اوکی اکسچنج

آشنایی با مرورگر سول اسکن (SolScan)

مرورگر سول‌اسکن چیست؟

سول اسکن (SolScan) یک مرورگر برای بلاک چین سولانا است؛ با این مرورگر شما می‌توانید اطلاعاتی مانند تراکنش‌ها، قرارداد‌ها، حساب‌های فعال و موارد دیگر را که در بلاک‌چین سولانا قرار دارند، مشاهده کنید. اگر معمولاً از شبکه سولانا استفاده می‌کنید، درک نحوه استفاده از این مرورگر ضروری است. SolScan همچینن دارایی داشبورد‌هایی برای دیفای و NFT است. می‌توانید از API آن‌ها برای ایجاد فید‌های سفارشی شده خود استفاده کنید. همه این خدمات را می‌توانید در هدر وبسایت مشاهده کنید.

سولانا یک بلاک چین اثبات سهام (PoS) بوده که توسعه‌دهندگان پروژه ممکن است برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps)، کوین‌ها و قرارداد‌های هوشمند را در آن ایجاد کنند. کاربران، مانند هر شبکه فعال دیگری، راهی آسان برای دسترسی به داده‌های بلاک چین می‌خواهند. سول اسکن مرورگری مشابه به اتراسکن و BscScan است. در این مقاله قرار است به بررسی و آموزش نحوه استفاده از این مرورگر بپردازیم.

سول اسکن (SolScan) چیست؟

SolScan یک مرورگر بلاک چین است که داده‌های بلاک چین سولانا را نمایش می‌دهد. در واقع یک جایگزین محبوب برای مرورگر رسمی سولانا است. این مرورگر داده‌های تراکنش دشوار را به داده‌های قابل درک تبدیل می‌کند و به شما امکان می‌دهد هر چیزی را که در بلاک چین ثبت شده است، از جمله تراکنش‌های رمزنگاری، آدرس‌ها، قرارداد‌های هوشمند، بلاک‌ها، توکن‌ها و موارد دیگر را مشاهده کنید. استفاده از آن رایگان است و نیازی به حساب کاربری ندارد، اما اگر خدمات بیشتری می‌خواهید، می‌توانید حساب کاربری اختصاصی ایجاد کرده و وارد سایت solscan.io شوید.

سول اسکن چیست؟

چرا باید از سول‌اسکن استفاده کنیم؟

در دنیای ارز‌های دیجیتال، هر کسی که با یک شبکه تراکنش می‌کند باید از مرورگر آن نیز استفاده کند. در صورتی که نمی‌دانید کوین‌های استیک شده شما کجا قرار دارد و یا تراکنشی معلق است یا خیر، می‌توانید از سول‌اسکن استفاده کنید. از آنجایی که اطلاعات دقیقاً از شبکه سولانا گرفته می‌شود، داده‌های این مرورگر کاملاً قابل اعتماد هستند. SolScan یا هر مرورگر بلاک چین دیگری به شما کمک می‌کند تا مکانیزم DApp‌هایی را که استفاده می‌کنید و تراکنش‌هایی که انجام می‌دهید را به خوبی درک کنید.

قالب سول‌اسکن مشابه اتراسکن و BscScan است، بنابراین درک آن آسان است. از آنجایی که طراحی سول اسکن بهتر است، بسیاری از کاربران آن را به مرورگر رسمی سولانا ترجیح می‌دهند. استفاده از آن کاملاً رایگان بوده و شامل تعدادی ابزار مفید، فهرست‌ها و نمودار‌ها است. مرورگر همچنین شامل مجموعه‌ای از API‌های عمومی برای ادغام داده‌های SolScan بلادرنگ در برنامه‌ها و برنامه‌های شخص ثالث سفارشی است.

چگونه تراکنش‌ها و آدرس‌ها را در SolScan جستجو کنیم؟

یکی از محبوب‌ترین ویژگی‌های سول‌اسکن، گزینه جستجو برای تراکنش‌ها و آدرس‌ها است. اگر هش مناسبی داشته باشید، به راحتی می‌توانید به حجم زیادی از داده‌ها دسترسی پیدا کنید. کامزد‌های تراکنش، تأییدیه‌ها، مهر‌های زمانی (Timestamp)، آدرس‌های درگیر و موارد دیگر همگی قابل مشاهده هستند.

تراکنش‌ها

تراکنش‌ها در شبکه اصلی سولانا با یک امضا، شامل یک رشته طولانی از اعداد و حروف است که به شکل زیر است، ثبت می‌شوند:

۵JLcGJQfZjEEuh۱bSDqyw۲iEfLuFRoYRJY۱paoSwrZC۸c۸zZFW۳VqvxsJgjW۳bsUjTrpEUDEtvs۸۳PxsuR۶hUWqz

 

تراکنش‌ها

امضا را کپی کرده و در نوار جستجوی SolScan قرار دهید و اینتر را بزنید.

اکنون تمام جزئیات مربوط به تراکنش مورد نظر را مشاهده خواهید کرد. [نمای کلی]، [تغییر موجودی SOL]، و [تغییر موجودی رمز] سه دسته هستند.

جزئیات مربوط به تراکنش

دسته [نمایش کلی] شامل اکثر اطلاعاتی است که می‌خواهید. بیایید نگاهی به لیست بیندازیم:

 • امضا: به هر تراکنش یک رشته الفبایی منحصر به فرد برای پیگیری تراکنش داده می‌شود. این یک‌شناسه قابل مقایسه با Transaction Hash یا TxID است که توسط اتریوم استفاده می‌شود.
 • بلاک: شماره بلاکی که تراکنش شما در آن تکمیل شده است. این اعداد به ترتیب هستند و نشان می‌دهند که تراکنش شما در تاریخچه بلاک چین کجاست.
 • مهر زمانی: مهر زمانی مربوط به تراکنش شما برای بلاکی که در آن اجرا شده است.
 • نتیجه: نمایش وضعیت تأیید تراکنش
 • معامله‌کننده: آدرس کیف پولی که تراکنش از آن شروع شده است.
 • کارمزد: هزینه معامله‌ای که پرداخت شده است.
 • اقدامات اصلی: خلاصه‌ای از عملیات مرتبط تراکنش.
 • هش بلاک قبلی: هش الفبایی بلاک قبلی برای شناسایی آن استفاده می‌شود.
 • جزئیات دستورالعمل: فعالیت‌های تراکنش در این گزارش شرح داده شده است.
 • گزارش برنامه: گزارش دقیقی از نتایج دستورالعمل ها/عملکرد‌ها.

اگر به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، برگه‌های [تغییر موجودی SOL] و [تغییر موجودی رمز] جزئیات تغییرات موجودی رمز تراکنش را برای همه طرف‌های درگیر ارائه می‌دهد.

آدرس تراکنش‌ها

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد یک آدرس خاص، از روش مشابه بالا می‌توانید استفاده کنید. با این کار، ممکن است تاریخچه کاملی از آنچه در آن مکان اتفاق افتاده را جستجو کنید. این می‌تواند خلاصه‌ای سریع از تراکنش‌های کیف پول و تعاملات قرارداد هوشمند را به شما ارائه دهد.

ابتدا آدرس سولانایی که به دنبال آن هستید را پیدا کنید. از یک امضا کوتاه‌تر است و چیزی شبیه به این است:

۱۳۸KHwTqKNWGLoo۸fK۵i۸UxYtwoC۵tC۸o۷M۹rY۱CDEjT

آدرس سولانا

 آدرس را کپی کرده و در نوار جستجوی SolScan قرار دهید و اینتر را بزنید.

اکنون می‌توانید تمام اطلاعات مربوط به حسابی را که به دنبال آن بوده‌اید مشاهده کنید. بخش [نمایش کلی] موجودی حساب جاری را نشان می‌دهد، در حالی که برگه‌های پایینی بیشتر برای بررسی تاریخچه تراکنش استفاده می‌شود.

اطلاعات آدرس جستجو شده

چگونه توکن‌ها را در سول‌اسکن پیدا کنیم؟

در SolScan، توکن‌ها به راحتی قابل ارزیابی هستند و شما می‌توانید تمام داده‌های آن‌ها را مشاهده کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است:

۱. آدرس توکن را کپی کنید و آن را در قسمت جستجوی سول‌اسکن وارد کنید. ما در این مثال از یک رپد بیت کوین (BTC) استفاده کرده‌ایم، اما می‌توانید از نسخه رپد اتریوم (ETH) یا هر توکن سولانا دیگری نیز استفاده کنید.

آدرس توکن به شکل زیر است:

۹n۴nbM۷۵f۵Ui۳۳ZbPYXn۵۹EwSgE۸CGsHtAeTH۵YFeJ۹E

در صورتی که آدرس را به درستی وارد کرده باشید، اطلاعات زیر را مشاهده می‌کنید.

اطلاعات توکن سولانا

توکن‌ها

 • سرمایه بازار (به طور کامل رقیق شده): این حداکثر عرضه کل ضرب در قیمت فعلی توکن است. از آنجا که شامل توکن‌های قفل شده است، رقیق شده در نظر گرفته می‌شود.
 • حداکثر عرضه کل: مجموع توکن‌هایی که برای یک ارز دیجیتال خاص وجود دارد، صرف نظر از اینکه قبلاً استخراج شده‌اند یا در آینده منتشر خواهند شد.
 • دارندگان: تعداد کل آدرس‌هایی که دارای توکن هستند.
 • شبکه‌های اجتماعی و کانال‌ها: لینک پلتفرم‌های رسمی شبکه‌های اجتماعی برای توکن.
 • اسم توکن: نام و نشانه رمزارز [نام رمز (TICKER)].
 • آدرس توکن: به هر توکن یک آدرس الفبایی عددی منحصر به فرد به عنوان شناسایی داده می‌شود.
 • برنامه مالکیت: نرم‌افزار مالک مسئول خواندن و انتشار داده‌ها در بلاک چین با نوع کلاس و‌ شناسه منحصر به فرد شناسایی می‌شود.
 • اختیار: حسابی (معمولاً چند امضایی) که دارای اختیار اعتبار سنجی تراکنش‌های درون شبکه است.
 • اعشار‌ها: یک توکن را چند بار می‌توان تقسیم کرد؟ (تعداد اعشار مجاز).
 • تگ‌ها: از تگ‌های توصیفی برای توصیف هدف توکن استفاده می‌شود. ممکن است برای مکان‌یابی نشانه‌هایی که به طور مشابه طبقه‌بندی می‌شوند استفاده شود.
 • معاملات: همه تراکنش‌های توکن به ترتیب زمانی فهرست شده‌اند.
 • دارندگان: فهرست کاملی از تمام حساب‌هایی که دارای رمز هستند، مرتب‌شده بر اساس مقدار کل و درصد مالکیت.
 • تحلیل و بررسی: نمودار‌هایی که توزیع توکن‌ها و صاحبان آن‌ها را نشان می‌دهد.
 • بازار‌ها: فهرستی از تمام بازار‌های رمز شناخته شده و جفت‌های تجاری.

چگونه می‌توانم حساب‌های فعال سولانا را پیدا کنیم؟

۱. روی [Analytics] کلیک کنید تا تعداد حساب‌های فعال و سایر شاخص‌های حیاتی بلاک چین را ببینید.

حساب‌های فعال سولانا

۲. صفحه تجزیه و تحلیل SolScan شامل داده‌های مربوط به نود‌های شبکه، تعداد تراکنش در ثانیه (TPS)، توکن‌های جدید، NFT‌های جدید و غیره است. تعداد کیف پول‌های فعال روزانه را می‌توانید در عنوان [حساب ها] پیدا کنید.

صفحه تجزیه و تحلیل SolScan

۳. به خاطر داشته باشید که ممکن است دوره‌های مختلف زمانی را در گوشه سمت راست بالا تغییر دهید.

وره‌های مختلف زمانی

نحوه دسترسی به داشبورد‌های DeFi در SolScan

۱. مرورگر بلاک سولانا دارای داشبورد‌هایی برای برخی از DEX‌های اصلی در اکوسیستم است. می‌‌توانید آن‌ها را به سرعت در زیر برگه [Defi] پیدا کنید.

داشبورد دیفای

۲. حالا بیایید به Orca نگاهی بیندازیم. این داشبورد اطلاعات اولیه در مورد ارزش مجموع قفل شده (TVL)، حجم و جفت‌های معاملاتی فعال استخر‌های نقدینگی آن‌ها را نشان می‌دهد.

داشبورد orca

نحوه دسترسی به داشبورد NFT در سول‌اسکن

داشبورد NFT در SolScan دسترسی به NFT‌ها، تراکنش‌ها و مجموعه‌های جدید را ساده می‌کند. می‌توانید این بخش را در بالای وب سایت پیدا کنید.

داشبورد NFT

داشبورد NFT به شما امکان می‌دهد تا در تمام NFT سولانا جستجو کنید. سربرگ [مجموعه ها] لیستی از پروژه‌های NFT بر اساس حجم را در اختیار شما قرار می‌دهد. برگه [Trades] جدیدترین فروش‌ها را نشان می‌دهد، در حالی که برگه [New NFTs] جدیدترین توکن‌های NFT را نشان می‌دهد.

داشبورد NFT

کلام آخر

سول اسکن ابزاری فوق‌العاده برای تجزیه و تحلیل جدیدترین NFT‌های متاورس شما، مطالعه یک نود یا تأیید کیف پول‌های یک شرکت جدید است. اکولوژی هر شبکه بلاک چین بدون این ابزار ناقص خواهد بود. یادگیری طرح‌بندی و رابط کاربری SolScan، به یکی از محبوب‌ترین‌ها در جامعه سولانا تبدیل شده است و می‌تواند به شما کمک زیادی بکند.

سوالات متدوال

سوالات متداول

سول اسکن (SolScan) چیست؟

SolScan مرورگری است که داده‌های بلاک چین سولانا را نمایش می‌دهد و استفاده از آن رایگان است و نیازی به حساب کاربری ندارد.

سول اسکن دقیقا چه اطلاعاتی را نشان می‌دهد؟

این مرورگر داده‌های تراکنش دشوار را به داده‌های قابل درک تبدیل می‌کند و هر چیزی را که در بلاک چین ثبت شده است، از جمله تراکنش‌های رمزنگاری، آدرس‌ها، قرارداد‌های هوشمند، بلاک‌ها، توکن‌ها و… را نشان می‌دهد.

نکته: توجه داشته باشید این مقاله صرفا با هدف راهنمایی و آشنایی نوشته شده و آکادمی ارز دیجیتال ارزتودی مسئولیتی در مقابل تصمیمات افراد یا عواقب مالی آن ندارد.

۴.۵/۵ - (۴ امتیاز)
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

برای دریافت هفتگی بهترین مقالات و جدیدترین اخبار به خبرنامه ارزتودی بپیوندید.

فهرست