اوکی اکسچنج

راهنمای استخراج ارز دیجیتال مونرو (XMR)

استخراج مونرو

مونرو (Monero) مانند هر ارز دیجیتال دیگری که از الگوریتم اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند؛ این ارز دیجیتال برای حفظ ایمنی شبکه و پردازش تراکنش‌ها به ماینر و عملیات استخراج وابسته است. ماینرها که مانند نگهبانان شبکه هستند، تمامی تراکنش‌های درون شبکه را تأیید و در ازای آن پاداش دریافت می‌کنند. استخراج ارز دیجیتال مونرو (XMR) یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال است؛ زیرا برخلاف بیت کوین شما برای انجام این کار نیاز به خرید ماینرهای گران قیمت اسیک نخواهید داشت. در ادامه ما یک راهنمای جامع و گام به گام برای استخراج ارز دیجیتال مونرو را برای شما آماده کرده‌ایم.

ارز دیجیتال مونرو (XMR) چیست؟

مونرو یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز مبتنی بر فناوری‌های تقویت کننده حریم خصوصی است که تراکنش‌ها را به صورت ناشناس پشتیبانی می‌کند. کاربران نمی‌توانند آدرس‌های مونرو و معاملات، مبالغ تراکنش‌ها و تاریخچه تراکنش‌ها را بازیابی کنند. مونرو (XMR) در سال ۲۰۱۴ به عنوان یک ارز دیجیتال حریم خصوصی محور عرضه شد. از مجموع ۱۸.۴ میلیون کوینی که برای عرضه کل در نظر گرفته شده تمام کوین‌ها استخراج شده‌اند.

سکه‌های جدید XMR زمانی ایجاد می‌شوند که ماینرها تراکنش‌های کاربران را تایید و یک بلاک جدید را به شبکه اضافه می‌کنند. در واقع، از این کوین‌های ضرب شده جدید برای پرداخت پاداش استخراج به ماینرها استفاده می‌شود. در این بلاک‌چین، ماینرها هر دو دقیقه می‌توانند یک بلاک جدید را استخراج و پاداش آن را دریافت کنند.

نام کوین مونرو (XMR)
عرضه کل ۱۸,۱۸۰,۱۷۸ واحد XMR
عرضه در گردش ۱۸,۱۸۰,۱۷۸ واحد XMR
الگوریتم هش RandomX
سایت رسمی www.getmonero.org

با این حال، هاوینگ مونرو باعث می‌شود تا پاداش استخراج آن هر چهار سال یک بار ۵۰ درصد کاهش یابد. این ویژگی به بازار فشار می‌آورد و منجر به افزایش تقاضا و در نتیجه افزایش قیمت مونرو می‌شود. در حال حاضر پاداش استخراج هر بلاک جدید ۰.۸ XMR است که از ماه می سال ۲۰۲۲ به ۰.۶ XMR کاهش خواهد یافت. این پرایوسی کوین تا کنون چند بار الگورتیم استخراج خود را تغییر داده است. اولین الگورتیم هش CryptoNight بود، سپس CryptoNightV2 به CryptoNightR و در نهایت به RandomX تغییر کرد. تمامی این به‌روزرسانی‌ها با هدف جلوگیری از استخراج مونرو با دستگاه‌های ماینر اسیک و بهینه‌ شدن ماینینگ آن با CPU انجام شده است.

نکاتی که باید پیش از استخراج مونرو در نظر بگیرید

ارز دیجیتال مونرو برخلاف بیت کوین به تجهیزات گران قیمتی مانند آسیک ماینر برای استخراج نیاز ندارد و شما می‌توانید با استفاده از یک CPU یا GPU ساده این کار را انجام دهید. با این حال، بهتر است تا پیش از شروع استخراج به این نکات توجه کنید.

سودآوری

پیش از شروع یادگیری روش‌های استخراج مونرو و خرید تجهیزات لازم باید میزان سودآوری را محاسبه کنید. در تعیین میزان سودآوری استخراج مونرو باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • هش ریت سخت افزار استخراج
 • هزینه‌های برق و نگهداری
 • کارمزد استخر استخراج
هش ریت

استخراج ارزهای دیجیتال مانند یک رقابت مبتنی بر زمان است. هرچه سرعت پردازش یا قدرت هش تجهیزات شما بالاتر باشد، شانس شما برای دریافت پاداش استخراج بیشتر خواهد شد. مونرو مانند بیت کوین از مکانیسم اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند، البته با الگوریتم هش متفاوت. تفاوت الگوریتم SHA256 بیت کوین و RandomX مونرو باعث می‌شود تا برای استخراج این پرایوسی کوین به دستگاه‌های ماینر متفاوتی نیاز داشته باشید.

ماشین‌ حساب استخراج 

یک ماشین حساب با استفاده از قدرت هش، میزان انرژی مصرفی، هزینه برق و کامزد استخر استخراج به شما کمک می‌کند تا میزان سودآوری ماینینگ مونرو را محاسبه کنید؛ همچنین این ماشین‌ حساب‌ها، داده‌های مربوط استخراج بلاک چین XRM مانند پاداش، سختی استخراج و هش ریت شبکه را در اختیار شما قرار می‌دهند.

روش‌های استخراج مونرو (Monero)

مونرو از الگوریتم هش RandomX که یک مکانیسم اثبات کار است، استفاده می‌کند. این الگوریتم برای استفاده از CPU بهینه شده از شبکه در برابر دستگاه‌های ماینر اسیک محافظت می‌کند و در عین حال امنیت بالایی برای پروتکل و بلاک چین مونرو فراهم می‌کند. البته شما می‌توانید از GPU نیز برای استخراج مونرو استفاده کنید. بسیاری از ماینرها به این دلیل استفاده از GPU را به CPU ترجیح می‌دهند که هر کامپیوتر فقط از دو پردازنده مرکزی پشتیبانی می‌کند که اما تعداد پردازنده‌های گرافیکی می‌تواند تا ۱۹ عدد برسد. شما می‌توانید برای استخراج پرایوسی کوین مونرو از سه روش زیر استفاده کنید:

 • استخراج انفرادی (Solo Mining)
 • استخر استخراج (Mining Pool)
 • استخراج ابری (Cloud Mining) (این روش توصیه نمی‌شود)

استخراج انفرادی

در استخراج انفرادی، ماینر با راه‌اندازی یک نود در بلاک چین مونرو بدون همکاری با دیگران اعتبارسنجی بلاک‌ها را انجام می‌دهد. تنها مزیت استخراج فردی در این است که ماینر تمام پاداش بلاک را به تنهایی به‌دست می‌آرود. با این حال، ماینرهای انفرادی نمی‌توانند به اندازه آن‌هایی که استخراج مونرو با استفاده از استخر استخراج انجام می‌دهند کسب درآمد کنند. بدون داشتن مقدار هش قابل قبول، شانش شما برای دریافت پاداش استخراج بسیار کاهش می‌یابد.

استخر استخراج 

در یک استخر استخراج، ماینرهای مختلف با هدف افزایش شانس خود برای یافتن بلاک‌های جدید قدرت محاسباتی ریگ‌های استخراج خود را با یکدیگر ترکیب می‌کنند. این استخرها پس از کسر کارمزد خود، پاداش استخراج را میان تمام کابران مشارکت کننده تقسیم می‌کنند. به طور معمول بیشتر استخرهای استخراج مونرو بین ۰ تا ۲ درصد از کل پاداش را به عنوان کارمزد دریافت می‌کنند. برخی از استخرهای معروف استخراج XRM عبارتند از: 

 • MineXMR
 • SupportXMR
 • Nanopool
 • P2pool
 • XMRPOOL.EU

مزیت استفاده از این استخرها این است که در کنار پذیرش سریع‌تر تراکنش‌ها، پاداش‌های دریافتی شما بسیار پایدارتر هستند. فراموش نکنید استفاده از یک استخر مونرو برای استخراج به این معنی است که شما مسئول نگه‌داری از سخت افزار، اتصال اینترنت پایدار و پرداخت‌ هزینه‌های برق هستید. همچین، انتخاب استخر استخراج معتبر بسیار مهم است، زیرا ممکن است استخرهای نامعتبر ارتباط خود را با بلاک چین مونرو حفظ نکنند. می‌توانید از وب‌سایت miningpoolstats برای بررسی وضعیت استخرهای مونرو و کارمزد دریافتی آن‌ها استفاده کنید.

استخراج ابری

در این روش از قدرت محاسباتی یک میزبان ابری برای استخراج مونرو استفاده می‌شود. شرکت‌های ارائه دهنده خدمات استخراج ابری، مراکز داده‌ای هستند که از تعداد زیادی کامپیوترا میزبانی می‌کنند. در واقع این مراکز مسئولیت حفظ و نگه‌داری از این تجهیزات را برعهده دارند و شما دیگر نیازی به سرمایه‌گذاری برای خرید و راه‌اندازی ریگ استخراج را نخواهید داشت. این روش به شرط انتخاب یک ارائه دهندگان خدمات استخراج ابری XMR معتبر می‌‌تواند از نظر مالی نسبت به دو روش دیگر مقرون به صرفه باشد. Minergate و CCGMining دو پلتفرم‌های معتبر برای استخراج ابری مونرو هستند. 

راهنمای گام به گام استخراج 

پیش از شروع کار و خرید تجهیزات لازم باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید از CPU یا GPU برای اسختراج مونرو استفاده کنید. بدون شک استفاده از GPU سودآورتر است، زیرا توان پردازشی بیشتر شانس شما را برای دریافت پاداش استخراج بیشتر می‌کند. واحد H/s (هش در ثانیه) معیاری است که توان پردازشی دستگاه استخراج شما را مشخص می‌کند. پیش از شروع فرآیند استخراج، باید قدرت پردازشی سخت افزار خود را محاسبه و آن را با توان مصرفی کل مقایسه کنید. 

استخراج مونرو با CPU

برای شروع استخراج می‌توانید از CPU رایانه شخصی خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید یک CPU اختصاصی برای ماینینگ مونرو بخرید. می‌توانید در ادامه لیستی از بهترین CPUها برای استخراج XRM را بررسی کنید:

 • AMD Ryzen Threadripper 3990X
 • AMD Ryzen 9 3950X
 • Intel Core i9-10900K
 • Ryzen 5 3600
 • AMD Ryzen 7 2700X

مرحله اول: انتخاب کیف پول مونرو

در قدم اول شما به یک کیف پول ارز دیجیتال برای دریافت پاداش استخراج نیاز خواهید داشت. پس از انتخاب کیف پول مونرو مناسب باید آن را نصب و را‌ه‌اندازی کنید. ما در این آموزش از کیف پول MyMonero استفاده خواهیم کرد. ابتدا برنامه‌ را دانلود و روی کامپیوتر نصب می‌کنیم. سپس کیف پول مونرو ایجاد و عبارت بازیابی آن‌ را در جایی امن یادداشت می‌کنیم.

قدم اول: انتخاب کیف پول مونرو

فراموش نکنید در صورت بروز مشکل برای دستگاه ماینر، تنها با استفاده از این عبارت می‌توانید دارایی‌های خود را بازیابی کنید؛ همچنین باید برای دسترسی به کیف پول خود بر روی دستگاه یک پین یا رمز عبور ایجاد کنید.

مرحله دوم: نصب نرم‌افزار استخراج

نرم‌افزارهای استخراج مختلفی برای ارز دیجیتال مونرو وجود دارد. شما برای استخراج انفرادی با GPU یا ملحق شدن به یک استخر استخراج به نرم‌افزار نیاز خواهید داشت. XMRig و CSminer هر دو از محبوب‌ترین استخراج XMR هستند. در این راهنما ما از نرم‌افزار XMRig استفاده خواهید کرد. باید نرم‌افزار را دانلود و بر روی کامپیوتر نصب کنید. این احتمال وجود دارد که نرم افزار استخراج، آنتی ویروس را فعال کند. برای جلوگیری از حذف فایل توسط سیستم، باید آن را به لیست نرم‌افزارهای استثناء اضافه کنید.

مرحله سوم: افزودن استثناء به آنتی ویروس

برای افزودن نرم افزار استخراج به لیست نرم‌افزارهای استثناء در ویندوز باید مراحل زیر را انجام دهید:

به بخش Windows Security بروید. > سپس وارد بخش Virus & Threat Protection شوید. > رو گزینه Virus & Threat Protection Settings کلیک کنید. > از بخش Manage Setting وارد قسمت Exclusions شوید. روی گزینه «Add or Remove exclusions» کلیک کنید و سپس «Add an exclusion» را انتخاب کنید. حالا باید پوشه‌ای که نرم‌افزار درون آن قرار دارد را از حالت فشرده انتخاب کرده و سپس انتخاب کنید. 

مرحله سوم: افزودن استثناء به آنتی ویروس

همچنین باید نرم افزار ماینینگ را از حالت Unblock خارج کنید تا بتوانید آن را اجرا کنید. برای انجام این کار، بر روی نرم افزار استخراج راست کلیک کنید در قسمت Security، گزینه Unblock را علامت بزنید و روی Apply کلیک کنید. در مرحله بعد، باید نرم‌افزار را طوری پیکربندی کنید که بتواند به کیف پول و استخر استخراج متصل شود. برای این کار باید تنظیمات فایل config.json را سفارشی کنید.

آنبلاک کردن نرم‌افزار استخراج

مرحله چهارم: انتخاب یک استخر استخراج

پیش از ایجاد فایل پیکره‌بندی config.json، باید یک استخر استخراج انتخاب کنید. از آنجایی که شانس شما برای به‌دست آوردن پاداش استخراج به عنوان یک ماینر انفرادی بسیاری پایین است، پس ما یک استخر را برای این کار انتخاب می‌کنیم. می توانید روی نام هر استخر کلیک کنید تا وارد وب‌سایت آن شوید. همچین می‌توانید بررسی کنید که دستگاه شما در حال استخراج است و با موفقیت با استخر در ارتباط است یا خیر.

مرحله چهارم: انتخاب یک استخر استخراج

مرحله پنجم: ایجاد فایل config.json

برای ایجاد فایل config.json که برای استخراج مونرو به آن نیاز داریم باید مراحل زیر را در نرم‌افزار XMRig انجام دهید:

به بخش Wizard بروید > گزینه +New Configuration را انتخاب کنید > برای اضافه کردن نام استخر مورد نظر بر روی گزینه +Add Pool کلیک کنید > آدرس کیف پول مونرو خود را اضافه کنید.

مرحله پنجم: ایجاد فایل config.json

در اینجا باید آدرس کیف پولی را که در مرحله اول ایجاد کردید وارد کنید. به کیف پول MyMonero بروید، آدرس عمومی (Public Key) خود را کپی و آن را در اینجا جای‌گذاری کنید. پس کلیک روی گزینه +Add Pool می‌توانید ببیند که استخر به نرم‌‌افزار اضافه شده است. مرحله بعدی راه‌اندازی نرم‌افزار استخراج Backends یا انتخاب CPU است.

انتخاب CPU برای استخراج

در بخش Misc می‌توانید انتخاب کنید که درصدی را به توسعه دهندگان نرم‌افزار XMRig اهدا کنید. در مرحله بعد، روی بخش Result کلیک کنید تا فایل کانفیگ config.json را مشاهده و دانلود کنید.

بررسی و دانلود فایل config.json

فایل کانفیگ را دانلود و سپس آن را با فایل پیش‌فرض نرم‌افزار که در پوشه آن قرار داد جایگزین کنید.

جایگزین کردن فایل کانفیگ

اکنون شما آماده اجرای نرم‌افزار استخراج مونرو هستید. حالا نرم افزار را به عنوان مدیر (Administrator) اجرا کنید. احتمال دارد اتصال به استخر استخراج چند ثانیه طول بکشد. در نهایت باید تصویری شبیه به این را مشاهده کنید:

اجرای نرم‌افزار استخراج

برای مشاهده نرخ هش فعلی دستگاه ماینر خود پس از این‌که به استخر استخراج متصل شدید، دکمه H صفحه کلید فشار دهید. در این مرحله باید ارتباط خود را به استخری که انتخاب کرده‌اید بررسی کنید. وارد آدرس وب‌سایت استخر انتخاب‌شده بروید و با استفاده از آدرس کیف پول مونرو خود اتصال و تاریخچه پرداخت را بررسی کنید. بسته به استخر استخراج انتخابی باید چیزی شبیه به این را مشاهده کنید:

بررسی اتصال استخر به کیف پول

فراموش نکنید که استخرها دارای یک حداقل مقدار برای پرداخت هستند. پس اجازه دهید تا دستگاه شما کار استخراج را انجام دهد و منتظر پاداش XMR باشید. زمانی که استخر پاداش‌‌های شما را پرداخت کند، می‌توانید آنها را در کیف پول خود مشاهده کنید.

سوالات متداول

سوالات متداول

ارز دیجیتال مونرو (XMR) چیست؟

مونرو (XMR) در سال ۲۰۱۴ به عنوان یک ارز دیجیتال حریم خصوصی محور عرضه شد.

چه نکاتی را پیش از استخراج ارز دیجیتال مونرو باید در نظر بگیریم؟

هش ریت سخت افزار استخراج، هزینه‌های برق و نگهداری، کارمزد استخر استخراج

روش‌های استخراج مونرو چیست؟

استخراج انفرادی (Solo Mining)، استخر استخراج (Mining Pool)، استخراج ابری (Cloud Mining)

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴/۵ - (۵ امتیاز)
نظرات
۶ دیدگاه

۶ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 • با سلام.
  اطلاعات خوبی رو بیان فرمودید. فقط تنظیم خاصی جهت کم درگیر کردن cpu هست؟ چون ۱۰۰ درصد رو اشغال کرده. ممنونم

  پاسخ
 • فاتح صالحی
  ۸آذر ۱۴۰۱ ۹:۳۳ ق٫ظ

  باسلام وخسته نباشی.
  اینجانب مدتی است که درارز دیجیتال مونرو عضو شده ام و مقداری پول را هم واریز کرده ام، متاسفانه یک هفته بعدش کلا بسته شد و میخواهم که وارد بشوم پیام رمز نادرست میاره و وصل نمیشه، خواستم بدونم تا کی بسته است.

  پاسخ
  • تکتم عباسی
   ۸آذر ۱۴۰۱ ۲:۲۵ ب٫ظ

   سلام جناب صالحی عزیز،
   برای برداشت باید وارد صرافی بشید که مونرو رو از اونجا خریداری کردید.
   اگر رمزعبور خودتون رو ندارید با پشتیبانیشون باید در تماس باشید.

   پاسخ
  • سلام منم همین مشکل دارم شما ب نتیحه ای رسیدین اگ رسیدن ممنون میشم منم راهنمایی کنید.

   پاسخ
 • سلام بعد از پرداخت پول سایت بسته شد علت چیه

  پاسخ
 • با سلام و احترام
  دوست عزیز میخواستم بدونم آیا هم اکنون یعنی سال ۱۴۰۲ هنوز هم ارز مونرو قابل استخراج است ؟
  یعنی میتوانیم استخراج را شروع کنیم ؟
  با تشکر

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست