اوکی اکسچنج

راهنمای صرافی dYdX و آینده ارز دی وای دی ایکس

راهنمای صرافی دی وای دی ایکس

دی وای دی ایکس (dYdX) یک پلتفرم صرافی غیرمتمرکز است که از حدود ۳۵ ارز رمزنگاری شده معروف، از جمله بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH)، دوج کوین (DOGE) و کاردانو پشتیبانی می‌کند. این صرافی از نظر حجم معاملات و سهم بازار، یکی از بزرگترین صرافی‌های غیرمتمرکز در جهان است. در آگوست ۲۰۱۷، آنتونیو جولیانو، کارآفرین مستقر در کالیفرنیا، dYdX را راه‌اندازی کرد. این صرافی برای اولین بار در جولای ۲۰۱۷، خدمات معاملات مارجین کریپتو، وام و استقراض را از طریق لایه ۱ اتریوم ارائه کرد.

صرافی dYdX چیست؟

صرافی dYdX در آگوست ۲۰۲۱ شروع به ارائه معاملات دائمی (متقاطع) کرد. معاملات مارجین کراس یا متقاطع تکنیکی محبوب برای جلوگیری از لیکویید شدن در دوره‌های نوسان شدید است. کاربران می‌توانند موجودی خود را روی پلتفرم برای نقدینگی قرارداد‌های موجود تغییر دهند.

پروتکل dYdX با استفاده از مجموعه‌های STARK (دانش صفر) با قرارداد‌های هوشمند Starkware و اتریوم توسعه داده شد. این پلتفرم پس از شروع کار خود در حوزه ارز‌های دیجیتال با ارائه معاملات اسپات، سه نسخه از خدمات خود را برای تمرکززدایی اجزای خود معرفی کرد. به عنوان یک استراتژی برای غیرمتمرکز کردن صرافی، بیشتر صرافی dYdX بر اساس پروتکل‌های غیرقابل اعتماد ساخته شده است، که آشکارا و بدون هیچ مجوزی قابل تمدید هستند.

انواع معاملات در صرافی dYdX

برای درک کامل نحوه عملکرد dYdX باید بسیاری از گزینه‌های معاملاتی موجود در بازار و تمایزات کلیدی بین آن‌ها را دانست.

کاربران و سرمایه‌گذاران می‌توانند از طریق استفاده از قرارداد‌های آتی دائمی که گاهی اوقات به عنوان قرارداد‌های دائمی شناخته می‌شوند، سفارش خرید یا فروش را با قیمت از پیش تعیین شده به طور نامحدود، یعنی بدون تاریخ انقضا، انجام دهند. این نوع معامله با معاملات اسپات، که مستلزم خرید یا فروش فوری ارز‌های دیجیتال بر اساس قیمت بازار است، فرق دارد. از سوی دیگر، قرارداد‌های آتی سنتی شامل یک محدودیت زمانی برای هر سفارش است و پس از سپری شدن دوره، سفارش به طور خودکار از بین می‌رود.

صرافی دی وای دی ایکس

به طور کلی یک صرافی غیرمتمرکز dYdX عمدتاً محلی مناسب برای ارائه معاملات اسپات و مارجین در بلاک‌چین لایه‌ای اتریوم است.

گزینه‌های معاملاتی در صرافی dYdX

یکی از برترین صرافی‌های غیرمتمرکز دی وای دی ایکس، گزینه‌های معاملاتی دائمی لایه ۲، مجموعه‌های NFT برای ایجاد جامعه و یک شبکه آزمایشی Ropsten Ethereum برای پروژه‌هایی که به دنبال تنظیمات تست بدون ریسک هستند، ارائه می‌کند.

در حالی که dYdX در طول سال‌ها به تلاش خود برای تمرکززدایی کامل ادامه داده است، صرافی به تدریج خدمات جدیدی را عرضه کرده است. چهار قابلیت اصلی معاملات دائمی، حاکمیت، سهامداری و NFT توسط صرافی dYdX ارائه می‌شود.

معاملات دائمی

یکی از ویژگی‌های اصلی ارائه شده توسط dYdX معاملات دائمی است که مشتریان را قادر می‌سازد قرارداد‌های غیر قابل انقضا را در بازار‌های باز معامله کنند. بنابراین، سرمایه‌گذاران می‌توانند موقعیت‌های خرید یا فروش خود را تا زمانی که شرایط معامله از پیش تعریف شده برآورده شده باشند، به‌طور نامحدود باز نگه دارند. به عنوان مثال، اگر یک کاربر سفارشی برای فروش ۱ بیت کوین به قیمت ۱۰۰، ۰۰۰ دلار بدهد، این سفارش تا زمانی که بیت کوین به ۱۰۰۰۰۰ دلار برسد، فعال خواهد بود. با این حال، یک سرمایه‌گذار این اختیار را دارد که با پیش از بستن سفارش خرید یا فروش، به توافق پایان دهد.

در این صرافی ویژگی به نام dYdX perpetual در دسترس است که قرار گرفتن در معرض ترکیبی با چندین دارایی رمزنگاری را ارائه می‌دهد. قرارداد‌های دائمی در بالای یک دارایی اساسی، در مورد توکن‌های dYdX، ERC-۲۰ با پایه اتریوم، ساخته می‌شوند. بنابراین، dYdX توسعه کلاس‌های دارایی کاملاً جدید را امکان‌پذیر می‌کند که ارزش آن‌ها از دارایی‌های مبتنی بر بلاک‌چین گرفته می‌شود.

سپرده‌گذاری و حاکمیت در dYdX

صرافی DYDX، توکن حاکمیتی پروتکل dYdX را حدود یک سال پس از راه‌اندازی پلتفرم dYdX معرفی کرد. در DEX، کاربرانی که با سود باز معامله می‌کنند و تمام هزینه‌های مربوطه را پرداخت می‌کنند، می‌توانند توکن‌های DYDX کسب کنند.

کاربران می‌توانند ارز‌های دیجیتال فعلی خود را در بخش جامعه صرافی dYdX سپرده‌گذاری کنند سود کسب کنند. آن‌ها می‌توانند با مشارکت در یکی از دو استخر ارائه شده توسط صرافی: استخر نقدینگی، کوین USD (USDC) را استکینگ و پاداش‌هایی برای افزودن به نقدینگی صرافی dYdX دریافت کنند.

همچنین، پروژه‌های رای‌گیری و حکمرانی در این پلتفرم را می‌توان با استفاده از توکن‌های DYDX انجام داد. کاربران می‌توانند با استفاده از ذخیره‌های DYDX خود، به پیشنهادهای جامعه برای بهبود ماژول‌ها، بازسازی‌ها و کمک‌های مالی مختلف رأی دهند. همچنین می‌توان با خرید توکن‌های DYDX در پلتفرم‌های رمزنگاری معروف مانند کراکن و کوین‌بیس از انجمن پشتیبانی کرد.

معاملات در صرافی دی‌وای‌دی‌ایکس

توکن‌های غیرقابل تعویض در صرافی dYdX

هجیز(Hedgies)، مجموعه NFT از جوجه تیغی‌های متحرک که توسط دو هنرمند مستقل دیجیتال به نام‌های Anna و Arek Kajda ساخته شده است، جدیدترین محصول dYdX است. از زمان معرفی در فوریه ۲۰۲۲، مجموعه NFT dYdX، ۴۲۰۰ NFT ایجاد شده در بلاک چین اتریوم منتشر کرده است.

کاربران Hedgies را مطابق با آمار معاملات و مشارکت جامعه، مانند رای دادن، دریافت می‌کنند. در حین معامله در dYdX، دارندگان Hedgies NFT واجد شرایط تعدادی از مزایا هستند. Minting Hedgies برای پاداش دادن به کاربران برای رویداد‌ها و دستاورد‌های مختلف و فقط هزینه گس ایجاد شده است.

معاملات اسپات و مارجین در dYdX

صرافی dYdX خدمات معاملات اسپات و مارجین را از طریق پروتکل بلاک چین لایه ۱ اتریوم را ارائه کرد. در ۱ نوامبر ۲۰۲۱، صرافی پیشنهاد لایه ۱ خود را متوقف کرد و به عرضه اقلام لایه ۲ روی آورد و جاه طلبی خود را برای تثبیت خود به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز واقعی افزایش داد.

قرارداد‌های هوشمند اتریوم توسط صرافی dYdX برای اهرم معاملات نقطه و حاشیه استفاده می‌شود. dYdX مانند سایر صرافی‌های کنترل‌شده و غیرمتمرکز، ویژگی‌های معاملاتی از جمله سفارش‌های توقف ضرر و محدود را ارائه می‌کند.

آینده صرافی dYdX چگونه خواهد بود؟

نقشه راه منتشر شده از صرافی dYdX، غیرمتمرکز شدن ۱۰۰% را نشان می‌دهد. صرافی غیرمتمرکز در حال حاضر در نسخه سوم خود است. با راه‌آندازی نسخه ۴ dYdX قصد دارد به صورت کاملاً غیرمتمرکز عمل کند.

دفترچه سفارش و موتور تطبیق سیستم‌های متمرکزی هستند که توسط شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرند، با این حال اکثر پلتفرم dYdX نسخه ۳ غیر متمرکز است. در نتیجه، اگر پل فرم dYdX کاملاً غیرمتمرکز باشد، دفترچه سفارش و موتور تطبیق نیز غیرمتمرکز خواهد بود.

پروتکل dYdX در چهارمین نسخه خود به عنوان یک پلتفرم تجاری منبع باز، غیرمتمرکز و تحت کنترل جامعه راه‌اندازی خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود که پروتکل dYdX نسخه ۴ خود علاوه بر تمرکززدایی کامل، قابلیت‌های معاملاتی از جمله نقطه، حاشیه و سایر کالا‌های مصنوعی را بازگرداند. علاوه بر این، این شرکت قصد دارد جایگزین‌های حاشیه و وثیقه فعلی و همچنین سایر فعالیت‌های تجاری را افزایش دهد.

این شرکت، dYdX، با انتشار dYdX نسخه ۴ خود کنترل کامل صرافی را از دست خواهد داد و در نتیجه، دیگر نمی‌تواند از کارمزد معاملات درآمد کسب کند. در انتظار تأیید جامعه، ناتوانی در جمع‌آوری درآمد برای سیستم‌های متمرکز مرتبط نیز اعمال خواهد شد.

نکته: این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید، فروش یا سرمایه‌گذاری نیست و صرفا جهت آشنا شدن شما کاربران عزیز با ارزهای دیجیتال ارائه شده است و ارزتودی در قبال آن مسئولیتی ندارد.

امتیاز به این مطلب post
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست