اوکی اکسچنج

۸ آلت کوین پیشنهادی برای متنوع سازی دارایی کیف پول شما!

۸ آلت کوین پیشنهادی برای متنوع سازی دارایی کیف پول شما!

هر رمزارزی غیر از بیت‌کوین یک آلت‌کوین در نظر گرفته می‌شود. از بلاکچین‌های با سرمایه بازار بزرگ گرفته تا پروژه‌های کوچک جدید، آلت‌کوین‌ها طیف گسترده‌ای را در برمی‌گیرند. سرمایه‌گذاری در انواع مختلف آلت‌کوین‌ها یک استراتژی قابل‌اطمینان به‌حساب می آید، زیرا این امر ریسک سرمایه‌ شما را کاهش می‌دهد. از انواع مختلف آلت کوین های پیشنهادی برای نگهداری در پرتفوی، می‌توان به توکن‌های برتر بازار، استیبل‌کوین‌ها، توکن‌های دیفای و حتی میم کوین‌ها اشاره کرد.

آلت کوین چیست؟

گرچه بیت‌کوین معمولاً بر اخبار حوزه رمزارزها سلطه دارد، اما اکنون آلت‌کوین‌ها بخش قابل‌توجهی از عناوین اخبار را به خود اختصاص می‌دهند. آلت کوین های بسیاری در بازار وجود دارند، پس بیایید بهترین آن‌ها در حوزه‌های مختلف را بررسی کنیم. به هر رمزارزی به غیر از بیت‌کوین آلت کوین گفته می‌شود. از کوین‌های بزرگ مانند Ether و BNB گرفته تا توکن‌های پروژه‌های تازه راه‌اندازی شده، تنوع زیادی در آلت‌کوین‌ها وجود دارد.

آلت کوین چیست؟

چرا باید روی آلت کوین‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟

اگرچه بیت‌کوین (BTC) بزرگ‌ترین ارز دیجیتال ازلحاظ سرمایه بازار و معروف‌ترین رمزارز جهان است، اما شما به‌عنوان یک سرمایه‌گذار مطمئن باید سبد پرتفوی خود را متنوع کنید. شما می‌توانید با سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف کریپتو مانند دیفای (DeFi) یا حوزه گیم (GameFi)، ریسک کلی سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهید. با انجام این کار، در صورت سقوط قیمت بیت‌کوین، آلت‌کوین‌های شما ممکن است بخشی از ضررهایتان را تعدیل کند، بنابراین سرمایه گذاری در آلت کوین های برتر بازار یکی از مهمترین اموریست که هر معامله گری باید به آن بپردازد.

توکن‌های پلتفرم

برخی از بلاکچین‌ها به کاربران اجازه می‌دهند تا پروژه‌ها، توکن‌ها و حتی بلاکچین‌های خودشان را روی آنها ایجاد کنند. اتریوم شناخته شده‌ترین و معروف‌ترین آنهاست، اما پروژه‌های دیگری نیز این مسیر را در پیش گرفته و زیرساخت خودشان را ایجاد کرده‌اند.

اتر (ETH)

اولین آلت کوین پیشنهادی ما، اتر توکن اصلی پلتفرم اتریوم است که در سال ۲۰۱۵ توسط ویتالیک بوترین و هم‌بنیانگذارانش ایجاد شد. اتریوم یک تحول تکنولوژیکی عظیم در اکوسیستم رمزارز محسوب می‌شود و به‌عنوان بلاکچین اصیل نسل دوم شناخته می‌شود.

مشاهده: قیمت لحظه ای اتریوم

اتریوم غیرمتمرکز بودن بیت‌کوین را اصل کار خود قرار داد و با استفاده از کدهای قابل‌برنامه‌ریزی، کاربردهای خود را افزایش داد. این کدها که به قراردادهای هوشمند معروف هستند، خود اجرا شونده هستند و بر اساس یک سری قوانین که توسط توسعه‌دهندگان تعیین شده، اجرا می‌شوند. قراردادهای هوشمند تغییرناپذیر هستند، به این معنی که توسعه‌دهندگان نمی‌توانند پس از پیاده‌سازی آن‌ها روی بلاک چین آنها را تغییر دهند.

اتر (ETH)

اتر به‌عنوان توکن کاربردی بلاکچین اتریوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. همه تراکنش‌ها و تعاملات با قراردادهای هوشمند، کاربر را ملزم به پرداخت اتر می‌کند. هر نوع تراکنشی به مقدار مشخصی گس اتریوم (Gas) نیاز دارد که بر اساس توان محاسباتی موردنیاز آن اعمال می‌شود. استفاده از یک قرارداد هوشمند پیچیده نسبت به ارسال یک توکن ساده ERC-20 از یک کیف پول به کیف دیگر به گس بیشتری نیاز دارد. کارمزدی که برای گس پرداخت می‌کنید بر اساس بلاکی که به آن اضافه می‌کنید تعیین می‌شود و به‌عنوان کارمزد پایه (base fee) شناخته می‌شود.

شما همچنین می‌توانید Ether را در ازای کسب سود، استیک کنید. با این حال، پس از انجام این کار، اترهای شما تا زمان انتشار اتریوم نسخه ۲.۰ تا حدود دو سال دیگر قفل می‌شود. همچنین اتر محدودیت عرضه ندارد، اما کارمزد تراکنش‌های آن به‌عنوان یک مکانیسم تورم‌زا سوزانده می‌شود.

سولانا (SOL)

SOL توکن بومی بلاک چین سولانا است که در مارس ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد؛ سولانا بر مقیاس‌پذیری تمرکز دارد و از یک مکانیسم اجماع جدید به نام اثبات تاریخچه (Proof of History) استفاده می‌کند. اثبات تاریخچه جایگزین برچسب زمانی بلاک می‌شود و در عوض از یک تابع هش برای سنجش زمان استفاده می‌کند. این مکانیزم سرعت شبکه را به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌دهد. سولانا دارای قابلیت قرارداد هوشمند نیز هست.

مشاهده: قیمت لحظه ای سولانا 

SOL به‌عنوان یک توکن کاربردی برای کاربران عمل می‌کند و هنگام تعامل با قراردادهای هوشمند به‌عنوان کارمزد تراکنش یا گس پرداخت می‌شود. این شبکه درصدی از کارمزد تراکنش‌ها را به‌عنوان یک مکانیسم با تورم می‌سوزاند. در کل ۴۸۹ میلیون توکن SOL بر روی این بلاکچین ضرب خواهد شد. همچنین اگر توکن SOL را استیک کنید، می‌توانید به اعتبارسنج شبکه تبدیل شوید. اعتبارسنج‌ها و استیکرها در ازای افزودن تراکنش‌های جدید به بلوک‌ها، توکن SOL پاداش می‌گیرند.

پولکادات (DOT)

رمزارز DOT برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ به‌عنوان توکن اصلی پلتفرم Polkadot ایجاد شد. این بلاکچین توسط همبنیان‌گذار سابق اتریوم گاوین وود (Gavin Wood)، روبرت هابرمایر (Robert Habermeier) و پیتر چابان (Peter Czaban) توسعه داده شد. DOT بر روی ساختن بلاکچین‌های تعامل‌پذیر متمرکز است و دارای سه کاربرد اصلی می‌باشد:

 • حاکمیت
 • استیکینگ
 • باندینگ (bonding)

مدل حاکمیتی DOT به کاربران اجازه می‌دهد تا در مورد کارمزدهای شبکه، به‌روزرسانی‌ها و پاراچین‌ها تصمیم‌گیری کنند. هر پاراچین یک بلاکچین سفارشی‌سازی شده برای پروژه‌ای است که به بلاکچین اصلی (معروف به ریلی‌چین) متصل می‌شود.

مشاهدهقیمت لحظه ای پولکادات

شبکه پولکادات همچنین دارای مکانیسم اجماع اثبات سهام است که استیکینگ توکن SOL را برای کاربران مقدور می‌سازد. استیکینگ DOT به‌عنوان یک عامل بازدارنده، از دست‌کاری شبکه توسط بازیگران مخرب جلوگیری می‌کند، چرا که در صورت انجام این کار، آنها توکن‌های خود را از دست خواهند داد.

DOT در مزایده‌ پاراچین‌ها نیز استفاده می‌شود. کاربران DOT را پشت پروژه‌هایی که می‌خواهند در مزایده اسلات پاراچین برنده شوند استیک می‌کنند. در صورت برنده شدن پروژه در مزایده، DOT تا پایان قرارداد اجاره پاراچین قفل می‌شود و در مقابل، استیکرها از پروژه توکن دریافت می‌کنند.

میم کوین‌ها

گرچه میم کوین ها (meme) ارزش زیادی برای سرمایه‌گذاران ندارند، اما ممکن است سودهای چشمگیری را ثبت کنند. اگر می‌خواهید این آلت‌کوین‌ها را به سبد خود اضافه کنید، توجه داشته باشید که آنها سرمایه‌گذاری‌های پرریسکی محسوب می‌شوند.

جایگاه در بازار بر اساس ارزش بازار (Market Cap) برترین میم کوین ها
۱۱# دوج کوین (DOGE)
۱۴# شیبا اینو (SHIB)
۱۱۸# دوجلون مارس (ELON)
۴۳۷# ساموید کوین (SAMO)

دوج‌کوین (DOGE)

شت کوین Dogecoin توسط جکسون پالمر و بیلی مارکوس در دسامبر ۲۰۱۳ به‌عنوان شوخی با ارزهای رمزنگاری شده همچون بیت‌کوین ایجاد شد. بلاکچین دوج کوین اساسا همان بلاکچین لایت‌کوین است، اما مدل اجماع اثبات کار آن با تجهیزات ماینینگ SHA-256 سازگار نیست.

مشاهدهقیمت لحظه ای دوج کوین

اگرچه دوج‌کوین یک شوخی درباره ماهیت سوداگرانه رمزارزها است، اما در این چند سال به یک فرصت سرمایه‌گذاری پرسود تبدیل شده است. دوج‌کوین کاربرد دیگری جز تسهیل پرداخت‌ها ندارد. دوج‌کوین به دلیل افزایش چشمگیر خود شاهد محبوبیت بسیاری بین کاربران است. ایلان ماسک نیز حمایت زیادی از این پروژه نشان داده است که باعث تحریک کاربران برای خرید این رمزارز شده است.

دوج‌کوین (DOGE)

دوج‌کوین در ابتدا محدودیت عرضه ۱۰۰ میلیاردی داشت، اما این محدودیت اکنون حذف شده است. این باعث می‌شود که این توکن خاصیت تورمی داشته باشد زیرا ماینرها می‌توانند سالانه پنج میلیارد دوج‌کوین جدید استخراج کنند.

استیبل‌کوین‌ها

افزودن یک استیبل کوین به سبد سرمایه‌گذاری مزایایی همچون نقدشوندگی و ثبات را به همراه دارد. آنها کم ریسک هستند و می‌توانند برای کسب درآمد منفعل از محصولات نیز مورد استفاده قرار بگیرند. به‌عنوان مثال، Binance Earn روش‌های متعددی را برای استیک کردن استیبل‌کوین‌های خود و دریافت سود متقابل ارائه می‌دهد. با نگه‌داری از استیبل‌کوین‌ها، می‌توانید از خصوصیات ارزهای فیات بر روی بلاک چین بهره‌مند شوید. استیبل‌کوین‌ها همچنین برای محافظت در برابر نوسانات قیمت نیز مفید است که بعداً در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

BUSD

کوین BUSD یک استیبل‌کوین با پشتوانه فیات و یکی از آلت کوین های پیشنهادی ماست که توسط بایننس و پاکسوس (Paxos) ایجاد شده است. بر خلاف برخی دیگر از استیبل‌کوین‌های موجود در بازار، پشتوانه BUSD در بانک ذخیره شده و به این ترتیب نسبت یک‌به‌یک خود با دلار امریکا را حفظ می‌کند. BUSD توسط وزارت خدمات مالی ایالت نیویورک قانون‌گذاری می‌شود و به طور مرتب ممیزی‌هایی را برای اطمینان از وجود پشتوانه آن در بانک دریافت می‌کند.

شما می‌توانید BUSD را در بازار آزاد رمزارز یا با ارسال USD به Paxos خریداری کنید. بایننس برای خرید این استیبل‌کوین دروازه‌های فیات نیز ارائه می‌دهد. شما می‌توانید BUSD خود را با استفاده از روش‌های مشابه به دلار نیز تبدیل کنید. BUSD بر روی زنجیره هوشمند بایننس (BSC) و بلاکچین اتریوم وجود دارد.

تریدرها و سرمایه‌گذاران از BUSD برای حفظ سودهای خود، بهبود نقدینگی و جلوگیری از نوسانات قیمت استفاده می‌کنند. هنگام خرید رمزارز در صرافی بایننس یا سایر صرافی‌های غیرمتمرکز BSC (DEX)، متوجه خواهید شد که BUSD با ارزهای بسیاری جفت است. این ویژگی آن را به یک گزینه عالی برای سرمایه‌گذاری در سایر توکن‌های BEP-20 تبدیل می‌کند.

تتر (USDT)

تتر یک استیبل‌کوین دلاری است که توسط Tether Limited منتشر شده و متعلق به صرافی ارز دیجیتال Bitfinex مستقر در هنگ کنگ است. این پروژه با نام اولیه Realcoin در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شد و مدت هاست که به بزرگ‌ترین استیبل‌کوین جهان ازلحاظ سرمایه بازار تبدیل شده است. تتر در ابتدا فقط از Omni Layer استفاده می‌کرد، به این معنی که دفتر کل آن در بلاکچین بیت‌کوین ذخیره شده است. با این حال، اکنون تتر از Ethereum، EOSIO و Tron نیز پشتیبانی می‌کند.

مشاهده: قیمت لحظه ای تتر

از تتر نیز برای کاهش نوسانات قیمت، حفظ سود و به‌عنوان منبع نقدینگی استفاده می‌شود. تتر نسبت ۱: ۱ با دلار امریکا دارد و توسط ذخایر خود پشتیبانی می‌شود. با این حال، ماهیت دقیق ذخایر آن و اینکه چه میزان دلار آمریکا پشتوانه تتر است، هنوز مشخص نیست. در سال ۲۰۲۱، Tether Limited اعلام کرد که تنها ۲.۹ درصد از پشتوانه USDT پول نقد است و مقدار قابل‌توجهی از پشتوانه آن را اوراق تجاری تشکیل می‌دهد.

کوین‌های دیفای

پروژه‌های دیفای به طور فزاینده‌ای توکن‌های اختصاصی خود را برای حاکمیت، استیکینگ و تقسیم سود منتشر می‌کنند. این کوین‌ها کاربردهای متعددی دارند و روش‌های زیادی را برای کسب درآمد ارائه می‌دهند. در صورت هولد کردن کوین‌های دیفای، معمولاً می‌توانید به‌واسطه قدرت رأی خود بر توسعه پروژه نیز تأثیر بگذارید.

یونی سواپ UNI

توکن UNI، به عنوان توکن بومی پلتفرم Uniswap، بازار ساز خودکار (AMM) و صٌرافی متمرکز روی اتریوم است. اگرچه یونی سواپ در نوامبر ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد، اما توکن UNI در سپتامبر ۲۰۲۰ با عرضه کل ۱ میلیارد واحدی منتشر شد.

مشاهده: قیمت لحظه ای توکن UNI

. این پلتفرم ۴۰ درصد از توکن‌ها را به‌مرور زمان بین بنیانگذاران، ۱۵۰ میلیون توکن UNI را بین کاربران قبلی و مابقی را در استخرهای استخراج نقدینگی توزیع کرد. مدل Uniswap به‌شدت معروف است و بر روی تعداد زیادی از بلاکچین‌های مختلف اجرا شده است.

یونی سواپ UNI

UNI حق حاکمیت را به هولدرهای خود اعطا می‌کند و به آنها اجازه می‌دهد که پیشنهادات خود را جهت اصلاح پروژه ارائه دهند. برای ارائه پیشنهاد باید حداقل یک درصد ((۱۰ میلیون UNI) از کل عرضه را در اختیار داشته باشید. قدرت رأی شما بر اساس میزان UNI شما تعیین می‌شود. این پیشنهادات می تواند شامل تغییراتی در ساختار کارمزد، استخرهای جدید یا تغییر کارمزد پروتکل‌ها باشد.

کیک (CAKE)

CAKE توکن بومی صرافی پنکیک سواپ است که در سپتامبر ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد. PancakeSwap یک AMM و DEX بر روی زنجیره هوشمند بایننس (BSC) است که محبوبیت آن افزایش چشمگیری داشته است. CAKE در واقع یک فورک از Uniswap اتریوم است. این پروژه دارای یک طرح توکنومیک پیچیده است که انتشار توکن‌های جدید را با سوزاندن توکن‌های قدیمی متعادل می‌کند. CAKE محدودیت عرضه ندارد و با هر بلوک تولید شده ضرب می‌شود. توکن‌های جدید Cake از طریق مزارع، لاتاری‌ها و استخرهای Syrup بین کاربران توزیع می‌شود.

 پنکیک سواپ تمامی CAKE های هزینه شده برای ضرب توکن‌های NFT، ۱۰۰ درصدِ CAKE های جمع‌آوری‌شده در عرضه اولیه مزرعه‌ها (IFO) و ۰.۰۵ درصد از کارمزد هر تراکنشی که در PancakeSwap V2 انجام می‌شود را می‌سوزاند.

مشاهدهقیمت لحظه ای پنکیک سواپ

توکن کیک همچنین به‌عنوان یک توکن حاکمیتی عمل می‌کند که به کاربران امکان می‌دهد در مورد پیشنهادات و اصلاحات پروتکل PancakeSwap رأی بدهند. مانند بیشتر پلتفرم‌های دیفای، قدرت رأی کاربر بر اساس میزان CAKE آنها تعیین می‌شود. همچنین می‌توانید CAKE را برای کسب پاداش‌های بیشتر استیک کنید.

جمع‌بندی

اگر می‌خواهید سبد رمزارزهای خود را با آلت کوین های پیشنهادی متنوع کنید، سرمایه‌گذاری روی آلت‌کوین‌ها می تواند گزینه مناسبی باشد. اگر در این فضا تازه‌وارد هستید، بررسی برخی از بزرگ‌ترین پروژه‌های ذکرشده در این مقاله می‌تواند شروع خوبی باشد. ارزهای با سرمایه بازار بزرگ معمولاً ریسک کمتری نسبت به پروژه‌های کوچک‌تر و جدیدتر دارند. به طور کلی، بهترین توصیه‌ای که می‌توان کرد این است که همیشه تحقیق خودتان را روی هر توکن یا کوینی که روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنید، انجام دهید.

سوالات متدوال

سوالات متداول

آلت کوین چیست؟

به تمام ارزهای دیجیتال به غیر از بیت کوین، آلت کوین گفته می‌شود.

چه لزومی بر نگهداری حداقل یک استیبل کوین در کیف پول وجود دارد؟

نقد شوندگی بالا استیبل کوین‌های برتر و در امان ماندن از ضررهای بازار با تبدیل رمز ارزها به استیبل کوین در بازار نزولی، از مزیت هایی است که وجود آن را در کیف پول ضروری می‌کند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 • سلام بر شما!‌ بین سولانا و پولکادات کدوم ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری بهتره؟

  پاسخ
  • علی رضا فروتنی
   ۲۴بهمن ۱۴۰۰ ۱۲:۱۷ ب٫ظ

   درود بر شما؛
   هردو این پروژه ها بسیار قوی و کاربردی و البته هدف دار هستند اما سازوکار ایندو با هم بسیار متفاوته!
   پیشنهاد میکنم که حتما مقاله های این دو رمزارز رو مطالعه کنید و در نهایت خودتون تصمیم درست رو اتخاذ کنید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست