اوکی اکسچنج

بلیط‌ NFT چیست؟ انتشار و فروش بلیط‌ رویدادها در آینده

بلیط nft چیست

هنگام صحبت در مورد توکن‌های غیرقابل تعویض، معمولاً هنر، کلکسیون‌ها و بازی‌های ارز دیجیتال به ذهنمان خطور می‌کند. علاوه بر این، محبوبیت پلتفرم‌های بازی متاورس و مجموعه‌های NFT مانند میون‌های بی حوصله و کریپتوپانک‌ها به تیتر اول خبر‌های جهانی وب‌۳ تبدیل شده است. این بدان معناست که صنعت NFT چیزی فراتر از هنر و سرگرمی است. برای مثال استفاده از NFT به عنوان بلیط‌ پذیرش فناوری بلاک‌چین را افزایش داده است.

علاوه بر این، فروشندگان معروف بلیط در تلاش برای کاهش تقلب و کلاه‌برداری، بلاک چین و NFT را پیاده‌سازی می‌کنند. بلیط‌های NFT روش‌های جدیدی را برای بازاریابی و مشارکت مخاطبان به همراه مزایای امنیتی، ارائه می‌کنند. در این مقاله از آکادمی ارزتودی قرار است به معرفی کامل بلیط‌‌‌های NFT بپردازیم و در مورد آینده آن‌ها صحبت کنیم.

محدودیت بلیط‌های سنتی 

احتمالاً برای شما اتفاق افتاده است که اقدام به خرید یک بلیط کرده باشید، اما بلیط به سرعت به فروش رسیده است. امروزه، بخش عمده‌ای از بلیط‌های رویداد‌های بزرگ توسط ربات‌ها خریداری می‌شود و با وجود تلاش‌های متعدد برای محدود کردن تعداد بلیط‌هایی که ممکن است به طور همزمان خریداری شود، مجدداً به فروش می‌رسد.

علاوه بر این، فریب فروشندگان بلیط و میزبان رویداد مربوطه، با استفاده از بلیط‌های فیزیکی و دیجیتالی بسیار راحت است. افزایش هزینه بلیط‌ها نشان می‌دهد که چگونه بر طرفداران و پرداخت هزینه‌ها تأثیر می‌گذارد. یکی دیگر از مشکلات مربوط به ترتیب‌های موجود برای بلیط این رویداد است که آن‌ها اغلب فرصت‌های بازاریابی و مشارکت طرفداران را از دست می‌دهند. توانایی هنرمندان برای تعامل با طرفداران خود واقعاً با فروش بلیط رویداد از طریق اشخاص ثالث کمک نمی‌کند. علاوه بر این، روش‌های مرسوم تهیه بلیط برای همگام شدن با فناوری در حال توسعه که زندگی روزمره ما را اداره می‌کند، نیاز به ارتقاء دارند.

ردیابی اطلاعات مشتری برای برگزارکنندگان رویداد با استفاده از روش‌های معمول تهیه بلیط تقریباً چالش برانگیز است. بازار‌های ثانویه بدون مکانیسم یا ساختاری که می‌تواند منجر به تقلب شود، نظارت نمی‌شود. از آنجایی که مکان‌ها مطمئن نیستند که چه کسی در رویداد‌ها شرکت می‌کند، این یک مشکل امنیتی ایجاد می‌کند. علاوه بر این، مدل‌های موجود برای فروش بلیط رویداد، امکان گردش بلیط‌های جعلی را فراهم می‌آورد، سطح اطمینان بین صادرکنندگان و شرکت‌کنندگان را کاهش می‌دهد و اغلب منجر به زیان مالی می‌شود.

بلیط‌های nft

NFT چیست؟

در بلاک چین، توکن‌های غیرقابل تعویض، نمایش دیجیتالی دارایی‌ها هستند. دلار، اتر و بیت کوین همگی دارایی‌های قابل تعویض هستند. از آنجایی که هر واحد از نظر ارزش برابر است، آنها‌ اشیاء قابل تعویض هستند. از طرف دیگر دارایی‌های غیر قابل تعویض نمی‌توانند مبادله شوند. NFT‌ها همچنین ممکن است طیف وسیعی از چیز‌های مختلف، از جمله کالا‌ها، املاک و مستغلات، سهام و حتی آثار هنری را نمایش دهند. آن‌ها تاریخچه مالکیت مبتنی بر بلاک چین را ارائه می‌دهند که شفاف و غیرقابل تغییر است. بنابراین NFT‌ها برای بازی‌های کریپتو و کلکسیون‌ها بسیار کاربردی هستند.

برای مثال در بازی‌های وب ۳، می‌توانید انواع مختلف آیتم‌های درون بازی (سلاح، زره و.. ) را جمع‌آوری کنید. با پیشروی در سطوح بازی، این سلاح‌ها می‌توانند بهتر شوند. این بدان معناست که با پیشرفته شدن بازی، ارزش سلاح‌های شما افزایش می‌یابد. علاوه بر این، بازار‌های NFT امکان خرید و فروش این محصولات درون بازی را فراهم می‌کنند. هر خریدار احتمالی ممکن است تاریخچه مالکیت یک مورد را در بلاک چین جستجو کند تا اعتبار آن را تأیید کند.

صنعت NFT انواع مختلفی دارد. با این حال، در زمان نگارش این مقاله، استاندارد‌های اتریوم ERC-۷۲۱ و ERC-۱۱۵۵ دو استاندارد توکن شناخته شده برای NFT هستند. برای‌ اشیاء منحصر به فرد و متمایز، اولی (و انواع آن) اغلب استفاده می‌شود. علاوه بر این، دومی برای تولید مجموعه‌ای از‌اشیاء به صورت دسته‌ای مفید است.

بلیط‌های NFT

بلیط‌های NFT مانند بلیط‌های معمولی به عنوان مجوز یا کلید ورود به رویداد‌های زنده عمل می‌کنند. بلیط‌های NFT، بر خلاف روش‌های دیگر بلیط‌فروشی مانند بلیط‌های واقعی و کد‌های QR معمولی، مزایای زیادی دارند. در ابتدا، فروشندگان بلیط ممکن است بر فروش خود در بلاک چین نظارت کنند.

بلیط‌های NFT همچنین به جلوگیری از فروش بلیط و فروش مجدد بلیط کمک می‌کند. این روز‌ها ممکن است خرید بلیط رویداد بزرگ به طور مستقیم از صادرکننده اصلی چالش برانگیز باشد. بلیط گاهی اوقات به صورت عمده خریداری می‌شود و سپس با قیمت بالاتری فروخته می‌شود. با این حال، خرید بلیط‌های NFT به صورت انبوه چالش برانگیزتر است زیرا آن‌ها به آدرس کیف پول رمزنگاری صادر می‌شوند. بلیط‌های NFT گاهی اوقات به سختی به دست می‌آیند، گران هستند.

کاربرد بلیط‌های NFT

یکی از پیشرفته‌ترین کاربرد‌های NFT تا به امروز، توکن‌سازی بلیط‌های رویداد در بلاک چین است. با رویداد‌های بسیار زیادی که روزانه در سراسر جهان اتفاق می‌افتد، بلیط‌های NFT پتانسیل بسیار زیادی دارند. علاوه بر این، ۳LAU  دی جی، تهیه‌کننده NFT است. سال ۲۰۱۸ شاهد انتشار NFT توسط دی‌جی برای شرکت‌کنندگان در جشنواره موسیقی ما بودیم. با وجود این واقعیت که این NFT‌ها بلیط نبودند، آن‌ها زمینه را برای برخی از پیشرفت‌های بعدی در فروش بلیط NFT فراهم کردند. علاوه بر این، این NFT‌ها به دارندگان این امکان را می‌دهند که کالا‌های واقعی را در حین حضور در رویداد خریداری کنند.

انتشار بلیط nft

حال بعد از چند سال، محبوبیت بلیط‌های NFT به سرعت افزایش یافته است. Coachella، یک جشنواره موسیقی مشهور، از NFT برای پاس‌های مادام العمر رویداد و یادگاری‌های کمیاب استفاده می‌کند. علاوه بر این، رویداد موسیقی سوئدی Way Out West و Las Vegas Afterparty نیز با استفاده از بلیط‌های NFT آزمایش کرده‌اند. چندین مجری معروف نیز از NFT به عنوان اعتبار پشت صحنه استفاده می‌کنند. این نوازندگان عبارتند از The Cool Kids، Pip و Steve Aoki.

بلیط‌های GUTS

پلتفرم فروش بلیط هوشمند دیجیتال مبتنی بر بلاک چین GUTS Tickets نام دارد. از طریق استفاده از NFT که ممکن است به آدرس کیف پول یک شرکت‌کننده متصل شود، به دنبال ایجاد انقلابی در فروش بلیط است. بلیط‌های GUTS همچنین به کاهش تقلب در بلیط و توسعه بازار‌های ثانویه قابل مدیریت برای فروش مجدد بلیط کمک می‌کند. علاوه بر این، فروشندگان بلیط ممکن است از داده‌ها برای مراقبت از NFT‌های خود استفاده کنند.

علاوه بر این، هنرمندانی که از بلیط‌های GUTS استفاده می‌کنند، بخشی از درآمد‌های بازار ثانویه را دریافت می‌کنند و پویایی جدید فروش بلیط را ارائه می‌دهند. GUTS Tickets علی‌رغم اینکه این ابتکار هنوز در مراحل اولیه توسعه است، اما در موقعیتی قرار دارد که بخش قابل توجهی از بازار بلیط NFT را تصاحب کند.

پروتکل اثبات حضور (POAP)

یک پروژه بلاک چین به نام پروتکل اثبات حضور (POAP) از NFT برای ایجاد نشان‌های (badge) دیجیتالی استفاده می‌کند. POAP‌ها NFT‌های ERC-۷۲۱ هستند که قابلیت ثبت حضور و همچنین ردیابی افراد را دارد. علاوه بر این، مانند بلیط‌های رویداد استاندارد، مهمانان برای تأیید خرید بلیط رویداد، POAPS دریافت می‌کنند. با این حال، در زنجیره جانبی اتریوم xDai، POAP‌ها به طور دائم حفظ می‌شوند. در نتیجه، کاربران می‌توانند POAP‌ها را با تأخیر کم با هزینه‌ای اندک تولید کنند.

کاربران هنگام مینت کردن نشان‌های POAP NFT از طریق پلت فرم POAP، یک تصویر، اطلاعات مربوط به رویدادی که در آن شرکت می‌کنند و یک شماره سریال دریافت می‌کنند. این نشان‌ها به عنوان پرتره‌های الکترونیکی از تجربیات کاربر عمل می‌کنند. POAP‌ها را می‌توان در بازار‌های NFT خریداری کرد، اما ارزش فروش مجدد آن‌ها اغلب پایین است.

تیکت مستر

تیکت‌مستر یکی از شرکت‌های پیشرو در فروش بلیط است. شرکت زیر مجموعه Live Nation پس از اعلام این که برگزار کنندگان رویداد را قادر می‌سازد تا بلیط‌های NFT را برای رویداد‌های زنده در بلاک چین Flow صادر کنند، اخیراً خبرساز شد. برخی از ابتکارها و مشارکت‌های اصلی NFT با بازیکنان ورزشی، مانند NBA Topshot، UFC، و کریپتو‌کیتیز در بلاک چین Flow میزبانی می‌شوند که توسط Dapper Labs مدیریت می‌شود. این بلیط‌های NFT نه تنها به صاحبان خود دسترسی به رویداد‌های زنده را فراهم می‌کند، بلکه مزایا، یادگاری‌ها و تجربیات انحصاری را نیز فراهم می‌کند.

تیکت مستر

برای تهیه بلیط مجازی برای بازی‌های NFL، تیکت‌مستر و پروژه لایه ۲ اتریوم پالیگان، در نوامبر ۲۰۲۱ شروع به توسعه بر روی یک پیشنهاد NFT کردند. اما Flow در نهایت گزینه ترجیحی برای Ticketmaster NFT بود. برای دارندگان بلیط، فروش اصلی بیش از ۷۰۰۰۰ یادگاری دیجیتال Super Bowl را نشان می‌داد. پس از آن، بازدیدکنندگان منتخب بازی NFL از تیکت‌مسترNFT دریافت خواهند کرد.

SeatlabNFT

SeatlabNFT بازاری برای بلیط‌های NFT و همچنین ارائه دهنده بلیط‌های رویداد است. این پروژه این امکان را برای فروشندگان بلیط و برنامه ریزان رویداد فراهم می‌کند تا طرفداران را با اجراکنندگان مورد علاقه خود پیوند دهند. علاوه بر این، SeatlabNFT از NFT‌ها برای ایجاد گنجینه‌های دیجیتال و تجربیات انحصاری با استفاده از شبکه نیر (NEAR) استفاده می‌کند. در نتیجه، ممکن است پروژه از فروش بلیط سود بیشتری کسب کند.

علاوه بر این، کاربران ممکن است جوایز وفاداری را صرفاً با حضور در رویداد‌های مورد علاقه خود دریافت کنند. این پروژه با توکن کردن بلیط‌ها به‌عنوان NFT در بلاک چین، قصد دارد تا تقلب و کاهش قیمت بلیط را کاهش دهد. قرارداد‌های هوشمند توسط SeatlabNFT برای خودکارسازی سقف قیمت و تقسیم حق امتیاز استفاده می‌شود. علاوه بر این، مجریان و برنامه ریزان رویداد ممکن است تعداد مشخصی بلیط را برای فروش مجدد بازار ثانویه کنار بگذارند.

ویکت (Wicket)

ویکت آخرین پروژه در لیست بلیط‌های NFT ما است. ویکت از NFT و فناوری‌های بلاک چین برای حذف شیوه‌های غیراخلاقی فروش بلیط استفاده می‌کند. از طریق یک ارتباط بلاک چین بین بلیط‌ها و تلفن‌های شرکت‌کنندگان، این‌ایده به دنبال حذف بازار‌های ثانویه و تقلب است. یک رابط کاربری یکپارچه برای بلیط‌های NFT آن راه دیگری است که پروژه مانع ورودی برای استفاده از وب۳ را کاهش می‌دهد.

خرید بلیط ویکت فقط از طریق بازار ویکت امکان‌پذیر است. علاوه بر این، هر بار که بلیط Wicket NFT دوباره فروخته می‌شود، اطلاعات حضور و غیاب در بلاک چین به روز می‌شود. در نتیجه، با حفظ یک ثبت دقیق از این حضور، سازمان‌دهندگان رویداد اطلاعاتی را در مورد بازار‌های ثانویه به دست می‌آورند. علاوه بر این، بلیط‌های ویکتNFT همچنان توسط مکان‌های مهم، ارتقا‌دهندگان و برگزارکنندگان رویداد پذیرفته می‌شوند. آن‌ها اکنون در ایتالیا و هلند آزمایش می‌شوند.

کلام آخر

شرکت‌کنندگان، اجرا کنندگان رویداد، هنرمندان و بازاریابان از بلیط‌های NFT سود می‌برند. علاوه بر این، بلیط‌های NFT به هنرمندان فرصتی منحصر به فرد برای تعامل با طرفداران و مخاطبان از طریق کالا‌ها، مطالب و تجربیات محدود می‌دهند. بلیط‌های NFT به جلوگیری فروش مجدد بلیط‌ها با قیمت‌های نجومی کمک می‌کند. فروشندگان بلیط ممکن است به لطف حفظ برگشت ناپذیر داده‌های بلاک چین، هویت شرکت‌کنندگان کنسرت را با داده‌های شناسایی برای اهداف امنیتی و بازاریابی مرتبط استفاده کنند.

نکته: توجه داشته باشید این متن صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی شما نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال، ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیم‌ها یا عواقب مالی آن برای افراد ندارد.

امتیاز به این مطلب post
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست