اوکی اکسچنج

استاندارد توکن ERC-۷۲۱ در NFT‌های اتریوم چیست؟

استاندارد ERC-۷۲۱

در سال ۲۰۱۷، استاندارد توکن ERC-۷۲۱ ایجاد شد و هزاران ICO را راه‌اندازی کرد. امروزه هزار توکن غیرقابل تعویض با استفاده از این استاندارد راه‌اندازی شده‌اند. این استاندارد در ابتدا ناشناخته بود تا کم کم به یکی از اجزای کلیدی اکوسیستم اتریوم تبدیل شد و NFT‌هایی با ارزش میلیارد‌ها دلار را ایجاد کرد.

اکثر توکن‌های موجود در بلاک‌چین‌ها قبل از استاندارد توکن ERC 721 به عنوان پول، ذخیره‌سازی ارزش مانند طلا، نوعی سهام یا دارایی عمل می‌کردند. اما استاندارد ERC-۷۲۱ منجر به ظهور توکن‌هایی شد که ارزش آن‌ها کاملاً منحصر به فرد است. در ادامه این مقاله به معرفی و بررسی عملکرد این استاندارد خواهیم پرداخت.

استاندارد ERC-۷۲۱ چیست؟

اول از همه، ERC-۷۲۱ نوعی استاندارد، مدل یا ساختار است که برنامه‌نویسان باید از آن پیروی کنند. با رعایت این استاندارد‌ها، کدگذاری ساده‌تر، قابل پیش‌بینی‌تر و قابل استفاده‌تر می‌شود. رعایت یک استاندارد پذیرفته شده عمومی، قابلیت همکاری با طیف وسیعی از برنامه‌ها، مانند صرافی‌ها، dapps و کیف پول‌ها را حتی اگر این استاندارد‌ها کاملاً اختیاری باشند، تضمین می‌کند.

ERC-۷۲۱ چیست؟

استاندارد توکن‌های غیرقابل تعویض اتریوم، ERC-۷۲۱ نام دارد. هر بیت‌کوین می‌تواند جایگزین بیت‌کوین دیگر شود یا به اصطلاح بیت‌کوین قابل تعویض است، اما توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT چیست؟) همانطور که از نام آن‌ها مشخص است با هیچ چیزی قابل معاوضه نیستند. به بیانی دیگر کاملاً منحصر به فرد هستند.

خالق استاندارد ERC-۷۲۱ 

دیتر شرلی مشخصات اولیه ERC-۷۲۱ را به عنوان یک پیشنهاد (پروپوزال) بهبود اتریوم (EIP)، روشی برای آوردن استاندارد‌های جدید به اتریوم، ارائه کرد. یک EIP می‌تواند توسط هر کسی ارسال شود، اما ابتدا باید یک فرآیند بررسی و بازنگری را قبل از تأیید توسط جامعه طی کند. یک رویه عادی برای برنامه‌های اتریوم، درخواست اتریوم برای نظرات (ERC) مرحله بعدی برای EIP پس از تأیید است. ویلئام انتریکن، دیتر شرلی، جیکوب ایوانز و ناستاسیا ساکس نویسندگان شناخته شده استاندارد ERC-۷۲۱ هستند.

استاندارد ERC-۷۲۱ توسط پروژه NFT کریپتوکیتیز استفاده می‌شود. قبل از نهایی شدن استاندارد، بازی کریپتوکیتیز از بتای ERC-۷۲۱ استفاده می‌کرد.

تاریخچه‌ای کوتاه از ERC-۷۲۱

  • سپتامبر ۲۰۱۷: دیتر شرلی EIP-۷۲۱ را معرفی کرد.
  • دسامبر ۲۰۱۷ – شبکه اتریوم به دلیل محبوبیت کریپتوکیتیز به شدت کند شده است.
  • دسامبر ۲۰۱۷: بازار اوپن‌سی راه‌اندازی شد. این بازار تا سال ۲۰۲۲ بزرگترین بازار NFT با فروش ماهانه ۵ میلیارد دلار است.
  • ژوئن ۲۰۱۸: ERC-۷۲۱ به عنوان “پیشنهاد نهایی” پذیرفته شد. این نشان می‌دهد اجماع گسترده‌ای در سراسر اتریوم برای پذیرش آن وجود دارد.
  • می ۲۰۱۹: نایک فایل‌های خود را ثبت کرد و حق امتیازی را که از استاندارد ERC-۷۲۱ استفاده می‌کند، دریافت کرد.
  • فوریه ۲۰۲۰: دیسنترالند، دنیای مجازی که از NFT‌های ERC-۷۲۱ برای نمایش زمین و اقلام مجازی استفاده می‌کند، راه‌اندازی شد.
  • مارس ۲۰۲۱: توکن غیرقال تعویض معروف «هر روز: ۵۰۰۰ روز اول» بیپل به قیمت ۶۹.۳ میلیون دلار در خانه حراج کریستی فروخته شد.
  • دسامبر ۲۰۲۱ – فروش NFT در سال ۲۰۲۱ به ۲۵ میلیارد دلار رسید.

چه چیزی استاندارد ERC-۷۲۱ را متمایز می‌کند؟

خاصیت اصلی هر توکن ERC-۷۲۱ منحصر به فرد بودن آن است. وقتی یک توکن ERC-۷۲۱ تولید می‌شود، تنها یکی از آن توکن‌ها وجود دارد. به عنوان مثال NFTها به محبوبیت مفهوم و استفاده از دارایی‌های متمایز در اتریوم کمک کرده‌اند.

از آنجایی که داشتن ERC-۷۲۱ نشان دهنده مالکیت توکن و حقوق مرتبط با آن است، گاهی اوقات از این توکن‌ها به عنوان اسناد استفاده می‌شود. بسیاری معتقدند سند‌ها نیز مانند NFT‌ها دارایی هستند.

توکن غیرقابل تعویض ERC-۷۲۱ چگونه تولید می‌شود؟

در اتریوم، یک توکن فقط یک قرارداد هوشمند یا یک قطعه کد است. با نوشتن بخشی از کد در یک زبان برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند مانند زبان Solidity که به همان الگوی اصلی یا کد پایه پایبند است، می‌توان یک توکن ERC-۷۲۱ تولید کرد.

توکن غیرقابل تعویض ERC-۷۲۱ چگونه تولید می‌شود؟

پس از پیروی از قالب‌های اصلی، می‌توانید جزئیاتی مانند مالک، نام توکن، نماد و.. را برای توکنی که می‌خواهید ایجاد کنید، انتخاب نمایید. علاوه بر این می‌توانید عملکرد‌های دیگر را در NFT خود طراحی کنید.

چگونه می‌توان توکن‌های ERC-۷۲۱ را ذخیره کرد؟

خرید و نگهداری NFT بسیار آسان است. چرا که از زمان ظهور NFT در اوایل سال ۲۰۲۱، بازار‌های متعدد NFT و پروژه‌های بی‌شماری برای این هدف ایجاد شدند. NFT‌ها علاوه بر استاندارد‌ها توکن ERC-۷۲۱ توسط استاندارد دیگری مانند ERC-۱۱۵۵ پشتیبانی می‌شوند. با این حال، اکثر خریداران NFT کمتر نگران استاندارد توکنی هستند که با آن ساخته شده است و بیشتر به خود NFT علاقه‌مند هستند.

برای خرید NFT مورد نظر خود می‌توانید یکی از بازار‌های NFT (ریریل، اوپن‌سی) استفاده کنید. البته برای خرید باید یک کیف‌پول اتریوم مانند متامسک را به بازار مورد نظر خود متصل کنید. قبل از ادامه دستورالعمل‌های صفحه برای خرید NFT، مطمئن شوید که ETH کافی در کیف پول خود دارید.

رابط‌های کاربری در تمام بازار‌های اصلی NFT ساده هستند و خرید NFT را آسان می‌کنند. علاوه بر این، استاندارد ERC-۷۲۱ توسط تمام کیف پول‌های قابل توجه سازگار با اتریوم پشتیبانی می‌شود. برای ذخیره NFT خود به کیف پول اتریوم نیاز دارید. می‌توانید از کیف پول سخت‌افزاری یا کیف پول نرم‌افزاری مانند MetaMask استفاده کنید. بعد از خرید NFT، شما مالک قانونی آن هستید و تا زمانی که کیف‌پول خود را ایمن نگه دارید هیچ کس نمی‌توند آن را از شما بگیرد یا بدزدد.

با NFT‌های ERC-۷۲۱ چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

هنر دیجیتال اکنون محبوب‌ترین مورد استفاده برای ERC-۷۲۱ NFT است. کاربران این NFT‌ها را به دلایل مختلفی مانند حمایت از هنرمندان، نگه داشتن آن‌ها برای طولانی مدت به‌ امید افزایش قیمت، فروش سریع یا معامله آن‌ها برای کسب سود، یا فقط به این دلیل که از آثار هنری قدردانی می‌کنند، می‌خرند.

با این حال، موارد استفاده برای NFT فراتر از هنر دیجیتال است. NFT‌ها معمولاً در بازی‌های مبتنی بر بلاک چین، مانند Gods Unchained، برای نمایش دارایی‌های منحصر به فرد در بازی استفاده می‌شوند. بازی با ورق کلکسیونی آنلاین از NFT برای نشان دادن کارت‌های دیجیتال استفاده می‌کند، که سپس می‌تواند با بازیکنان دیگر معامله شود یا در نبرد‌ها استفاده شود. برخی از بازی‌های مبتنی بر بلاک چین حتی به شما امکان می‌دهند آیتم‌های خود را به بازی‌های مختلف منتقل کنید. این آغاز متاورس است، یک محیط مجازی پایدار که در آن NFTها‌ اشیای دیجیتالی را که می‌توانند بین پلتفرم‌های مختلف جابجا شوند، نشان می‌دهند.

اگر به دنبال سرمایه‌گذاری در صنعت nft هستند اما نمی‌دانید کدام یک را انتخاب کنید به مقاله لیست محبوب‌ترین NFT‌ها در سال ۲۰۲۲ منتشر شده از ارزتودی نگاهی بیاندازید.

با NFT‌های ERC-۷۲۱ چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

محبوبیت NFT برای موسیقی نیز در حال افزایش است. به لطف پلتفرم‌هایی مانند آدیوس (audius)، هنرمندان به راحتی می‌توانند کار خود را به عنوان توکن ERC-۷۲۱ مینت کنند.

محبوبیت NFT در دنیای واقعی نیز در حال افزایش است. به عنوان مثال، شما ممکن است سند خانه خود را به عنوان یک NFT برای سرعت بخشیدن به معاملات املاک و مستغلات ایجاد کنید. یا با استفاده از NFT مالکیت اقلام گران قیمت مانند ساعت رولکس را نشان دهید. با این حال، موارد ذکر شده بخش کوچکی از موارد استفاده NFT است.

آینده استاندارد ERC-۷۲۱ و NFT

آینده NFT‌ها و توکن‌های ERC-۷۲۱ دقیقاً یکسان نیستند، اما هر دو بخشی از یک داستان هستند. ERC-۷۲۱ اولین استاندارد توکن NFT اتریوم بود. این استاندارد را برای پذیرش گسترده و موارد استفاده از NFT که اکنون مشاهده می‌کنیم، هموار کرد. سایر استاندارد‌های توکن سازگار با NFT، به ویژه ERC-۱۱۵۵، از سال ۲۰۱۷، زمانی که ERC-۷۲۱ منتشر شد، ظاهر شدند.

هدف از این استاندارد‌های جدید NFT رسیدگی به چندین مشکل مهم با کوین‌های ERC-۷۲۱ بوده است. به عنوان مثال، توانایی ERC-۷۲۱ برای ارتباط با استاندارد‌های دیگر، مانند ERC-۲۰، محدود است. علاوه بر این، بلاک چین به فضای زیادی برای ذخیره توکن‌های ERC-۷۲۱ نیاز دارد. در نتیجه، ممکن است منجر به ازدحام شبکه شود که کارمزد تراکنش‌ها را افزایش می‌دهد و آن‌ها را گران‌تر از حد لازم برای خرید می‌کند.

با این حال، ERC-۷۲۱ بدون شک در توسعه NFT‌ها نقش خواهد داشت. آن‌ها ممکن است بهترین حالت استفاده برای چیز‌هایی مانند بازی یا هنر دیجیتال نباشند، اما می‌توانند به خوبی در مواردی که بلاک چین برای دارایی‌های دنیای واقعی مانند املاک، هویت‌های دیجیتال، کالا‌ها و موارد دیگر استفاده می‌شود، ایفای نقش کنند.

آینده استاندارد ERC-۷۲۱ و NFT

NFT‌ها علاوه بر اتریوم توسط سایر بلاک چین‌ها نیز پشتیبانی می‌شوند. آوالانچ و زنجیره BNB دو بلاک چین قرارداد هوشمند دیگر هستند که در سال‌های اخیر به وجود آمده‌اند و هر کدام NFT خود را میزبانی می‌کنند. در نتیجه استاندارد‌های توکن جدیدی پدید آمده‌اند که بسیاری از آن‌ها بر اساس ERC-۷۲۱ هستند (مانند BEP-۷۲۱ زنجیره BNB و SNIP-۷۲۱ شبکه سیکرت).

با این حال، به یاد داشته باشید که NFT‌ها، چه ERC-۷۲۱ باشند و چه نباشند، هنوز در مراحل اولیه هستند. NFT‌ها به ما این امکان را می‌دهند که هر چیزی را که خاص است توکن کنیم و از فناوری بلاک چین برای تأیید ادعا‌های مالکیت استفاده کنیم. تنها چیزی که پتانسیل NFT‌ها را محدود می‌کند، توانایی ما برای توسعه برنامه‌های کاربردی جدید و مبتکرانه برای این فناوری است.

سوالات متدوال

سوالات متداول


استاندارد ERC-۷۲۱ چیست؟

ERC-۷۲۱ نوعی استاندارد، مدل یا ساختار است که برنامه‌نویسان باید از آن پیروی کنند.

استاندارد ERC-۷۲۱، برای چه نوع توکن های استفاده می‌شود؟

استاندارد ERC-۷۲۱ برای توکن‌های غیرقابل تعویض اتریوم (NFTها) استفاده می‌شود.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴/۵ - (۱ امتیاز)
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست