اوکی اکسچنج

ارز دیجیتال FLOW چیست؟

ارز دیجیتال FLOW چیست؟

فلو (Flow) شبکه بلاک چینی است که برای ساخت و نگهداری از توکن غیر مثلی (Non Fungible Token) یا NFT ساخته شده است. ارز دیجیتال Flow، یکی از آلت کوین های تازه توسعه یافته است که در زمان ویرایش مقاله با ارزش کل بازار حدود دو میلیارد و پانصد هزار دلار، در رتبه ۵۵ام قرار دارد. بازار NFT در سال ۲۰۲۱، شگفتی ساز شد و در سال ۲۰۲۲ نیز با شیب زیادی در حال پیشرفت است. با این تفاسیر؛ قطعا این کوین و کاربردهای شبکه آن ارزش مطالعه و تحقیق دارد.

مشاهده: قیمت لحظه ای فلو (Flow)

فلو چیست؟

شبکه Flow، بستری برای فعالیت توکن های غیر مثلی است که با مقیاس پذیری بیشتر باعث افزایش سرعت و ارزان تر شدن تراکنش ها نسبت به شبکه اتریوم شده است؛ به نظر می‌رسد که توسعه دهندگان این شبکه، نسبت به سایر رقبا در ربودن گوی رقابت از اتریوم، موفق تر عمل کرده اند. تمرکز بلاک چین Flow روی NFT و برطرف کردن برخی از نقاط ضعف شبکه اتریوم، باعث شده است که کاربران پروژه های NFT، بلاک چین اتریوم را کنار بگذارند و به سایر شبکه های تخصصی مانند Near و Flow روی بیاورند.

تاریخچه Flow

فلو، بلاک چینی است که روی بستر آن می‌توانید توکن غیر مثلی بسازید و با دیگران مبادله کنید. هدف این پروژه، ایجاد فضایی است که به تولید و مبادلات NFT ها اختصاص داشته باشد. ارز دیجیتال Flow، کوین رسمی این شبکه است که برای معاملات در این شبکه از آن استفاده می‌شود.

تاریخچه ارز دیجیتال Flow

در اواخر سال ۲۰۱۷، زمانی که کریپتو کیتیز (یکی از بازی های معروف پروژه NFT) به دلیل ازدحام زیاد کاربران، دچار افت شدید سرعت در بلاک اتریوم شد، کمبود یک شبکه بلاک چین، مخصوص پروژه های NFT به خوبی حس شد. درحالیکه همه منتظر توسعه شبکه اتریوم و افزایش مقیاس پذیری آن بودند، شرکت کانادایی دپر لبز (Dapper Labs) به مدیریت رُهام قره گُزلو،‌ تصمیم بر ایجاد بلاک چینی گرفت تا بستری باشد برای پروژه هایی که محور آن، توکن های غیر مثلی هستند.

تیم توسعه دهنده ارز دیجیتال Flow،‌ همان شرکتی است که پروژهای کریپتو کیتیز و اِن بی اِی تاپ شات (NBA Top Shot) را معرفی کرد. اِن بی اِی شات، پلتفرم بازی گونه‌ای است که کاربران آن می‌توانند توکن های غیر مثلی بازیکنان NBA را خریداری و مبادله کنند.

شبکه رمز ارز فلو چگونه کار می‌کند؟

این شبکه که با روش اثبات سهام کار می‌کند، برای بهبود توان عملیاتی و افزایش سرعت به چهار گروه نُد (Node) وابسته است. منظور از نُد، همان ابزاری است که اعتبار تراکنش ها را تایید می‌کند؛ برای مثال، ماینر ها در شبکه بیت کوین، نقش Node را ایفا می‌کنند.

طبق اطلاعات وایت پیپر ارز دیجیتال Flow که در این شبکه به «تکنیکال وایت» پیپر معروف است و در سایت OnFlow.org می‌توانید آن را بیابید، چهار نوع اعتبار سنج این شبکه به ترتیب زیر است.

  • اعتبار سنج گردآورنده (Collector Nodes) برای باعث افزایش توان و کارایی.
  • اعتبار سنج اجرایی (Execution Nodes) برای بهبود مقیاس پذیری و افزایش سرعت.
  • اعتبار سنج تایید کننده (Verifier Nodes) که تضمین کننده صحت و اعتبار تراکنش است.
  • اعتبار سنج اجماع (Consensus Nodes) به غیر متمرکز سازی شبکه کمک می‌کند.

توجه داشته باشید که در تایید هر تراکنش، تمام اعتبار سنج ها نقش دارند. رهام قره گُزلو، مدیرعامل شرکت دپر لبز، معتقد است که تقسیم وظایف بین نُدها باعث افزایش سرعت و کارآمدتر شدن شبکه نسبت به رقبا می‌شود.

قرارداد هوشمند شبکه Flow

همانطور که می‌دانید، بیشتر شبکه های جدید مانند اتریوم ۲.۰ از مکانیزم شاردینگ (محاسبه همزمان تراکنش ها به صورت موازی) برای افزایش سرعت عملکرد خود استفاده می‌کنند؛ اما فلو،‌ با تقسیم وظایف بین نُدها موفق شده است بدون استفاده از روش Sharding به سرعتِ بالا در تایید تراکنش ها و افزایش مقیاس پذیری دست پیدا کند.

Flow چگونه کار می‌کند؟

ارائه قراردادهای هوشمند قابل ارتقا، یکی دیگر از خدمات این شبکه است. همچنین در نسخه بتا و ارتقا یافته (اصلاح شده)، امکان استفاده از قرارداد هوشمند (تا قبل از نهایی شدن) وجود دارد.

نحوه استفاده از شبکه فلو

اگر قصد دارید به عنوان یک کاربر از شبکه فلو استفاده کنید، می‌توانید با خرید آثار هنری (NFT) از بازار VIV3 NFT یا با ورود به اِن بی اِی تاپ شات و همچنین سایر نرم افزارهای بلاک چینی با فلو ارتباط برقرار کنید.

اگر هدف شما این است که به عنوان توسعه دهنده شبکه فلو، با کاربران تعامل داشته باشید، می‌توانید با استفاده از ابزارهای متنوع داخل شبکه‌ای نرم افزار و توکن غیر مثلی خودتان را بسازید و همچنین می‌توانید با خرید ارز دیجیتال Flow عضوی از این شبکه شوید.

نحوه خرید ارز دیجیتال Flow

ارز دیجیتال ‌‌‌Flow در اکتبر ۲۰۲۰ به وسیله صرافی کوین لیست عرضه شد. نکته جالب این است که توکن های فروخته شده (که الان تبدیل به کوین شده اند) در عرضه اولیه، برای یک سال قابل مبادله نبودند و علاوه بر آن، هیچ توکنی در ایالات متحده و کانادا فروخته نشد.

در حال حاضر؛ صرافی بایننس، معتبرترین صرافی دنیا، از ارز دیجیتال Flow پشتیبانی می‌کند. پیشنهاد ما برای ایرانیان داخل کشور که قصد خرید فلو کوین را دارند، این است که در ابتدا از صرافی داخلی، بیت کوین، تتر یا اتریوم خریداری کنند و سپس با مراجعه به صرافی‌های خارجی معتبر، با تبدیل آن ارز به ارز دیجیتال Flow به هدف خود برسند.

کیف پول ارز دیجیتال Flow

کیف پول رسمی بلاک چین فلو دپر والت (Dapper Wallet) نام دارد که در اوایل ۲۰۲۱ معرفی شد. از معتبرترین کیف پول های سخت افزاری که از ارز دیجیتال Flow پشتیبانی می‌کنند، می‌توان به والت لجر (Ledger) اشاره کرد. کیف پول Blocto نیز از شبکه Flow پشتیبانی می‌کند؛ اما برای نگه داری از توکن های این شبکه، پیشنهاد می شود که از کیف پول رسمی آن، Dapper Wallet استفاده کنید.

دوران طلایی NFTها با شبکه Flow

کریپتو کیتیز که پروژه‌ای از شرکت دپر لبز است، همچنان روی پلتفرم اتریوم کار می‌کند؛ اما طبق ادعای تیم پشتیبانی کیتیز، این بازی محبوب قرار است به زودی روی پلتفرم فلو راه اندازی شود. قبل از این، پروژه NBA Top Shot توانست به موفقیت بسیار خوبی روی بلاک چین Flow برسد.

آینده Flow

اواخر سال ۲۰۲۰ را می‌توان دوران طلائی توکن های غیر مثلی خواند. در این دوران، ارزش NFT برای بیشتر مردم مشخص شد و عده زیادی به فکر درآمدزایی از این طریق افتادند؛ بازی هایی که NFT محور هستند و بر بستر بلاک چین فعالیت می‌کنند، یک نوع از همین مثال ها است.

اکنون با روی کار آمدن بلاک چین فلو، بیشتر بازی سازها و توسعه دهندگان نرم افزار روی بستر بلاک چین، علاقمند به همکاری با این شبکه شده اند. قبل از شبکه فلو، بستر اتریوم، میزبان بیشتر نرم افزارهای بر پایه بلاک چین بود.

تقریبا هدف تمام شبکه های تازه تاسیس، تبدیل شدن به جایگزینی برای اتریوم است؛ تقریبا تمام این پروژه ها از رسیدن به همچین هدفی باز مانده اند.بلاک چین فلو، از معدود شبکه هایی است که توانسته در زمینه توکن های غیر مثلی، به جایگاه اتریوم نزدیک شود؛ البته که هنوز برای رسیدن به این سطح، راه زیادی باقی دارد.

آینده ارز دیجیتال Flow

آینده یک ارز دیجیتال به فاکتورهای زیادی وابسته است. یکی از این موارد، شریک های کاری هستند که از این حیث، شبکه فلو توانسته موفق عمل کند. این شرکت با UFC و شرکت انیمشن سازی دکتر سوئس (Dr. Seuss) قرارداد امضا کرده است که طبق آن موظف است برای آن ها کارت دیجیتالی بازیکنان و شخصیت های کارتونی را امضا کند.

شبکه فلو

علاوه بر موارد بالا، شرکت دمپر لبز با غول هایی همچون سامسونگ، یوبی سافت (Ubisoft) و گروه موسیقی وارنر همکاری می‌کند. با وجود تمام این ویژگی های خوب، هیچ تضمینی برای رشد قیمت ارز دیجیتال Flow وجود ندارد؛ اما طبق این اطلاعات، به نظر می‌رسد که آینده بسیار درخشان تری در انتظار این رمز ارز باشد. نکته مهم در این مورد، همکاری شرکت سامسونگ با پروژه های بلاک چین است. این شرکت بزرگ، علاوه بر همکاری با فلو، با شبکه تتا نیز همکاری می‌کند. سرمایه گذاری سامسونگ و شرکت های صنعتی بزرگ روی NFT،‌ استریمینگ ویدیو در بلاک چین و به صورت کلی؛ پروتکل های ارائه دهنده Dapps، می‌تواند سیگنال خوبی برای سرمایه گذاری بلند مدت روی این پروژه ها باشد.

جمع بندی

دنیای بلاک چین آنقدر جذاب و شیرین است که گاهی انسان را با خودش به دور دست ها می‌برد و گاهی به اعماق و جزئیات. در حالیکه شبکه اتریوم، تبدیل به یک برند خاص در دنیای بلاک چین شده است و تقریبا تمام موضوعات بلاک چین را پوشش می‌دهد، شبکه Flow روی جزئیات بروزتر دنیای کریپتو، یعنی NFTها زوم کرده است.  در صورتی که به بازی های ویدیویی علاقمند هستید، در آینده با گسترش این شبکه می‌توانید ابزارهای دلخواهتان (مثل اسکین) را به صورت توکن غیر مثلی از بلاک چین فلو خریداری کنید و صاحب امتیاز آن شوید.

سوالات متدوال

سوالات متداول

شبکه فلو چیست؟

فلو، شبکه ایست بر بستر بلاک چین که روی نسل جدید بازی ها حوزه بلاک چین و نسل جدید دارایی های دیجیتال (NFT) کار می‌کند.

بهترین کیف پول شبکه Flow چیست؟

والت رسمی این شبکه، کیف پول Dapper wallet است که در منابع مختلف، از آن به عنوان بهترین ابزار نگه داری از دارایی های دیجیتال بر بستر شبکه Flow یاد می‌شود.

۴.۶/۵ - (۷ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست