اوکی اکسچنج

اینستاگرام ارز تودی

استیم Steem، پلتفرم توزیع بازی‌های رایانه‌ای

پلتفرم استیم چیست؟

فرض کنید که می‌توانستید برای پست‌های خود در فضای اجتماعی پاداش دریافت کنید! استیم، با ترکیب فناوری بلاک‌چین و شبکه‌های اجتماعی این اتفاق را شدنی کرده‌ است. در حال حاضر، فضای اجتماعی به بخشی جدا نشدنی از زندگی روزمره ما تبدیل شده است؛ از این رو غول‌های فناوری مانند توییتر، فیسبوک و … به درآمد‌های هنگفتی دست یافته‌اند. ند اسکات و دن لاریمر، دو آمریکایی، Steem را با این هدف که با توسعه یک پلتفرم غیرمتمرکز برای اپلیکیشن‌های شبکه‌های اجتماعی، کنترل محتوا و داده‌هایشان را به مشتریان بازگردانند، تأسیس کردند.

از زمان معرفی Steem در سال ۲۰۱۶، استیم الهام‌بخش توسعه صد‌ها برنامه از جمله جایگزین‌هایی برای ردیت، یوتیوب و سوندکلود بوده است. با این حال، بعد از اینکه شرکت برخلاف وعده‌های خود عمل کرد، بسیاری از کاربران خود را از دست داد. آیا Steem می‌تواند جامعه رسانه‌های اجتماعی را که زمانی پر رونق بود، احیا و بازسازی کند؟

شبکه استیم Steem چیست؟

در حالی که فضا‌های اجتماعی پتانسیل تغییر سبک زندگی را دارند، اما مملو از موضوعاتی مانند ترول‌ها، نژادپرستی و سایر نظرات نامناسب هستند. استیم با هدف رفع این ناهماهنگی‌ها ایجاد شد. بنیانگذاران این شرکت می‌دانستند در حالی که اپراتور‌های پلتفرم رسانه‌های اجتماعی میلیارد‌ها دلار از مطالب دیگران درآمد کسب می‌کنند، اما تولیدکنندگان محتوا چیزی دریافت نمی‌کنند. برای رفع این مشکل، استیم از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند. بلاک‌چین این امکان را به کاربران می‌دهد تا برای محتوای نوشتاری، موسیقی و ویدیویی خود پاداش‌های دیجیتالی دریافت کنند.

البته، ‌ایده استیم فراتر از این است. در واقع استیم یک بلاک‌چین است که بستری برای توسعه اپلیکیشن رسانه‌های اجتماعی را فراهم می‌کند. Steem ادعا می‌کند که تنها بلاک چینی است که می‌تواند از شبکه‌های اجتماعی گسترده پشتیبانی کند و از تراکنش‌های رایگان و سریع استفاده می‌کند. به منظور تسهیل در ایجاد برنامه‌ها، بلاک چین همچنین شامل «اکوسیستم کاملی از ابزار‌های پیچیده» است.

پایگاه کاربری استیم یکی دیگر از ویژگی‌هایی است که توسعه‌دهندگان را به خود جذب می‌کند. یک میلیون کاربر Steem برای توسعه‌دهندگانی که برای این پلتفرم برنامه می‌سازند در دسترس هستند. در شبکه Steem، بیش از ۳۲۴ برنامه از یک وب سایت به اشتراک‌گذاری ویدیو گرفته تا یک سایت رسانه اجتماعی با تمرکز بر موسیقی، وجود دارد.

بهبود تجربه کاربر از طریق ویژگی پاداش، اولویت اصلی استیم است. هر کمک مالی به یک برنامه Steem شانس یکسانی برای برنده شدن STEEM، ارز دیجیتال بومی بلاک چین، از یک استخر پاداش دارد. کاربران می‌توانند به یکدیگر رای مثبت دهند. بسته به تعداد رأی‌های مثبت، سازندگان درصدی از مجموعه جوایز را به دست می‌آورند. این موضوع این‌ایده را ایجاد می‌کند که ارائه‌دهندگان محتوا زمانی سود بیشتری خواهند برد که کار آن‌ها ارزش بیشتری به جامعه اضافه کند.

در واقع سیستم پاداش دهی این شبکه کاملاً مبتنی بر جامعه است. کاربران می‌توانند STEEM را به SP که در آن یک رای حساب می‌شود، تبدیل کنند. محتوا‌های ارزشمند معمولاً بیشترین SP را به خود اختصاص می‌دهند. حدود ۹۰ درصد از STEEM جدید به افرادی تعلق می‌گیرد که در حال حاضر SP زیادی دارند، که کاربران را تشویق می‌کند بیشتر در شبکه سرمایه‌گذاری کنند.

استیمت (Steemit) چیست و چگونه کار می‌کند؟

مشاهده برنامه Steemit، برنامه اصلی Steem، به شما درک درستی از نحوه عملکرد سیستم می‌دهد. ند اسکات، یکی از بنیانگذاران استیم به FourWeekMBA گفت که این پلتفرم ایجاد شده است تا افراد بتوانند برای اشتراک‌گذاری و رای دادن در مورد محتوا توسط جامعه پول دریافت کنند.

استیمت تقریباً مشابه ردیت است. تنها تفاوت آن‌ها این است که هر اقدامی که در سایت Steemit انجام می‌شود، از جمله هر اظهار نظر، پست و رأی، بر روی یک بلاک چین مستند شده است. هیچ مرجع متمرکز یا پایگاه داده‌ای برای پیگیری اطلاعات وجود ندارد.

ارز STEEM این پلتفرم چگونه عمل می‌کند؟ کاربران می‌توانند با تولید مطالبی که عموم دوست دارند و به آن رای می‌دهند، این ارز را دریافت کنند. آن‌ها ممکن است در چالش‌ها و محتوا شرکت کنند و در عین حال برای جوایز STEEM نیز رقابت کنند. کاربران Steemit می‌توانند SP خود را اگر زمان لازم برای تعامل با انجمن را نداشته باشند، در ازای پرداخت روزانه STEEM اجاره کنند.

کوین STEEM چه کاربردی دارد؟

ارز دیجیتال STEEM برای پاداش دادن به کاربرانی غیر از ارائه‌دهندگان محتوا استفاده می‌شود. کاربرانی که تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند، سهمی از استخر ارز را از شبکه دریافت می‌کنند. با قرار دادن یک سرور لینوکس، هر حساب Steemit ممکن است به عنوان یک شاهد عمل کند و بلاک‌های جدیدی را به بلاک چین استیم اضافه کند. شاهد بلوک زیر باید توسط اکثریت کاربران با استفاده از فرآیند اثبات سهام واگذار شده که Steem استفاده می‌کند تأیید شود. هر سه ثانیه، بلاک چین استیم یک شاهد را برای ایجاد یک بلوک جدید انتخاب می‌کند. ۹۰ درصد به تولیدکنندگان محتوا می‌رسد، ۱۰ درصد باقی مانده به شاهدان می‌رسد.

با ایجاد یک بلوک جدید در هر سه ثانیه و استخراج بلوک پیدایش در سال ۲۰۱۶، اکنون تعداد کمی سکه STEEM در گردش است. تا ۳ دسامبر ۳۹۳ میلیون STEEM در گردش است. قیمت این کوین تا به حال چند افزایش داشته است. در ۱۹‌آوریل ۲۰۱۶، STEEM با قیمت ۰. ۷۶ دلار عرضه شد. چند ماه بعد، کوین STEEM در ۱۹ جولای به بالای ۴.۲۸ دلار رسید و اولین صعود خود را تجربه کرد. ماه‌های بعد شاهد کاهش بود تا اینکه دیگر هرگز به بالاترین سطح خود یعنی ۸.۵۷ دلار در ۳ ژانویه ۲۰۱۸ نزدیک نشد.

قیمت کوین STEEM در سال ۲۰۱۸ به دلیل ناتوانی آن در حفظ حرکت به زیر ۱ دلار سقوط کرد. از آن زمان به بعد، عبور از مرز ۱ دلار دشوار بوده است. در ۶ دسامبر، قیمت آن ۰.۴۳۰۹ دلار بود.

ماجرای تصرف خصمانه استیم چه بود؟

استیم در فوریه ۲۰۲۰ اعلام کرد که جاستین سان، تاجر چینی که شبکه ترون را تأسیس کرده است، استیمیت را خریداری کرد. از آنجایی که استیم ابتدا با هدف غیرمتمرکز بودن شروع به کار کرد، بسیاری از کاربران نسبت به این دروغ استیم اعتراض کردند و از شبکه خارج شدند. انجمن مخفیانه یک ارتقاء برای غیرفعال کردن توکن‌های STEEM متعلق به سان را به تصویب رسانده و اساساً او را از پلتفرم خارج کردند.

سان آنچه را که برخی از مردم به عنوان تصرف خصمانه توصیف می‌کنند با بازیابی توکن‌های خود تکمیل کرد. در اوایل ماه مارس، سان بایننس، هوبی و پولونیکس، سه صرافی ارز‌های دیجیتال مهم که توکن‌های STEEM را در سیستم‌های خود فهرست می‌کنند، متقاعد کرد تا سپرده‌های مشتری را سازماندهی کنند و مقادیر زیادی از STEEM را برای بازپرداخت توکن‌های او به سپرده‌گذاری کنند.

سان بالاخره توانست توکن‌های خود فعال کند. بخش قابل توجهی از جامعه Steem در ۱۸ مارس اعلام کردند که قصد دارند بلاک چین Steem را هارد فورک کنند و پلتفرم جدیدی به نام Hive توسعه دهند. این پلتفرم تقریباً مشابه استیم بود، زیرا به توسعه‌دهندگان اجازه می‌داد برنامه‌هایی با تمرکز جامعه بر روی شبکه اشتراک‌گذاری اطلاعات ایجاد کنند. کاربران می‌توانستند یک STEEM را به ازای یک HIVE مبادله کنند. پلتفرم موفق شد توکن‌های سان را از انتقال به پلتفرم جایگزین متوقف کند.

آینده استیم چگونه خواهد شد؟

شبکه استیم با ترکیب قواعد غیرمتمرکز فناوری بلاک چین با رسانه‌های اجتماعی، ‌ایده جدیدی را توسعه داده است. به گفته UltimateMoney که قبل از تصاحب سال گذشته این موضوع را بیان کرد، Steemit یک سایت محبوب است که آینده احتمالی شبکه‌های رسانه‌های اجتماعی را نشان می‌دهد.

در همین راستا، Crypto Coin Judge جامعه قوی و‌ایده مهمی را که افراد را به ادامه مشارکت تشویق می‌کند، برجسته کرد. طبق این بیانیه، «[Steem] تأثیر عمده‌ای بر دنیای پویا و پرمشغله رسانه‌های اجتماعی را هدف قرار می‌دهد، زیرا پاداش‌های آن برای الهام بخشیدن به تعداد زیادی از کاربران برای مشارکت در فعالیت‌های سودمندتر کرده است».

استیمت با وجود مشکلاتی که در سال گذشته پشت سر گذاشت، همچنان در حال رشد است. این شبکه روزانه شاهد تعداد زیاد محتوی ارزشمند است. آینده پلت فرم رسانه‌های اجتماعی نامعلوم است زیرا ارز بومی Steem کمتر از قیمت راه‌اندازی است و صفحات توییتر و فیس بوک آن غیرفعال هستند.

سوالات متدوال

سؤالات متداول

تعداد کوین‌های استیم در گردش چقدر است؟

در حال حاضر ۳۹۳ میلیون STEEM در گردش است. محدودیت عرضه وجود ندارد. هر سه ثانیه یک بلوک جدید ایجاد می‌شود.

بنیانگذار Steem کیست؟

ند اسکات و دن لاریمر از بنیانگذاران استیم هستند. اسکات در واردکننده مواد غذایی آمریکایی Gellert Global Group یک تحلیلگر مالی بود. در سال ۲۰۱۵، او با لاریمر، یک توسعه دهنده نرم‌افزار و صاحب کسب و کار آشنا شد. در‌آوریل ۲۰۱۶، Steem تأسیس شد. اولین اپلیکیشن به نام Steemit در جولای همان سال راه‌اندازی شد.

آیا استیم ایمن است؟

پروتکل اثبات سهام توسط نماینده، Steem را ایمن می‌کند. اجرای یک سرور لینوکس که بلاک زیر را تأیید و تولید می‌کند، به کاربران امکان می‌دهد به عنوان شاهد شرکت کنند. ۱۰٪ از کل STEEM‌ها به عنوان پاداش به شاهدان داده می‌شود.

۴.۲/۵ - (۴ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارز تودی بپیوندید.

فهرست