ایلان ماسک و مدیران فناوری خواستار توقف توسعه هوش مصنوعی هستند!

بیش از ۲۶۰۰ رهبر فناوری و محقق با امضای نامه‌ای خواستار توقف موقت توسعه هوش مصنوعی (AI) به مدت ۶ ماه شده‌اند.
آن‌ها دلیل این کار را خطرات عمیق برای جامعه و بشر اعلام کردند. ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا، استیو وزنیاک از بنیانگذاران اپل، و تعدادی از مدیر عاملان هوش مصنوعی، مدیران ارشد فناوری و محققان از جمله امضاکنندگان این نامه بودند.

موسسه فیوچر آف لاف (FOLI) نگرانی خود را مبنی بر اینکه هوش رقابتی انسانی می‌تواند خطرات جدی برای جامعه و بشریت ایجاد کند ابراز کرد، و از همه شرکت‌های هوش مصنوعی خواست فوراً توسعه سیستم‌های هوش مصنوعی را که از GPT-4 قوی‌تر هستند برای حداقل شش ماه متوقف کنند.

هوش مصنوعی پیشرفته می تواند نشان دهنده تغییری عمیق در تاریخ حیات روی زمین باشد و باید با دقت و منابع متناسب برنامه ریزی و مدیریت شود. متاسفانه این سطح از برنامه ریزی و مدیریت اتفاق نمی افتد.

جدیدترین نسخه چت ربات OpenAI که توسط هوش مصنوعی هدایت می‌شود، معروف به GPT-4، در ۱۴ مارس (۲۳ اسفند ۱۴۰۱) در دسترس قرار گرفت. این ربات تاکنون ۹۰ درصد قبولی در برخی از دشوارترین آزمون‌های مدارس و دانشگاه‌های حقوق در ایالات متحده را به دست آورده است.

این نسخه جدید که ده برابر هوشمند‌تر از نسخه اولیه چت‌جی‌پی‌تی است. به گفته FOLI، شرکت‌های هوش مصنوعی درگیر یک «مسابقه خارج از کنترل» برای ایجاد هوش مصنوعی قوی‌تر هستند، که «هیچکس – حتی مخترعان آنها – نمی‌توانند آن را درک ، پیش‌بینی یا به طور مداوم کنترل کنند.»

یکی از نگرانی‌های اصلی این است که اتوماسیون تمام فرصت‌های شغلی را «خودکار» می‌کند و شاید مجرای رسانه‌ها را با «تبلیغات و دروغ‌پردازی» غرق خواهد کرد.

اما FOLI نگران است که تلاش‌های این شرکت‌های هوش مصنوعی برای کارآفرینی ممکن است یک تهدید ایجاد کند:

آیا باید ذهن‌های غیرانسانی را پرورش دهیم که در نهایت ممکن است جایگزین ما شوند؟ آیا باید خطر از دست دادن کنترل تمدن خود را داشته باشیم؟»

در این نامه افزوده شده است: چنین تصمیماتی نباید به رهبران فناوری منتخب واگذار شود.

این مؤسسه همچنین با سم آلتمن، خالق OpenAI، که اخیراً گفته است قبل از توسعه سیستم‌های هوش مصنوعی جدید، بررسی شخص ثالث ضروری است، موافق است.

آلتمن در وبلاگ خود در ۲۴ فوریه بر اهمیت آماده شدن برای روبات‌های دارای هوش عمومی مصنوعی (AGI) و ابر هوش مصنوعی (ASI) تاکید کرد.

با این حال، ناگفته نماند که همه مدیران فناوری در این دادخواست شرکت نکردند. بن گورتزل، مدیر عامل SingularityNET، در یک تبادل توییت با گری مارکوس، نویسنده Rebooting در ۲۹ مارس (۹ فروردین ۱۴۰۲)، توضیح داد. مدل‌های یادگیری زبان (LLM) به هوش عمومی مصنوعی (AGI) تبدیل نمی‌شوند، و تا به امروز پیشرفت نسبتا کمی داشته است.

در عوض، او گفت که تحقیق و توسعه برای چیزهایی مانند سلاح‌های زیستی و هسته‌ای باید کند شود:

فناوری تقلبی عمیق مبتنی بر هوش مصنوعی علاوه بر مدل‌های یادگیری زبان مانند ChatGPT برای تولید عکس‌های متقاعدکننده، صدا و ویدیوهای فریبنده استفاده شده است. چند سوال در مورد اینکه آیا این فناوری ممکن است گه‌گاه قوانین کپی رایت را در زمانی که برای تولید هنر تولید شده توسط هوش مصنوعی استفاده می‌شود زیر پا بگذارد، مطرح شده است.

مایک نووگراتز، مدیر عامل گلکسی دیجیتال، از توجه نظارتی زیاد به ارزهای دیجیتال اما نظارت کم‌تر بر روی هوش مصنوعی شوکه شده است.

وقتی به هوش مصنوعی فکر می‌کنم، شگفت‌زده می‌شوم که ما در مورد مقررات ارزهای دیجیتال تا این حد بحث می‌کنیم، اما نه مقررات هوش مصنوعی.

او در تماسی با سهامداران در ۲۸ مارس اعلام کرد: “منظورم این است که فکر می‌کنم دولت این موضوع را وارونه می‌بیند.”

FOLI استدلال کرده است که اگر توسعه هوش مصنوعی به سرعت تصویب نشود، دولت‌ در آینده با تعلیق آن‌ها درگیر خواهد شد.

نکته: این مطلب خبری هیچ‌گونه پیشنهاد خرید، فروش یا سرمایه‌گذاری نیست و صرفا جهت آشنا شدن شما کاربران عزیز با اخبار ارزهای دیجیتال ارائه شده است و ارزتودی در قبال آن مسئولیتی ندارد.

امتیاز به این مطلب post
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

سایر اخبار فوری
فهرست