اوکی اکسچنج

آشنایی با بازی آوه گوچی (Aavegotchi)، ترکیب DeFi و NFT

راهنمای بازی NFT آوه‌گوچی (Aavegotchi)

چهارمین پروژه بزرگ صنعت غیرمتمرکز مالی، پروتکل وام‌دهی و وام‌گیری آوه (Aave)، یکی از ستاره‌ها و سریع‌ترین پروژه‌های در حال رشد اکوسیستم دیفای در سال ۲۰۲۰ بود. تیم آوه، امسال نیز نوآوری‌هایی را مانند توکن‌های دارای بهره aLINK، وام‌های سریع و تفویض اعتبار را با سرعتی زیاد توسعه داده و ارائه کرده است. یکی از آخرین پروژه‌های این پلتفرم، وارد کردن NFT ها به حوزه دیفای (DeFi) است. آوه گوچی (Aavegotchi) یک بازی اسپین‌آف جدید است که با الهام از بازی ژاپنی تاماگاچی (Tamagotchi) که عناصر دو حوزه دیفای و NFT را به روش‌های جدیدی ترکیب می‌کند.

مشاهده: قیمت لحظه ای Aavegotchi

بازی آوه گوچی (Aavegotchi) چیست؟

تیم توسعه‌دهنده پروتکل آوه، آوه‌گوچی را اولین‌بار در اوایل ژانویه سال ۲۰۱۸ به عنوان پروژ‌ه‌ای با هدف بازی‌وار کردن تجربه دیفای با طراحی مکانیسم‌های ییلد فارمینگ، به شکل بازی و با استفاده از aToken طراحی کرده‌اند. این بازی ویژگی‌های زیر را دارد:

  •  ارواح آوه‌گوچی، NFTهای قابل جمع‌آوری هستند که aToken های آوه درون آنها به عنوان وثیقه استیک شده است.
  • از آنجایی که توکن‌ها از طریق سیستم وام دهی آوه، سود تولید می‌کنند، ارزش وثیقه‌های درون بازی آوه‌گوچی افزایش می‌یابد.
  • ویژگی‌هایی که به‌طور تصادفی ایجاد می‌شوند که همه چیز را در بازی آوه‌گوچی، از سطح مهارت و نادر بودن تا اسکین‌هایی که بصورت NFT‌ برای پوشیدن کارکترتان وجود دارد، تعیین می‌کنند.

بازی آوه گوچی (Aavegotchi) چیست؟

چند روز پس از اعلام شروع ساخت پروژه، تیم توسعه دهنده، هنرمند حوزه ارزهای دیجیتال Xibot را به عنوان طراح پروژه معرفی کرد. این طراح با استعداد بلافاصله دست به کار شد تا سبک پیکسلی بازی را که در ادامه نشان داده شده است، بسازد. در همان زمان، تیم حساب‌های رسانه‌های اجتماعی بازی را راه‌اندازی کرد و به تقویت وایت پیپر، ساختار DAO و توکنومیک پروژه ادامه داد.

توکنومیک آوه‌گوچی (GHST)

در اواخر ماه جولای، سازندگان آوه‌گوچی لایت‌پیپر پروژه را منتشر کردند. اولین اطلاعات توکنومیک این پروژه، ارز دیجیتال آوه‌گوچی (GHST) به عنوان توکن کاربردی این بازی در این لایت پیپر منتشر شد. کاربران می‌توانند از توکن GHST برای خرید پورتال‌ها، پوشیدنی‌ها و مواد مصرفی درون بازی استفاده کنند. دو مورد آخر به اندازه کافی ساده هستند: این توکن برای ارتقا دادن ارواح درون بازی https://aavegotchi.com/ شما استفاده می‌شود. اما پورتال‌ها چطور؟

توکنومیک آوه‌گوچی (GHST)

در دنیای بازی آوه‌گوچی، انسان‌ها باید از “قلمرو اتر” به “قلمرو زیرین” عبور کنند تا آوه‌گوچی‌ها را به‌دست آورند. برای انجام این کار، باید از پورتال‌ها استفاده شوند و پورتال‌ها را فقط می‌توان با استفاده از توکن آوه‌گوچی خریداری کرد. علاوه بر این، هر پورتال حاوی ۱۰ آوه‌گوچی مختلف با ویژگی‌های تصادفی مختلف است و تنها یکی از آن‌ها می‌تواند در هر پورتال ایجاد شود. قابل ذکر است که بخش کوچکی از تراکنش‌های ارز دیجیتال GHST در اکوسیستم به خزانه آوه‌گوچی دائو فرستاده می‌شود؛ سازمانی که توسط جامعه اداره می‌شود و با توکن‌های GHST رای می‌دهد تا پروژه آوه گوچی را به پیش ببرد.

توزیع ارز دیجیتال GHST

در تاریخ ۱۰ام سپتامبر، تیم آوه‌گوچی جزئیات نحوه توزیع  ارز دیجیتال GHST و چگونگی برگزاری یک عرضه اولیه سکه خودمختار غیرمتمرکز (DAICO) را منتشر کرد. بر این اساس، یک پیش فروش ۱۴ روزه راه‌اندازی شد که در آن می‌توانستید یک توکن GHST را با قیمت ۰.۱ دای (DAI) برابر با ۰.۱ دلار آمریکا خریداری کنید. در مجموع ۵۰۰٬۰۰۰ دلار از ارز دیجیتال آوه‌گوچی به پیش فروش اختصاص داده شد. پس از این، یک فروش عمومی با ارائه مقدار نامحدود GHST با فرمول منحنی اتصال (Bonding Curve) اجرا می‌شود.

توزیع ارز دیجیتال GHST

منحنی اتصال یک فرمول ریاضی است که از آن برای تعیین عرضه و قیمت یک توکن منحصر‌به‌فرد استفاده می‌کند. این مدل به آوه‌گوچی اجازه داد تا عرضه توکن خود را در شبکه سفارشی و خودکار کند و در عین حال بازارهای فوری را برای GHST فراهم آورد.

نام توکن GHST
کل عرضه ۴۶,۸۶۰,۴۷۶ واحد GHST
عرضه در گردش ۴۵,۰۹۶,۳۱۲.۰۸ واحد GHST
سایت رسمی www.aavegotchi.com

شایان ذکر است، این پیشنهاد به‌طور خاص به‌عنوان یک DAICO طراحی شده بود، که عرضه اولیه سکه تحت کنترل DAO که در نهایت به جامعه آوه‌گوچی اجازه می‌دهد تصمیم بگیرد که سرمایه‌های جمع‌آوری‌شده چگونه استفاده شود.

توکن GHST در کانون توجهات

در ۱۴ سپتامبر، تیم آوه گوچی به طور رسمی عرضه اولیه سکه خود را راه‌اندازی و توکنی را برای خرید کاربران در سیستم اقتصادی ارزهای دیجیتال ارائه کرد. اعضای انجمن همچنین بلافاصله یک استخر نقدینگی از جفت ارز ETH/GHST در یونی‌سواپ راه‌اندازی کردند و راه را برای همه‌ی کاربران و خرید این توکن هموار کرد. در عرض چند ساعت پس از راه اندازی، بیش از ۱۰۰۰ آدرس اتریوم، این توکن را دریافت کردند. همانطور که تیم آوه‌گوچی در نهمین به روز رسانی انجمن خود توضیح داد:

بلافاصله پس از پایان پیش فروش، معامله بر روی منحنی اتصال توکن با قیمت ۰.۲ دای (DAI) باز شد. در عرض چند دقیقه، نقدینگی فراوانی به بازی آوه‌گوچی سرازیر شد. عرضه در گردش توکن GHST در زمان انتشار ۲۵,۱۰۷,۶۰۲ عدد است.

نسخه ۲.۰ دائو آوه‌گوچی

با استفاد از فناوری دائو آراگون، اولین نسخه از دائو بازی آوی‌گوچی به منظور تسهیل در فرایند عرضه اولیه ارز دیجیتال GHST و همچنین تلاش‌های اکوسیستم پیرامون مدیریت جامعه، بازاریابی و حکمرانی راه‌اندازی شد. اما از همان ابتدا، تیم آوه‌گوچی به نسخه پیشرفته‌تر دائو آوه‌گوچی چشم دوخته بود. به همین دلیل است که سازندگان پروژه استفاده از راه‌حل‌هایی مانند شبکه ماتیک و ایکس‌دای را بررسی می‌کنند تا ساختار دائو درون شبکه‌ای ایده‌آل خود را ایجاد کنند.

نسخه ۲.۰ دائو آوه‌گوچی

هدف آن‌ها این بود که استفاده از آن مقرون به صرفه باشد و بتواند به راحتی با قراردادهای هوشمند خارج از اتریوم تعامل داشته باشد. این تیم در اوایل سپتامبر ۲۰۲۰ اعلام کرد:

نسخه ۱.۰ دائو آوه‌گوچی فقط شروع کار است … در نهایت، ما می‌خواهیم آوه‌گوچی متعلق به جامعه باشد و در حال حاضر در حال بررسی فناوری‌هایی هستیم که دائو ما در آن زیست خواهد کرد.

همه در انتظار شبکه اصلی

در ۱۸ سپتامبر ۲۰۲۰، آوه‌گوچی یک پست با عنوان «جاده ای به سمت شبکه اصلی» منتشر کرد. در آنجا، سازندگان پروژه برنامه‌های توسعه کلیدی خود و مسیر راه را تا سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ ترسیم کردند. سیستم آوه‌ گوچی پیش از این در شبکه آزمایشی کوان (Kovan) اتریوم مستقر شده بود. آن‌ها تصمیم داشتن تا در مرحله بعدی ابتدا نسخه اصلی آوه گوچی را در شبکه اصلی و سپس نسخه ۲.۰ دائو آوه‌گوچی را در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی کنند.

تابع تصادفی قابل تایید چین‌لینک

پروژه شبکه غیرمتمرکز اوراکل چین‌ لینک (Chainlink) امسال به لطف تابع تصادفی قابل تایید چین لینک (Chainlink VRF) توانست تا وارد اکوسیستم NFT شود. به همین دلیل، این که در ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۰، وقتی آوه‌گوچی فاش کرد که پروژه از قبل در اجرای راه حل Chainlink VRF به خوبی در حال انجام است، کسی تعجب نکرد.

تابع تصادفی قابل تایید چین‌لینک

چین‌لینک در اوایل سال ۲۰۲۰ توضیح داد:

راه VRF چین‌لینک به توسعه‌دهندگان قابلیت منحصربه‌فردی را برای ترکیب یک منبع تصادفیِ بر شبکه که می‌تواند توسط کاربران نهایی تأیید شود، ارائه می‌دهد..

بر این اساس، این راه حل برای اطمینان از اینکه ارواح آوه‌گوچی از نسل‌های کاملاً تصادفی هستند، استفاده خواهد شد. همانطور که تیم توسعه دهنده اظهار داشت:

هر روح آوه‌گوچی  باید به‌طور تصادفی با طیف گسترده‌ای از کیفیت‌های ذاتی، از جمله ویژگی‌های بصری، پوشیدنی‌ها و لوازم جانبی تولید شود. این آوه‌گوچی منحصربه‌فرد می‌توانند دوباره Chainlink VRF را برای بسیاری از مینی‌بازی‌های ما و تجربیات دائو درگیر کند.

زمان ترکیب دیفای و NFT 

اکوسیستم دی‌فای هنوز کوچک شمرده می‌شود و اکوسیستم NFT حتی کوچکتر از آن است. با این حال، غیرقابل انکار است که هر دوی این موارد در سال‌های گذشته رشد کرده‌اند. زیرا پروژه‌های قوی افزایش یافته‌اند و احساسات مثبت نسبت به اقتصاد کریپتو بازگشته است.

زمان ترکیب دیفای و NFT 

چیزی که تا به امروز ندیده‌ایم یک پروژه با هدف ترکیب اکوسیستم DeFi و NFT با مشخصات بالا است که آوه‌گوچی پس از ورود به شبکه اصلی اتریوم اولین مورد از آن خواهد بود. همانطور که گفته شد، آوه‌گوچی در زمانی که اکثر پروژه‌های دیفای دیگر (به استثنای Maker) توجه زیادی به NFTها نداشته‌اند، صاحب اولین جنبش در این عرصه خواهد بود.

نتیجه گیری

جالب است که ببینیم آوه گوچی از اینجا به کجا می‌رود اما این پروژه نویدبخش است زیرا به دنبال بازی‌سازی در دیفای است. دیفای در حال حاضر کیفیت و جذابیت مطلوبی دارد اما وقتی عناصر بازی‌های سرگرم کننده مانند آوه‌گوچی را به آن اضافه می کنید، همه چیز متفاوت می‌شود. البته، فقط زمان مشخص خواهد کرد که آیا این بازیِ ترکیبیِ DeFi و NFT آغاز خواهد شد یا خیر. با این حال، شکی وجود ندارد که این یک پروژه پیشرو است و پروژه‌های بیشتری را به همراه نوآوری‌های مرتبط الهام می‌بخشد.

سوالات متدوال

سوالات متداول

بازی آوه گوچی (Aavegotchi) چیست؟

آوه‌گوچی پروژ‌ه‌ای است با هدف بازی‌وار کردن تجربه دیفای. این پروژه با طراحی مکانیسم‌های ییلد فارمینگ، به شکل بازی و با استفاده از aToken طراحی شده است.

هدف از توسعه نسخه دائو آوه‌گوچی چه بود؟

هدف آن‌ها این بود که استفاده از آن مقرون به صرفه باشد و بتواند به راحتی با قراردادهای هوشمند خارج از اتریوم تعامل داشته باشد.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۷/۵ - (۶ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست