اوکی اکسچنج

بررسی کامل صرافی غیرمتمرکز وان‌ اینچ (۱inch)

وان اینچ

با رشد غیرمنتظره صنعت مالی غیرمتمرکز (DeFi) در یک سال گذشته، تعجبی ندارد که صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) و استخرهای نقدینگی زیادی در حال ظهور و فعالیت هستند. بررسی همه این پروژه‌ها و این‌که کدام یک بهترین شرایط را برای انجام معاملات ارائه می‌دهد، می‌تواند کاری بسیار دشوار باشد. درست اینجاست که بررسی صرافی ارز دیجیتال وان اینچ (۱inch) می‌تواند بسیار جذاب باشد.

صرافی وان اینچ خود را به عنوان یک «صرافی غیرمتمرکز تجمیع‌کننده نقدینگی» یا DEX Aggregator پیشرو در بازار معرفی می‌کند. این پلتفرم دارای استخرهای نقدینگی است که به کاربران اجازه می‌دهد تا توکن بومی این صرافی، یعنی توکن ۱INCH را فارم کنند؛ همچنین، ارز دیجیتال وان اینچ یک توکن حاکمیتی جذاب هم است.

صرافی ۱inch چیست؟

صرافی ۱inch یک صرافی غیرمتمرکز یا DEX است. این پلتفرم به جای اینکه به عنوان یک صرافی کار کند، سفارشات را بین سایر DEXها و ارائه‌دهندگان نقدینگی خصوصی تقسیم می‌کند تا بهترین نرخ ممکن را پیدا کند. در وضعیت فعلی، ۱inch از بیش از ۱۸۸ منبع نقدینگی از ۷ بلاک چین، ۱.۶ میلیون کاربر و حجمی بیش از ۱۳۴ میلیون دلار پشتیبانی می‌کند.

صرافی 1inch چیست؟

در صرافی ۱inch، اتصال یک کیف پول web3 و سپس مبادله توکن‌های ERC-20 با بهترین نرخ ممکن یک فرآیند ساده است. این پلتفرم حتی سفارش‌ها را بین چندین صرافی تقسیم می‌کند و این همان چیزی است که برای دریافت بهترین نرخ برای کل سفارش لازم است. همچنین امکان ایجاد سفارشات محدود در ۱inch، کسب درآمد با قرار دادن توکن‌های ۱inch و عرضه نقدینگی به استخرهای نقدینگی نیز وجود دارد.

مزایا و معایب صرافی وان اینچ

در ابتدا به عنوان مقدمه‌ای کوتاه، ما مزایا و معایب این صرافی غیرمتمرکز را به شکل خلاصه بررسی می‌کنیم:

مزایا:

 •     تا کنون صرافی وان اینچ تا هیچ گونه نقض امنیتی یا حادثه هک نداشته است.
 •     رابط کاربری آن بسیار کاربر پسند ایجاد شده است.
 •     صرافی ۱inch هیچ کارمزدی برای معامله، سپرده یا برداشت ندارد.
 •     صرافی ۱inch با جمع‌آوری دفترچه‌های سفارش DEX، نقدینگی بالا و نرخ‌های عالی را تضمین می‌کند و در عین حال کارمزدهای تراکنش را نیز محدود می‌کند.
 •     توکن‌های گس CHI می‌توانند هزینه‌های تراکنش را حتی بیشتر کاهش دهند.
 •     افزودن پروتکل نقدینگی ۱inch امکان فارمینگ را فراهم می‌کند.

معایب

 •     این پلتفرم استفاده از ارزهای فیات را پشتیبانی نمی‌کند.
 •     اگرچه این پلتفرم کاملاً کاربر پسند است، اما مبتدیان ممکن است برای درک نحوه استفاده از صرافی ۱inch درگیر چالش شوند.
 •     ویژگی “Infinity Unlock” به طور بالقوه می‌تواند نقطه حمله‌ای در آینده باشد. در حالی که این ویژگی در هزینه و زمان تراکنش صرفه جویی می‌کند، باز کردن قفل هر تراکنش به طور جداگانه ایمن‌تر است.

خالق و بنیان‌گذاران ۱inch

صرافی ۱inch مانند بسیاری دیگر از پروژه‌های مبتنی بر اتریوم، در یک کنفرانس توسعه ETH پدیدار شد. این اتفاق در هکاتون ETHGlobal در سال ۲۰۱۹ افتاد. این پلتفرم توسط سرگژ کونز (Sergej Kunz)، مدیر عامل ۱inch و آنتون بوکوف (Anton Bukov)، مدیر ارشد فناوری آن تأسیس شد.

خالق و بنیان‌گذاران 1inch

در آگوست ۲۰۲۰، آن‌ها یک دور سرمایه ۲.۸ میلیون دلاری را از بایننس لبز جمع آوری کردند. سپس، در اوایل دسامبر سال ۲۰۲۰ موفق شدند در یک رویداد جمع آوری سرمایه دیگر، ۱۲ میلیون دلار را به رهبری Pantera capital بدست آورند. به گزارش ارزتودی و به نقل از CoinDesk، از ۲ دسامبر ۲۰۲۱، آن‌ها موفق شدند ۱۷۵ میلیون دلار به رهبری Amber Group با مشارکت سایر VCهای ارزهای دیجیتال شناخته شده مانند Fenbushi Capital، Alameda Research و سایر پروژه‌های بلاک چین مانند Celsius و Nexo جمع آوری کنند. ارزش این پروژه بر اساس گزارش مساری (Messari)، ۲.۲۵ میلیارد دلار است.

در ابتدا، بنیانگذاران ۱inch یک پورتال جداگانه برای فارمینگ به نام مونی سواپ (Mooniswap) ایجاد کردند که اساسا یک کلون از یونی سواپ بود. در دسامبر ۲۰۲۰، با راه‌اندازی پروتکل نقدینگی ۱inch، این پورتال منسوخ شد. اکنون ۱inch با ترکیبی از استخرهای تبادل و نقدینگی بیشتر شبیه یونی سواپ (Uniswap) عمل می‌کند. با این حال، این پلتفرم احتمالاً نرخ‌های بهتری را ارائه می‌دهد که نقدینگی را از بسیاری از صرافی‌های غیرمتمرکز دیگر به سمت خود می‌کشد.

شیوه پردازش سفارش

صرافی ۱inch از یک API اختصاصی به نام Pathfinder استفاده می‌کند که شامل یک الگوریتم کشف و مسیریابی است. Pathfinder بهترین مسیرهای ممکن را برای هر مبادله توکن پیشنهادی پیدا می‌کند و در صورت لزوم، یک سوآپ را در چندین صرافی و حتی در اعماق بازارهای مختلف تقسیم می‌کند. علاوه بر این، با مکانیسم پر کردن پویا، مبالغ در مبادلات با نرخ نامطلوب حتی در هنگام پردازش تراکنش به صرافی‌هایی با نرخ مطلوب منتقل می‌شود. در نتیجه، نرخ ارز و یا هزینه‌های گسی که کاربر پرداخت می‌کند، بهتر از آن چیزی است که در هر صرافی دیگر می‌توان دریافت ‌کرد.

1inch از یک API اختصاصی به نام Pathfinder استفاده می‌کند که شامل یک الگوریتم کشف و مسیریابی است.

افزودن Pathfinder بخش عمده ارتقاء ۱inch به نسخه ۲ بود. Pathfinder از قسمت‌های مختلف بازار به عنوان پل بین توکن‌های مبدا و مقصد استفاده می‌کند؛ بنابراین، این الگوریتم رویکرد پیچیده‌تری نسبت به تقسیم مبادله در پروتکل‌های مختلف دارد. علاوه بر این، می‌تواند بخشی از مبادله را برای یک پروتکل خاص بین قسمت‌های بازارهای مختلف در همان پروتکل تقسیم کند و بهترین نرخ‌ها را به کاربر بدهد و همچنین هزینه گس را نیز در نظر بگیرد.

پروتکل تجمیع‌کننده نسخه ۳.۰

یک پایه اصلی در پیشنهادات ۱inch، پروتکل تجمع (Aggregation Protocol) است. این موضوع اجازه می‌دهد تا برای جستجوی بهترین نرخ‌ها، یک تراکنش را به چندین DEX تقسیم کنید. از زمان آغاز به کار، تحولات جدیدی پدیدار شده است که به آن فضای بیشتری بخشیده است. مهم‌ترین پیشرفت در آخرین نسخه، کاهش قابل توجه هزینه‌های گس است. به گفته مساری:

قبلا سوآپ در Uniswap v2 ارزان‌تر از ۱inch بود، اما اکنون برعکس است. به عنوان مثال، تعویض ETH با DAI در ۱inch حدود ۱۰.۳ درصد کمتر از همان معامله در یونی سواپ و ۴.۹٪ کمتر از X0 نیاز دارد.

یکی دیگر از ویژگی‌های ارائه شده، استفاده از توکن‌های وثیقه در زمان مسیریابی است. مانند مواردی که در AAVE و Compound مینت شده‌اند، این توکن‌ها باید بسته یا باز شوند تا بتوانند در سفارشات مسیریابی استفاده شوند. اکنون این کار به صورت خودکار توسط خود پروتکل برای کاربران انجام می‌شود. 

پروتکل سفارش محدود نسخه ۲.۰

هنگامی که DeXes برای اولین بار شروع به کار کرد، شما فقط می‌توانستید سفارشات بازار را روی آن قرار دهید. این به این معنی است که سعی کنید توکن‌ها را با قیمتی خوب بدست آورید و آن‌ها را در همان لحظه تعویض کنید یا اینکه فقط آنچه را که تواناییش را دارید بخرید. در نظر داشته باشید که سفارش محدود یا Limit Order که توانایی خرید یا فروش با قیمتی است که کاربر از قبل تعیین کرده است، در قلمرو CEX‌ها قرار می‌گیرد.

صرافی ۱inch این تابع را با افزودن این دستورات به یک پایگاه داده متمرکز که توسط تیم توسعه دهنده مدیریت می‌شود، معرفی کرد. سفارشات مانند معاملات اسپات معمولی قرار می‌گیرند. از آنجایی که هزینه‌های گس توسط گیرندگان سفارش‌های محدود پوشش داده می‌شود، این موضوع به یک سفارش بدون کارمزد برای کاربر تبدیل می‌شود که بدون شک باعث تحریک بیشتر برای انجام همین کار خواهد شد. این کار و عملکردهای دیگری مانند دستورات stop-loss و حد ضرر را باز می‌کند.

به غیر از محرک‌های قیمت، کاربران می‌توانند سایر شرایط غیر قیمتی مانند خرید/فروش پس از اعلام نتایج یک انتخابات را نیز مشخص کنند. این امر دامنه اهدافی را که افراد هنگام تعیین قیمت خرید یا فروش برای یک دارایی می‌توانند پوشش داده شود را افزایش می‌دهد.

نسخه ۲ پروتکل، این امکان را برای کاربرانی که موجودی اتریوم ندارند برای مبادله توکن‌های پشتیبانی شده معرفی می‌کند که به شدت مانع را برای کاربران جدید کاهش می‌دهد. می‌توانیم تصور کنیم، این یک تابع محبوب است که کاربران بیشتری را به سمت این پروتکل جذب می‌کند. 

کارمزد معاملات صرافی ۱inch

یکی از نکات مثبت استفاده از ۱inch عدم پرداخت کامل کارمزد است. هیچ کارمزدی برای مبادله‌، سپرده گذاری و یا برداشت وجود ندارد. تنها هزینه‌های کاربران فقط به صرافی‌های غیرمتمرکز مورد استفاده برای تأمین نقدینگی برای معاملات بستگی دارد و ۱inch تمام تلاش خود را می‌کند تا این هزینه‌ها را تا حد ممکن از طریق استفاده از راهکار “بازگشایی بی‌نهایت – Infinite Unlock” و توکن‌های گس CHI محدود کند.

به عنوان مثال، صرافی یونی سواپ یک کارمزد ثابت ۰.۳٪ برای سفارشات خود دارد و بلنسر (Balancer) بسته به استخری که وارد آن می‌شوید، کارمزد متغیری را دریافت می‌کند. به طور کلی، تقریباً هیچ DEX معاملات بدون کارمزد را ارائه نمی‌دهد.

توکن بومی ۱INCH فقط یک توکن کاربردی نیست، بلکه حکمرانی را برای پلتفرم نیز فراهم می‌کند. هزینه‌ها و پاداش‌های ۱inch کاملاً به پیشنهادات و رای‌گیری دائو DAO بستگی دارد. اگر به صفحه “DAO” در وب سایت ۱inch و سپس لینک “Governance” در سمت چپ نگاه کنید، می‌توانید هزینه مبادله فعلی، پاداش‌های حاکمیتی و سایر پارامترها و همچنین مشارکت در حاکمیت را با رای دادن به پیشنهادات مشاهده کنید.

یکی از نکات مثبت استفاده از 1inch عدم پرداخت کامل کارمزد آن است. هیچ کارمزدی برای مبادله‌، سپرده گذاری و یا برداشت وجود ندارد.

یکی از بزرگ‌ترین مزایای استفاده از صرافی ۱inch این است که می‌تواند هزینه‌های گس پرداخت شده برای تراکنش‌ها را کاهش دهد. با وجود کارمزد تراکنش‌های فعلی بین ۳۰ تا ۶۰ دلار یا بیشتر در یک روز خوب، به حداقل رساندن هزینه‌های گس اهمیت فزاینده‌ای دارد. ۱inch این کار را به دو صورت انجام می دهد: از طریق “بازگشایی بی نهایت” و توکن‌های گس CHI.

آشنایی با ارز دیجیتال ۱INCH

توکن ۱INCH بسیار بیشتر از یک توکن ابزاری ERC-20 برای تبادلات ۱inch کاربرد دارد و یک توکن حاکمیتی فوری است که برای ارائه حکمرانی به جمع‌آورنده DEX و پروتکل نقدینگی استفاده می‌شود. دارندگان توکن ۱INCH ، بدون توجه به مقدار آن می‌توانند از قدرت رای خود برای تصمیم‌گیری در مورد پارامترهای مختلف پروتکل ۱inch استفاده کنند. این موارد شامل پاداش حاکمیتی، کارمزد سوآپ برای پروتکل نقدینگی، کارمزد تاثیر قیمت (price impact) و زوال زمانی برای مبادله است (معیار time decay یا زوال زمانی سنجشی از کاهش ارزش قراردادهای اختیار با گذشت زمان است.) این پارامترها در زیر تب DAO وب سایت صرافی ۱inch  یافت می‌شوند. کاربران همچنین می‌توانند برای رأی دادن به پیشنهادات فعلی به این قسمت مراجعه کنند.

توکن 1INCH بسیار بیشتر از یک توکن ابزاری ERC-20 برای تبادلات 1inch کاربرد دارد.

مجموع عرضه توکن‌های ۱INCH به ۱.۵ میلیارد تعیین شده است که ۳۰ درصد آن به جامعه ۱inch اختصاص داده شده است. تیم ۱inch  توزیع این توکن‌های جامعه را از طریق ایردراپ فراهم کرده است و قرار است کل عرضه طی ۴ سال اتفاق بیافتد. باقیمانده عرضه توکن (۱۴.۵٪)  برای توسعه استفاده خواهد شد که ۸٪ آن در آخرین دور تامین مالی آن به سرمایه گذاران داده می‌شود. بقیه به تدریج بین سرمایه گذاران اولیه و اعضای تیم (۵۵.۵٪) توزیع می‌گردد. این توکن توسط بنیاد ۱inch صادر شده است، یک سازمان غیرانتفاعی که برای تقویت شبکه ۱inch و جامعه در حال رشد آن تأسیس شده است. برخی از فعالیت‌های آن عبارتند از:

 •     درگیر کردن پذیرندگان اولیه
 •     تشویق کاربران ۱inch برای مشارکت در پیشنهادهای حاکمیتی
 •     صدور کمک‌هزینه‌های توسعه برای پروژه‌هایی که از پروتکل ۱inch بهره می‌برند که شامل طرح‌های فارمینگ بازده نیز می‌شود.

توکنومیک ۱inch

توکن ۱INCH در حال حاضر دارای ۴۱۳.۷۷۷.۵۸۱ از ۱.۵ میلیارد توکن در گردش است. ارزش بازار آن ۶۴۸.۴۹۳.۰۲۳ دلار با ۲۰۱.۸۳.۸۶۹ دلارTVL است. خود توکن عمدتاً در منطقه “حفظ و کسب درآمد” است، بنابراین پتانسیل تجاری آن تا حدودی مناسب است. با رسیدن به بالاترین قیمت ۸.۶۵ دلاری در اکتبر ۲۰۲۱، قیمت فعلی ۱.۵۷ دلار آن کاملاً مقرون به صرفه به نظر می‌رسد.

توکنومیک 1inch

در حالی که به نظر می‌رسد کاهش تدریجی قیمت از اوج ماه اکتبر، با طیف نوآوری‌هایی که از سوی تیم ارائه می‌شود، یک یا دو همکاری قابل توجه دیگر برای بالا بردن قیمت آن است. اگرچه ممکن است بهترین توکن برای دریافت سود خالص قابل توجه برای معامله‌گران کوتاه‌مدت نباشد، دارندگان میان‌مدت تا بلندمدت ممکن است در آینده شگفت‌زده شوند.

دائو وان اینچ

برخلاف سایر پروتکل‌های دارای DAO، حداقل مقداری برای نگهداری در ۱inch وجود ندارد. کاربران با هر توکن ۱INCH در رای دادن آزادند و در مورد تغییرات احتمالی پارامترهای پروتکل و پیشنهادات حاکمیتی نظر دهند. آن‌ها این کار را با گذاشتن توکن‌های ۱INCH خود انجام می‌دهند و اساساً پول خود را به جای کلماتشان قرار می‌دهند. دو مرحله برای اجرای DAO وجود دارد. مرحله اول در دسامبر ۲۰۲۰ آغاز شد. در این مرحله، توکن‌های ۱INCH طبق برنامه زمانبندی انتشار قفل شده بین اعضای انجمن توزیع شد. اعضای اصلی جامعه نقش اساسی در حصول اطمینان از اجرای کارآمد حکمرانی همزمان با تثبیت و بلوغ فرآیند را دارند.

در مرحله دوم که اکنون در حال انجام است، تیم به سمت فعال کردن کنترل کامل حاکمیت و خزانه داری به DAO حرکت می‌کند. دو نوع توکن رأی گیری با قدرت رأی گیری متفاوت ظاهر شد. توکن‌های st1INCH، نسخه‌های مصنوعی غیرقابل انتقال توکن‌های ۱INCH در طرح‌های پیشنهادی، دارای قدرت رای کامل هستند. توکن‌های v1INCH، نشان‌دهنده توکن‌های ۱INCH قفل‌شده در قراردادهای واگذاری، یک پنجم قدرت رای st1inch را دارند.

خرید توکن‌های ۱INCH

در روزهای اولیه راه‌اندازی پروتکل، تنها راه برای دستیابی به توکن ۱INCH این بود که مقداری کریپتو در دسترس داشته باشید تا آن‌ها را در DEX یا در صرافی ۱inch مبادله کنید. تنها CEX اصلی که آن را دریافت می‌کند بایننس است. از آن زمان، در CEX های اصلی مانند کوین بیس (Coinbase)  و کراکن (Kraken) فهرست شده است. این به توکن حافظه پنهان بیشتری را به عنوان یک توکن قانونی برای کسانی که اطلاعات کمی در مورد آن دارند می‌دهد. مهم‌تر از آن، ورود به این صرافی‌ها امکان خرید توکن‌ها را با فیات، نه فقط با ارزهای دیجیتال، فراهم می‌کند. این امر دسترسی توکن به توده‌ها را افزایش می‌دهد که وضعیت مطلوبی برای تیم ۱inch است. 

ایردراپ ۱INCH

یکی از چیزهایی که هیجان اولیه و سر و صدا را در اطراف صرافی ۱inch ایجاد کرد، انتخاب آن برای ایردراپ توکن‌ها به عنوان بخشی از مسیر راه اندازی توکن بود. به عنوان بخشی از آن ایردراپ، همه کیف‌پول‌هایی که تا نیمه‌شب ۲۴ دسامبر ۲۰۲۰ (UTC) با ۱inch تعامل داشتند، تا زمانی که یکی از شرایط زیر را داشته باشند، توکن‌های ۱INCH را دریافت کردند:

 •     حداقل یک معامله قبل از ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰
 •     حداقل ۴ معامله در مجموع
 •     حداقل ۲۰ دلار معامله در مجموع

در نتیجه، ۹۰ میلیون توکن در روز کریسمس ۲۰۲۰ پخش شد. اندکی بعد، در ۱۲ فوریه ۲۰۲۱، دومین ایردراپ با ۶ میلیون توکن برای کاربران یونی سواپ انجام شد. ترفند بازاریابی توکن‌هایی را به کاربران یونی سواپ تحویل داد که دارای معیارهای زیر بودند:

 •     حداقل ۲۰ روز در یونی سواپ معامله انجام شده باشد
 •     حداقل ۳ معامله در سال ۲۰۲۱ انجام شده باشد
 •     ربات‌ها مجاز به شرکت در این ایردراپ نیست

همچنین ایردراپ دوم از ۹ میلیون توکن برای اعضای جامعه ۱inch انجام شد که در اولین ایردراپ نادیده گرفته شدند. این طرح توزیع برای Mooniswap (در دسامبر ۲۰۲۰ به پروتکل نقدینگی ۱inch اصلاح شد)، برخی کیف‌پول‌ها با بازرسان تراکنش‌ها و کاربران سفارش محدود، و برخی از ارائه‌دهندگان نقدینگی برای استخرهای ۱inch که توکن‌های آن را در توزیع اولیه کریسمس دریافت نکردند اعمال شد.

آیا ایردراپ‌های بیشتری وجود خواهد داشت؟ هیچکس به طور قطع نمی‌داند. برنامه‌های استخراج نقدینگی در حال انجام است که توکن‌های اضافی را بر اساس ارائه نقدینگی به استخرهای خاص توزیع می‌کند و ما انتظار داریم که برای مدتی ادامه یابد. برای اطلاع از برنامه‌های ایردراپ‌های جدید و استخراج نقدینگی، به وبسایت صرافی ۱inch  یا سایر شبکه‌های اجتماعی مراجعه کنید.

پشتیبانی از شبکه بایننس اسمارت چین

در ۲۵ فوریه ۲۰۲۱، بنیاد ۱inch توکن ۱INCH را در شبکه هوشمند بایننس مستقر کرد و پروتکل جمع آوری ۱inch و پروتکل نقدینگی ۱inch را در دسترس کاربران BSC قرار داد. توکن ۱INCH در شبکه هوشمند بایننس برای پل ارتباطی بایننس استفاده خواهد شد. هنگامی که یک کاربر توکن‌های ۱INCH را به BSC ارسال می‌کند، آن‌ها در بریج بایننس قفل می‌شوند و در نتیجه یک مقدار مربوطه در توکن‌های ۱INCH روی بایننس باز می‌شود.

در 25 فوریه 2021، بنیاد 1inch  توکن 1INCH را در شبکه هوشمند بایننس مستقر کرد و پروتکل جمع آوری 1inch  و پروتکل نقدینگی 1inch را در دسترس کاربران BSC قرار داد.

بنابراین کاربران ۱inch به پنکیک سواپ و سایر مبادلات غیرمتمرکز مبتنی بر BSC و پروتکل‌های وام دسترسی خواهند داشت. در ابتدا ۱۰ میلیون توکن ۱INCH در BSC منتشر شد و از آن‌ها به عنوان نقدینگی در بریج بایننس برای تراکنش‌های بین اتریوم و شبکه هوشمند بایننس استفاده می‌شود.

بریج‌های دیگر در ۱inch  

وان اینچ همچنین بریج‌هایی را به شبکه‌های مختلف معرفی کرده است که به کاربران امکان می‌دهد آزادانه توکن‌های خود را با هزینه کم به شبکه‌های دیگر منتقل کنند. بریج‌هایی که در حال حاضر پشتیبانی می‌شوند عبارتند از جناسیس (Gnosis) ، پالی‌گان (Polygon) ، آربیتروم (Arbitrum)، آپتیمیزم (Optimism) و آوالانچ (Avalanche) در کنار بریج BNB که در بالا ذکر شد.

بریج‌های دیگر در 1inch  

پس از انتخاب بریج، به شبکه مربوطه وارد می‌شوید و از شما خواسته می‌شود کیف پول Web3 خود را به سایت متصل کنید. هنگامی که به آنجا رسیدید، انتخاب کنید که کدام توکن‌ها را می‌خواهید بریج کنید، سپس دکمه “Transfer” را بزنید.

استیکینگ توکن ۱INCH

در حالی که ضروری‌ترین عملکرد توکن ۱INCH ویژگی حاکمیت آن است، همچنین دارای یک ویژگی استیکینگ است که به هر دارنده این توکن اجازه می‌دهد کوین‌ها را به اشتراک بگذارد و توکن‌های ۱INCH بیشتری بسازد. با رفتن به تب DAO در وب‌سایت و سپس رفتن به بخش Governance، توکن‌ها را به راحتی می‌توان به اشتراک گذاشت.

کسانی که انتخاب می‌کنند توکن‌های ۱INCH خود را به اشتراک بگذارند، از کارمزد سوآپ و کارمزد تاثیر بر قیمت پاداش سود دریافت می‌کنند. علاوه بر آن، کسانی که توکن ۱INCH را دارند، حق رای دادن به هر دوی این پارامترها را دارند و در هنگام رای دادن، دارندگان جوایز حاکمیتی نیز دریافت می‌کنند.

استیکینگ توکن‌های ۱INCH بسیار ساده است. اگر از قبل این توکن را در اختیار ندارید، ابتدا باید چند ۱INCH خریداری کنید. سپس به صرافی ۱inch بروید و روی تب DAO کلیک کنید. هنگامی که در صفحه DAO قرار گرفتید، به برگه Governance بروید. در مرحله بعد، کادر استیکینگ توکن را در قسمت سمت راست بالای صفحه پیدا کنید و روی دکمه اتصال کیف پول کلیک کنید.

کسانی که انتخاب می‌کنند توکن‌های 1INCH خود را به اشتراک بگذارند، از کارمزد سوآپ و کارمزد تاثیر بر قیمت پاداش سود دریافت می‌کنند.

پس از اتصال کیف پول، مقدار توکن‌های ۱INCH را که می‌خواهید به اشتراک بگذارید وارد کنید و سپس قفل آن‌ها را باز کنید. می‌توانید از «باز کردن قفل» معمولی استفاده کنید یا از ویژگی «باز کردن قفل بی نهایت» استفاده کنید. Infinity Unlock شما را از پرداخت مجدد هزینه گس برای این تراکنش نجات می‌دهد، اما در صورت سوء استفاده از آن می‌تواند خطر امنیتی ایجاد کند.

همچنین می‌توانید روی نماد تنظیمات در گوشه سمت راست بالای کادر staking کلیک کنید تا هزینه گس را بین استاندارد، سریع و فوری تغییر دهید. البته، پس از باز شدن قفل استیکینگ، همیشه می‌توانید با انجام آخرین تراکنش، سهام بیشتری را به اشتراک بگذارید.

توکن گس CHI

توکن گس CHI به عنوان راهی برای کاربران صرافی ۱inch برای صرفه‌جویی در هزینه‌های گس اتریوم معرفی شد که می‌تواند بسیار گران شود. هزینه گس را مانند هزینه‌هایی که بانک‌ها برای نقل و انتقالات دریافت می‌‎کنند در نظر بگیرید. با این حال هر چه ترافیک در شبکه بیشتر باشد، هزینه گس بیشتر می‌شود. به دلیل محبوبیت برنامه‌های دیفای، شبکه اتریوم بسیار شلوغ شده است و از مارس ۲۰۲۲، هزینه‌های گس ۱inch بیش از ۳۵ دلار برای هر تراکنش است.

توکن گس CHI یک توکن ERC-20 است که برای پرداخت هزینه‌های تراکنش در صرافی ۱inch استفاده می‌شود. طبق گزارشات این پلتفرم، معاملات در صرافی به دلیل وجود توکن CHI تا ۴۲ درصد ارزان‌تر است. قیمت CHI با قیمت گس اتریوم مرتبط است؛ بنابراین وقتی قیمت گس بالا باشد، هزینه CHI نیز بالا خواهد بود و بالعکس. CHI مشابه توکن گس اتریوم (GST2) است اما برخی بهبودها در آن دیده می‌شود. به عنوان مثال، خرید (مینت یا ضرب) CHI در مقایسه با ضرب GasToken در یک درصد برای شما صرفه جویی می‌کند. در حالی که فروش (سوزاندن) CHI در مقایسه با GST2 ده درصد در هزینه‌های شما صرفه جویی می‌کند. 

کیف پول‌های پشتیبانی شده در ۱inch

از آنجایی که ۱inch یک تجمیع کننده صرافی غیرمتمرکز و ارائه دهنده نقدینگی است، نیازی به ایجاد حساب کاربری برای تجارت از طریق آن نیست. تنها چیزی که لازم است این است که یک کیف پول پشتیبانی شده را به صرافی متصل کنید و آن را با توکن‌های پشتیبانی شده ERC-20 تامین کنید. هرگز شخص ثالثی بین کیف پول شما و صرافی وجود نخواهد داشت.

کیف پول‌های پشتیبانی شده در 1inch

صرافی ۱inch از چندین کیف پول برای تعویض توکن پشتیبانی می‌کند. کیف پول‌های پشتیبانی شده عبارتند از متامسک (MetaMask)، تراست والت (TrustWallet)، MEW، والت کانکت (WalletConnect) و کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger).

صرافی ۱inch را می‌توان با چندین کیف پول مبتنی بر وب، موبایل و سخت افزار بسته به ترجیح شخصی شما استفاده کرد. در زیر نحوه استفاده از صرافی ۱inch با کیف پول متامسک را به شما نشان می‌دهیم.

نحوه سواپ در صرافی ۱inch

در زیر سه مرحله برای تکمیل یک سوآپ در صرافی ۱inch آمده است:

مرحله ۱: کیف پول ETH خود را وصل کنید

شما این گزینه را در اختیار دارید که کیف پول خود را مستقیماً از صفحه اصلی متصل کنید. دکمه “Connect Wallet” را در گوشه سمت راست بالای وب سایت پیدا کرده و روی آن کلیک کنید. شما باید شرایط و ضوابط را بپذیرید، بین شبکه‌های هوشمند اتریوم یا بایننس یکی را انتخاب کرده و کیف پولی را که می‌خواهید به آن متصل شوید هم انتخاب کنید.

مرحله ۲: Token را انتخاب کنید

هنگامی که کیف پول شما متصل شد، می‌توانید انتخاب کنید کدام توکن را می‌خواهید مبادله کنید. علاوه بر این، صرافی ۱inch نمودار مقایسه‌ای را نشان می‌دهد که نرخ ارز از DEX های مختلف مرتبط را نشان می‌دهد.

هنگامی که کیف پول شما متصل شد، می‌توانید انتخاب کنید کدام توکن را می‌خواهید مبادله کنید. علاوه بر این، صرافی 1inch نمودار مقایسه‌ای را نشان می‌دهد که نرخ ارز از DEX های مختلف مرتبط را نشان می‌دهد.

نه تنها می‌توانید نرخ‌ها را مشاهده کنید، بلکه می‌توانید آن‌ها را با بهترین نرخ موجود مقایسه کنید. در برخی موارد، ممکن است نتوانید دارایی‌ای را که می‌خواهید تعویض کنید را در منو پیدا کنید. اگر دارایی هنوز در لیست سفید ۱inch قرار نگرفته باشد، ممکن است این اتفاق بیفتد. در این حالت، می‌توانید برای قرار گرفتن توکن در لیست سفید درخواست دهید، یا به سادگی می‌توانید آن را به عنوان یک توکن سفارشی با کلیک کردن روی نماد دایره‌ای کوچک به علاوه در گوشه سمت راست بالای کادر ثبت سفارش اضافه کنید.

 مرحله ۳: توکن‌ها را سواپ کنید

تعویض توکن دارای چندین پارامتر است که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید. این مرحله امکان را برای یک سفارش مارکت یا یک سفارش لیمت فراهم می‌‎کند و شما می‌‌توانید انتخاب کنید که سفارش را برای حداکثر بازدهی یا کمترین هزینه گس به اجرا بگذارید. در هر صورت نرخ مبادله، ارزش دلار و هزینه‌های پیش بینی شده برای مبادله را به شما نشان می‌دهد.

 مرحله 3: توکن‌ها را سواپ کنید

در مرحله بعد باید قفل توکن را باز کنید. می‌توانید فقط برای این سواپ قفل را باز کنید و یا گزینه Infinity Unlock را انتخاب کنید. اولی در درازمدت گران‌تر است، اما به طور بالقوه ایمن‌تر نیز هست. پس از باز شدن قفل توکن‌ها، می‌توانید با کلیک کردن روی دکمه “Swap Now” مبادله را تأیید کنید. در مرحله بعد، تمام جزئیات مبادله به شما نمایش داده می‌شود و از شما خواسته می‌شود یک بار دیگر آن‌ها را تأیید کنید و سپس در نهایت، باید تراکنش را در کیف پول ارز دیجیتال خود تأیید کنید و آن را به کیف پول blockchain.1inch ارسال کنید.

کیف پول blockchain.1inch

کیف پول ۱Inch

هر DeX که می‌خواهد یک رقیب جدی باشد، باید کیف پول خود را داشته باشد تا کاربران را به اکوسیستم خود متصل کند و آن‌ها را با خوشحالی به عنوان مشتری خود نگه دارد. این همان چیزی است که کیف پول ۱inch قصد انجام آن را دارد.

کیف پول 1Inch

به عنوان یک کیف پول اصلی DeX، علاوه بر عملکرد استانداردی که از هر کیف پولی انتظار دارید، این پلتفرم نیز به روش های زیر به طور کامل در DeX ادغام شده است. چند نمونه را باهم بررسی کنیم:

 • تنظیم هزینه گس را در حالت اولیه و پیشرفته
 • اشتراک توکن‌ها از طریق کیف پول
 • دریافت جوایز مختلف ارائه شده توسط ۱inch مانند ایردراپ‌ها و غیره
 • تعویض کاور/پوسته کیف پول
 • فعال/غیرفعال کردن بیومتریک هنگام استفاده با تلفن‌های iOS
 • خرید کریپتو با استفاده از فیات
 • پشتیبانی از NFTها

برنامه کیف پول این پلتفرم در حال حاضر فقط در iOS در دسترس است. در وب سایت این پروژه ذکر شده است ارائه یک نسخه اندروید به زودی اتفاق می‌افتد.

برنامه کیف پول این پلتفرم در حال حاضر فقط در iOS در دسترس است. در وب سایت این پروژه ذکر شده است ارائه یک نسخه اندروید به زودی اتفاق می‌افتد. این کیف پول همچنین با اپل واچ و سایر سایت‌های غیردیفای مانند Coingecko،CoinMarketCap و Dune Analytics علاوه بر شبکه‌های بلاک چین مانند پالی‌گان (Polygon)، اتریوم (Ethereum) و برِیو بروزر (Brave Browser) یکپارچه شده است.

بازی DeFi Racer

نوآورانه‌ترین جنبه کیف پول ۱inch بازیDeFi Racer  است. این بازی یک بازی اتومبیل رانی است که در داخل کیف وجود دارد. هدف اصلی بازی این است که در حین جمع آوری کوین‌های درون بازی تا جایی که ممکن است بدون برخورد با موانع پیش بروید. این کوین‌ها به کاربر این امکان را می‌دهند که قفل ویژگی‌ها و دارایی‌های درون بازی مانند ماشین‌های جدید را باز کند.

بازی DeFi Racer

کاربران تشویق می‌شوند تا در مسابقات آنلاین شرکت کنند تا برای جایزه بزرگ رقابت کنند: ۱۵۰۰ توکن ۱INCH. روزها و زمان شروع مسابقات به همراه قوانین در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی ۱inch پست می‌شود. این بازی در دسامبر ۲۰۲۱ منتشر شد و توسط استودیو Nord Beaver با کمک مالی صندوق توسعه ۱inch ساخته شد. این اولین حرکت ۱inch به سمت گیم-فای و وب ۳ است. همچنین در مورد این بازی به NFTها نیز اشاره شده است. این یک ایده کاملاً عالی است؛ زیرا از برنامه کیف پول به عنوان یک برنامه برای بازی نیز استفاده می‌کند و بازی محدود به استفاده از DEX نیست.

کاربران تشویق می‌شوند تا در مسابقات آنلاین شرکت کنند تا برای جایزه بزرگ رقابت کنند: 1500 توکن 1INCH.

یک کاربر کاملاً جدید بدون سابقه تراکنش در کیف پول هم می‌تواند آن را بازی کند. این یک راه عالی برای جذب بازیکنان یا حتی افرادی است که کاربر دنیای ارزهای دیجیتال نیستند. ما مشتاقانه منتظر این هستیم که چگونه آن‌ها به یافتن راه‌هایی برای جذب تعداد بیشتری از افراد به دنیای ۱inch ادامه می‌دهند. بسته به محبوبیت بازی، ممکن است در آینده نزدیک شاهد ویژگی‌های بیشتری در کیف پول ۱inch باشیم.

همکاری ۱inch و اسکای نت (Skynet)

از بین تمام شراکت‌های ۱inch، به نظر می‌رسد SkyNet جذاب ترین آن‌ها باشد. در اینجا مروری سریع بر همکاری با Skynet می‌کنیم:

Skynet یک پروژه زیرساختی است که از یک نسخه غیرمتمرکز اینترنت با میزبانی آن پشتیبانی می‌کند. توسعه دهندگان از جعبه ابزار ارائه شده برای ساخت برنامه‌های کاربردی منبع باز (اوپن سورس) استفاده می‌کنند که محتوای مقاوم در برابر سانسور را برای کاربرانی با هویت ورود به سیستم جهانی و توانایی مالکیت داده‌های خود ارائه می‌دهند.

هنگام تعامل با برنامه‌های غیرمتمرکز۱inch از طریق مرورگر، کاربر ممکن است مستعد هک شدن باشد. این به این دلیل است که هیچ راهی برای دانستن اینکه آیا کد برنامه نویسی توسط مرورگر دستکاری شده است یا خیر وجود ندارد. همچنین هیچ مفهومی از نسخه قدیمی‌تر یک صفحه وب وجود ندارد که بتوان به آن بازگشت. با ادغام Skynet، کاربران ۱inch که اعضای Skynet نیز هستند، می‌توانند نسخه ذخیره‌شده برنامه وب را در فضای ذخیره‌سازی Skynet خود آپلود کنند که یک منطقه ذخیره‌سازی غیرمتمرکز است. حتی اگر خود وب‌سایت آفلاین باشد یا در معرض خطر باشد، می‌توان به این نسخه‌ها دسترسی داشت. همه این کارها از طریق صفحه اصلی SkyNet انجام می‌شود که برای همه کاربران SkyNet قابل دسترسی است.

نکته کلیدی برای این همکاری در مورد محافظت از امنیت کاربر به روشی است که کاربر ممکن است حتی از آن آگاه نباشد. ممکن است کمی سخت باشد که از این مسئله سر در بیاورید. با این حال، این می‌تواند آغاز چیزی باشد که در روزهای آینده بیشتر شاهد آن باشیم به خصوص اگر برنامه dApp محبوبی در آن دخیل باشد.

ویژگی Infinity Unlock

ما در این مقاله چندین بار به ویژگی Infinity Unlock اشاره کرده‌ایم؛ بنابراین ممکن است اکنون زمان خوبی برای بررسی جزئیات بیشتر در مورد آن باشد. این ویژگی اساساً به پلتفرم اجازه می‌دهد تا یک توکن خاص را برای همیشه خرج کند؛ به این معنی که در آینده مجبور نخواهید بود برای باز کردن مجدد قفل توکن هزینه گس پرداخت کنید.

ویژگی Infinity Unlock

در حالی که این ویژگی به نوعی صرفه جویی در هزینه‌های تراکنش است، اگر هکر راهی برای بهره برداری از آن در آینده پیدا کند، می‌تواند خطرناک باشد. ویژگی باز کردن قفل برای هر تراکنش در درازمدت گران‌تر است، اما امنیت بیشتری نیز دارد.

استخرهای نقدینگی ۱inch

استخرهای نقدینگی اولیه برای ۱inch در پورتال مونی سواپ (Mooniswap) بود که بر اساس مدل یونی سواپ (Uniswap) ساخته شده بود. اخیراً، پورتال مونی سواپ منسوخ شده و به پروتکل نقدینگی ۱inch تغییر نام داده و به صرافی ۱inch منتقل شده است. با رفتن به برگه DAO در وب سایت صرافی و سپس رفتن به تب Pools در نوار کناری سمت چپ، می‌توانید استخرهای پروتکل نقدینگی ۱inch را پیدا کنید.

استخرهای نقدینگی اولیه برای 1inch در پورتال مونی سواپ (Mooniswap) بود که بر اساس مدل یونی سواپ (Uniswap) ساخته شده بود.

کسانی که ممکن است نقدینگی باقی مانده‌ای در Mooniswap داشته باشند، می‌توانند آن نقدینگی را حذف کرده و آن را به پروتکل نقدینگی ۱inch منتقل کنند. همانطور که می‌بینید، تعدادی استخر با نقدینگی خوب و APY های بسیار سخاوتمندانه در این پلتفرم موجود است. همه استخرها در فارم ۱inch گنجانده نمی‌شوند، بنابراین اگر علاقه دارید که توکن‌های LP خود را برای کسب توکن‌های ۱inch قرار دهید، باید استخرهای نقدینگی مانند ۱INCH-ETH، ۱INCH-USDC و ۱INCH-DAI را انتخاب کنید.

افزودن نقدینگی به استخرها

اگر قبلاً با یک AMM کار کرده باشید، همه چیز را در مورد افزودن نقدینگی می‌دانید و استخرهای ۱inch نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اگر کیف پول خود را قبلاً متصل نکرده اید، با اتصال کیف پول خود شروع می‌کنید. پس از آن، در زیر تب DAO به بخش Pools پورتال بروید. در آنجا همه استخرهای نقدینگی موجود، از جمله میزان نقدینگی موجود در آن‌ها و APY که در حال حاضر به دست می‌آورند را خواهید دید.

اگر قبلاً با یک AMM کار کرده باشید، همه چیز را در مورد افزودن نقدینگی می‌دانید و استخرهای 1inch نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

استخری را که به تامین نقدینگی آن‌ها علاقه دارید پیدا کنید و روی آن کلیک کنید. سپس دکمه “Provide Liquidity” را پیدا کرده و انتخاب کنید. هنگامی که نقدینگی را ارائه می‌کنید، باید ارزش برابری از هر توکن را در استخر سپرده‌گذاری کنید. ۱inch این کار را به اندازه کافی آسان می‌کند و شما به سادگی می‌توانید مقدار توکن LP را که می‌خواهید ضرب کنید اضافه کنید و سپس آن را بر اساس مقدار ارز دیجیتالی که می‌خواهید به استخر اضافه کنید، تنظیم کنید.

شما دوباره از “باز کردن قفل” یا “باز کردن بی نهایت” استفاده می‌کنید تا به پلتفرم اجازه دهید از کوین‌های شما استفاده کند. پس از باز کردن قفل جفت توکن، می‌توانید در آینده با انجام یک تراکنش نهایی نقدینگی را اضافه کنید.

استیکینگ توکن‌های LP

پس از ارائه نقدینگی به یکی از جفت‌های موجود در پورتال فارمینگ نقدینگی، می‌توانید آن توکن‌های LP را به اشتراک بگذارید و توکن‌های ۱inch کسب کنید. با کلیک کردن روی پیوند Farming در نوار کناری سمت چپ صفحه DAO شروع کنید. اکنون تمام استخرهای فارمینگ ۱inch موجود را می‌بینید و می‌توانید توکن‌های LP خود را به اشتراک بگذارید.

پس از ارائه نقدینگی به یکی از جفت‌های موجود در پورتال فارمینگ نقدینگی، می‌توانید آن توکن‌های LP را به اشتراک بگذارید و توکن‌های 1inch کسب کنید.

هنگامی که روی دکمه Deposit برای هر یک از استخرها کلیک می‌کنید، فرمی برای وارد کردن مقداری که می‌خواهید در آن استخر سرمایه گذاری کنید ظاهر می‌شود. هنگامی که مبلغی را وارد می‌کنید، درآمد روزانه، ماهانه و سالانه ۱inch شما را تخمین می‌زند.

امنیت تبادل ۱inch

امنیت در مورد هر چیزی که مربوط به رمزنگاری است عنصری کلیدی است و نگرانی اصلی همه کاربران است. یکی از راه‌های اطمینان از ایمن بودن این است که یک پلتفرم جمع‌آوری کننده DEX غیر حضانتی باشد. این بدان معناست که آن‌ها هرگز کوین‌های شما یا کلیدهای خصوصی را در اختیار ندارند. بنابراین برخلاف صرافی‌های متمرکز که از شما می‌خواهند ارزهای دیجیتال خود را برای معاملات سپرده گذاری کنید، امنیت کوین‌های شما همیشه در کیف پولتان در اختیار شما باقی می‌مانند. یک نکته دیگر در مورد امنیت این است که این پلتفرم هرگز دچار هک یا تهدید امنیتی نشده است. از آنجایی که هرگز اطلاعات شخصی، حتی آدرس ایمیل را در اختیار آن‌ها قرار نمی‌دهید، نیازی به نگرانی در مورد نقض این داده‌ها نیست.

پشتیبانی مشتری 

در حالی که ممکن است انتظار زیادی از پشتیبانی از یک صرافی غیرمتمرکز بدون فرآیند ثبت حساب و بدون هزینه برای تجارت نداشته باشید، تیم ۱inch در واقع اطمینان حاصل کرده است که پشتیبانی مشتری از طریق چندین کانال در دسترس است.

 • پشتیبانی ایمیل – [email protected]
 • مرکز راهنمای تبادل ۱inch
 • چت زنده
 • گروه پشتیبانی صرافی ۱inch
 • گروه تلگرام
 • علاوه بر این، تیم ۱inch در کانال‌های رسانه های اجتماعی مانند توییتر و یوتیوب نیز فعال است.

آیا ۱inch بهتر از یونی سواپ است؟

در نگاه اول، تقریباً می‌توانیم بگوییم که این مسئله غیرقابل مقایسه است. یکی جمع‌کننده‌ای است که مقدار زیادی دکس را با بهترین قیمت ارائه می‌دهد. دیگری یک DeX تک است. قیاس سیب و پرتقال، درست است؟ البته قضیه این سادگی نیست زیرا همه چیز بستگی به تلاش شما برای رسیدن به آن دارد. ممکن است شبیه یک روایت پلیسی و جنایی به نظر برسد اما بیایید سعی کنیم از زوایای زیر به آن نگاه کنیم:

 •     مقدار توکن‌های مبادله شده

مزیت اصلی ۱inch این است که دکس‌ها را با بهترین قیمت ارائه می‌دهد. در صورت لزوم، یک سوآپ ممکن است چند DeX در پشت خود داشته باشد زیرا این مسئله در مورد تضمین بهترین قیمت است. اگر مبلغ قابل توجهی برای مبادله دارید، احتمالاً هزینه کمتری نسبت به استفاده از یک DEX واحد مانند یونی سواپ پرداخت خواهید کرد. اگر از توکن چی (Chi) استفاده می‌کنید، ممکن است بتوانید حتی مقدار بیشتر ذخیره کنید.

برای مقادیر بسیار کمی که ممکن است نیازی به مشارکت بیش از یک DEX نباشد، می‌توانید با بررسی اینکه کدام DEX ارزان‌تر است و مستقیماً به آن DEX بروید، از مزایای ۱inch بهره ببرید.

 •     نقدینگی و معاملات

وقتی صحبت از انجام معاملات و نقدینگی می شود، TVL معیار مهمی است که باید در نظر گرفته شود. Uniswap OG از DEXهاست. بسیاری از مردم با استفاده از دیفای شروع به استفاده از آن کردند و مانند بسیاری از چیزها، این کار باعث ایجاد عادت می‌شود. اگر مشکل جدی با آن وجود نداشته باشد، اکثر مردم خوشحال هستند که به آنچه می‌دانند پایبند بمانند. با این حال، کسانی که به دیفای تازه وارد هستند، بهتر است بین هر دو پلتفرم مقایسه‌های اساسی انجام دهند.

 نتیجه گیری

به طور کلی واضح به نظر می‌رسد که ویژگی‌ها و ابزارهای نوآورانه ارائه شده توسط صرافی ۱inch می‌تواند بسیار بیشتر از مشکلات احتمالی این پلتفرم باشد. در واقع، ما فکر می‌کنیم که صرافی ۱inch در مدیریت برخی از مشکلاتی که اکوسیستم دیفای در حال ظهور را آزار می‌دهند، عملکرد بسیار خوبی داشته است. یکی از راه حل‌های آن ارائه نقدینگی بسیار بیشتر از بسیاری از DEX های موجود است. کمبود نقدینگی مشکلی است که به دلیل تکه تکه شدن پلتفرم‌های DEX ایجاد می‌شود اما به عنوان یک تجمیع کننده، صرافی ۱inch بخش بیشتر این مشکل را جبران می‌کند.

با تقسیم سفارش‌ها در چندین صرافی در صورت لزوم، ۱inch لغزشی را که می‌تواند منجر به هزینه‌های معاملاتی بسیار بالاتر از حد لازم شود، برطرف می‌کند. همچنین مقایسه نرخ‌ها و هزینه‌های گس ارائه شده در صرافی‌های متعدد بسیار خوب است. معامله‌گران فعال متوجه خواهند شد که این امر می‌تواند باعث صرفه‌جویی در زمان تلف شده آن‌ها در جستجوی دفترهای سفارش صرافی‌های متعدد شود.

ویژگی‌هایی مانند گس توکن CHI، پروتکل نقدینگی ۱inch و افزودن سفارش‌های محدود، قابلیت استفاده از dApp را برای همه انواع کاربران افزایش می‌دهد. علاوه بر این، با افزودن بریج‌هایی به شبکه‌های دیگر، ۱inch می‌خواهد تا حد امکان با شرکای بیشتری یکپارچه شود، بنابراین ارتباط خود را در دنیای ارزهای دیجیتال گسترش می‌دهد.

همراه با ایده‌های جدیدی مانند DeFi Racer و SkyNet برای جذب کاربران بیشتر به دنیای ۱inch، می‌توانیم در سال‌های آینده منتظر ابتکارات خلاقانه‌تری از تیم توسعه دهنده این پلتفرم باشیم. یکی از ایده‌ها می‌تواند امکان مبادله کراس-چین باشد که توسط مساری در گزارش خود در مورد پروژه پیشنهاد شده است. این شامل ترکیب چند شبکه و L2 با الگوریتم Pathfinder است. حتی می‌تواند منجر به استیکینگ کراس چین شود که در آن کاربران یک توکن را از یک شبکه با استفاده از ۱inch خریداری می‌کنند و آن‌ها را برای پاداش در شبکه دیگری به اشتراک می‌گذارند. شاید ۱inch بتواند برای هر سهم موفقی که برای اولین بار از طریق شبکه آن انجام می‌شود، کارمزد کمی دریافت کند.

این تیم تلاش زیادی برای جذب کاربران جدید، اعم از مبتدیان حوزه کریپتو و حرفه‌ای‌ها انجام داده است. در حالی که هنوز موانع کمی برای ورود گروه دوم وجود دارد، طراحی وب سایت با هدف ساده سازی UI تا حد امکان برای انجام کارهای مختلف انجام شده است. با قرار دادن DeX در کیف پول ۱inch و همچنین ارائه یک بازی جذاب در آن، تیم توسعه دهنده می‌داند که بهترین راه برای رشد این پلتفرم این است که شرایط را برای ورود همگان فراهم آورد.

سوالات متدوال

 سوالات متداول

آیا شهروندان ایالات متحده می توانند از ۱inch استفاده کنند؟

صرافی‌های متمرکزی که KYC یا احراز هویت را برای مشتریان انجام می‌دهند، معمولاً یک نسخه بین‌المللی و یک نسخه در ایالات متحده از پلتفرم‌های خود دارند. در برخی موارد، به جای داشتن دو نسخه، ممکن است دسترسی به توکن‌های خاصی را برای شهروندان ایالات متحده به عنوان یک اقدام پیشگیرانه از برخورد با SEC محدود کنند.

شما فکر می‌کنید که پروژه‌های غیرمتمرکز مانند ۱inch به چنین چیزهایی اهمیت نمی‌دهند. با این حال، از ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۱، شهروندان ایالات متحده برای استفاده از ۱inch همانطور که در حال حاضر وجود دارد، محدودیت جغرافیایی ندارند. شهروندان ایالات متحده باید منتظر بمانند تا از نسخه تنظیم شده ۱inch معروف به Pro 1inch  استفاده کنند. مخاطبان اصلی این امر سرمایه گذاران بزرگ هستند؛ زیرا پول کلان در اینجا در جریان است. داشتن پشتیبانی خرده فروشی خوب است، اما نقدینگی عمیق هنوز برای موفقیت واقعی هر نوع مبادله‌ای ضروری است. پول کلان وارد نخواهد شد مگر اینکه چارچوب نظارتی وجود داشته باشد. هنوز اطلاعاتی در مورد زمان عرضه Pro 1inch  منتشر نشده است.

 روش درآمدزایی ۱inch چیست؟

 اگرچه هیچ کارمزدی توسط صرافی دریافت نمی‌شود، اما پلتفرم همچنان می‌تواند درآمدزایی داشته باشد. به عنوان مثال ۱inch بخشی از کارمزد سوآپ را دریافت می‌کند که به سمت منابع نقدینگی که با آن‌ها شریک است می‌رود؛ همچنین می‌تواند از لغزش مثبت سفارشات درآمدی کسب کند. این درآمدها برای پرداخت به ارجاع دهندگان و برای پرداخت پاداش‌های حاکمیتی به استخرها می‌رود.

 آیا استفاده از ۱inch بی خطر است؟

 این یک سوال بسیار منصفانه است و در اینجا یک پاسخ صادقانه برای آن وجود دارد. پاسخ کوتاه این است: به همان اندازه که یک DEX می‌تواند ایمن باشد. آن‌ها توسط نهادهای مختلف شناخته شده مانند Coinfabrik، ConsenSys، Certik و غیره حسابرسی شده‌اند. این سطح خاصی از امنیت را در برابر خطرات قرارداد هوشمند فراهم می‌کند. در مورد احتمال راگ پول (rug pull) یا دیگر حملات مربوط به بنیان‌گذاران، جمع‌آوری ۱۷۵ میلیون دلار از شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر به نوعی باعث می‌شود که این موضوع متوقف شود.

 جایگزین برای ۱inch چیست؟

نزدیک ترین چیزی که به ذهن می‌رسد ماچا (Matcha) است. درست مانند ۱inch، یک جمع‌کننده DEX نیز هست که بهترین قیمت‌ها را برای معاملات شکار می‌کند. همچنین بر روی شبکه اتریوم ساخته شده است و با یونی سواپ، شبکه کایبر (Kyber Network)، بلنسر (Balancer) و کِرو (Curve) کار می‌کند. آن‌ها همچنین دارای معاملات بدون هزینه گس (بدون لغزش) و سفارشات محدود هستند. با این حال، این مسئله در DeFiPulse یا Defi Llama ذکر نشده است.

گزینه دیگر اوپن اوشن (OpenOcean) است. اوپن اوشن که خود را به عنوان رقیب ۱inch معرفی می‌کند که همچنین یک تجمیع‌کننده برای CEX و DEX است. CEX در این مورد، بایننس است. آنها از الگوریتم D-star (برخلاف Pathfinder) برای جستجوی بهترین قیمت‌ها و کار با DEX در شبکه‌هایی مانند سولانا، پالی‌گان، فانتوم و آوالانچ استفاده می‌کنند.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴/۵ - (۱ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست