.

باید WETH را در بالای لیست ببینید

  • قدم سوم: مقدار اتریوم مد نظر خود را وارد کنید و سپس روی دکمه Swap کلیک کنید.

روی دکمه Swap کلیک کنید

  • قدم چهارم: در این مرحله باید تراکنش را در کیف پول ارز دیجیتال خود تأیید کنید. به یاد داشته باشید که باید کارمزد گس آن را نیز پرداخت کنید، بنابراین مقداری اتریوم اضافی در دسترس داشته باشید. جزئیات تراکنش را بررسی کنید و سپس روی گزینه Confirm کلیک کنید.

جزئیات تراکنش را بررسی کنید

اکنون تنها کاری که باید انجام دهید این است که منتظر بمانید تا بلاک چین تراکنش شما را تأیید کند. مدت زمان تأیید تراکنش شما بر اساس ترافیک فعلی شبکه تعیین می‌شود. اگر عجله دارید، می‌توانید تراکنش را (با پرداخت هزینه‌های اضافی) تسریع کنید تا زودتر تأیید شود.

رپد کردن اتریوم درکیف پول متامسک

  • قدم اول: کیف پول متامسک خود را باز کنید و مطمئن شوید که شبکه انتخابی شما اتریوم (Ethereum Mainnet) است. سپس، روی گزینه Swap کلیک کنید.

رپد کردن اتریوم درکیف پول متامسک

  • قدم دوم: در بخش Swap to گزینه WETH را پیدا کنید.

در بخش Swap to گزینه WETH را پیدا کنید.

  • قدم سوم: سپس مقدار اتریوم مد نظر خود را وارد کنید و گزینه Review Swap را بزنید.

سپس مقدار اتریوم مد نظر خود را وارد کنید و گزینه Review Swap را بزنید.

  • قدم چهارم: در این مرحله با تصویری روبرو می‌شوید که در آن باید نسبت ۱:۱ را مشاهده کنید. با کلیک روی گزینه Swap تراکنش خود را نهایی کنید.

با کلیک روی گزینه Swap تراکنش خود را نهایی کنید

چگونه اتریوم را آن‌رپد (Unwrapping) کنیم؟

همانطور که قبل‌تر گفتیم، می‌توانید به شکل دستی و با استفاده از یک قرارداد هوشمند اترویم را آن رپد کنید. با این حال، سواپ کردن توکن WETH با توکن ETH بسیار ساده‌تر است. برای انجام این کار، کافی است تا از راهنماهای بالا برای آن‌رپد کردن اتریوم در صرافی یونی‌ سواپ یا کیف پول متامسک استفاده کنید. فقط در انجام فرآیند، مطمئن شوید که در حال تبدیل توکن WETH به ETH هستید. برای انجام این کار همچنین می‌توانید از بخش تبدیل یا OTC بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز خارجی یا داخلی استفاده کنید.

آیا می‌توان اتریوم را در سایر بلاک‌چین‌ها رپد کرد؟

اتریوم رپد شده (WETH) تعامل و کاربردپذیری شبکه‌های مختلف با یکدیگر را افزایش می‌دهد؛ به همین دلیل می‌توانید نسخه‌ها مختلف آن را در بلاک چین‌های مختلف پیدا کنید. برای مثال در زنجیره هوشمند بایننس (‌BSC) می‌توانید از توکن WETH را در اکوسیستم دیفای این شبکه معامله یا از آن استفاده کنید. برای انجام این کار، تنها کافی است تا با استفاده از یک صرافی متمرکز ارز دیجیتال توکن اتریوم رپد شده بر روی شبکه بایننس را خریداری کنید.

آیا می‌توان اتریوم را در سایر بلاک‌چین‌ها رپد کرد؟

گزینه دیگر استفاده از پروتکل‌های بریج (Bridge) یا پل بلاک‌چین است. این سرویس‌ها در اصل برنامه‌های غیرمتمرکز شخص ثالثی هستند که رمزارز را معامله کرده و آن را بر روی بلاک‌چین مبدا ذخیره‌سازی می‌کنند و سپس توکن‌های رپد شده را با نسبت ۱: ۱ در بلاک چین مقصد تولید می‌کنند. اگرچه بیشتر پلتفرم‌های بریجینگ معمولاً عملکرد خوبی دارند، اما انتقال آن‌ها در بلاک‌چین‌های مختلف ممکن است خطرناک باشد. در مواردی دیده شده است قرارداد‌های هوشمند برخی از این برنامه‌ها هک شده است. اگر می‌خواهید رپد بیت کوین، رپد اتریوم یا توکن دیگری را بریج کنید، قبل از تکیه بر قابلیت‌های پلتفرم در مورد سرویس‌های بریج آن تحقیقات لارم را انجام دهید.

چرا قیمت WETH و ETH یکسان است؟

اصلی‌ترین دلیل این ثبات قیمت، وجود نسبت ۱:۱ بین این دو توکن است. در غیر این صورت، مردم توکن‌های WETH را می‌خریدند و آن را به توکن‌های ETH گران‌تر تبدیل می‌کردند تا سود ببرند. بنابراین با افزایش تقاضای برای رپد اتریوم، قیمت آن نیز افزایش می‌یافت. اگر توکن WETH گران‌تر بود، کاربران اتریوم می‌خریدند و آن را رپد می‌کردند تا بفروشند. در این صورت نیز عرضه اتریوم رپد شده افزایش پیدا می‌کرد و قیمت آن کاهش. در نتیجه، پایبندی به اصول عرضه و تقاضا به حفظ وابستگی بین این توکن‌ها کمک کرده است.

در کدام برنامه‌ها می‌توان از رپد اتریوم استفاده کرد؟

برنامه‌های غیرمتمرکز زیادی در بلاک‌چین اتریوم وجود دارند که توکن‌های ERC-۲۰ را می‌پذیرند. افزودن رپد اتریوم (Wrapped Ethereum) به استخر نقدینگی (برای کسب سود) در صرافی غیرمتمرکزی مانند یونی‌ سواپ یکی از گزینه‌ها است. پس از ارائه نقدینگی، از افرادی که از استخر برای معامله توکن‌های استفاده می‌کنند، می‌توانید کارمزد بگیرید. با این حال، همیشه احتمال ضرر وجود دارد که می‌تواند منجر به کاهش تعداد توکن‌های سپرده شده شما شود. این ریسک را می‌توان با استفاده از استخری با نقدینگی بیشتر کاهش داد. علاوه بر این، می‌توانید توکن رپد شده خود را در پلتفرمی مانند آوه (Aave) وام دهید. سایر کاربران می‌توانند توکن‌های شما را قرض بگیرند، اما ابتدا باید وثیقه‌ای برای پوشش وام خود ارائه دهند. تا زمانی که تصمیم به برداشت پول خود نگیرید به شما سود پرداخت می‌شود.

سخن پایانی

بلاک چین اتریوم یکی از قوی‌ترین و توسعه‌یافته‌ترین اکوسیستم‌ها برای اجرای برنامه کاربردی به خصوص در حوزه امور مالی غیر متمرکز است. از آنجا که بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند تا از اتریوم خود در این پلتفرم‌ها استفاده کنند، استفاده رپد اتریوم (WETH) به یک نیاز تبدیل شده است. اگر تصمیم دارید استفاده از توکن WETH را شروع کنید، توصیه می کنیم ابتدا آن را با استفاده از اتریوم یا توکن های دیگر خریداری کنید، زیرا این روش از استفاده از قراردادهای هوشندی ساده‌تر و راحت‌تر است.

سوالات متدوال

سوالات متداول

رپد اتریوم (Wrapped Ethereum) چیست؟

رپد اتریوم، یک توکن اتریوم ERC-۲۰ است که قیمت آن به اتریوم متصل شده‌ است.

چرا قیمت WETH و ETH یکسان است؟

دلیل اصل ثبات قیمت، پایبندی به اصول عرضه و تقاضا و حفظ وابستگی بین این دو توکن است. اگر اتریوم گران‌تر بود، افراد توکن WETH خریداری و به ETH تبدیل می‌کردند و اگر رپد اتریوم گران‌تر بود این اتفاق برعکس میشد.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۷/۵ - (۴ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست