اوکی اکسچنج

ارگو (Ergo)؛ بلاک چین دیفای قابل برنامه‌ریزی

بلاک‌چین ارگو چیست؟

ارگو یک بلاک‌چین قابل برنامه‌ریزی را با فرآیند استخراج قابل اعتماد و کارآمد است که در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد. این بلاک‌چین دارای عرضه محدود ۹۷ میلیون توکن ERG است. از آنجایی که هنوز همه توکن‌ها توزیع نشده‌اند، ERG اکنون ارزش بازاری ۲۶۸ میلیون دلاری دارد. در این مقاله، این بلاک‌چین را معرفی کرده و نحوه عملکرد آن را بررسی می‌کنیم.

ارگو چیست؟

ارگو یک بلاک‌چین ایمن و غیر متمرکز است. با ترکیب ویژگی‌های دو بلاک‌چین برتر ارز‌های دیجیتال، بیت‌کوین و اتریوم، Ergo این کار را انجام می‌دهد. این پروژه از قرارداد‌های هوشمند مشابه اتریوم برای قابلیت‌های دیفای خود استفاده می‌کند و شبکه را با استفاده از فرآیند اجماع اثبات کار (PoW) از بیت کوین ا‌من‌تر می‌کند.

پروتکل استخراج Autolykos که توسط Ergo استفاده می‌شود، نسخه‌ای از پروتکل استخراج بیت‌کوین است. پروتکل Autolykos انرژی کمتری مصرف می‌کند؛ زیرا در برابر استخر‌های استخراج بزرگ و ماینر‌های ASIC بسیار مقاوم است. علاوه بر این، ارگو برای کاهش بیشتر اثرات نامطلوب الگوریتم اثبات کار بیت کوین بر محیط، میزان استخراج را برای هر نود محدود می‌کند.

شبکه ارگو دارای توکن بومی به نام ERG است. راه‌اندازی این پروژه عادلانه است، زیرا تا به حال هیچ پیشنهاد اولیه کوینی (ICO) نداشته است. بلاک‌چین ارگو، به جای آن از به جای آن رویکرد راه‌اندازی اثبات کار را انتخاب کرد و از کاربران خواست که توکن‌ها را استخراج کنند یا در بازار ثانویه خریداری کنند تا آن‌ها را به دست آورند.

ارگو چیست؟

توکن‌های ERG از طریق پاداش‌های بلاک توسط پروژه توزیع شدند. پاداش بلاک برای دو سال اول از ۷۵ ERG (۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱) آغاز شد. بعد از دو سال اول، پاداش‌های بلوک ERG به طور پیوسته کاهش می‌یابد تا زمانی که هشت سال پس از راه‌اندازی به صفر رسیده و مجموع عرضه را به ۹۷ میلیون برساند. تا آن زمان، هزینه‌های ذخیره‌سازی و تراکنش برای تأمین مالی مشوق‌های ماینر‌ها استفاده می‌شود.

از آنجایی که ارگو دارای بلاک چین قابل برنامه‌ریزی خاص خود است، برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) روی آن ایجاد شود. این بلاک‌چین اکنون میزبان برنامه‌های کاربردی از جمله خانه حراج Ergo و پروتکل استیبل کوین SigmaUSD (ساخته شده برای NFT) است. گفتنی است اتریوم نیز یکی از بلاک‌چین‌های قابل برنامه‌ریزی است. با این حال، تفاوت اصلی بین آن‌ها این است که Ergo برای گس یا هزینه‌های تراکنش هزینه‌ای دریافت نمی‌کند.

این امر کارمزد‌های توسعه بلاک چین ارگو را قابل پیش‌بینی کرده و ایجاد DApp در سیستم را برای توسعه‌دهندگان ساده‌تر می‌کند. یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر به فرد ارگو این است که زبان برنامه‌نویسی خاص خود، Ergoscript را دارد. توسعه‌دهندگان ممکن است با افزایش قابلیت و تطبیق‌پذیری این زبان برنامه‌نویسی، اسکریپت‌های پیچیده را آسان‌تر و مقرون به صرفه‌تر بسازند. همانطور که قرارداد‌های هوشمند ارگو پیچیده و ایمن نوشته می‌شوند، شبکه برای برنامه‌های متنوع دیفای مناسب‌تر و بهتر می‌شود.

صرافی غیرمتمرکز ارگو (ErgoDEX) چیست؟

پلتفرم ارگو دارایی یک صرافی غیرحضانتی و غیرمتمرکز به نام ارگودکس است. کاربران می‌توانند با استفاده از این صرافی وجوه خود را بین شبکه‌های Ergo و کاردانو (ADA) جابجا کنند. برای اجازه دادن به اشتراک نقدینگی بین دو پلتفرم، ErgoDEX از مکانیزم توسعه یافته خروجی تراکنش خرج نشده (eUTXO) استفاده می‌کند.

مانند صرافی‌های یونی‌سوواپ، سوشی‌سواپ، صرافی ارگو نیز مبتنی بر پروتکل سازنده بازار خودکار (AMM) است. با این حال، ErgoDEX قصد دارد تا قبل از اینکه به طور کامل با قرارداد‌های هوشمند کاردانو یکپارچه شود، پروتکل دفتر سفارش را بر روی استخر‌های نقدینگی خود بسازد. مدل eUTXO مورد استفاده توسط ارگو و کاردانو ترکیب پروتکل AMM را با پروتکل دفترچه سفارش امکان‌پذیر می‌کند. در بلاک چین‌های ارگو و کاردانو، مفهوم eUTXO چشم انداز نقدینگی و قابلیت همکاری مشترک را امکان‌پذیر می‌کند.

علاوه بر این، کاربرانی که اکوسیستم ارگودکس را تبلیغ می‌کنند و از DEX استفاده می‌کنند، پاداش دریافت می‌کنند. استخراج‌کنندگان، ارائه‌دهندگان رابط کاربری، ارائه‌دهندگان نقدینگی و معامله گران از جمله کاربران اکوسیستم ارگودکس هستند.

  • تراکنش‌ها توسط ماینر‌ها پردازش و تأیید می‌شوند؛ هزینه‌های استخراج به صورت توکن ERG پرداخت می‌شود.
  • ارائه‌دهندگان رابط کاربری (UI) ربات‌ها و UI را اجرا می‌کنند و زمانی که اقداماتی از طریق UI انجام می‌شوند، پول پرداخت می‌شوند.
  • اجرا‌کنندگان خارج از زنجیره، از خدمات AMM و OrderBook پاداش‌های مالی دریافت می‌کنند.
  • ارائه‌دهندگان نقدینگی در ازای تأمین نقدینگی، کارمزد پروتکل را از استخر‌های نقدینگی دریافت می‌کنند.

قابلیت اجاره فضای ذخیره سازی در ارگو چیست؟

در طول سال‌های گذشته، در مجموع ۴ میلیون بیت‌کوین به دلیل گم شدن یا فراموش شدن آدرس کیف‌پول از دست رفته‌اند. از سوی دیگر، توکن‌های برخی پروژه‌ها برای مدت زمان زیادی دست نخورده باقی می‌مانند و جریان توکن‌ها را محدود می‌کنند. قابلیت منحصر به فرد اجاره ذخیره‌سازی ارگو با هدف رسیدگی به این مشکلات ارز‌های دیجیتال است. در اصل، مکانیسم اجاره ذخیره‌سازی، توکن‌های استفاده‌شده و گمشده را بازیافت و دوباره به گردش در می‌آورد. اگر توکن به مدت چهار سال بدون مالک باقی بماند، ماینر‌ها مجاز به دریافت هزینه‌های اجاره فضای ذخیره‌سازی هستند. هنگامی که پاداش بلاک به صفر می‌رسد، این هزینه‌ها به عنوان مشوقی برای امنیت شبکه عمل می‌کنند.

قابلیت اجاره فضای ذخیره سازی در ارگو چیست؟

اجاره ذخیره‌سازی اساساً داده‌های استفاده نشده در بلاک چین را حذف می‌کند. قبل از سال چهارم، زمانی که هزینه‌های اجاره فضای ذخیره‌سازی شروع می‌شود، کاربران می‌توانند توکن‌های خود را از جعبه‌های UTXO برداشته یا منتقل کنند. برای اینکه توکن‌های استفاده نشده قابل استخراج باشند، باید هر چهار سال یک بار هزینه ذخیره‌سازی در ERG برای UTXO‌ها بپردازند. در نتیجه، زمانی که توکن‌ها دوباره به گردش درآمده شوند، نقدینگی بیشتری ایجاد خواهد شد.

خالق بلاک‌چین ارگو کیست؟

تیم ارگو متشکل از متخصصان ارز‌های دیجیتال و بلاک‌چین است. برخی از اعضای تیم قبلاً عضو تیم‌های کاردانو و Nxt بودند. الکساندر اسلسارنکو و دنیس زادوروژنی تنها دو تن از توسعه‌دهندگان نرم‌افزار ماهر این تیم هستند. الکساندر چپورنوی و دیمیتری مشکوف از بنیانگذاران ارگو هستند.

بنیانگذار و توسعه‌دهنده اصلی Ergo الکساندر چپورنوی است. او قبلاً به‌عنوان توسعه‌دهنده هسته‌ای برای پروژه پیشگام اثبات سهام (PoS) سیستم ارز دیجیتال Nxt کار می‌کرد.

یکی دیگر از بنیانگذاران ارگو دیمیتری مشکوف است. مشکوف پنج سال به عنوان دانشمند کامپیوتر در زمینه‌هایی از جمله داده کاوی و مدل‌سازی کامپیوتری کار کرد. مشکوف همچنین در IOHK تحقیقاتی انجام داد و در چارچوبی برای نمونه اولیه بلاک چین مشارکت داشت. او علاوه بر Ergo شرکت Circlegain (ارائه خدمات مدیریت سرمایه‌گذاری) را تأسیس کرد و به عنوان مدیر عامل آن فعالیت می‌کند.

تاریخچه قیمت ارگو

توکن ERG در آگوست ۲۰۲۱ با قیمت ۶.۳ دلار منتشر شد و تنها در یک بازار متمرکز ارز دیجیتال ثبت شده است. در ابتدای سپتامبر پس از اولین عرضه، قیمت ERG به بالاترین سطح خود یعنی ۱۸.۸ دلار رسید. اما پس از آن، قیمت ERG کاهش یافت و در نهایت تا پایان اکتبر به حدود ۸ دلار رسید. در زمان نگارش این مقاله، قیمت ERG بین ۳ تا ۵ دلار در نوسان است.

عرضه کل ۹۷,۷۳۹,۹۲۴ واحد ERG
عرضه در گردش
۵۸,۶۳۸,۴۲۶ واحد ERG
وب‌سایت رسمی ergoplatform.org

آینده بلاک‌چین ارگو چگونه خواهد بود؟

توکن ارگو سال ۲۰۲۱ را با ۱۸۷۸ درصد رشد به پایان رساند. با این حال، اگر گزارش‌های یک روند صعودی دقیق باشد، توکن ERG احتمالاً روند کلی بازار ارز‌های دیجیتال را دنبال می‌کند و شاهد افزایش قیمت خواهد بود. این بلاک‌چین توسط خالق کاردانو، چارلز هاسکینسون، تأیید شده است. او بر این باور است با توجه به دستاورد‌های تکنولوژیکی آن، این پروژه باید در بین ۱۵ ارز دیجیتال برتر در سراسر جهان قرار گیرد. با این حال، دامنه توکن ERG نسبت به سایر ارز‌های رمزنگاری معروف کمتر است زیرا هنوز در اکثر صرافی‌های مهم فهرست نشده است.

همانطور که قبلاً توضیح داده شد، بلاک‌چین ارگو یک بلاک چین است که از الگوی UTXO و یک پروتکل اصلاح شده PoW استفاده می‌کند. از طرف دیگر کاردانو نیز از UTXO اما پروتکل اجماع PoS استفاده می‌کند. مکانیسم قابل مقایسه UTXO و زبان قرارداد هوشمند به بلاک چین PoW Ergo اجازه می‌دهد تا به طور کامل با کاردانو و قرارداد‌های هوشمند آن سازگار باشد، علیرغم این واقعیت که رویه‌های اجماع آن‌ها متفاوت است. به لطف این قابلیت همکاری، ممکن است ارگو از قابلیت‌های امنیتی PoW برای اجرای قرارداد‌های هوشمند استفاده کند و به طور بالقوه پلتفرم دیفای را ایمن‌تر کند.

پیشرفت‌های آینده این پروژه ممکن است شامل سیستم‌های توکن اضافی مانند ICO‌های قابل استرداد، Ergo Pay، مبادلات خصوصی و غیره باشد. با توجه به افزایش احتمالات مورد استفاده، پلتفرم و اکوسیستم ممکن است در نتیجه افزایش تعداد ویژگی‌ها و ادغام‌های موجود، پذیرش بالاتری داشته باشند.

علاوه بر این‌ها، مقامات از سراسر جهان به دنبال روش‌هایی برای مشروعیت بخشیدن و کنترل بازار استیبل کوین و منطقه DeFi هستند. این نوع مقررات مزایا و معایبی دارد. ارگو به دلیل زیرساخت‌هایش، احتمال بسیار خوبی برای تأیید شدن توسط دولت دارد. از طرف دیگر، مقررات سختگیرانه ممکن است تأثیر مضری بر توسعه کل بازار بیت کوین داشته باشد.

نتیجه پایانی

ارگو یک بلاک‌چین ترکیبی از الگوریتم اصلاح شده اثبات کار و قرارداد‌های هوشمند است. به دلیل ظرفیت استخراج محدود و مقاومت در برابر تجهیزات و استخر‌های بزرگ ماینینگ، پروتکل اثبات کار انرژی کمتری مصرف می‌کند. Ergo ماینر‌هایی دارد که تراکنش‌ها را با استفاده از این فناوری PoW پردازش و تأیید می‌کنند. هنگامی که پاداش بلوک به صفر برسد، مشوق‌ها از هزینه‌های تراکنش و ذخیره‌سازی حاصل می‌شود. اینکه آیا نوآوری‌های فنی ارگو به موفقیت آن کمک می‌کند یا خیر، تنها با گذشت زمان مشخص خواهد شد.

سوالات متدوال

سوالات متداول


ارگو چیست؟

ارگو یک بلاک چین ایمن و غیرمتمرکز است که از ترکیب ویژگی‌های بلاک چین بیت کوین و اتریوم استفاده می‌کند.

صرافی غیرمتمرکز ارگو (ErgoDEX) چیست؟

پلتفرم ارگو دارایی یک صرافی غیرحضانتی و غیرمتمرکز به نام ارگودکس است که کاربران می‌توانند وجوه خود را بین شبکه‌های Ergo و کاردانو (ADA) جابجا کنند.

قابلیت اجاره فضای ذخیره سازی در ارگو چیست؟

مکانیسم اجاره ذخیره‌سازی در ارگو، توکن‌های استفاده‌شده و گمشده را بازیافت و دوباره به گردش در می‌آورد.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۷/۵ - (۴ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست