اوکی اکسچنج

آموزش راه‌اندازی اعتبارسنج (Validator) اتریوم ۲.۰

آموزش راه‌اندازی اعتبارسنج (Validator) در اتریوم 2.0

راه‌اندازی نود اعتبارسنج (Validator) در شبکه اتریوم ۲.۰ بسیار ساده است. تنها چیزی که شما نیاز دارید، ۳۲ عدد اتریوم (ETH) است! اگر در حال حاضر این مقدار اتریوم را دارید و نمی‌دانید بهترین کاری می‌توانید با آنها انجام دهید چیست، این مقاله مناسب شماست. در این مقاله شما با روند راه‌اندازی یک اعتبارسنج اتریوم ۲.۰ از ابتدا تا انتها آشنا می‌شوید. این آموزش بر روی شبکه آزمایشی گورلی (Goerli Test Network) انجام خواهد شد تا نیازی نباشد که شما دارایی‌های واقعی خود را به خطر بیاندازید. فراموش نکنید که برای این انجام این کار حتما از یک شبکه آزمایشی اتریوم استفاده کنید نه شبکه اصلی. در غیر این صورت مسئولیت از دست دادن سرمایه با خود شماست. همچین، یادآوری کنیم که هیچ یک از مواردی که در این مقاله آموزش داده می‌شود، توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری نیست.

اعتبارسنج (Validator) اتریوم ۲.۰ چیست؟

می‌توان گفت ماینر‌ها و اعتبار سنج‌ها از نظر کارکرد و هدف به یکدیگر شباهت دارند. آن‌ها مسئول نگهداری از بیکن چین (Beacon Chain)، بلاک جین اثبات سهام آینده‌ اتریوم – اتریوم ۲.۰ – خواهند بود. تا آن زمان، شبکه اتریوم بر روی الگوریتم اثبات کار باقی خواهد ماند. وظیفه اصلی یک اعتبار سنج اتریوم ۲.۰ ذخیره داده‌ها (داده‌های بلاک چین اتریوم که اکنون تقریبا ۲۲۵ گیگابایت است)، پردازش و انتقال تراکنش‌های جدید به بلاک‌ها و سپس افزودن بلاک‌های جدید به بلاک چین است.

راه‌اندازی اعتبارسنج اتریوم ۲.۰ چه مزیتی دارد؟

دلایل متعددی برای این کار وجود دارد و هر کاربر می‌تواند انگیزه‌ای متفاوت برای راه‌اندازی یک نود اعتبارسنج اتریوم ۲.۰ داشته باشد. مهم‌ترین دلیل وجود انگیزه مالی است. به شکل تخمینی بیش از ۸ درصد سود سالانه به عنوان پاداش به ولیدیتورهای اتریوم پرداخت می‌شود. سازوکار پرداخت پاداش در حال حاضر فعال است و به محض راه‌اندازی بیکن چین (با فرض رفتار خوب در شبکه) می‌توانید آن‌ها را جمع‌آوری کنید. همچنین این مسئله برای شما می‌تواند انگیزهای ایدئولوژیک داشته باشد؛ ۳۲ اتریوم (ETH) سپرده شده شما، سرمایه در گردش را کاهش می‌دهد و راه‌اندازی نودها در سراسر جهان به تمرکززدایی بیشتر شبکه کمک می‌کند. به خاطر داشته باشید که هر نود اعتبارسنج وظیفه تامین و حفظ امنیت شبکه اتریوم را بر عهده دارد.

راه‌اندازی اعتبارسنج اتریوم 2.0 چه مزیتی دارد؟

سومین دلیل نیز می‌تواند انگیزه‌ای حضانتی داشته باشد که در آن ۳۲ اتریوم (ETH) شما تا زمانی که آن‌ها را برداشت نکنید در یک قرارداد هوشمند بر روی اتریوم ۲.۰ نگه‌داری خواهند شد. فراموش نکنید که دارایی‌های شما تا زمان ادغام بلاک چین شبکه فعلی اتریوم با بیکن چین اتریوم ۲.۰ قفل خواهند ماند. در حاضر حاضر پیش‌بینی می‌شود که این زمان چیزی در حدود ۱ سال دیگر باشد.

راه‌اندازی اعتبارسنج اتریوم ۲.۰ بر روی شبکه آزمایشی گورلی

حرکت اتریوم از الگوریتم اثبات کار به اثبات سهام باعث می‌شود تا دیگر به یک مزرعه استخراج بزرگ با مقادیر زیادی برق برای استخراج اتریوم یا برای تایید اعتبار تراکنش‌ها نیاز نباشد. شما به کامپیوتری با ۸ گیگابایت رم، ۱۰۰ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی SSD، اتصال پایدار به اینترنت و یک یو‌پی‌اس (UPS) یا منبع تغذیه برای شرایط اضطراری نیاز دارید. برای ساده نگه داشتن این راهنما، ما از یک سرور ابری (Cloud Server) برای میزبانی اعتبارسنج خود استفاده می‌کنیم. بنابراین نگران نیاز‌های سخت‌افزاری ذکر شده در بالا نباشید. داشتن ۳۲ اتریوم (ETH) مهم‌ترین بخش در راه‌اندازی یک اعتبارسنج است.

به یاد داشته باشید که سرمایه شما به مدت ۱ تا ۲ سال قفل و غیرقابل برداشت خواهد شد.

قبل از ادامه آموزش، برای انجام مراحل این مقاله، ابتدا کیف پول متامسک را دانلود کرده و  سپس وارد حساب کاربری خود شوید. اگر اطلاعاتی در مورد نحوه انجام اینکار ندارید، می‌توانید مقاله آموزش نحوه کار با متامسک را مطالعه کنید.

کسب ۳۲ اتریوم گورلی (Goerli ETH)

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم، در این مقاله ما از یک شبکه آزمایشی برای آموزش استفاده می‌کنیم. اگر می‌خواهید در شبکه اصلی اعتبارسنج شوید، کافی است مراحل زیر را در شبکه اصلی اتریوم پیاده‌سازی کنید. ما از لانچ‌پد پیرمونت (Pyrmont) اتریوم ۲.۰ برای این آموزش استفاده می‌کنیم که صرفا برای اهداف آزمایشی و آموزشی ایجاد شده است، اما از نظر رابط کاربری شبیه‌سازی شده از لانچ پد واقعی اتریوم ۲.۰ است. قبل از شروع راه‌اندازی یک اعتبارسنج، ابتدا کار‌های زیر را انجام دهید:

 • کیف پول متامسک را باز کرده و از منوی کشویی گزینه شبکه آزمایشی گورلی (Goerli Test Network) را انتخاب کنید، حالا نیاز به مقداری اتریوم گورلی (Goerli ETH) یا GöETH دارید.
 • به وب‌سایت Goerli Authenticated Faucet بروید. برای به‌دست آوردن مقادیر زیاد از اتریوم گورلی (GöETH)، باید یک توییت یا پست فیس‌بوک حاوی آدرس عمومی متامسک خود ایجاد کنید.
 • سپس باید آدرس URL این پست را کپی کرده و آن را در وب‌سایت Goerli Authenticated Faucet قرار دهید. سپس گزینه ۶.۲۵ GöETH را انتخاب کنید؛ برای دریافت این مقدار باید ۹ روز منتظر بمانید.
 • برای دریافت حداقل ۳۲ اتریوم مورد نیاز به ۴۶ روز زمان نیاز دارید. ما پیشنهاد می‌کنیم بیشتر از ۳۵ GöETH را به همین روش دریافت کنید.
 • در پایان گزینه «Give Me Ether» را انتخاب کنید و صبر کنید تا GöETH به کیف پول شما واریز شود.

مرحله اول: ایجاد کلید‌ها و واریز ۳۲ واحد اتریوم به لانچ‌ پد Pyrmont

 1. بعد از اینکه ۳۲ واحد GöETH در کیف پول متامسک شما واریز شد، به وب‌سایت لانچ‌ پد Pyrmont بروید و از منوی کشویی گزینه «Become a Validator» را انتخاب کنید.
 2. در مرحله بعد به شما هشدار‌های لازم برای اعتبار سنج شدن را می‌دهد؛ بهتر است لطفا همه‌ مراحل را با دقت بخوانید.
 3. چک لیست را همانطور که در گیف زیر نشان داده شده است اجرا کنید، سپس از دو صفحه بعدی که برای یک راه‌اندازی خاص سخت‌افزاری هستند رد شوید. از آنجایی که برای ساده کردن یادگیری از فضای ابری استفاده می‌کنیم، این دو صفحه در حال حاضر به درد نمی‌خورند.
  Generate Your Keys & Deposit 32 GöETH Using Pyrmont Launchpad
 4.   تعداد اعتبار سنجی که می‌خواهید اجرا کنید را انتخاب کنید. ما در این مقاله، گزینه اول را انتخاب کردیم، توجه کنید که چگونه ۳۲ GöETH بلافاصله روی رابط کاربری تغییر می‌کند.
 5. اکنون سیستم عامل فعلی خود (لینوکس، ویندوز، یا مک) را انتخاب کنید. سپس از منوی کشویی «Download From GitHub» را انتخاب کنید. این پیوند شما را به مخزن GitHub می‌برد که حاوی برنامه رابط خط فرمان است که برای تولید جفت کلید خود به آن نیاز دارید. مطمئن شوید که کلاینت را برای سیستم عامل خود دانلود کرده‌اید!
 6. اکنون، در دایرکتوری دسکتاپ خود، یک پوشه جدید ایجاد کنید و نام آن را هر چه دوست دارید بگذارید. در این آموزش ما اسم «My Validator» را انتخاب کردیم. فایل zip یا tz را که دانلود کردید در این پوشه از حالت فشرده خارج کنید. (در پوشه باید یک فایل قابل اجرا به نام deposit داشته باشید. )
 7. برای مرحله بعید بهتر از اینترنت خود را قطع کنید تا امنیت بیشتری در زمان دریافت کلید داشته باشید.
 8. یک ترمینال و “cd” (چک دایرکتوری) را در پوشه Desktop/my validator/eth۲deposit-cli باز کنید. (برای مثال در یک ترمینال جدید، تایپ کنید cd Desktop” > “cd my_validator” > “cd eth۲deposit-cli…”
 9. زمانی که در همان دایرکتوری برنامه “deposit” خود هستید، دستور زیر را در جلسه ترمینال خود کپی کرده و جایگذاری کنید، سپس برای اجرای آن “Enter” را فشار دهید: /deposit new-mnemonic –num_validators ۱ –chain pyrmont
 10. برای تولید کلید‌های خود، به سادگی دستورالعمل‌های پنجره ترمینال را دنبال کنید؛ از رمز عبوری استفاده کنید که به خاطر بسپارید.
 11. مهم‌ترین مرحله، عبارت کلیدی خود را در امن‌ترین مکانی که می‌شناسید یادداشت کنید چرا که ۳۲ اتریوم شما اکنون به این کلید‌ها تبدیل شده‌اند.
 12. اکنون باید متوجه پوشه جدیدی به نام validator keys در مکان فعلی خود شوید که در آن دستور قبلی را اجرا کرده‌اید، با دو فایل جدید: یک فایل keystore.json که نشان دهنده امضای شماست و یک فایل data.json سپرده که نشان دهنده کلید عمومی اعتبارسنجی شما است – شما برای مراحل زیر به هر دوی این‌ها نیاز داریم.
 13. گزینه”I am keeping my key(s) secure and have written down my mnemonic phrase. ” را تیک بزنید و به روی “Continue” کلیک کنید.
 14. فایل depozit_data. json خود را آپلود کنید.
 15. در این مرحله باید کیف پول متامسک خود را متصل کنید. در آخر، مطمئن شوید که از Goerli Testnet استفاده می‌کنید
  اتصال متامسک به شبکه آزمایشی گورلی
 16. بررسی‌های ایمنی نهایی را انجام دهید.
 17. آدرس سپرده قرارداد هوشمند اتریوم ۲. ۰: https://etherscan. io/address/۰x۰۰۰۰۰۰۰۰۲۱۹ab۵۴۰۳۵۶cbb۸۳۹cbe۰۵۳۰۳d۷۷۰۵fa
 18. ۳۲ GöETH سپرده‌گذاری کنید! این کار حدود ۱ تا ۲ دقیقه طول می‌کشد. وقتی وضعیت “موفقیت” را نمایش می‌دهد، بخش اول این دستورالعمل را کامل کرده‌اید، آفرین!

در صورتی که از فضای ابری برای اینکار استفاده نمی‌کنید، این آخرین مرحله شما خواهد بود.

مرحله دوم: فایل Validator Keystore خود را در Allnodes.com آپلود کنید.

 1. وارد سایت Allnodes.com شوید و یک حساب کاربری بسازید.
 2. گزینه “Stake Coins” را انتخاب کرده و سپس “Ethereum ۲. ۰” را از منو انتخاب کنید.
 3. “Proceed” را انتخاب کنید و سوئیچ را به “Testnet” تغییر دهید. (مطمئن شوید که تستنت را فعال کرده‌اید. )
 4. کیف پول خود را وصل کنید. آدرس شما توسط رابط کاربری پشتیبان Allnodes پرسجو می‌شود تا ببینند آیا ۳۲ GöETH را با موفقیت به قرارداد هوشمند ETH۲. ۰ واریز کرده است یا خیر. اگر چنین است، رابط کاربری شما باید به شکل زیر باشد.
  سپرده‌ کردن 32 اتریوم در شبکه گورلی
 5. آخرین اخطار این است که فایل keystore- خود را روی هر سروری آپلود نکنید.
 6. روی «Next» کلیک کنید و keystore-[timestamp] خود را در کادر قرار دهید. json \’my validator\’ > \’eth۲deposit-cli… \’ > \’validator keys\’ > keystore-[timestamp]\’ باید مسیر پوشه باشد. json به سادگی بکشید و ر‌ها کنید!
 7. رمز عبوری را که برای تولید کلید‌های خود در مرحله ۱ استفاده کردید وارد کنید.
 8. اکنون می‌توانید داشبورد اختصاصی خود را ببینید. تبریک می‌گوییم، شما اکنون یک اعتبارسنجی شبکه آزمایشی ETH۲. ۰ هستید و منتظر فعال‌سازی اعتبارسنجی خود هستید (که معمولاً چند ساعت طول می‌کشد).
 9. می‌توانید کلید عمومی اعتبارسنجی خود را از فایل depozit. json خود یا با کپی و چسباندن “وثیقه” (که فقط کلید عمومی است که برای واریز ۳۲ ETH استفاده کردید) و چسباندن آن در https://goerli. etherscan به دست‌آورید. io/. Tx سپرده ۳۲ ETH را در تاریخچه تراکنش خود پیدا کنید و روی هش تراکنش کلیک کنید. سپس به دنبال “Validator PubKey” در جزئیات tx بگردید، روی پیوند کلیک کنید و به یک Beacon Chain کاوشگر منتقل می‌شوید که در آن می‌توانید سلامت اعتبار دهنده خود را به طور نامحدود پیگیری کنید.
  دریافت کلید عمومی اعتبارسنج (Validator PubKey)

برای ایجاد اعتباردهنده خود تبریک می‌گویم. شما اکنون جزء جدایی ناپذیری از اکوسیستم وب ۳.۰ آینده اتریوم هستید و در نتیجه تلاش‌های خود، پاداش دریافت خواهید کرد. اگر می‌خواهید یک اعتبارسنجی واقعی راه‌اندازی کنید، این دستورالعمل‌ها را دقیقاً دنبال کنید، اما باید از شبکه اصلی اتریوم و توکن ETH واقعی استفاده کنید!

سوالات متدوال

سوالات متداول

یک اعتبار سنج اتریوم ۲.۰ چه وظایفی دارد؟

وظیفه اصلی یک اعتبار سنج اتریوم ۲.۰ ذخیره داده‌ها، پردازش و انتقال تراکنش‌های جدید به بلاک‌ها و سپس افزودن بلاک‌های جدید به بلاک چین است.

چه چیزی برای راه اندازی یک اعتبار سنج اهمیت دارد؟

داشتن ۳۲ اتریوم (ETH) مهم‌ترین بخش در راه‌اندازی یک اعتبارسنج است.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست