ریال دیجیتال وارد فاز عملیاتی می‌شود

فاز عملیاتی ارز ریال

به گزارش پیوست، ریال دیجیتال قرار است از ۱۸ بهمن ماه با مجوز رسمی بانک مرکزی در تمام بانک‌ها وارد فاز عملیاتی شود. در ادامه برای بررسی جزئیات مربوط به این خبر با ارزتودی همراه باشید.

رمزریال ملی پول دیجیتالی است که بانک مرکزی آن را خلق می‌کند و در دسترس قرار می‌گیرد. این پول به شکل همتا به همتا در بستر فناوری قابل انتشار است. مسئول عرضه ریال دیجیتالی به‌ صورت انحصاری بانک مرکزی است و بانک‌های کشور مسئول توزیع آن به‌ شمار می‌آیند.

تاکنون طبق گفته محمدرضا مانی‌یکتا مدیر اداره نظارت نظام‌های پرداخت، فاز آزمایشی این طرح با ۵۰۰ کاربر در سه بانک ملی، ملت و تجارت اجرایی شده است. قرار است با رونمایی رسمی از این طرح در دهه فجر تمامی بانک‌های کشور امکان توزیع ریال دیجیتالی و احراز هویت کاربران برای استفاده از ریال دیجیتالی در کیف‌پول‌ها فراهم شود.

بر اساس پیش‌نویس ریال دیجیتالی، بانک مرکزی وظیفه مدیریت چرخه عمر ریال دیجیتالی و تعریف دسترسی بانک‌ها و مسدود و فعال‌سازی و تعریف و اعمال سیاست‌های کلان مدیریت زیست‌بوم ریال دیجیتالی را بر عهده دارد و متولی دفتر کل توزیع‌شده و مشارکت در تایید تراکنش‌ها و اجرای قراردادهای هوشمند است. همچنین بانک عضو متولی نیز احراز هویت کاربران و فعال‌سازی کیف ریال دیجیتالی را عهده‌دار شده‌اند.

فرایند اجرایی شدن رمز ارز ریال

اولین بار در مهرماه ۹۶ بود که پروژه رمزریال ملی در سیاست‌نامه فناوران مالی بانک مرکزی دیده شد و قرار بود بانک مرکزی تا نیمه سال ۹۷ چارچوب رمزارز ملی را روشن کند. در همان سال مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک وقت، سید ابوطالب نجفی، در گفت‌وگو با پیوست گفته بود بانک مرکزی سندی برای رمزارز ملی تدوین کرده که این شرکت پلتفرم آن را ساخته ‌است. همچنین در آن زمان معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در گفت‌وگو با پیوست از رونمایی نسخه آزمایشی یا پروتوتایپ رمزارز ملی رونمایی خبر داده بود؛ با این حال، این پروژه وارد فاز آزمایشی نشده بود تا اینکه در مهرماه ۱۴۰۰ علی صالح‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی وقت، گفته بود در صورت تصویب شورای پول و اعتبار، رمزارز ملی به صورت آزمایشی در کشور عرضه می‌شود.

نکته: این مطلب خبری هیچ‌گونه پیشنهاد خرید، فروش یا سرمایه‌گذاری نیست و صرفا جهت آشنا شدن شما کاربران عزیز با اخبار ارزهای دیجیتال ارائه شده است و ارزتودی در قبال آن مسئولیتی ندارد.

 

۲/۵ - (۱ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

سایر اخبار فوری
فهرست