اوکی اکسچنج

آینده بازی‌های بلاک چین چطور خواهد بود؟

آینده بازی‌های بلاک چین چطور خواهد شد؟

نوآوری‌ها و پیشرفت‌هایی که در بازی‌های بلاک چینی در چند وقت اخیر اتفاق افتاده، منجر به شگفت زدگی بسیاری از کاربران شده است. این تکنولوژی جدید به قدری قابل تحسین است که کسی نمی‌تواند حدس بزند تا کجا می‌تواند پیش برود و پیشرفت کند. جالب است بدانید طبق گزارش فاینانس آنلاین، ۲.۶۹ میلیارد نفر وجود دارند که به طور منظم از بازی‌های کریپتویی استفاده می‌کنند، یعنی ارزش تخمینی تجارت بازی تقریباً ۵۴۵ میلیارد دلار است. این رقم به ما نشان می‌دهد که حدود یک سوم از مردم کل کره زمین از بازی‌های ویدئویی استفاده می‌کنند. در این مقاله از ارزتودی قصد داریم به بررسی آینده بازی‌های بلاک چینی بپردازیم.

بهترین ویژگی‌های بازی‌های بلاک چین

یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های بازی‌های بلاک چینی، نقش داشتن در حوزه دیفای است. تقریباً همه افراد روی زمین از نوعی سیستم پولی مثل بانک‌های سنتی و یا DeFi استفاده می‌کنند. اما به تازگی امور مالی غیر متمرکز نیز با سرعت زیادی رو به افزایش است و مورد استقبال بسیاری قرار گرفته است. کل ارزش قفل شده حوزه دیفای در حال حاضر حدود ۱۰۸ میلیارد دلار است که به بالاترین سطح خود رسیده است.

ویژگی منحصر به فرد دیگر بازی های بلاک چینی، استفاده از توکن‌های NFT‌ می‌باشد. با مشارکت نوازندگان، ورزشکاران حرفه‌ای و افراد مشهوری مانند تام برادی، جی زی، تونی هاوک، ‌امینم، پاریس هیلتون، و اسنوپ داگ و همچنین شرکت‌های عظیمی مانند مک دونالد، دیزنی، نایک و برادران وارنر، فناوری استفاده از توکن‌های غیر قابل تعویض در مدل‌های تجاری برجسته شده است. NFT‌ها از نظر پذیرش و موارد استفاده، نه تنها در میان افراد مشهور و شرکت‌هایی که سعی در کسب درآمد از شهرت خود دارند، بلکه در بین عموم مردم نیز مورد توجه قرار گرفته‌اند.

بهترین ویژگی‌های بازی‌های بلاک چین

مهم‌ترین خصلت یک NFT در بازی‌های بلاک چینی این است که بازیکنان بعد از تلاش‌های متعدد در بازی می‌توانند دستاورد خود را که به صورت NFT در بازار‌های ایجاد شده مانند اوپن‌سی یا Rarible بفروشند یا مبادله کنند. همچنین کاربران می‌توانند از NFT خود در جهان‌های دیجیتالی و متاورس استفاده کنند.

متاورس نیز یکی دیگر از ویژگی‌های بازی‌های بلاک چین است که با ورود شرکت‌های بزرگ مانند فیسبوک، سونی و مایکروسافت با رشد قابل توجهی مواجه شده است. جای تعجب نیست که پذیرش متاورس در بین مشاغل، گیمر‌ها و علاقه‌مندان به متاورس نیز در حال افزایش است. در این مقاله قصد داریم به بررسی پتانسیل بازی‌های بلاک چین در آینده بپردازیم. شایان ذکر است بدانید هر یک از ویژگی‌های بازی‌های بلاک چینی به تنهایی برای رسیدن به اهداف مشخص شده خود در تلاش هستند؛ اما همه این ویژگی‌ها در کنار هم به طور هماهنگ در اکوسیستم بازی بلاک چین نیز کار می‌کنند. قبل از اینکه به سراغ آینده‌ بازی‌ها برویم بیایید نگاهی به تاریخچه آن‌ها بیندازیم.

تاریخچه شکل‌گیری بازی‌های بلاک چین

اگر به یاد داشته باشید، زمانی برای بازی کردن نیاز به اجاره یا خرید CD و نصب آن بود. سپس بعد از محبوبیت و پیشرفت تکنولوژی، استفاده از اینترنت به شدت افزایش یافت و به گونه‌ایی جهان را به سمت دیگری کشاند. بعد از آن دیگر نیازی به خرید فیزیکی CD نبود و می‌توانستید با دانلود یک بازی، آن را بر روی سیستم خود نصب کرده و اجرا کنید. اولین جرقه رشد سریع پذیرش بازی‌ها، مدل بازی رایگان بود. با محبوبیت روزافزون گوشی‌های هوشمند و دستگاه‌های تلفن همراه که به گیمر‌ها امکان بازی در حال حرکت را می‌دهند، شاهد افزایش تعداد بازی‌هایی بودیم که کاملاً رایگان عرضه می‌شدند. صد‌ها راه مانند گوگل پلی، اپ شاپ و.. برای دسترسی به این بازی‌ها بوجود آمد.

در حالی که بازی‌های رایگان برای مردم بسیار جذاب بودند، تصور کنید که شکل گیری بازی‌های بلاک چینی با ویژگی کسب درآمد چه انقلابی را برای گیمر‌ها ایجاد کرد! بسیاری از بازی‌های بلاک چین نه تنها برای بازی، رایگان هستند، بلکه به بازیکنان، توکن‌، ارز‌ و یا NFT‌های واقعی پاداش می‌دهند. باری مثال بازی کریپتوکیتیز Cryptokitties یکی از اولین بازی‌های بلاک چینی بود که در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد و به کاربران این امکان را می‌داد تا گربه‌های مجازی را پرورش دهند و سپس NFT‌های شخصی خود را در بازار ارز‌های دیجیتال بفروشند؛ جالب است بدانید که قیمت برخی از این گربه‌ها بیش از ۱۰۰,۰۰۰ دلار بود.

نقش بازی‌های کسب درآمد (Play to Earn)

مدل بازی کسب درآمد حوزه بازی‌های کریپتویی را کاملاً متحول کرد؛ این مدل نه تنها بر بازی‌های سنتی بلکه در بانکداری و اقتصاد نیز تأثیر به سزایی گذاشت. بعید است کسی بتواند تأثیر منفی‌ یا مثبت بازی اکسی اینفینیتی را بر جهان پیش‌بینی کند. مدل بازی کسب درآمد در Axie Infinity به قدری سودآور بود که بسیاری از بازیکنان در مدت زمان کوتاهی ثروت زیادی به دست آوردند و به مردم آنقدر پول پرداخت کردند که توانستند به طور کامل در مکان‌هایی مانند فیلیپین خانه بخرند. حتی برخی از گیمر‌ها از شغل خود دست کشیدند تا با بازی در اکسی اینفینیتی در آمد بیشتری کسب کنند.

تأثیر بازی‌های کسب درآمد

همچنین در نظر داشته باشید که بازی‌های کسب درآمد تأثیر زیادی به روی مالیات دولت فیلیپین گذاشتند؛ به طوری که دولت فیلیپین برای کسانی که از بازی‌ها ثروت زیادی بدست آوردند، مالیاتی مشخص کرد. شیوه تفکر ما در مورد کسب درآمد و اقتصاد سنتی با پیدایش بازی‌های کسب درآمدی به کل تغییر کرد.

تحول دارایی‌های درون بازی

به مرور زمان نوع دارایی‌های به دست آمده در بازی‌های تغییر کرد. در بازی‌های سنتی دارایی تنها درون برنامه‌ای بود و تنها در همان بازی قابل استفاده بود؛ به طور مثال طلا‌هاو الماس‌های بدست آمده، هیچ اهمیتی برای کسانی که در دنیای واقعی هستند نداشت. اما در بازی‌های بلاک چین شما آیتم‌هایی درون بازی دارید که می‌توانید از آن‌ها برای خرید و فروش در سایر پلتفرم‌ها استفاده کنید.

اگرچه در برخی از بازی‌ها زمانی پیش می‌آمد که بازیکنان، شخصیت‌های بازی World of Warcraft را به دیگر بازیکنان می‌فروختند و کسب درآمد می‌کردند، اما در بازی‌های بلاک چینی این کسب درآمد از طریق توکن NFT‌ و یا سایر توکن‌های به دست آمده از بازی امکان‌پذیر است. دارایی‌های درون بازی در بازار‌های ارز‌های دیجیتال در دسترسی هستند و مبادله آن‌ها بسیار راحت است. شما می‌توانید دارایی‌های درون بازی خود را از طریق صرافی‌ها، پلتفرم‌های NFT و یا اکوسیستم‌های همتا به همتا مبادله کنید.

علاوه بر با ارزش بودن آیتم‌های درون بازی در دنیای واقعی، معرفی قابلیت توکن کردن دارایی‌های درون بازی نیز برای گیمر‌ها شگفت‌آور بود. در واقع از طریق فناوری بلاک چین، مالکیت یک دارایی برای شخص مورد نظر ثبت و اصالت آن مشخص می‌شود. توکن شدن دارایی‌ها برای استفاده یا انتقال به سایر بازی‌ها یا متاورس مناسب بود.

آینده بازی‌های بلاک چین چگونه خواهند بود؟

برای به تصویر کشیدن آینده بازی‌های بلاک چین باید چیزی فراتر از بازی را تجسم کنید. بازی‌های بلاک چین در حال حاضر مفهومی عمیق‌تر نسبت به فعالیتی برای سرگرمی دارند. همانطور که قبلاً اشاره شد، آینده بازی‌های بلاک چین مبتنی بر مکانیسم‌های بازی برای کسب درآمد، پتانسیل ایجاد اختلال در کل مؤسسات مالی و اقتصاد را دارد. به طوری که محیط اقتصادی و مالی فیلیپین به دلیل حجم عظیم پول توسط بازیکنان مستقر در آنجا به شدت تحت تأثیر قرار گرفته است که دولت مجبور به ایجاد یک طرح مالیاتی کاملاً جدید برای درآمد‌های درون بازی شد. در فیلیپین یک بازی به قدری می‌تواند آینده‌ یک فرد را تغییر دهد که فرد حتی نتواند آن را تجسم کند.

آینده بازی‌های بلاک چین چگونه خواهند بود؟

بازی‌های زیادی وجود دارند که در حال رقابت با یکدیگر هستند. برای مثال بازی استار اطلس یک جهان کامل با ساختار اقتصادی و مالی خاص خود را دارد که به بازیکنان این امکان را می‌دهد که تقریباً با انجام هر کاری که فکر می‌کنند پول در بیاورند یا به سادگی با انجام انواع وظایف مجازی دستمزد دریافت کنند. فرض کنید زمانی برسد که مردم از کار‌های واقعی خود دست بکشند و در دنیای استار اطلس به دنبال کار بگردند. شاید فکر کنید این فرضیه امکان ندارد. اما به نظر شما جنگیدن با بیگانگان و کسب درآمد راحت‌تر است یا نشستن پشت سیستم و کار کردن برای مدت طولانی؟ هر چیزی در آینده امکان‌پذیر خواهد بود.

حتی می‌توان آینده‌ایی شبیه به Player One که در آن  افراد بیشتر وقت خود را صرف بازی کردن نمی‌کنند، بلکه به طور مؤثر در یک موجودیت دیجیتالی زندگی می‌کنند تصور کرد. مردم برای جذب شدن به این مدل از بازی‌ها به انجام کار‌های سرگرم‌کننده نیاز دارند، بنابراین بازی بلاک چین احتمالاً عنصر مهمی است که در متاورس به اشتراک گذاشته است و دقت داشته باشید که چه انگیزه‌ایی بالاتر از پول برای بازی کردن؟

همانطور که صنعت بازی‌های بلاک چین در حال تکامل است، بسیاری از این بازی‌ها تنها از طریق متاورس در دسترس خواهند بود و باعث گسترش دنیای متاورس‌ و انجام بسیاری از حرفه‌های دنیای واقعی در دنیای مجازی می‌شود. شاید حتی زمانی خواهد رسید که مردم به کسانی پول بدهند تا برای آن‌ها بازی کنند. مثلاً آگهی‌هایی را در آینده می‌بینید که با تیتر “گیمر حرفه‌ای استار اطلس” منتشر می‌شود.

البته این بدیهی است که همیشه راه برای رسیدن به نتایج محبوب آسان نخواهد بود. مدل بازی برای کسب درآمد تقریباً قبل از رسیدن به مقبولیت گسترده با چالش‌های سیاسی و قانونی روبرو خواهد شد. قطعاً شما نیز بار‌ها شاهد مداخله دولت و تصمیم‌های جدی آن‌ها مبنی بر قانون‌گذاری و ایجاد محدودیت‌های مختلف شده‌اید.

دیفای، NFT و متاورس چه نقشی در آینده بازی‌های بلاک چینی دارند؟

برای اینکه متاورس بتواند مورد اعتماد مردم واقع شود، به بازی‌ها نیاز دارد. در واقع می‌توان گفت بازی‌های پایه‌ای هستند که متاورس‌ در آن‌ها ایجاد می‌شوند. اگر جوایز داده شده در سیستم بازی برای کسب درآمد به اندازه کافی سودآور باشد، بازی بلاک چین احتمالاً به رشد خود ادامه خواهد داد و نه تنها گیمر‌ها، بلکه دیگران را نیز جذب خواهد کرد.

از آنجایی که بازی‌های بلاک چین ممکن است شامل NFT باشد و به بازیکنان پاداش دهد، بازی‌های بلاک چین این فرصت منحصر به فرد را دارند تا به چیزی فراتر از علایق گیمر‌هایی که صرفاً می‌خواهند بازی کنند یا کسب درآمد کنند، دست یابند. اگر بازی تنها راه برای دستیابی به کلکسیون NFT است، طرفداران موسیقی، هنر، مد و به طور کلی کلکسیونر‌ها باید تشویق شوند که در آن شرکت کنند.

کلام آخر

هیچ محدودیتی در دریافت پاداش‌هایی که می‌توان در بازی‌های بلاک چین بدست آورد وجود ندارد؛ همین موضوع می‌تواند به فراگیری آن برای همگان کمک کند. با پیشرفت‌هایی که در پذیرش کاربر، فناوری و نوآوری رخ می‌دهد، احتمالاً بازی‌ها با سرعتی تصاعدی گسترش خواهند یافت و به نقاط عطفی می‌رسند که قبلاً در تاریخ بشر سابقه نداشته است. شاید همه ما فقط شبیه‌سازی‌های درون یک متاورس باشیم و همه ما روزی در داخل یک متاورس شبیه‌سازی شده دیگر بازی‌های بلاک چین بازی برای کسب درآمد بازی کنیم و آواتار‌های متاورس ما شبیه‌سازی‌های کوچک خود را بسازند.

سوالات متدوال

سوالات متداول

بازی‌های بلاک چینی چه تفاوتی با بازی‌های سنتی دارند؟

در بازی‌های سنتی دارایی‌های که هنگام بازی بدست می‌آوریم در دنیای واقعی ما هیچ ارزشی ندارند؛ اما در بازی‌های بلاک چینی بازیکنان می‌توانند دارایی‌های بدست آمده را می‌توانید معامله کنید و به کسب درآمد بپردازید.

ویژگی بازی‌های بلاک چینی چیست؟

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد بازی‌های بلاک چینی، استفاده از توکن‌های NFT است. ویژگی بعدی، نقش داشتن ما در حوزه دیفای می‌باشد.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۸/۵ - (۵ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست