اوکی اکسچنج

پروتکل انکر Ankr چیست؟ آشنایی با ارز دیجیتال ANKR

پروتکل انکر چیست؟

فناوری‌های میان زنجیره‌ای و چند زنجیره‌ای به سرعت در بین سرمایه‌گذاران و کاربران محبوب شده‌اند. با توسعه محیط وب۳، فعالیت‌های میان زنجیره‌ای که قبلاً پیچیده بود، اکنون بسیار آسانتر شده است. Ankr جزء بزرگی از این روند است و برای کسانی طراحی شده که می‌خواهند یک راه ساده برای برقراری ارتباط با بلاک‌چین‌های متعدد داشته باشند. انکر هم برای توسعه‌دهندگان و هم برای سرمایه‌گذاران ارز‌های دیجیتال چیزی برای ارائه دادن دارد.

انکر ANKR چیست؟

انکر در ابتدا در سال ۲۰۱۷ توسط چندلر سانگ و رایان فنگ تأسیس شد، اما شبکه اصلی آن در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد. انکر با ارائه مجموعه‌ای از ابزار‌های وب۳ (AKA وب۳.۰) به توسعه‌دهندگان، برنامه‌ها و سهامداران کمک می‌کند تا طریق یک پلتفرم غیرمتمرکز به زیرساخت‌های زنجیره‌های بلاکی متعدد دسترسی پیدا کنند. هر کسی می‌تواند به عنوان یک نود به پروتکل Ankr بپیوندد و با ارائه درخواست به بلاک چین‌ها در سراسر جهان درآمد کسب کند.

انکر چیست

از سوی دیگر، توسعه‌دهندگان و پروژه‌هایی که مایل به ایجاد و مدیریت نود‌های خود نیستند، می‌توانند برای استفاده از زیرساخت نود غیرمتمرکز پروتکل Ankr، هزینه پرداخت کنند. کاربرانی که به دنبال سپرده‌گذاری (Staking) و یا تبدیل شدن به اعتبار سنجی هستند، می‌توانند از انکر برای مدیریت آسان‌تر فرآیند استفاده کنند.

پروتکل انکر در حال حاضر از استیکینگ روی شبکه‌های اتریوم (ETH)، آوالانچ (AVAX)، پولکادات (DOT)، زنجیره هوشمند بایننس (BNB)، پالی‌گان (MATIC) و کوزاما (KSM) پشتیبانی می‌کند. همچنین با پرداخت هزینه ماهانه، می‌توانید از ANKR برای اجرای نودهای اتریوم ۲.۰ و تجربه اعتبارسنجی ساده‌تر استفاده کنید.

پروتکل پس انداز مبتنی بر بلاک چین ترا که به عنوان پروتکل انکر شناخته می‌شود، بازدهی ۲۰ درصد را به کاربران خود ارائه می‌کند. در ۱۷ مارس ۲۰۲۱، ترافورم لبز، یک شرکت کره جنوبی، از این پلتفرم رونمایی کرد. UST استیبل کوین دلاری ترا بود و پروتکل انکر در ابتدا برای افزایش تقاضا از این استیبل کوین استفاده می‌کرد. با این حال، هدف نهایی آن این بود که به عنوان پروتکل بین زنجیره‌ای که از طریق آن کاربران می‌توانند توکن‌های بومی لایه ۱ را قرض بگیرند، عمل کند.

هنگامی که EthAnchor برای اولین بار راه‌اندازی شد، بازدهی با پروتکل Anchor در ابتدا فقط برای سپرده‌ها در UST در دسترس بود. به لطف این به روز‌رسانی که با همکاری Orion Money امکان‌پذیر شده بود، کاربران اکنون می‌توانند استیبل کوین‌های مبتنی بر اتریوم از جمله یو‌اس‌دی کوین، تتر، دای، و BUSD و همچنین رپد UST را در EthAnchor واریز کنند.

سودهی رپد UST بین ۱۹.۵ تا ۲۰.۵ درصد و سایر استیبل‌کوین‌ها تنها ۱۶.۵ درصد بود. ناگفته نماند پروتکل انکر برنامه‌هایی برای راه‌اندازی استیبل کوین‌های ثابت غیر دلاری از جمله EUT، AUT، JPT و KRT در آینده دارد.

پروتکل انکر چگونه کار می‌کند؟

پروتکل انکر به عنوان یک بازار پول بین وام‌دهندگان و وام گیرندگان استیبل کوین عمل می‌کند. این وب سایت به وام‌دهندگان این امکان را می‌دهد که استیبل کوین‌های خود را به منظور قرض گرفتن و کسب سود سپرده‌گذاری کنند. در عوض، وام گیرندگان می‌توانند این استیبل کوین‌ها را با تعهد دارایی‌های قابل سهام به عنوان وثیقه قرض کنند. این دارایی‌ها به عنوان دارایی‌های اوراق قرضه نامیده می‌شوند و در این زمان، دارایی‌های اوراق قرضه که می‌توانند به عنوان وثیقه مورد استفاده قرار گیرند پس از قفل شدن دارایی‌های اوراق قرضه، UST در برابر آن‌ها در حد وام مشخص شده توسط پروتکل وام گرفته می‌شود.

این پروتکل با استفاده از مکانیزم استکینگ لیکوئید، کار می‌کند. پاداش‌های سپرده‌گذاری شده را در به صورت bLUNA یا beTH از وام گیرندگان دریافت می‌شود، توسط انکر به صورت UST به سرمایه‌گذاران داده می‌شود تا بتوانند تا ۲۰ درصد سود کسب کنند.

هر چند سود سالانه ۲۰ درصد ممکن است برای برخی باور نکردنی باشد، اما واقعی است. حداکثر محدودیت وام و ۱۲٪ درآمد سالانه LUNA سهمیه به پروتکل Anchor اجازه می‌دهد تا حداقل ۲۴٪ درآمد سهام در سپرده‌ها را فراهم کند. وام‌هایی بیش از حد وثیقه هستند که پاداش‌های سهام را افزایش می‌دهد و نرخ بهره را بیشتر می‌کند. اگرچه این روش دارای سقف بازگشت ۲۰٪ است، اما انکر با تنظیم سقف روی ۲۰٪، درآمد قابل اعتماد و ثابتی را تضمین می‌کند.

توکن انکر یکی دیگر از اجزای حیاتی پروتکل انکر است. این توکن به عنوان توکن بومی و حاکمیتی پروتکل عمل می‌کند. کاربرانی که می‌خواهند نظرسنجی‌های حاکمیتی را سازماندهی کنند باید ANC را واریز کنند، و کسانی که ANC را سپرده‌گذاری می‌کنند، می‌توانند رأی‌هایی که به مدیریت پروتکل کمک می‌کند، بدهند. اما ANC چیزی بیش از یک توکن حاکمیتی خوب است. این نشان می‌دهد که ذینفعان ANC با افزایش پذیرش Anchor، هزینه‌های پروتکل متناسب با سرمایه‌گذاری خود را دریافت می‌کنند. علاوه بر این، وام گیرندگان استیبل کوین UST، توکن‌های ANC را به عنوان مشوق‌های متناسب با مقدار وام گرفته شده دریافت می‌کنند. در مجموع ۱ میلیارد توکن ANC از طریق پروتکل انکر در دسترس است و ۴۰٪ از آن‌ها به عنوان پاداش وام گیرندگان برای یک دوره چهار ساله تعیین شده‌اند. این بدان معناست که هم وام‌دهندگان و هم وام گیرندگان می‌توانند از طریق انکر کسب درآمد کنند و کاربران برای وام گرفتن از UST پاداش دریافت می‌کنند.

انکر (Anchor) از زمان معرفی رشد و پذیرش فوق‌العاده‌ای را تجربه کرده است. کل ارزش قفل شده در پروتکل Anchor در زمان نگارش این مقاله بیش از ۱۰ میلیارد UST بود. کاربران می‌توانند از داشبورد Anchor برای مشاهده جدیدترین داده‌ها و اطلاعات مربوط به پروتکل استفاده کنند.

نحوه کار پرتوکل انکر

ابتدا باید بدانید که Ankr یک بلاک‌چین نیست، بلکه به عنوان مجموعه‌ای از ابزار‌ها برای توسعه‌دهندگان، سهامداران و کسب و کار‌ها عمل می‌کند. ویژگی‌های اصلی آن عبارتند از:

۱. خدمات زیرساخت نود غیرمتمرکز

پلتفرم‌های دیفای، سرمایه‌گذاری‌های NFT، بازی‌های بلاک چین و انواع DApp‌ها از زیرساخت غیرمتمرکز Ankr استفاده می‌کنند. با بسیاری از درخواست‌های سرویس‌دهی نودهای مستقل با کارایی بالا در سراسر جهان، همه به این معنی است که این برنامه‌ها  از دسترسی سریع‌تر، مقیاس‌پذیرتر و ارزان‌تر به بلاک چین بهره می‌برند.

راه‌اندازی یک نود بلاک چین به تخصص فنی، زمان و همچنین تلاش نیاز دارد. هرکسی مهارت مدیریت استقرار نود را ندارد. در صورت نیاز، Ankr می‌تواند یک نود اختصاصی را راه‌اندازی کند تا از راه دور به آن دسترسی داشته باشید. پروتکل Ankr از نود‌های مستقلی که در سرتاسر جهان اجرا می‌شوند، تشکیل شده است که هر لحظه می‌توانید از آن‌ها داده درخواست کنید.

۲. API پریمیوم و نقاط پایانی RPC برای توسعه‌دهندگان

توسعه‌دهندگانی که می‌خواهند قرارداد‌های هوشمند و DApp‌ها را بر روی یک بلاک چین اجرا کنند، باید از API‌های تخصصی (واسط‌های برنامه‌نویسی کاربردی) استفاده کنند. با این حال، این معمولاً مستلزم اجرای نود خود و صرف ساعت‌ها برای همگام‌سازی آن با وضعیت فعلی بلاک چین است. پروتکل Ankr با ارائه خدمات سریع API و دسترسی RPC از طریق شبکه ارائه‌دهندگان نود غیرمتمرکز خود، نیاز به میزبانی نودهای خود را به طور کلی از بین می‌برد.

API پریمیوم و نقاط پایانی RPC برای توسعه‌دهندگان

از آنجایی که شما و پروژه‌تان دارای رابط‌های برنامه‌نویسی کاربردی (API) و تماس‌های رویه از راه دور (RPC) جداگانه‌ای هستید، می‌توانید بدون رقابت با سایر کاربران در سرور‌های مشترک، با بلاک چین‌ها ارتباط برقرار کنید. با استفاده از نقطه پایانی API در Ankr، می‌توانید بدون اینکه کار راه‌اندازی انجام دهید، به کل داده‌های زنجیره دسترسی داشته باشید. API تمام داده‌هایی را که برای عملکرد روان و ارائه تجربه کاربری بهتر به DApp شما نیاز دارد، ارائه می‌کند.

۳. لیکوئید استیکینگ

یکی از رایج‌ترین مشکلات در هنگام سرمایه‌گذاری در دیفای، از دست دادن نقدینگی است. Ankr علاوه بر استیکینگ در چندین زنجیره، توکن‌های پاداش‌آوری را نیز ارائه می‌کند که نشان دهنده دارایی‌های استکیک شده شما است. این توکن‌های لیکوئید استیکینگ برای سایر طرح‌های درآمدی مانند استخراج نقدینگی، ‌ییلد فارمینگ، وام‌دهی و غیره مورد معامله قرار می‌گیرند یا در DeFi استفاده می‌شوند. این رویکرد به شما امکان می‌دهد ارزش دارایی‌های سهام خود را افزایش دهید تا بتوانید در زمینه‌های بیشتری سود ببرید.

۴. شرکت و پروژه‌ها

انکر برای سازمان‌هایی که خواستار راه حل‌های منعطف و سفارشی هستند، یک رویکرد Web۳ Infrastructure-as-a-Service ارائه می‌دهد. سرویس‌های API و RPC Ankr که از طریق یک پلتفرم نظارتی در دسترس هستند، ممکن است توسط سازمان‌هایی که با شبکه‌های زنجیره بلوکی متعددی در تعامل هستند استفاده شوند. این راه حل شرکتی بیشتر به موارد استفاده تجاری پاسخ می‌دهد، زیرا تقاضا‌های تجاری با پروژه‌های کوچکتر، DApps و کاربران متفاوت است.

توکن ANKR چیست؟

توکن کاربردی انکر، ANKR است. ANKR یک کوین ERC-۲۰ و BEP-۲۰ سازگار با زنجیره هوشمند اتریوم و بایننس کوین است. توکن ANKR دارای حداکثر مقدار ۱۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ است و به عنوان یک جزء حیاتی از بازار زیرساخت غیرمتمرکز پروتکل Ankr عمل می‌کند:

  • ANKR توسط کاربران پروتکل Ankr برای پرداخت خدمات پریمیوم استفاده می‌شود.
  • برای دریافت جوایز ANKR، ارائه‌دهندگان نود مستقل ANKR و ترافیک سرویس را به استکینگ کنند.
  • دارندگان توکن می‌توانند ANKR را برای کمک به امنیت پروتکل و در عین حال سهیم شدن در سود، استکینگ کنند.
  • با پرداخت ANKR به گره Ankr-run خود از راه دور دسترسی پیدا کنید.
  • از ANKR برای رأی دادن با مکانیسم حاکمیت آنکر استفاده کنید.

توکن ANKR

در نتیجه، انکر می‌تواند هم در شبکه Ankr، هم به عنوان یک توکن کاربردی و هم به عنوان توکن حاکمیتی مورد استفاده قرار گیرد. برای کاربران، تأمین‌کنندگان و سهامداران، ANKR یک گزینه پرداخت برای همه کالا‌های Ankr و یک جنبه مهم از پروتکل Ankr است؛ چرا که ANK شبیه به CAKE در شبکه پنکیک‌سواپ است تا شبیه به کوین‌های بومی BTC یا ETH، که شبکه‌های خاص خود را دارند.

نام توکن انکر (ANKR)
عرضه کل ۱۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد ANKR
عرضه در گردش ۹.۶۶ بیلیون ANKR
کاربردها توکن حاکمیتی، توکن پرداخت برای کاربران، تامین‌کنندگان و سهامداران
سایت رسمی www.ankr.com

از کجا می‌توان ارز دیجیتال ANKR را خریداری کرد؟

برای خرید ANKR، دو روش ساده در بایننس وجود دارد. می‌توانید رمزارز را با استفاده از یک کارت اعتباری یا نقدی با یکی ارز فیات‌ پشتیبانی شده خریداری کنید. به صفحه [Buy Crypto with Debit/Credit Card] بروید و ارز فیات مورد نظر خود را انتخاب کنید، سپس ANKR را در ناحیه [Receive] انتخاب کنید. برای اطلاعات بیشتر و تأیید خرید خود، روی [Continue] کلیک کنید.

نحوه خرید ANKR

 

توکن ANKR می‌تواند با انواع ارز‌های دیجیتال مختلف مبادله شود. برای به دست آوردن لیستی از جفت‌های معاملاتی موجود، به نمای Exchange رفته و در فرم جستجوی جفت معاملاتی ANKR را تایپ کنید.

چگونه می‌توان توکن ANKR را استیک کرد؟

یکی از ویژگی‌های اصلی پروتکل Ankr این است که امکان استیک کردن در چندین زنجیره را برای یک مشتری فراهم می‌کند. برای انجام این کار، به وب‌سایت Ankr Earn بروید و ارز دیجیتالی را که می‌خواهید به استیک کنید، انتخاب کنید. در تصاویر زیر ما BNB را انتخاب کرده و سپس روی [Stake] کلیک می‌کنیم. شایان ذکر است که قرار دادن BNB در زنجیره بیکن بایننس، استفاده از کیف پول زنجیره‌ای بایننس را ضروری می‌کند.

اکنون، روی دکمه [Grant Access] کلیک کنید.

حساب کاربری خود را انتخاب کنید.

در این مرحله، می‌توانید مبلغی را که می‌خواهید سپرده‌گذاری، انتخاب کنید. مطمئن شوید که BNB کافی برای پوشش کارمزد‌های تراکنش خود دارید و فراموش نکنید اگر می‌خواهید وجوه خود را از استیک خارج کنید، به Ankr بازگردید.

چگونه با استفاده از پروتکل Anchor کسب درآمد کنیم؟

روش‌های مختلفی برای کسب درآمد با استفاده از پروتکل انکر وجود دارد، از جمله:

  • سپرده‌گذاری: سپرده‌گذاری UST خود به پروتکل ساده‌ترین راه برای کسب درآمد است. این پروتکل خود را به عنوان یک محصول پس انداز تبلیغ می‌کند و هیچ پلتفرم دیفای دیگری نمی‌تواند واقعاً با ۲۰% سود سالانه آن رقابت کند.
  • قرض کردن: UST را می‌توان توسط کاربرانی که LUNA یا اتریوم (ETH) به عنوان وثیقه قرض گرفت. پاداش داده شده در توکن‌های ANC بیشتر از نرخ بهره وام است. در صفحه قرض گرفتن، ممکن است خالص APR را بیابید.
  • استکینگ توکن ANX: کاربران برای دسترسی به مزایای سپرده‌گذاری پلتفرم انکر و شرکت در حاکمیت، گزینه خرید و سهام ANC را دارند. می‌توانید APR فعلی را برای شرط‌بندی در این صفحه بررسی کنید.
  • تأمین نقدینگی: با قرار دادن توکن‌های ANC-UST LP، می‌توان از تأمین نقدینگی برای ANC نیز سود برد. در این صفحه، می‌توانید APR واقعی را پیدا کنید.

استفاده از پروتکل انکر نسبتاً ساده است. هیچ محدودیتی، مانند مسدود کردن حساب یا حداقل سپرده‌های لازم برای دریافت بازدهی پس انداز وجود ندارد. کاربر فقط باید چند مرحله ساده را دنبال کند تا برای شروع آماده شود. دستورالعمل‌های دقیق ما را در مورد نحوه استفاده از پلتفرم و تکنیک های‌ ییلدفارمینگ محصول در انکر بررسی کنید.

آیا استفاده از پروتکل انکر خطرناک است؟

مانند همه پلتفرم‌های دیفای، کاربران پروتکل انکر باید مراقب خطر لیکوئید شدن وام باشند. این ممکن است در صورتی رخ دهد که ارزش وام کمتر از ارزش وثیقه باشد. این در همه پلتفرم‌های دیفای مشترک است، بنابراین نسبت استفاده از وام توصیه شده ۷۵٪ یا حتی کمتر است.

نتیجه گیری

صرف نظر از اینکه از چه نوع بلا‌ک‌چینی استفاده می‌کنید، پروتکل Ankr یکی از سرویس‌هایی است که حتماً به آن نیاز پیدا خواهید کرد. کاربران می‌توانند در مجموعه‌ای از زنجیره‌های بلاکی که به آن‌ها امکان می‌دهد تمام سرمایه‌های خود را در یک مکان مدیریت کنند، استیک کنند. سازندگان به ابزار‌های توسعه چند زنجیره‌ای غیرمتمرکز دسترسی خواهند داشت که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به سرعت به شبکه‌های دیگر گسترش یابند.

شرکت‌ها همچنین ممکن است راه‌حل‌های سفارشی مورد نیاز را برای گنجاندن کالا‌ها، زیرساخت‌ها و سایر ویژگی‌ها در پلتفرم‌های خود به دست آورند. Ankr خود را به عنوان یکی از سریع‌ترین ارائه‌دهندگان زیرساخت غیرمتمرکز در حال رشد تثبیت کرده است و همچنان به توسعه پیشنهادات خود برای توسعه‌دهندگان و مصرف‌کنندگان وب ۳ ادامه می‌دهد.

سوالات متدوال

سوالات متداول


انکر ANKR چیست؟

انکر با ارائه مجموعه‌ای از ابزار‌های وب۳ به توسعه‌دهندگان، برنامه‌ها و سهامداران کمک می‌کند تا طریق یک پلتفرم غیرمتمرکز به زیرساخت‌های زنجیره‌های بلاکی متعدد دسترسی پیدا کنند.

آیا Ankr بلاک چین است؟

خیر – Ankr یک بلاک‌چین نیست، بلکه به عنوان مجموعه‌ای از ابزار‌ها برای توسعه‌دهندگان، سهامداران و کسب و کار‌ها عمل می‌کند.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست