اوکی اکسچنج

پروتکل Immutable X چیست؟ معرفی توکن IMX

پروتکل Immutable X

پروتکل Immutable X یک راه حل مقیاس‌پذیر لایه ۲ اتریوم برای NFT‌ها است. این پروتکل برای استخراج و معامله NFT، کارمزد‌های گس نزدیک به صفر و تأیید سریع تراکنش را ارائه می‌دهد. کاربران می‌توانند به راحتی NFT‌ها را بسازند و بدون اینکه سرمایه خود را در معرض خطر قرار دهند، آن‌ها را معامله کنند.

این پروتکل جهت دست یافتن به مقیاس‌پذیری، از اثبات با دانش صفر استفاده می‌کند. از این رو، توانایی پردازش ۹۰۰۰ تراکنش در ثانیه را دارد. دفتر سفارش مشترک جهانی NFT Immutable X می‌تواند به NFT‌ها کمک کند تا نقدینگی و حجم معاملات خود را افزایش دهند. به علاوه می‌توان ان‌اف‌تی‌ها را در هر بازار Immutable X خریداری و معامله کرد.

ترید و استخراج NFT‌ها

آی ام ایکس (IMX) یک توکن کاربردی و حاکمیتی بر اساس استاندارد ERC-۲۰ است؛ از این توکن برای پرداخت کارمزد‌های تراکنش و تشویق کاربران و توسعه‌دهندگان پروتکل استفاده می‌شود. کاربران می‌توانند با سپرده‌گذاری و مشارکت در حاکمیت پلتفرم پاداش‌هایی به صورت IMX دریافت کنند.

ترید و استخراج توکن‌هایNFT‌، مخصوصاً در زمان‌های اوج ترافیک، ممکن است بسیار هزینه بر باشد. یعنی کاربران برای پردازش‌های سریع‌تر تراکنش‌های خود باید هزینه گس بالاتری را بپردازند. علاوه بر این، برخی از می‌نت کردن‌ها ممکن است با شکست و ضرر‌های هنگفت همراه شود.

پروتکل Immutable X چیست؟

پروتکل Immutable X یک راه حل مقیاس‌پذیر لایه ۲ مبتنی بر اتریوم برای توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) است. اصلی‌ترین هدف آن این است که به مقیاس‌پذیرتر کردن و کاربر پسندتر کردن شبکه اتریوم کمک کند.

جیمز فرگوسن، رابی فرگوسن و الکس کانولی Immutable X را در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی کردند. این پروتکل کارمزد‌های گس نزیک به صفر و سرعت بالای تأیید تراکنش‌ها را برای استخراج و معاملات NFT، ارائه می‌دهد. کاربران می‌توانند به راحتی توکن‌های ERC-۷۲۱ و ERC-۲۰ را با قیمت‌های ارزان‌تر تولید و معامله کنند و در عین حال امنیت دارایی را حفظ کنند.

نحوه کار پروتکل Immutable X

پروتکل Immutable X بر اساس یکی از فناوری‌های مقیاس‌پذیری به نام ZK-Rollup (اثبات دانش صفر) ساخته شده است که یک پروتکل لایه ۲ برای تأیید تراکنش‌ها در بلاک چین اتریوم است. فناوری ZK-Rollup به جای افزودن هر تراکنش به بلاک چین، صد‌ها تراکنش را در یک اثبات zk-STARK دسته‌بندی می‌کند. مخفف Zk-STARK به آرگومان‌های دانش شفاف مختصر با دانش صفر اشاره دارد. این ابزاری برای اثبات مالکیت دانش خاص بدون افشای هیچ اطلاعاتی در مورد آن است. پروتکل Immutable X با استفاده از این فناوری به بهبود حریم خصوصی و امنیت تراکنش‌ها کمک می‌کند.

اثبات دانش صفر

پس از دسته‌بندی تراکنش‌ها، اثبات‌ها در بلاک‌چین منتشر شده و توسط یک یک قرارداد هوشمند تأیید می‌شوند. از آنجایی که قرارداد هوشمند ZK-Rollup شامل کل داده‌های هر تراکنش نمی‌شود، تمام اطلاعات تراکنش را در لایه ۲ نگه می‌دارد تا اثبات فوراً تأیید شود. اعتبارسنجی یک بلوک نیز به منابع پردازش و ذخیره‌سازی کمتری نیاز دارد. بدین صورت است که Immutable X می‌تواند تا ۹۰۰۰ تراکنش در ثانیه (TPS) را انجام دهد و در عین حال هزینه‌های گس را به طور چشمگیری کاهش دهد. تراکنش‌های Immutable X هیچ هزینه گسی برای کاربران نهایی ندارند.

NFT‌های معامله شده یا ایجاد شده توسط کاربران در این پلتفرم کاملاً کربن خنثی هستند. در اتریوم، مینتیگ ۸ میلیون کارت تجاری NFT برای بازی برای کسب درآمد Gods Unchained حدود ۴۹۰ میلیون کیلووات ساعت (۴۹۰ مگاوات ساعت) مصرف خواهد کرد. این در حالی است که Immutable X فقط به ۱۰۳۰ کیلووات ساعت نیاز دارد تا با استفاده از ZK-Rollup داده‌های لازم برای مینت کردن را فشرده کند که ۴۷۵۰۰۰ برابر مصرف انرژی کمتری دارد. اعتبار کربن برای جبران مصرف انرژی باقی‌مانده استفاده می‌شود.

بازار immutable x

این پروتکل همچنین مجموعه‌ای از API‌های است که به تسهیل تعاملات پیچیده بلاک چین کمک می‌کند. کاربران ممکن است به‌جای تعامل مستقیم با قرارداد‌های هوشمند، به سادگی NFT‌ها را از طریق API تولید و انتقال دهند. توسعه‌دهندگان نیز می‌توانند به راحتی API‌ها و کیف پول را با استفاده از کیت‌های توسعه نرم‌افزار اولیه Immutable X (SDK) در سیستم‌های خود بگنجانند. این به آن‌ها امکان می‌دهد تا سرمایه‌گذاری‌های NFT مانند بازی‌های، بازی برای کسب درآمد را در چند ساعت به جای چند هفته ایجاد کنند.

پروتکل Immutable X با ارائه یک کتاب سفارش جهانی NFT‌ها را در هر بازاری که از فناوری‌های مقیاس‌پذیر خود برای ایجاد یک اکوسیستم بازار NFT شخص ثالث استفاده می‌کند، قابل خرید و فروش می‌کنند. این امر به این معنی است که سفارشات داده شده در یک بازار را می‌توان در بازار دیگر انجام داد و در نتیجه حجم و نقدینگی معاملات NFT را افزایش داد. همه‌ی کیف پول‌های اتریوم دسکتاپ توسط Immutable X پشتیبانی می‌شوند. کاربران می‌توانند NFT‌ها را در چندین کیف پول رمزنگاری دارای NFT بدون نیاز به جابجایی دارایی‌های خود بین شبکه‌ها معامله کنند.

توکن IMX چیست؟

ارز IMX توکن بومی پروتکل Immutable X و یک توکن کاربردی با استاندارد ERC-۲۰ است که عرضه کلی آن حدود ۲ میلیارد کوین است. Immutable X از IMX برای پرداخت هزینه تراکنش‌ها و تشویق کاربران و توسعه‌دهندگان استفاده می‌کند. کاربران می‌توانند با کمک به رشد پلتفرم با تجارت NFT و توسعه برنامه‌ها، توکن‌های IMX به دست آورند.

نام توکن توکن IMX
عرضه کل ۲ میلیارد توکن
عرضه کل در گردش ۶۷۹,۴۴۳,۹۹۳ واحد IMX
کاربردپذیری توکن حامکیتی، شرکت در استخرهای پاداش، رای دادن در پیشنهادات و…
سایت رسمی www.immutable.com

به عنوان یک توکن کاربردی، IMX به دارندگان توکن اجازه می‌دهد تا در استخر‌های پاداش شرکت کنند و جوایز را جمع‌آوری کنند. آن‌ها همچنین ممکن است با ارائه و رای دادن به پیشنهادات جامعه به مدیریت Immutable X کمک کنند. گفتنی است هر چه کوین‌های IMX بیشتری داشته باشید، می‌توانید رای بیشتری بدهید.

آموزش خرید ارز دیجیتال IMX

توکن IMX را می‌توان در صرافی‌های ارز‌های دیجیتال مانند بایننس خریداری کرد.

  1. حساب Binance خود را باز کنید و [Trade] را انتخاب کنید. برای شروع، بین حالت‌های معاملاتی کلاسیک و پیچیده یکی را انتخاب کنید.
  2.  به دنبال “IMX” بگردید تا ببینید چه جفت‌های معاملاتی در دسترس هستند. به عنوان مثال، ما IMX/BUSD را انتخاب می‌کنیم.
  3. مقدار IMX مورد نظر برای خرید را در کادر [Spot] وارد کنید. ما در این مثال از یک دستور بازار استفاده می‌کنیم. برای تأیید، روی [Buy IMX] کلیک کنید و IMX به Spot Wallet شما واریز می‌شود.

آموزش خرید ارز دیجیتال IMX

کلام آخر

پروتکل Immutable X برای پر کردن شکاف‌های موجود در ترید NFT از فناوری مقیاس‌بندی لایه ۲ استفاده می‌کند. در واقع این پروتکل، پلتفرمی را برای رشد شرکت‌های NFT، مانند بازی برای کسب درآمد و بازار‌ها فراهم می‌کند.

سوالات متدوال

سوالات متداول


پروتکل Immutable X چیست؟

پروتکل Immutable X یک راه حل مقیاس‌پذیر لایه ۲ مبتنی بر اتریوم برای توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) است.

پروتکل Immutable X بر چه اساسی ساخته شده است؟

این پروتکل بر اساس یکی از فناوری‌های مقیاس‌پذیری به نام ZK-Rollup (اثبات دانش صفر) ساخته شده است که یک پروتکل لایه ۲ برای تأیید تراکنش‌ها در بلاک چین اتریوم است.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست