اوکی اکسچنج

چگونه می‌توان ارسال توکن به شبکه اشتباه را بازیابی کرد؟

یکی از رایج‌ترین مسائل در اکوسیستم ارزهای دیجیتال ارسال توکن به شبکه اشتباه است. به دلیل فرمت‌های آدرس مشابه، کاربران اتریوم، اتریوم کلاسیک، زنجیره هوشمند بایننس و پالیگان بیشتر دچار این اشتباه می‌شوند. اما خبر خوب این است که اگر در این شرایط قرار گرفتید، احتمال اینکه بتوانید کوین‌ها و توکن‌های خود را بازیابی کنید وجود دارد؛ پس ناامید نشوید.

تفاوت شبکه اتریوم، اتریوم کلاسیک، زنجیره هوشمند بایننس و پالیگان 

برای شروع، باید تفاوت‌های بین این شبکه‌ها و اینکه چرا اشتباه در انتخاب شبکه می‌تواند منجر به ضرر مالی شود را درک کنید.

 • اتریوم یک ارز دیجیتال و پلتفرم برای توسعه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مبتنی بر قرارداد‌های هوشمند است. این ارز دیجیتال از استاندارد ERC-۲۰ پشتیبانی می‌کند.
 • اتریوم کلاسیک فورکی است که منبع اصلی پلتفرم اتریوم را حفظ می‌کند.
 • زنجیره هوشمند بایننس، بلاک چین خود بایننس با اتریوم سازگار است، استاندارد این ارز دیجیتال BEP-۲۰ است.
 • پالیگان (شبکه MATIC) یک بلاک چین متمرکز بر مقیاس‌پذیری است که از شبکه اتریوم مدل شده است.

اصلی‌ترین ویژگی این بلاک‌چین‌ها این است که همه از فرمت آدرس یکسانی استفاده می‌کنند که با ۰x شروع می‌شود؛ علاوه بر این همه آن‌ها فقط با یک کلید خصوصی قابل دسترسی هستند. در نتیجه، کاربران بیت کوین گهگاه مرتکب اشتباه می‌شوند و وجوه خود را به شبکه اشتباهی منتقل می‌کنند.

حال کاربر ممکن است در زمان انتخاب شبکه در کادر ارسال و یا در هنگام انتخاب شبکه در قسمت دریافت مرتکب این اشتباه شود. در ادامه به بررسی سناریو‌ها و راه‌حل‌های احتمالی آن‌ها پرداخته‌ایم.

اگر توکن‌های خود را شبکه دیگری ارسال کرد‌ه‌اید:

اگر هنگام ایجاد سفارش، شبکه اشتباهی را در قسمت «ارسال» وارد کرده باشید، سفارش شما به صورت خودکار اجرا نمی‌شود. به عنوان مثال، فرض کنید شما سفارش تبدیل USDT ERC-۲۰ به بیت‌کوین را ثبت کرده‌اید، اما در عوض توکن‌های USDT را به آدرس شبکه BEP-۲۰ ارسال کرده‌اید. در این موقعیت باید با پشتیبانی کیف‌پول ارز دیجیتال خود تماس بگیرید.

اگر هنگام ایجاد سفارش، شبکه اشتباهی را در قسمت «دریافت» وارد کردید:

فرض کنید قصد مبادله بیت کوین با اتریوم را دارید، اما به طور ناخواسته ETH BEP۲۰ را در بخش «دریافت» انتخاب کردید. در قسمت آدرس اتریوم (BEP۲۰)، آدرس اتریوم خود را وارد کرده‌اید.

اما از آنجایی که کیف‌پول‌ها نمی‌توانند به صورت خودکار خطای شما را تشخیص دهد، زیرا آدرس‌ها در شبکه‌های ETH، ETC، BSC و Polygon مشابه هستند، بنابراین یک سفارش ایجاد می‌کند. اما اگر در این موقعیت قرار گرفتید، ناامید نشوید. این احتمال وجود دارد که بتوانید کوین‌ها را بازیابی کنید.

برای شروع، دوباره بررسی کنید که تراکنش به آدرسی که هنگام ثبت سفارش مشخص کرده‌اید، ارسال شده باشد. می‌توانید از مرورگر‌های شبکه برای کمک به شما در این زمینه استفاده کنید.

پس از اینکه از رسیدن کوین‌ها به آدرس شبکه دیگر اطمینان حاصل کردید، می‌توانید بازیابی آن‌ها را شروع کنید. این عملیات به نوع کیف‌پول و خدماتی که برای ارسال ارز‌های دیجیتال ارائه می‌دهد، بستگی دارد.

مرورگر bscscan.com

سناریو اول: ارسال توکن‌ به کیف پولی که از شبکه‌ ارسال شده‌ پشتیبانی نمی‌کند!

در این شرایط باید کلید خصوصی کیف پول خود را به کیف پول جدیدی وارد کنید که از هر دو شبکه پشتیبانی می‌کند. بسته به کیف پولی که وارد می‌کنید، می‌توانید به جای کلید خصوصی از عبارت seed نیز استفاده کنید. پس از وارد کردن کلید خصوصی کیف پول به کیف پول دیگری، می‌توانید به وجوه خود دسترسی پیدا کنید.

لطفاً توجه داشته باشید که به دلیل وارد کردن کلید خصوصی، وجوه به کیف پول دیگری ارسال نمی‌شود. کاربر به سادگی از برنامه دیگری برای دسترسی به کیف پول خود استفاده می‌کند. این روش فقط برای کاربران کیف پول دیجیتالی غیر حضانتی قابل استفاده است.

سناریو دوم: ارسال توکن‌ به کیف پولی که از هر دو شبکه پشتیبانی می‌کند!

در این سناریو، راه حل ساده‌ای وجود دارد. به عنوان مثال متامسک و تراست ولت از زنجیره هوشمند بایننس و اتریوم پشتیبانی می‌کنند. با متصل کردن متامسک یا تراست ولت خود به زنجیره هوشمند بایننس می‌توانید توکن‌های خود را بازیابی کنید. برای ادامه اتصال کیف‌پول متامسک و اتریوم به زنجیره هوشمند بایننس از مقاله آموزشی ما استفاده کنید.

سناریو سوم: ارسال توکن‌ به کیف پول حضانتی یا یک صرافی ارز دیجیتال

کاربرانی که از کیف‌پول‌های حضانتی استفاده می‌کنند، کلید خصوصی خود را ندارند. برای حل این مشکل باید با پشتیبانی فنی کیف پول خود یا صرافی که در آن کوین‌ها را ارسال کرده‌اید تماس بگیرید. برخی از کیف‌پول‌های حضانتی و یا صرافی‌های ارز‌های دیجیتال وجود دارند که با دریافت مبلغی اضافی، امکان دسترسی به کلید‌های خصوصی را برای شما فراهم می‌کنند. در آخر برای جلوگیری از بروز این اشتباه، بهتر است همیشه شبکه‌ای که می‌خواهید توکنی را به آن ارسال یا دریافت کنید، چند بار مورد بررسی قرار دهید.

نکته: این مقاله صرفاً برای اهداف آموزشی است و اگر فکر می‌کنید تراکنش شما در شبکه اشتباهی ارسال شده است، لطفاً با پشتیبانی کیف پول خود تماس بگیرید.

سوالات متدوال

سوالات متداول


آیا بازیابی توکن‌هایی که اشتباه ارسال شده‌اند امکان‌پذیر است؟

بله امکان‌پذیر است اما بازیابی توکن‌ها با توجه به نوع کیف پول و خدماتی که برای ارسال ارز‌های دیجیتال ارائه می‌دهد، می‌تواند متفاوت باشد.

 

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۶/۵ - (۵ امتیاز)
نظرات
۴ دیدگاه

۴ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 • دمتون گرم تونستم برگردونم توکنامو

  پاسخ
 • سلام امکان داره ارز پالیگان داخل تراست والت اشتباه برای صرافی فرستادم که پشتیبانی نمیکنه برگردونم

  پاسخ
 • سلام من ارز پالیگان داخل meta maskاشتباه برای صرافی فرستادم که پشتیبانی نمیکنه لطفا هر جه زودتر برای یازیابی ارز polyganراهنماییم کنید

  پاسخ
 • ایمان کرامتی
  ۲۴دی ۱۴۰۲ ۱۲:۴۲ ب٫ظ

  سلام ، من تعدادی اتریوم کلاسیک (ETC) به ارزش ۱۲۰۰ دلار میخواستم از کیف پول تراست ولت ام به کیف پول صرافی بینگ ایکس ام منتقل کنم ، در هنگام برداشت در تراست ولت ام آدرسی که وارد کردم مربوط به شبکه BSC صرافی بینگ ایکس بود ، اما من نمی‌دونستم تراست ولت فقط این ارز را روی شبکه ETC Chain (شبکه بلاک چین خود اتریوم کلاسیک) منتقل میکنه.
  در نتیجه ارز روی شبکه اتریوم کلاسیک ولی به آدرس BSC(BEP20) صرافی بینگ ایکس من منتقل شده ، الان ارز از تراست ولت خارج شده و به صرافی بینگ ایکس وارد نشده.
  به پشتیبانی صرافی بینگ ایکس جهت پیگیری پیام دادم ، اعلام‌کرده که چون صرافی بینگ ایکس از بلاک چین اتریوم کلاسیک (ETC Chain) پشتیبانی نمیکند ، در نتیجه این صرافی نمیتواند ارز های شما را بازیابی کنید.
  خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید که الان من چه کار باید بکنم ، این پول برای من پول کمی نیست ، اگر‌ دوستان میتونن کمک کنن اعلام کنند لطفا.
  در صورت تمایل میتونید به من ایمیل هم بزنید:
  [email protected]
  اگر دوستی بتونه محبت کنه و کمک کنه ارز ها برگرده براش جبران میکنم ، ممنون.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست